[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: szaki
Forum Index » Profile for szaki » Messages posted by szaki
Message
dan.pavelescu wrote:Frumosi nasosii Imi plac cum se comporta in grup, parca sunt stergatoarele de la Dacia


Da! Si se misca al naibii de repede. Sunt greu de fotografiati.
De data asta in locul traditionalului poza cu plante iata o poza cu unul dintre locatarii borcanului.

image
Partial de la un coleg de pe forum iar restul de la AQUA-Life http://aqua-life.ro
Multumesc Nea Dan pentru sfaturi si pentru cuvintele frumoase! E bine de stiut ca Batman e in preajma !

Am notat sfaturile si criticile tale. Ai perfecta dreptate, pietrisul e naspa rau! Am luat deja masuri si am achizitionat cca. 35kg de volcanit tip nou si 10kg de volcanit tip vech. Dar ma tem ca nu va fi suficient (pentru noul proiect).
Motivul pentru care nu am schimbat substratul este faptul ca ma gandesc sa schimb acvariul. Vreau un acvariu care sa aiba latimea cel putin 50-55cm fata de 40cm ce am acum si fara plasticul de pe partea de sus (inutil pentru mine deoarece am lampa suspendata). Langa acvariul nou vreu sa suplimentez si filtrarea cu un Eheim 2078 Professionel 3e 700 si sa montez pe iel al doilea reactor Co2.

Pe scurt astea sunt proiectele pe termen scurt/mediu. Urmeaza sa deschid un topic separat la timpul potrivit.

Intre timp fac tot felul de experimente cu prezentul acvariu.
Am mari deficiente pe partea artistica al acvaristicii.
Poate va iesii ceva mai aratos urmatorul setup....
Poza de duminica seara.

image

O sera minunata va doresc.
Si eu sunt adeptul lui Tom Barr si fertilizez pe baza de EI adaptat la conditiile din acvariul meu.
Dupa parerea mea daca ai filtrare corespunzatoare si nu exagerezi cu fertilizare nu este litera de lege sa schimbi 50% apa saptamanal. De exemplu eu schimb la un acvariu de 180l 60l – 80l de apa odata la doua saptamani deoarece sunt nevoit sat tund si sa replantez plantele si astfel agit substratul, altfel cred ca ar merge mult mai mult timp fara schimb de apa acvariul.

PS. Felicitari pentru acavriu. Cred ca ai potential si cu rabdare o sa realizezi ceea ce doresti.
Poza de seara: Ludwigia inclinata variant verticillata 'Cuba'!

image
Multumesc domnilor pentru critici, aprecieri si sfaturi!

Nici gand sa scot blyxa japonica . Momentan inmultesc deoarece urmeaza sa populeze tot spatiul frontal in acvariu. Vom vede ce va iesi...

Totodata ma gandesc sa introduc in acvariu si staurogyne repens pentru a forma o tufa.

O sa pastrez numai 3-4 bucati de pogostemon helferi pe care o sa incerc sa cresc mai mariceli - ma gandesc in special la inlatime.

Va tin la curent cu evolutia aranjamentului.

Va urez o seara minunta si traditionalul ape limpezi!
Frumos! Felicitari!

A sosit timpul pentru unul mai maricel !
Poza de Craciun!

image
Acvariul este curat, masa de plante a crescut semnificativ fata de pozele anterioare.
Se ve o evolutie clara spre bine.
Felicitari!
Plante sanatoase si acvariu curat!
Felicitari.
Iti urez succes in continuare!
Frumos si promitator ca de obicei.
Ma abonez si iti urez succes!
Felicitari pentru realizarile tale Alex.
Acvarille tale sunt o inspiratie iar tu un exemplu de urmat in acvaristica autohtona!
Arata mult mai bine cu fundal negru

Multumesc.
Acum se vede ce este bine si ce trebuie schimbat...

Ai perfecta dreptate. Dar cum am mentionat in postul anterior forma actuala nu este rezultatul unei proectari ci maidegraba sa format in timp din inertie prin introducerea treptata a diferitelor tipuri de plante.
Pentru a scoate ceva aratos ma tem ca ar trebuii sa refac aranjamentul din temelii.

Sunt curios si sunt deschis la opiniile voastre pentru imbunatatirea layoutului.

Multumesc Domnilor.

Este un articol interesant pe Barr Report despre stadiile (autorul articolului defineste 12 stadii) de dezvoltare ale aquascaperului.
http://www.barrreport.com/forum/barr-report/aquascaping/90-the-12-stages-of-the-aquatic-aquascaper

Eu ma pozitionez pe mine insumi undeva intre stadiul trei si patru.
Stadiul 3: Colectionerul. Este persoana care vrea sa aiba toate plantele in acvariu si sa incerce, ceea ce nu este o problema deoarece este benefic sa cunoastem materialele cu care urmeaza sa lucram.
Stadiul 4: Persoana realizeaza ca este capabil sa creasca plante si a sosit timpul pentru a dezvolta un design. Dar pentru asta ar trebuii sa renunte la unele dintre palntele deja indragite.
Obs. Nu am facut o traducere completa maidegraba am urmarit sa extrag pe cat mai scurt posibil esenta celor doua stadii (3 si 4).

Si eu am strans intr-un an prea multe specii de plante pentru spatiul disponibil. Acum trebuie sa renunt la unele dintre ele. Ceea ce nu este chiar usor deoarece fiecare planta din acvariu imi este drag de felul lui.
Dar ma gandesc sa las lucrulile sa evolueze de la sine si sper cu timpul se va cristaliza ceva.
In sfarsit mi-am luat inima in dinti si am schimbat fundalul albastru cu unul negru! Nu a fost usor deoarece distanta intre acvariu si perete este de cca. 6cm). M-am gandit eu ca nu o sa fie usor de indepartat da nu chiar asa. Am incercat cu solutie de curatat geam, cu diluant nitro, cu cillit si cu niste lavete umede speciale cu o putere de curatire extraordinara si la final cu o gramada de carpe ordinare. In final dupa ce am frecat o eternitate (cel putin mine asa parea) geamul acvariului intr-o pozitie inumana am reusit sa curati.
Repede am si facut o paza de ansamblu care nu este foarte reusita.
image
Multumesc pentru interes,
O sera placuta,
Alternanthera a fost o alegere inspirata. Iese frumos in evidenta si asigura un contrast puternic cu Hydrocotyle tripartita.
Felicitari si succes in continuare!
Curat, simplu si de bun gust.
Se vede experienta.
Felicitari!
 
Forum Index » Profile for szaki » Messages posted by szaki
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com