[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nimeni
Forum Index » Profile for Nimeni » Messages posted by Nimeni
Message
koala wrote:Se prea poate ca termenul de "sterasyl" sa fie, pentru cartusul ceramic, ceea ce este "adidas" pentru pantofii de sport... sau "xeroxul" pentru copiatoare... se prea poate.
Nu stiu ce sa zic, de aia am afirmat inca de la inceput ca trebuie intrebati aia care se pricep. Poate ca orice "ceramic" opreste sulfatu' ala si poate ca "sterasyl" e doar o marca de producator.


Ai dreptate in ceea ce spui Koala: Sterasyl e folosit "generic" ptr denumirea filtrelor ceramice, ptr ca ei au inceput cu ele. Cu timpul au inceput sa se faca ceramice de tot felul (cu carbune activ sau fara, cu argint) si porozitati, ele fiind folosite chiar si la prefiltrarea mecanica (primul stagiu, datorita porozitatii mari)
Despre sulfatul de aluminiu in schimb..... : sulfatul il opreste DOAR filtrele cu porozitate 0,2 microni. Asta stiu de pe vremea cand aveam timp de citit si informat.... Iar in Romania porozitatea asta se gaseste doar la asa zisul sau tipul "sterasyl", in rest sunt de 1-5-10-25microni.... etc
dan.pavelescu wrote:Bre, nimeni?


Catalaphyllia jardinei.....
koala wrote:
ionut_dt wrote:...Din motivul asta , speram ca la viitorul bazin sa nu mai tin sump. Speram la un filtru baban, gen o canistra de 20-25L.

Cauta sa iei un "Hercule", daca vrei canistra adevarata!
Eheim 2260 (EHEIM classic 1500XL): http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/680/20668.page



Sa dai si consumul Koala cand faci recomandari Macar la 2260 (65W) si 2280 (25W).... La un calcul "scurt" de 24ore x 365 zile.... Enel o sa fie foarte bucuros ;)
In afara de asta: Mentenanta la un 2260 este anevoioasa: este o simpla galeata (in care ppui materialul filtrant) si o pompa care trage apa creand un flux circular in recipient.... Cand vrei sa cureti filtrul... e neaparat nevoie sa faci Flush cu teava de 32 separata.... Un Eheim 2280 este mult mai rapid si comod.

Ps: decat un 2260.... mai bine un sump: o pompa Jebao tot atat consuma insa debitul si puterea de ridicare este dubla ;)
............"Clorura de potasiu este o sare compusa din potasiu si clor cu formula chimica KCl. Este folosita în general în agricultura ca îngrasamânt chimic si ca fondant pentru protejarea aliajelor de oxidare. "

koala wrote:- pompa aia functioneaza si neconectata la retea (CalinGherman are un filtru de denitrificare care merge cu asa ceva).

Asta voiam sa aud ;)
De intrebat... cam greu in "muilandia".... aici pierd vremea cu vanzatorii care: ori ma trimit la prospect..... ori ma tin pe loc pana citesc ei prospectul si imi spun "Nu stiu"....

Cel mai bine apelez la varianta (sfanta) clasica: testez singur.... Am ceva pompe pe acasa, oi vedea eu cum e cu debitul si restul..... ;) Mersi!
Ma bag si eu "off"... ca tot veni vorba de pompe booster si vad ca "mos Koala" (asta ca sa nu fac cacofonie ;) ) tot da sfaturi de boostere... morala: se pricepe!
Deci: Ricardo, imi explici si mie o treaba cu pompele astea, cum functioneaza mai exact? Ca ridica presiunea de la X la Y am inteles, dar... CAT? De la ce presiune lucreaza si la cat pot ajunge? stii cumva detaliul acesta?
Am eu o "idee creatza" si vreau sa folosesc o pompa booster fara a o conecta la retea... se poate? La retea stiu ca sunt 2 bari parca.... si pompa iti urca pe la 4 dar..... functioneaza pompa si daca ia apa dintr-un rezervor/recipient "static"? (fara presiune)
Multumesc anticipat!
dan.pavelescu wrote:Prima zi la birou.. Acvariul arata nesperat de nimeni, in afara de putina mizerie pe geamuri totul pare a fi ok.
Revin mai incolo cu poze


