[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ceatza
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Message
Ce ai tu acum in bazin si dupa cum arata este Amblygobius phalaena (Sleeper Banded Goby) nu este un yellow watchman goby aia sunt total galbeni cu puncte albastre pe ei nu prea inoata stau pe nisip, ascunsi sau pazesc intrarea in grota cu pistol shrimpul.
Urat de frumos ! Sa-ti traiasca !
Alea frumos agatate asa acolo sunt lampi orphek cumva?
dan.pavelescu wrote:Nu ma astepta bre, aveti vin prost si bere calda



Adevar graiesti !
acvarist wrote:Cauta pe google forum cu calculatore ca aici nu ne ocupam cu asa ceva.
Deci slabe sanse sa iti raspunda cineva aici.
Aici se posteaza numai despre acvaristica si pesti exotici.


Inainte sa ti dai cu parerea intereseazate despre ce e vorba si dupa aia comenteaza despre calculatoare si alte forumuri!

Da, colegul cauta un cablu care sa i foloseasca la PROFILUX si a postat unde trebuie, daca tu nu stii ce este da un search si vei afla !
Salutare , de ceva zile ma confrunt cu ceva probleme legate de setarea lumini custom facuta pe placul meu ca si culori etc, ma loghez pe cont la calculator sau aplicatia de pe telefon si setez respectivul program iar dupa ceva timp se reseteaza (schimba programul de iluminare cu ros verde etc ). Stie cineva sau s a lovit de aceasta problema?
Aquatica wrote:

Apropo de intrebarea ta din primul post, sunt si eu din Iasi, dar nu sunt nici pe departe experimentata. Ma bucur ca mai e un iesean printre noi!


Suntem mai multi din Iasi nu sunteti singur pe aici rataciti
ocean wrote:
um02122 wrote:Eu am avut o prietena roscata cand eram in liceu.
Nu zic cum era, ca poate mai citeste si altcineva pe-aici.

Si eu, nici eu, din acelasi motiv


Batman vrea sa divulgam tot sa ne vada singuri si cu bunurile la vanzare sau la rubrica donatii eventual . Vorba cuiva dai un ban da stai in fata, stii ca nu l mai ai la FSN
dan.pavelescu wrote:De unde ai ma bani, zi repede


De la cutia milei, am trecut pe la catedrala neamului cu magnetul in buzunar
um02122 wrote:Multe valuri in acvariu si liniste in casa.



Multumesc frumos !
cotro wrote:
ceatza wrote:Din cate stiu eu si cunosc nu sunt hermafroditi trebuie m+f , iar daca o sa ai multi melci o sa fie bine la buzunar

Adic?? La ce te referi?



Adica sa i vinzi
Din cate stiu eu si cunosc nu sunt hermafroditi trebuie m+f , iar daca o sa ai multi melci o sa fie bine la buzunar nu se inmultesc repede . Poti pune cati vrei tu pe timpul zilei nu prea sunt activi stau ascunsi si noaptea umbla.
Nu dauneaza cu nimic acvariului doar omoara alti melci prin acvariu si nu le trebuie hrana speciala . Daca te gandesti ca ti omoara pesti in nici un caz asa ceva. Sa nu ai pesti Botia in acvariu ca iti mananca melcii . Se inmultesc destul de usor intr un bazin matur , personal am avut cateva zeci din 4 melci iar puii arata identic cu parintii dar foarte mici.
Ce te intereseaza anume?
Prietenul goagal ce zice nu vreau sa sun sarcastic ;)
Seara buna si ultima achizitie SH (cadou) pe anul asta, nu de alta dar nu am pres la usa doar mocheta si nu tine de cald . Nu vreau sa ma cert cu cadrele superioare din forum (casa) ca nu ajung bine )

image
E si o vorba din batrani "lasa pe maine ce poti face azi " sa nu te ranesti
O scurta impresie dupa cateva zile de functionare a noi lampi , sincer nu ma asteptam sa vad asa culori la corali foarte multe setari a lampi. Momentan merg cu ea 1sapt in program de acomodare pina in 35% cu program setat pe florescenta coralilor modificat putin de mine cu ramp dimineata seara .

Lampa este foarte puternica si calitativa si eu cred ca isi merita banii pe deplin , poate fi controlata setata in totalitate de la distanta telefon , laptop cu vizualizare de program simulare . Trebuie sa ai reeflink sa o poti controla din telefon, laptop de la distanta. Daca vrei sa i faci setari o poti conecta direct la laptop prin cablu micro usb.

Coralii se deschid mai mult acum decat cu vechea lampa TMC 1500np . Vedem ce ne rezerva timpul acum cu noua lampa in cresterea coralilor .
dan.pavelescu wrote:Merci. Trebuie sa opresc si pompele in timpul asta?


Cand adaugi polyp booster nu dar la reef roids e la alegerea ta daca hranesti local cu pipeta fiecare coral sau il torni direct in directia la pompe . Opresti skimmare in jur de 2h cand adaugi ambele produse .
Despre Polypbooster si reefroids pot sa zic numai lucruri de bine , sunt foarte bune dar atentie cat dozezi ca sa nu dai in alge ! Folosesc de ceva timp dar dozez mai rar (acvariul mic) . Polyp booster se pune primul si trebuie sa astepti in jur de 10min iti stimuleaza coralii sa se hraneasca (deschida) dupa aia adaugi reef roids.
 
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com