[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gabi12
Forum Index » Profile for gabi12 » Messages posted by gabi12
Message
Am urmatoarele specii: 5 molly, 3 scalari de dimensiuni mici, 2 sanitari scormonitori, 1 botia, 4 neoni, 5 zebre, 4 guppy. Am nevoie de tarc in conditiile astea?
Multumesc. Citisem ca trebuie separat. Dar daca nu este obligatoriu...
Am un peste Molly care, dupa toate semnele, este gata sa nasca. Help! Nu stiu ce am de facut. Acum este intr-un acvariu de 60 l, impreuna cu alti 23 de pesti din diferite specii. Nu am un alt acvariu unde sa-l separ. Pot sa-l mut intr-un lighean de 10 l, unde bineinteles nu am filtru si nimic altceva?
Caut plante pentru acvariu nepretentioase. Am un acvariu de 60L cu un substrat format 2,5kg de pietris colorat de marimea bobului de orez. Ce mai trebuie sa adaug in acvariu pentru a putea intretine si plante? Care sunt cele mai nepretentioase plante?
Multumesc frumos. Am luat un Denitrol de la JBL. Am schimbat azi 10L de apa in care am pus 1ml din acea substanta. Este bine? Sa mai iau si acel FilterStart? In curand cred ca-mi deschid o farmacie acasa. In 1 luna de cand am acvariul m-am ales cu: Sera Toxivec, Aquasafe, Medica Contralck, CrystalWater, Albastru de metilen, sare neiodata, Denitrol.
Am luat de curand un acvariu, incepator fiind si necunoscator. Acesta are caracteristicile: 60L, filtru intern Aquael Fan1 Plus 300L/h, lumina, pesti ramasi 1 botia, 7 molly, 3 scalari, 5 zebre, 2 sanitari, 4 neoni, 4 guppy. Dupa decesele mai multor pesti am facut teste care au dat urmatoarele rezultate: NO3-25, NO2-2, GH-14, KH-15, PH-8, CL-0. Apa o schimb o data pe saptamana, 10% din volum cu adaugarea de Aquasafe. Cred ca valorile proaste ale testelor sunt din cauza suprapopularii si a unui mamifer de la petshop care m-a invatat sa spal buretele filtrului la chiuveta, omorand asa toate bacteriile sau ce era in el. Ce am de facut ca sa echilibrez apa si sa nu-mi mai moara pestii?
 
Forum Index » Profile for gabi12 » Messages posted by gabi12
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com