[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Claudiu1978
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Message
Salutare tuturor!
Asa cum am promis revin cu poze cu noii locatari.
Plantelor vad ca le merge bine.
Azi am facutprimul schimb de apa de la setarea acvariului.
Monte Carlo vad ca se propaga destul de bine pe substratul de la Dennerle Scaper.s Soil. Ludwigia creste bine, zic eu. Staurogyne repens, de asemenea.cryptocoryne usteriana si wenditii sunt mai lenese.
Crevetii am vazut ca sunt destul de activi. Le,am mai pus niste fire de moss in seara asta, pe care le,am fixat cu niste ata de bucatica aceea de lemn. Rasbora sunt si ei activi. Ma asteptam sa se comporte mai mult ca niste pesti de card, dar vad ca stau destul de razlet prin acvariu.

https://photos.app.goo.gl/uk4BeOs2o2q1Af8O2
In concluzie, cred ca tuturor, atat plantelor cat si pestilor, le merge bine.
Da, Porcu si mie mi s-a parut ciudat anubiasul cand l-am luat. Am cerut nana petit si vanzatorul m,a asigurat ca este ceea ce am solicitat. In fine, cu prima ocazie o sa-l schimb.

Dar hai sa va spun, noutatile...
Nu stiu ce mi,a venit mie astazi, dar mi s-a pus pata sa pun creveti in acest acvariu. Nu prea eram convins ca vor fi compatibili cu guppy, dar am zis sa incerc cu niste red cherry. Asa ca m,am dus la Coralis....am facut vreo o r a pana acolo din zona Hala Traian. Omor in trafic.
Ajuns acolo...m,am dus si la ghici...erau sanse mari sa aiba niciun crevete...intreb:
Creveti aveti?
Da, cum sa nu!
Hai sa vad! Aveau red cherry. Am inteles ca astia sunt cei mai easy dintre toate neamurile de nevertebrate cu clestisori. Plus ca sunt si acceptabili la pret.
Deci cumpar 4 bucati...doua femele, doi masculi. Bineinteles intreb inainte daca sunt compatibili cu guppy mei.
Nici neam, zise fata de acolo.
Ok, imi spun. Apoi scot tot neamul de guppy din acvariu si bag creveti. In timp ce trebaluia doama prin acvariul cu creveti, imi sar ochii pe niste rasbora. Nu mi,am inchipuit ca sunt asa pitici. Mi se pune pata si pe astia...vreau si din astia ii zic doamnei.
Zis si facut....achizitionat 5 bucati rasbora, dar nu am retinut denumirea exacta si 3 bucati rasbora galaxi. Astia erau mai scumpi, 11 lei bucata.
O intreb pe tanti cum aclimatizez crevetii, iar ea imi spune ca este cam la pesti..lasi punga in apa sa se obisnuiasca cu temperatura si apoi pui putin cate putin apa.
Eu de colo sar ca ars. Pai am inteles ca se aclimatizeaza cu metoda " la picatura", in acest sens folosind un perfuzor. Aia se ui t a la mine stramb, apoi drese mesajul, ca stie si metoda asta, dar merge si cum a zis ea. Ok, zic eu...zic ca tine, fac ca mine...perfuzor sa fie. Cand plec de aici direct intr-o farmacie intru. Si asa am facut.

Acum, am luat creveti, dar cu ce ii hranesc? Deci cumpar si hrana de la jbl..novo prawn...
O intreb si de frunze catappa..deci iau si din alea, vreo 2 bucati xl de la jbl, parca si ele.

Apoi fug acasa fericit cu minus 110 lei in buzunar, dar cu vietati mai multe decat am planificat.

Ajuns acasa, pun pungile in apa, pregatesc perfuzorul, dupa mai mult de juma de ora de adaptare la temperatura incep procedu r a pentru pesti cu pus apa putin cate putin in punga lor, iar pe creveti i-am trecut pe perfuzie...o picatura cam la o secunda.

Inainte a baga pungile am alergat guppy prin tot acariul sa-i scot din casa lor.
Acum rasbora 8 bucat sunt in bazin, crevetii tot pe perfuzie.
Am luat o bucata mica de lemn din celalat acvariu, care avea ceva fire de moss pe ea si am pus,o in nano, pt creveti.
Am pus o bucata de frunza catappa la macerat in acvariu.

Deja sunt la al doilea schimb de apa pentru creveti...cu picatura chinezeasca.

Revin cu poze can locatarii sunt cu totii in noua casa.

