[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Batracianus
Forum Index » Profile for Batracianus » Messages posted by Batracianus
Message
ceva noutati? :o
Porcu'"][quote:fbab69848d="Batracianus wrote:Imi pare bine ca va revad.
Si noua icomensurabile ....... da' unde-ai disparut :jajaja: ? Ia treci inapoi la treaba ....... golu' ala se cere umplut imediat .......


Remember the old times: .......

as vrea eu dar... in ultima perioada cand ajung acasa abia am timp sa-scot pa TM Shusha la plimbare ,apoi trebuie sa zac.Nu mai am minimul necesar de timp pentru a ma ocupa de agva.
Sigur or sa vina si vremuri mai bune
Imi pare bine ca va revad.N-am mai trecut demult pe aici.Un batran pescar chinez ,prost vorbitor de lb.engleza zicea: Always is better across the river \:d/;asa ca acvaristica m-a cam parasit odata cu acvaristul din mine.Partea proasta e ca golul a ramas si nu e nici acoperis si ploua marunt,rece,s-au pripasit 5 catelusi pe aici ,ce sa fac cu ei?Le dau zilnic sa manance dar ei cresc si cer mai mult .Vrea cineva vreunul?Sunt toti beji ,ca ma-sa.Mai vorbim
incearca cu injectie de CO2 sau adaos de sifon(10%) in momentul premergator eclozarii(se vad ochii si irisul clar);asta dupa ce scoti puietul deja eclozat
-Cainele meu nu are nas!
-Si cum miroase?
- Groaznic

La multi aNI, vere' kaola
depinde de miros;daca e de amoniac dispare,daca e sulfuros dispare cu aerarea nu cu ciclarea
gustul in nici un caz nu dispare :p
Dalles wrote:.
Pestii o duc cu atat mai bine cu cat sunt mai putini intr-un bazin cat mai mare.


cu unele exceptii,de ex. unii killie ,la maturitate,sunt sensibilizati de un volum mare de apa (datorita presiunii cu care nu sunt obisnuiti in mediul natural si descresterii ei odata cu inaintarea in anotimpul secetos)
am observat asta in special la unele specii de Nothobranchius(mai ales femeklele), anuali sudamericani
nu e normal;poate l-ai batut cand era mic,astea sunt sechele din copilarie
...si cu acest post al meu ne-am realizat norma de 3 pe luna la sectiunea killie
murat:ura:
iti dau eu,daca ma gasesti pe acasa(in Pitesti stau)
intre timp am mai reusit sa scot ceva pui de Fp.marmoraturs si cinnamomeus,am un lot de icre de la N.guentheri Blau ,am mai facut 3 acvarii ,urmeaza sa le amenajez dupa ce ma introc de la Caciulata si uite asa imbatranim si vin astia micii din urma si rad de noi :
Batracianus sta cam prost cu killie(mai putin cu Fp.gardneri);s-a mutat cu domiciliul si a intrerupt niste chestii plus ca a avut pierderi la mutat
acum e in plina refacere
razvan wrote:pai e normal !!!
turba reduce ph-ul (acidifica apa), iar ph-ul "lucreaza" pe invers cu duritarea, adica o apa dura, e bazica, iar o apa moale e acida .

turba face ceva de genul:acizii humici eliberati de ea leaga Ca si Mg sub forma unor complecsi inactivi dpdv biochimic(osmotic cutare) ,deci acestia nu dispar ci trec din forma ionica in forma semicovalenta,intrand in componenta unor anioni complecsi (liganzi);aceasta are loc ca prima faza, pana sunt legati toti cationii din volumul respectiv, dupa care acizii humcii eliberati in exces scad pHul pana la echilibru
in alta ordine de idei:
un gigantic asteroid a provocat disparitia unor specii din acvariile mele :resemnat:; in schimb am achizitionat cateva noi specii(un Notho si cativa Fp.), care sper ca se vor adapta mai bine si vor face fatza la evenimentele cosmice ulterioare
mai mor si ei ,ce sa faci
m-a ajuns blestemul lu fara': mi-au crapat pestii,cred, pentru ca vad ca sunt din ce in ce mai multi, probabil s-au spart in bucatele
nu lipsa netului e problema
cred ca si eu am probleme cu australe, voi pierde neamu' daca nu fac rost de sange proaspat(cu purtatori cu tot)
MT,MOZ etc sunt prescurtari pentru Mozambic(tarara de origine);la Tanzania avem TZ,TAN etc
03 -anul cand a fost omologata cred, iar 1 nu stiu(e o cifra)
MARELE ALB wrote:Cum mama zmeului mai ies pui in luna mai doar acelasi sfint duh are habar .

dar ce are luna mai, boala pa ea?e chiar luna internationala a eclozarilor
imi pare tare rau;apa ta e de vina,poate proastele de la statia de tratare..
lasa ca mai la vara mai incercam,o sa-ti dau si apa speciala
da!
masculul de Nothobranchius rachovii Beira MT 03-1 si cel mare de N.kafuensis Nega Nega se troznesc in continuu; azi o sa separ unul din ei, chiar daca o sa ziceti probabil ca n-am unde
na! ca prea era goala sectiunea
 
Forum Index » Profile for Batracianus » Messages posted by Batracianus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com