Nu pot sa cred, te mai gandesti si la mine din cand in cand.... E bun si asa, macar in scris ;)
dan.pavelescu wrote:Aici ma opresc cu amenajarile interioare, ca m-a cam secat la buget. Trebuie sa-mi achit datoria fata de Shubi si pun punct.
Dupa ce astup gaurile din portofel, o sa-mi concentrez atentia (si lovelele) catre Bat-reef. O sa incep lista de necesare, ca sa-l terorizez pe Peti


Inca o chestie legata de pesti: Pe un "forum concurent/asemanator" etc..... (nu stiu cum e titulatura admisa ptr "celalalt" ;) ) exista userul Tatanka care are niste topicuri si niste discutii interesante: topicuri in care isi prezinta popularea unor "ciubere" afara, cu pesti rezistenti la climatul nostru.... Observatiile respectivului user te-ar putea inspira asupra alegerii speciilor cu care sa populezi iazul tau. Specii de pesti care se dezvolta si inmultesc "cu voia naturii" deoarece bazinele respective nu au parte de vre-o filtrare speciala... doar setarea si balansul speciilor de plante le face sa mearga din inertie....

Mie unul mi-a placut si ideea si pestii respectivi.... (pesti mici si colorati) nu kk-ciosi ca precum "vacile chinezesti" ;)

L.E: carasi poti pune..... problema este ca kk mult (produc amoniac etc)... la temperatura mai mare (canicula) dau in boli... si parerea de rau tot a ta o sa fie....
- "bio ceramica si deasupra pietre" - ceramica si pietrele NU sunt material ptr filtrare bio ;)
- carasii.... oricare ar fi ei, SUNT IERBIVORI... eu le zic "vaci".... deci slabe sanse cu plantele...
- carasiii.... prefera apa de 18-20-25 grade.... cand o sa dea vara, o sa ai sauna "in iaz"... si de acolo: "belele"...

Ce ai tu... nu e nici iaz, nici pond, nici..... Varianta aleasa cu pestii si aia e nasoala. Nu mai zic ca la vara or sa inceapa algele si alte treburi.... Parerea mea este ca te chinui degeaba daca nu te pui la punct cu capitolul filtrare&informare.... Spor!
Cum zicea Dan: kk nu ofera totul.... Iar eu spuneam: balans "cat de cat", adica precar ;)
Ce voiam sa adaug, referitor la 5 mese pe zi: vezi ca mixtura contine destui FOSFATI si CONSERVANTI in compozitie ;)
L.E: nu vreau sa te descurajez.... sunt doar realist: Pe drumul "cel bun" esti ptr inca cel mult doua luni.... apoi incepe "dansul si distractia" aka "belelele".... Dar pana atunci ai timp sa te informezi si sa corectezi din mers ce ai de corectat.....
Pai sa ne zici tu..... ca tu dozai EC cu bidonul rosu si injurai saracii pesti ca iti "fertilizeaza maxim" plantele! Acum de cand trecusi pe muraturi.... ai uitat tot!

Eu ce sa zic.... a zis Gelu (OceanG) deja totul: acvariul e frumos, e ok... dar pestii mici sunt fara viitor acolo. Mergeau niste discusi mai mari +12cm minim... si totul era ok. ;)

