[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: viviparu'
Forum Index » Profile for viviparu' » Messages posted by viviparu'
Message
Ca bonus, la fiecare comanda, se adauga un pliculet de 50 ml de fulgi de artemia si un pliculet de 50 ml de fulgi de spirulina.
cingo171179 wrote:eu unul nu sunt de acord cu mancarea artificila a pestilor, aci ma refer tocmai la cesti coloranti pt intesificarea culori.

Se poate folosi la fel de bine si spirulina, care nu mai e artificiala. Pe langa faptul ca intareste sistemul imunitar al pestilor, le intensifica si culorile. Spirulina face numai bine pestilor.
Salut tuturor,

Dupa cum spune si titlul topicului vand hrana congelata la pungi de 500 de grame, astfel:

- Artemia - 20 lei/punga.
- Larve rosii de libelula(chironomus) - 16 lei/punga;
- Cyclop(purec marunt) - 16 lei/punga;

Hrana are provenienta Polonia, nu a trecut prin procese de decongelare/recongelare, este impecabila calitativ.

Mai multe detalii pe PM sau la 0722 645 632 - Robert

Pot asigura livrare in Bucuresti si Ploiesti sau imprejurimile acestora.
Inca mai am din fiecare
FULGI DE ARTEMIA
image
100 ml(aproximativ 12 grame), pret 2.5 lei

FULGI DE SPIRULINA
image
100 ml(aproximativ 12 grame), pret 2.5 lei

ARTEMIA LIOFILIZATA(FD BRINE SHRIMP)
image
100 ml(aproximativ 12 grame), pret 4 lei

LARVE ROSII DE TANTAR LIOFILIZATE(FD BLOOD WORMS)
image
100 ml(aproximativ 12 grame), pret 5 lei

OUA DE ARTEMIA DECORTICATE
Oua de artemia decorticate, nu mai necesita eclozare pentru a putea hranii pestii. Ideala pentru pui. Pentru puii foarte mici se recomanda ca ouale sa fie hidratate cateva minute inainte de a le da pestilor. Pentru ceilalti pui poate fi folosita fara o hidratare prealabila.
image
100 ml(aproximativ 80 grame), pret 20 lei
E partial adevarat ce spui tu. Un lac este o apa statatoare insa uiti de ploi, care "schimba" apa.
Salut tuturor,

de vanzare cory panda, maturi, varsta cam 1.5 ani. Pret 12 RON/bucata.

Alte detalii pe PM
Artemia importata din Germania, provenienta Rusia, grad de eclozare 85-92%, 20 RON 100ml(aproximativ 60 grame) adica la mai putin de jumatate din pretul a ceea ce se gaseste pe piata(Sera, JBL).

Sau, pentru cine doreste mai multa, 550 de grame, punga sigilata, la 150 RON.

Folosesc de mai bine de un an acest gen de artemia si este exceptionala.

Alte detalii pe PM.
Salutare tuturor,

dupa cum spune si titlul topicului vand purec congelat, cyclop rosu, foarte marunt. Este ideal pentru pui sau pentru characide sau alti pesti de talie mica.

Ca sa va faceti o idee, strecurat printr-o sita foarte fina, prin care trec napulii de artemia, purecul cade in acvariu. Deci cel mai mic are dimensiunea nauplilor de artemia.

Este ambalat la pungi de 1kg, 25 ron punga. Comanda minima este de 1 kg.

Mai multe detalii pe PM.
La Animax Turda aveau niste scalari marmorati, mai mult spre negru, voalati.
Sa ma bag si eu un pic in seama.

Lumea spune ca guppy este pestele incepatorului. Din punctul meu de vedere este absolut fals. Singurul avantaj pe care l-ar avea incepatorul este ca are niste pesti vivipari, cumpara trei d'aia, doi d'ailalti si incep sa-i fete in acvariu.

Altceva vreau insa sa scot in relief. Necesarul de bazine pentru reproducerea lor in spiritul pastrarii liniilor si a formarii unei baze de selectie.

