[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: piratuxxx
Forum Index » Profile for piratuxxx » Messages posted by piratuxxx
Message
Vand acvariu eheim 120l + accesorii acvaristica

Vand acvariu eheim 120l dimensiuni 80l x 35l x 45h - 300 RON
Capac original modificat de mine cu 4 neoane 24w Giesemann 2x day, 2x aquaflora, 2 drosere electronice Osram
Substrat fertil JBL Aquaflora + substrat inert Volcanit

Stand acvariu facut din pal negru, solid. Dimensiuni stand :82L x 37l x 80H 200 RON
Doua usi.

Fauna: 100 ROn
20 masculi Endleri Clasa N
4 SAE

Flora: Toate palntele 200 ron
Peste 20 tipuri de plante naturale unele dintre ele plante rare.

Sistem CO2 compus din: - 700 RON ( TOT PACHETUL)

Ph Controller 201 cu sonda din sticla reincarcabila - ofer solutii de calibrare, solutie pentru reincarcare sonda (sonda este noua folosita aproape 3 luni nu a fost reincarcata niciodata) 350 ROn

Butelie CO2 3kg, reductor cu 2 manometre reglaj fin si electrovalva 300 ron

Butelie co2 Dennerle 0.5kg pentru schimb pana reincarcati butelia mare. 100 RON

Reactor CO2 din filtru de apa, numarator de bule, valva sens. 100 ron



Filtrare: JBL 901 GreenLine Plin cu siporax, metric iar deasupra un saculet cu Purigen. - 300 RON
Ofer inca 200gr Purigen pentru schimb sau pentru pus in reactor.(Am si un reactor din filtru de apa care poate fi pus in functiune)

Sistem JBL de eclozarea artemiei plus 200gr artemia + Pompa de aer. 100 RON

Prize programabile, fertilizanti micro, macro, easycarbo, po4. BONUS pentru cine achizitioneaza tot pachetul

Penseta JBL Inox, teste de apa si alte acareturi. BONUS pentru cine achizitioneaza tot pachetul


Se vand si separat, prioritate au cei care vor achizitiona flora si fauna.

Pret pentru tot pachetul 1600 RON


Momentan in acvariu este o adevarata jumgla, plantele s-au dezvoltat foarte bine nu au alge dar nu am timp sa ma ocup de el.
Acesta fiind si motivul vanzarii.
Endleri black bar clasa N - Endlerii provin de la Emil Visan care mai departe ii are de la Fabian care i-a importat in 2008 direct din Columbia de la Adrian Hernadez. 5 RON bucata. Pentru Bucuresti pot asigura transport pana acasa la client la cel putin 10 bucati cumparate.

Contact 0734530879/pm
Endleri black bar clasa N - Endlerii provin de la Emil Visan care mai departe ii are de la Fabian care i-a importat in 2008 direct din Columbia de la Adrian Hernadez. 5 RON/buc. Pentru Bucuresti pot asigura transport pana acasa la client la cel putin 10 bucati cumparate.

0734530879 sau pm
Fa un lucru pentru atesta si pietrisul si acele pietre mici de rau care sunt in bazin.
Cumpara o sticla de detartrant..dala pt uz casnic, scoate o mana de pietris si pietrele mici care sunt in bazin, lasa-le sa se usuce si toarna Triumf peste ele.
Daca nu exista nici o reactie, adica nu face spuma nu se intampla nimic e totul oky.
Daca exista reactii gen spuma, fierbere etc inseamna ca sunt calcaroase. Cu cat reactia e mai intensa cu atat sutn mai calcaroase.
Exista posibilitatea ca pietrisul sa nu fie 100% inert, dar avand in vedere ca ai cateva zeci de kg sa se simta.

Aici ai un video cu procedeul.


Buna,

Ce ph are apa de la robinet? Nu inteleg de ce cu aditie de co2 nu scade si e la 8.
Co2 ul il poti duce mai sus 20-30 e oky ca ai mai marit numarul de bule, dar totusi monitorizeaza acvariul pentru a observa starea pestilor.
Avand in vedere ca ai discusi ii vei vedea instant daca ceva nu e oky.
Nu se poate folosi cu alti fertilizanti. Am discutat si la workshop acest aspect.
Nu poti controla dozarea din spimplu motiv ca orice alt fertilizant ai folosi are alta densitate fata de cei dennerle pentru care a fost conceput.


Dar daca tu reusesti... anunta-ne
Superb
Sunt cele mai bune neoane la ora actuala si nu spun doar eu asta. Sunt speciale pentru acvarii plantate deci...
Sa vezi de la cele Aquaflora ce culori prind plantele. Mie nu mi-a venti sa cred ce culori au capatat plantele dupa ce am trecut la giesemann.
Vei vedea schimbari mai ales pe plantele rosii.
Exact

Eu le am in ordinea asta: Midday Aquaflora Midday Aquaflora din spate spre fata
Sa nu incerci sa-l folosesti cu alti fertilizanti ca nu va merge.
Functioneaza doar cu fertilizanti dennerle.
Buna,

Cand schimbi neoanele, in momentul in care le-ai aprins pe cele noi sa le lasi cel putin 30 minute aprinse, cu alte cuvinte sa nu faci probe sa le aprinzi/stingi si dupa sa le pui in functiune.
Daca s-au aprins lasa-le prima data cel putin 30 minute sa mearga continuu.