In legatura cu plantele..... te agiti degeaba! La ce plante ai acolo..... foloseste cu incredere metoda KISS. Nu ai nevoie de fertilizanti, de Co2 de lumini extra.... Cand or sa inceapa sa kk discusii nu o sa stii pe unde sa "scoti NO3-ul" daca ai noroc sa il faci.... si sa nu scoti amoniacul direct din prima zilnic.
No3-ul va fi mancat de plante asa ca un balans cat de cat se realizeaza. La lumini..... cu lumina LED folosita (care este acceptabila) nu ai de ce folosi CO2 ptr ca nu stiu cata fotosinteza se va realiza..... cel mult poti obtine ori o gazare a pestilor ori o scadere de ph in functie de duritatea apei pe care o detii in acvariu....
Nici cu renii nu imi e rusine.... http://www.ikea.com/fi/fi/search/?query=HEKTAR+Kattovalaisin

Dar din cate am observat, lampa e pusa pe caprarii: pretul diferentiaza in functie de diametru..... La 20€ probabil colegul a luat lampa simpla/aplica si a atasat-o de blat ;)
Lucian wrote:Lampile alea sunt si la noi: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/categories/series/23037/


observati "diferenta"?

Dubai - 20€.....
RO- 50€..... PLM....
dan.pavelescu wrote:
Alex92 wrote:Acest filtru are debit 200l/h ca si cel mini fan de la aquael doar ca acela nu are carbune activ.initial acest l-am luat pt un acvariu de 20 litri,ce spui sa il pun acest cs al 2-Lea filtru la acvariul de 54 l si sa pun mini fan la cel de 20.adica e mai bun daca are carbunele asta ?


Am un deja-vu cumplit.. al naibii de cumplit..


Blue?
Bila SE CONSUMA in 3-5 luni de zile.... e o "mica-mare" diferenta!

Orice argila inmuiata in apa se dizolva asa ca nu e nimic de mirare!

Faptul ca o bagi "adanc in substrat" este echivalentul lui: o pui intr-un loc linistit, fara curenti de apa care "sa spele argila", o pui aproape de radacini si.... "minune": astfel plantele tale au "la botu` calului" posibilitatea sa isi traga/absoarba prin radacini substantele de care au nevoie.... substante care se afla AMESTECATE IN RESPECTIVA ARGILA!


Ape limpezi!
Nu vreau sa iti tai avantul.... de aceea iti pun "o singura intrebare":

- Ce te faci in cazul imbolnavirii pestilor dintr-un acvariu? (asta legat de sistemul de filtrare ;) )

Eu de inteles... inteleg ce "balacaresti"..... numai ca nu ai dat "CATEVA DETALII"

- Ce dimensiune are acvariul?
- Ce filtru folosesti? (racordat la filtrul substrat, banuiesc ca ai un extern, nu? Daca da.... marca, modelul)
- Cate extensii ai folosit? Ai montat corect gratarele? Ai folosit placutele ptr laterale?
- Ce pietris folosesti peste gratar? Ce granulatie are? Ce cantitate ai pus? Cat de gros este stratul?
La tine Mos Craciun vine de la Craciun pana de Pasti.... si apoi iar pana la Craciunul viitor )
"drumuri"..... = caserole de plastic!

Lungi si dreptunghiulare, le poti "modela" prin ardere/topire ptr a crea curbe sau alte forme. Important este doar sa separi cele doua feluri de substrat in asa fel incat sa nu se amestece intre ele. Plus limitarea invaziei radacinilor de la plante....
Ai avantajul ca poti taia "la foarfeca" eventualele laturi ptr a elimina diferentele de nivel vizibile (sa zicem ca in stanga ai "cararea" mai inalta iar in dreapta "curge" stratul mai mic) poti taia laturile in care este vizibil surplusul de plastic si in acelasi timp poti mentine separarea celor 2 pietrisuri.

Dat fiind dimensiunile acvariului tau.... imi vine in minte acele suporturi/caserole de la biscuiti: sunt niste chestii lungi si relativ inguste unde se pun biscuitii cu ciocolata "pe cant".... (ce descriere "tampa" am facut, dar reala: poate nu te duce mintea la ei acum).
Poti folosi genul ala de tavite... nu risti nimic la chimia apei, usor de modelat.... etc. Spor
 
Forum Index » Profile for Nimeni » Messages posted by Nimeni
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com