Sa zicem ca de unde, de ne-unde am facut rost de trei varietati pure si, ca niste baieti isteti, nu le punem pe toate in acelasi bazin sa iasa tot felul de "verze" din ei ci le punem in bazine separatate si ne gandim ca vrem sa facem trei varietati de guppy pentru ochiul nostru, pentru selectie, vanzare, donatii, etc.

Hai sa calculam un pic:
- 3 bazine pentru matca initiala(o varietate/bazin);
- cam 3(nr. de varietati)*4(1 bazin pt fiecare saptamana din luna) = 12 bazine pentru reproducere, ca doar nu fata toate femele o data iar daca puii au trecut de doua saptamani ii mananca pe cei nou-nascuti, si nici nu vrem sa amestecam varietatile, ca sa ne pastram linia;
- puii ajung la o luna, o luna-jumate si incep sa se cunoasca masculii de femele. Trebuie separati, pentru ca altfel masculii incep sa alerge dupa femele si uita de mancare. Sa spunem ca punem tot masculii laolalta si toate femele laolalte in doua bazine mari. Dar guppy e bun de selectie pe la 4 luni, deci ne mai trebuie 2*3=6 bazine mari.
- matca imbatraneste si trebuie sa avem selectata alta matca care sa vina din urma. Deci inca 3 bazine pentru matca tanara.

Un calcul simplu ne arata ca daca vrem sa ne dam crescatori/impatimiti de guppy si vrem sa avem baza de selectie ne trebuie cam asa:

- 6 bazine de 40-50L pentru matca si matca tanara;
- 12 bazine de 50-75L pentru puii mici;
- 6 bazine de 150-200L pentru masculi si femele

Si asta fara sa devenim pretentiosi.
Nu cred ca ai sa mai gasesti, cel putin prin Bucuresti. Dat fiind ca se aduc carasi de import la niste preturi destul de scazute crescatorii au renuntat la a mai face carasi. Practic n-ai cum sa concurezi cu importurile de carasi.

Cumpara carasi de import mai mari si incearca sa-i reproduci. Cam asta vad eu c-ar fi solutia, daca tii neaparat sa mai inmultesti carasi.
Eu sunt de acord ca esti din Romania, dar de unde anume?

Ce inseamna cantitati mari? Da-mi si mie, te rog, un pret/kg, nu pe litru.

Multumesc.
Eu sunt de acord ca esti din Romania, dar de unde anume?

Ce inseamna cantitati mari? Da-mi si mie, te rog, un pret/kg, nu pe litru.

Multumesc.
viulian wrote:Bun, si ai mei au aceiasi problema. 'Caca' lor, in loc sa fie normal, este subtire ca o ata, aproape transparent. Si atarna dupa ei. Pofta de mancare mica (vad cand se pune mancarea - dar nu mai dau fuga pana sus).

O sa ma infiintez imediat la farmacie.


La tine e altceva! Pestii au o problema intestinala, probabil o infectie. Trateaza-i cu furazolidon, o pastila la 20-30L de apa si/sau metronidazol o pastila la 40L apa.
Molly sunt negri? Cand spun negri ma gandesc sa fie negru ca taciunele. Cam ce marime au? Sunt adulti, juvenili, pui?
Singurul lucru pe care-l regret relativ la hrana Hikari este ca nu gasim si la ambalaj mai "spatios". Niste galeti cu hrana la 2kg, 4.5 kg, etc. ar fi binevenite.
Sumatranii or sa-ti haleasca crevetii si inotatoarele de la zebre si neoni. In rest e OK.
smokey wrote:m-ar ajuta foarte tare un raspuns...caut de circa 2 luni sumatrani golden tiger fara a avea insa vreun succes..daca stie cineva unde as putea gasi as aprecia foarte mult. MUltumesc anticipat!

Am eu sumatrani golden tiger, maturi, la 5 ron bucata.
Denumirea stiintifica este Barbus Tetrazona sau Puntius Tetrazona.

O Poza aici. Sunt cei trei de acelasi fel si e vorba de trei masculi.
 
Forum Index » Profile for viviparu' » Messages posted by viviparu'
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com