[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: florin_niky
Forum Index » Profile for florin_niky » Messages posted by florin_niky
Message
Daca erai din Bucuresti te ajutam cu cea mai mare placere.
Sorry.
vad ca limitele prostiei sint impinse departe ....... beyond imagination .......

Te invit la o tura pe litoralul romanesc

On topic:
Referitor la temperatura din acvariu ai mai multe solutii:
1. Coller-ele de calculator fixate in capac
2. Chiller special de acvarii.
3. Aer conditionat in camera respectiva.

Eu am adoptat var 3 si functioneaza foarte bine.

Sa nu incerci treaba cu gheta, pet-uri inghetate sau schimburi de apa, ca o sa ai variatii destul de mari de temp si rezultate de moment.
Salut

Ce bine ar fii sa inceapa toti ca tine.
Acvariu mare, ciclare 2 saptamani, BRAVO.
Nu stiu ce sa zic despre pietrisul ala de 6-8 mm, e destul de grosier si o se va stranga cam mult kk pe acolo.
Nu te grabii cu introducerea pestilor. Documenteaza-te asupra cerintelor fiecaruia.
Cu plantele te-a edificat MA.(doar e tata lor)

Multa bafta in continuare.

PS: Voi cei din CT poate va plimbati un pic pe faleza si mai educati hotelierii si carciumarii, ca ce am vazut prin acvariile lor m-a cam speriat. Rechin de Marea Neagra alaturi de carasi aurii si petris colorat asezonat cu scoici. Super tare. Si cand l-am intrebat pe chelner de ce combinatia asta, omul a zis ca "asa-i place lu` sefu".
Foarte frumoasa planta.
De unde ai cumparat-o.
Foarte interesant planul.
Oricum spor la negocieri.
Au venit cu plantele din cate imi dau seama, si-au crescut binisor in cateva zile.

Cu siguranta. De obicei platele se recomanda a fii foarte atent spalate inainte de introducerea in acvariu, dar chiar si asa mai pot ramane cateva oua, suficiente pt a umple acvariul ulterior de melcusori simpatici.
Problema e ca acvariul meu e micut (58L), iar Botia maracanthus se fac foarte mari la maturitate (am citit ca pot ajunge si la 15-20 cm), deci e exclus sa-i pot tine in acvariul meu micut.

Nu cred ca e cea mai comoda solutie. Nici pt tine si nici pt pesti.


Eu zic ca nu are sens sa te complici cu pesti provizorii si alte metode.
Tu deja te-ai hotarat asupra pestilor ce vor popula acvariu (parca zicei neoni) asa ca nu are sens sa-ti strici planurile pt niste melci.

Eu personal am scapat de ei prim metoda "digitala" , adica ii culegi cu mana. Si ai sa vezi ca dupa un timp, dupa ce se mai "aseaza" si acvariul acesti melcisori nu o sa mai reprezinte o problema.

Multa bafta
Salut.
Eu am rezolvat problema temperaturii in acvarii cu aerul conditionat. In casa nu am mai mult de 25`C. :-)
Despre neoni http://en.wikipedia.org/wiki/Paracheirodon_innesi
Nu prea le convine 30`C.
Multa bafta.
Daca reusesti sa faci ceea ce ai scris e mai mult decat ok in privinta substratului.
Problema o sa fie cu pestii pana ce se cicleaza acvariul.
Nu stiu cat de bine o vor duce in bidonul ala de 30 L.
Spor la treaba.


Imi pare rau.
Bravo.
Asteptam.

Sa stii ca apa aia maronie chiar le placea scalarilor si oricum era ceva de moment.
Buturuga aia nu era speciala pt acvarii? Ca daca da, o simpla spalare era suficienta.
Eu zic sa nu prea insisti cu chimicalele.
Lasa natura sa-si faca treaba.
Nu am vrut sa te superi.
Tocmai ce-ti spuneam ca apreciez marinimia de care dai dovada vis-a-vis de acest hobby.
Credema ca asa incepem toti sau marea majoritate (cu cate un peste din fiecare), numai ca tu cu toate ca ai incercat sa faci ceva acolo (respect), te-ai grabit si ai vrut prea multe odata. Si asta s-a lasat cu decese.
Nu trebuie sa o iei in nume de rau. Chiar nu te criticam ci din contra era o apreciere.
Repet, pacat de decese.

