[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sparrow
Forum Index » Profile for Sparrow » Messages posted by Sparrow
Message
Update. Asa arata acvariul acum, ce pare aveti?
catalin_ wrote:
mugurel wrote:dar la bonsai-ul din fata nu renunti?


Mi se pare ca cineva si-a luat teapa?

Ba da am renuntat, nu se potrivea cu marinul, cu un plantat mergea.
Ma bucur ca va place.
Spunetimi si mie acum cand sa bag piatra vie? Dupa ciclare sau pot si mai devreme?
Ce medii filtrante sa bag in sump?
Cateva poze noi in timp ce se umple, mai are putin.
Salut,
Cumpar Altolamprologus calvus black dar si alti Tanganyika in afara de tropheus, julidochromis, brichardi si daffodil.
Astept oferte pe PM sau la tel 0724305680
Salut,
Credeti ca e prea mic skimmerul acesta? Lam gasit la un pret bun pe olx

Scuma DW 150
Aquarium: Up to 850 liters
Air Intake: 450l/h
Power consumption: 38w
Measures: 63,5x53x23 cm
Update:
Acvariul este gata si o parte din echipamente. Astazi au sosit si luminile, 2 x Orphek atlantik v2.1.
Mai trebuie backgroundul pe latura mica, sumpul si rama din aluminiu ce inconjoara acvariul ca in poza apoi intaritoarele acvariului care nu au fost montate pentru a nu ne incurca.

sv_costin wrote:eu n-am inteles faza cu "overflow" ..ce rol are ansamblul acela la o canistra??? ai vrut sa scazi debitul sau ce?

Pentru schimbul la picatura.
Buna seara,
Revin cu un update.
Acvariul este ciclat si populat cu 6 Neolamprologus leleupi; 5 Neolamprologus brichardi; 3 Julidochromis.
Da se pare ca forumul a intors poza.
Salut,
Am facut un overflow din fitinguri jbl si picuratorul. Functioneaza bine, il mai tin cateva zile in teste pana se limpezeste apa ca am pus niste lemne si in graba am uitat sa le las la inmuiat, acum e apa maro. Am comandat si capacul care va avea 2 neoane t5 de 28w.
Scuzati dezordinea, asa lucrez eu ).
Mda, dupa ore bune de apasat pe acel buton, mutat fitrul in toate pozitiile, testat cu alte furtune mai scurte, injuraturi si tot tacamul am descoperit ca unul dintre furtune era sugrumat exact in spatele acvariului atat cat sa treaca apa prin el dar sa nu se amorseze.
Salutare,
Incerc sa pun acvariul la ciclat dar nu reusesc sa amorsez filtrul, a mers o ora binisor pe urma s-a strans aerul din bureti cred si nu mai reusesc sa il amorsez. Ori sunt eu prost ori e stricat, ma chinui de 3 ore cu pompa *****, imi vine sa il sparg. Ceva idei?
Da nu e rea propunerea. Am deja un mascul (eu il stiam de jewel), am avut pereche dar din motive necunoscute masculul a omorat femela.
Americani sa fie atunci. Scalarii nu imi plac.
Acvariul si filtrul sunt pregatite (jbl cristal profi 901).
Mai trebuie sa cumpar un background negru si sa caut pe cineva sa imi faca un capac frumos.
Buna seara,
Incep un al doilea proiect pentru un acvariu de birou avand dimnsiunile 80x37.5x45 adica 135l brut.
In acvariu vor fi pentru inceput malawi chiar daca inima imi cere cativa americani.
Maine vreau sa comand sticla dar in ciclide sunt chiar paralel si vreau cateva sfaturi. As vrea un refugiu in dulapul de jos, unde va fi si un schimb de apa la picatura. Ce fel de filtrare sa fac in cazul asta si cu overflow sau nu?

Ionut
2 x Jebao WP-40? Credeti ca e prea mult 26000 l/h?

Calculatorul de la VorTech imi recomanda 18655 l/h

Sau unu WP-40 si unu WP-25?
Intelesesem bine dar credeam ca nu se poate fara filtru dedicat nitrificarii. E bine, chiar ma bucur ca am scapat de el.
Ce spuneti de urmatoarele echipamente?

Skimmer:
http://shop.acvariu.ro/skimmere/58-reef-octoups-xp-sss2000.html
Pompa:
http://shop.acvariu.ro/pompe-recirculare/44-jebao-ac-pompa-recirculare-5000-10000-lh.html
2 reactoare unul pt antiphos si unul pentru carbon:
http://shop.acvariu.ro/reactoare/83-reef-octopus-mf-300b-multi-media-reactor.html
reactor pentru biopeleti:
http://shop.acvariu.ro/reactoare/84-reef-octopus-multi-filter-mf-800b-4000ml.html
Da ok dar tot nu am inteles cu ce fac nitrificarea, doar cu piatra sparta din display si ce am in refugiu? Reactoarele de peleti nu sunt doar pentru denitrificare?
luc7777 wrote: ... dar nitratul nu este transformat in nitrogen gazos. Rezultatul este o acumulare de nitrat.
Cum scapam de ea? Pai iti faci matale un dsb sau un reactor ermetic privat de oxigen pt. a indeplini functia de denitrificare de care ai nevoie.
...

Nu pentru asta pun un reactor cu 1l de biopeleti?
Nu am inteles exact, spui ca ar trebuii sa scot filtrul wet/dry impreuna cu reactorul de biopeleti si sa las doar piatra vie sa preia nitrificarea/denitrificarea? Eu nu cred ca am inteles bine
luc7777 wrote:Uite o idee pt. ansamblu usi-blat, cat despre bluetower este un pic cam depasit, de spatiu pe care-l ocupa nu mai zic...
Spor!

Pai dami si exemple de filtre mai bune. Din ce stiam wet/dry este cel mai performant pentru nitrificare, si varianta cu Blue Tower este singura pe care am gasito eu usor de realizat.
 
Forum Index » Profile for Sparrow » Messages posted by Sparrow
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com