"Micul" colt de natura sa-ti aduca numai bucurii
Ce ma deranja pe mine la reactor era faptul ca se ducea tot sus si se colmata...
Si nu dadeam tot debitul la filtru prin reactor aveam robinet de reglaj inainte de reactor, restu mergea pe alt traseu,dar indiferent cat il reglam in cateva zile tot il gaseam sus colmatat.

Daca are cineva o schema cu un reactor mai profi sau stie de unde se poate cumpara special pt purigen asa ceva... astept recomandari.

Humbert wrote:
Ancamarketing wrote:dupa ce incep plantele sa perleze in draci, toata suprafata apei e plina de bule de oxigen, ceea ce ma face sa cred ca suprafata apei nu e valurita prea mult, deorece aceste bule raman acolo.


- o sa vrei sa incerci Seachem purigen (da, chiar e o diferenta la claritatea apei cu el, dupa parerea mea)



Folosesti Purigenul cu reactor sau in filtru(in saculet), daca ai reactor imi poti spune te rog ce fel de reactor ai.
Eu am folosit o perioada cu reactor facut din filtru de apa mare, dar am renuntat la idee imi ocupa foarte mult spatiu sub acvariu. Acum am pus jumatate intr-un saculet si l-am bagat in filtru.
Intradevar diferenta se vede.
Valoarea la mine in acvariu e de 50 adica un galben.... bine eu tin ph-ul la 6.2.
Trebuie sa ajungi asa cum spunea si colegul qwerty la un verde deschis.
Creste putin numarul de bule pe secunda. Ai valuire mare la suprafata apei?
la 100 de lei abia gasesti un eheim aquabell intern sh.

Undeva la 300 gasesti un filtru extern sh decent pentru acvariul respectiv
salut,

Ai nevoie clar de un filtru extern.
In functie de buget poti cumpara un filtru extern gen JBL1500/1501 un Eheim 2076/2080
Sau ceva pe acolo.

15 cichlide in 150l apa oricum e enorm, vor creste si nu vor mai avea loc in acel acvariu, sfatul meu este sa ramai cu o singura pereche cand vor creste.
Ciclidele sunt pesti care au nevoie de bazine mari, citeste din jurnalele de la acvarii cu cichlide si acolo poti vedea si ce filtre se folosesc pentru astfel de pesti.

Asa e romanul, sare repede sa judece, fara sa stea sa se gandeasca sa vada esenta sa vada in spatele cuvintelor, sa cunoasca omul.

Eu am omorat intr-un an la gazon de m-am saturat si ce sa vezi intr-un final am reusit.

Si lumina am peste 1w/l fertilizare cu cana, co2, ph controller, substrat fertil... tot ce e nevoie numai ca nu a vrut el sa mearga.
Acum am Monte Carlo care se dezvolta bine si am primit o cutie Dennerle cu cuba, l-am plantat din cele 4-5 smocuri plantate mai am unul care nici nu creste nici nu moare... asta e viata.
In schimb Ludwigia pantanal si alte plante pretentioase cresc de....

Anca sa nu renunti niciodata, plante sunt destule, pesti asemenea.
Deci nu pot sa cred ca de aproape o luna te chinui cu difuzorul ala.... Dupa primele 24h de stat in apa il incercam la 0.5 bar cum mergi tu vedeam ca nu scoate nimic ma duceam cu el la 1bar nu merge nici asa te duci la 1.5bar 2 si tot asa.. La mine presiunea de lucru e la 2.5 bar si am reactor deci nu sunt influentat de presiunea de lucru dar asa o tin...
Nu are ce sa pateasca sistemul daca nu treci de 3bar, care sunt recomandati ca maxim presiune de lucru, cu toate ca eu tind sa cred ca pana la 5 bar nu sunt probleme odata ce majoritatea ceasurilor au 6bar maxim. sigur s-au gandit ei sa faca ceva sa fie safe.
Singurul lucru pe care il omori sa zic asa la presiuni mai mari cred ca e electrovalca dar si aia sigur e facuta sa tina.

Asa ca nu mai sta cu el in sertar. Creste presiunea fara probleme ca nu moare nimeni si vezi daca merge sau nu.
Vand Sonda Ph reincarcabila noua nefolosita - 150 ron NEGOSIABIL
JBL Proflora Bio 80 Recipient, furtun, valva antiretur si difuzor ceramic - fara prafuri - 50 ron

Endleri black bar clasa N - Endlerii provin de la Emil Visan care mai departe ii are de la Fabian care i-a importat in 2008 direct din Columbia de la Adrian Hernadez. 6 RON bucata.
Ai rezolvat ceva cu sonda?
 
Forum Index » Profile for piratuxxx » Messages posted by piratuxxx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com