Tot nu am inteles ce ai cu acvariul ala? De ce trebuie refacut?
Spalat filtru si fiert buturuga?
De corabie nu mai zic nimic. Promit. :-)
Nu stiu pe la Hornbach ce mai este, dar merita incercat chiar azi.
Catre sfarsitul saptamanii nu prea mai gasesti mare lucru.
Pai ce te-a apucat cu refacutu` acvariului?

Eu cred ca te-ai cam grabit putin. Trei acvarii, specii de pesti necunoscute si incompatibile.
E de apreciat marinimia ta pt acvaristica dar nu e bine asa.
Degeaba grohaie Faraonu` ca tu tot ca tine faci.
Lasa acvariile ale in pace si mai usor cu combinatiile astea ciudate.
Pacat de decese.

Corabia aia garantez ca o vei scoate singur de acolo peste ceva vreme...
Bine ai venit si felicitari pt amenajarea acvariului.
Salut.
Nu stiu daca e vb de boala asta. Baga si tu mai multe detalii, eventual o poza.
Eu cu cativa ani in urma am avut 2 carasi ce s-au ales cu boala asta, care ar fi destul de specifica carasilor.
Datorita lacomiei lor in momentul inghitirii hranei inghit si o cantitate destul de mare de aer.
Din acest motiv se recomanda hranirea carasilor cu granule care nu plutesc sau cu hrana inmuiata in prealabil.
Eu atunci i-am scapat cu boabe de mazare fiarta si zdrobite.
Tratamentul cu mazare il faceam intr-un acvariu separat fara substrat, iar dupa fiecare hranire aspiram resturile neconsumate.

Nu stiu daca este valabila treaba si la gupy sau daca este vb de aceeasi boala.
Baga mai multe detalii.
Foarte reusit (dpdv artistic).
Pietrisul pare usor cam grosier. O sa se stranga o gramada de kk prin el.
Incearca sa mai elimini din pietricelele mari.
Scalarul ala singur o sa fie tare suparat.
Incearca sa-i combini in asa fel incat sa fie fericiti.
Nu zic sa faci ca mine (sa tii in 180l patru scalari) dar nici asa din fiecare cate unul nu-i prea bine.
Nu stiu ce sa zic de dnul betta .... Nu am avut niciodata asa ceva, dar stiu ca sunt destul de agresivi, ca trebuiesc tinuti singuri intr-un acvariu. E ceva cu facutul cuibului. Eu zic sa te mai interesezi despre betta. Nu vreau sa zic o preostie.
Da-i un search.
In rest felicitari. Decorul chiar arata bine si va arata si mai bine cand vor incepe platele sa se dezvolte.
Bravo Tine-o tot asa.
Bravo
Multa bafta in continuare.
Eu zic ca e cam micut acvariul pt numarul si tipul de pesti care-i ai acolo.
Daca tot a reinviat microbul, de ce nu incerci unul mai mare.
Sau mai da cuiva din pesti.
Oricum dimensiunile acelui acvariu sunt putin cam ciudate.
Nu vreau sa te superi. Nu te critic. Eu eram praf cand m-am apucat de acvaristica. In 12 litrii aveam aproape 20 de pesti. Tipul din piata zicea ca e ok domnle merge.....
Dar cu timpul am inteles ce trebuie facut (zic eu) si am facut.
Vezi pe la Hornbach (fara intentia de a face reclama) au preturi destul de ok la acvarii cu tot ce le trebuie. Sau incearca sa-ti faci unul (satisfactia e maxima).
Multa bafta si asteptam vesti/intrebari.
Bun venit.
Sa ai pesti fericiti, plante sanatoase si apa cristal !!!
 
Forum Index » Profile for florin_niky » Messages posted by florin_niky
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com