Am omis sa precizez:
Acvariul a fost setat sambata, 04.03 2018. Dupa aproape 6 ore de munc?, am reusit sa il finalizez. Este pentru prima data cand incerc asa ceva, deci totul a fost nou pentru mine.
Stilul este iwagumi sau cel putin asta am incercat sa fac. Sper sa fi si reusit. Sunt convins ca se putea si mai bine, dar la momentul setarii, cam astea au fost ideile, inspirandu-ma, bineinteles, si dupa mai multe poze, filmulete de pe youtube. Am folosit 9 pietre, regula in iwagumi fiind numarul impar ( 3,5,7 sau 9 pietre).
Acum ca ma uit la acvariu, dupa 3 zile de la setup, sunt convins ca as fi putut face mai bine.
Iata detaliile lampii Aquael.
http://www.aquael.pl/en/products/akwarystyka/oswietlenie/307-leddy-smart-2#details

A modern and even more efficient lamp designed for tanks that are up to 35 cm high and have a capacity of 10 to 50 l. Replaces its predecessor, the LEDDY SMART lamp. The lamp employs an advanced LED technology, in which multiple light-emitting diodes are concealed all over the surface of the lampshade. High-power LEDs (6 W) emit light at a colour temperature of 6500 K (SUNNY) or 8000 K (PLANT), with a luminous efficiency that is comparable to that of a regular 15-watt linear fluorescent lamp. The use of as many as 15 LEDs with a total power of 6 W in one lamp ensures a uniform and optimal illumination of the entire tank.

Daca ceea ce spun ei este adevarat, practic am 1w / litru, ceea ce este super, mai mult decat super suficient, avand in vedere ca minimul, din cate stiu eu, este de 0,4w/litru.
https://plus.google.com/111971519535499953024/posts/B1EBYUHMWj6

Pozele au fost facute sambata trecuta.

https://plus.google.com/111971519535499953024/posts/VWkQyWYK68e

Iar acestea chiar in clipa asta!

Recomandari de plante pt fundal, daca aveti. Acvariul este low tech, adica fara instalatie CO2, doar aditie zilnica de carbon de la Master Line.
Pe background am pus cryptocoryne usteriana, am inteles ca se face destul de mare, plus ludwigia super red, ca sa acopere incalzitorul. Asta va creste ca nebuna, deci voi avea ce sa replantez, pt a forma o tufa mare. Daca aveti si alte sugestii de plante, please replay.
Filtrare: Sunsun Hw 603B- filtru extern

Incerc sa pun si poze. Nu prea reusesc. Gasesc eu o solutie.
Acvariu: 40*25*25
Iluminat: Aquael Leddy Smart 2Plant, 6W, 8000K
Sustrat: Dennerle Scaper`s Soil
Fertilizare: Linia EVO Acvaristic MasterLine Carbo, Master Line I si II ( micro si macro)
Hardscape: Dragon Stone
Plante: monte carlo, staurogyne repens, cryptocoryne wenditii compact si usteriana, ludwegia repens super red, anubias nana petit
Pesti: guppy

Va rog sa ma ajutati cu niste info:
1. Este suficienta lumina ? Din cate am inteles cei de la aquael sustin ca cei 6 w reprezinta echivalentul a 15 w.
2. Volumul efectiv de apa este de aprox. 16 litri. Gama de fertilizanti folosita, ma refer aici la Master Line I si II, producatorul recomanda 1 ml la fiecare 30 l/zi sau 7 ml/saptamana. Eu am folosit jumatate din cei 7 ml, adica 3,5 ml, raportandu,ma la volumul de apa. Este suficient, sau mai pun spre 4, chiar 5. Aditia de Carbon, 1 ml la 30 l( conform producator), eu am pus jumatate. Este suficient?

Va multumesc anticipat si daca mai aveti ceva sfaturi, va rog nu ezitati!
Ma gandesc ca trebuia sa redozezi medicamentul in proportie cu cantitatea de apa adaugata...
Acum depinde ce ai facut....adica ai scos apa si apoi ai adaugat apa curata sau pur si simplu ai adaugat apa...
Oricum in ambele situatii ar fi trebuit sa redozezi...
Depinde si de cantitatea de apa inlocuita/ adaugata, pt ca daca cantitatea de apa este foarte mica ma gandesc ca nu ar fi influentat asa de tare proprietatile medicamentului..

Da mai multe detalii:

Cand ai adaugat apa, cata apa ai adaugat, ce volum are bazinul de carantina, aerezi cu pompa de apa ?
Plantele poti sa le tai si sa le replantezi, mai compactat, sa obtii efectul de tufa. La tine am vazut ca sunt cam rasfirate prin acvariu.
Da, poti sa iei si alte plante, din genul celor pe care ti le-am enumerat mai sus. ai grija insa sa nu ingopi in substrat rizomul, doar radacinele, pt ca altfel planta va putrezi sau mai bine le legi pe o cioata, radacina sau piatra.

Lumina pe care o ai acolo, daca zici ca este calda, atunci este de 2700 k. Tie iti trebuie o lumina naturala, deci temperatura de culoare trebuie sa fie de 6500 k, care este mult mai potrivita ( indicata ) pentru plante.

Programul de lumina este insuficient. Cand iti vei lua o priza programabila ( electronica ar fi cel mai bine - nu costa mai mult de 30 de lei ) incearca un program de genul 4 ore dimineata si 4-5 ore seara. Plantele au nevoie de cel putin 8 ore de lumina/zi.

Cum speli filtrul ( buretele din filtru ) il speli in apa scoasa din acvariu sau la chiuveta?
Buretele din filtru trebuie spalat numai in apa scoasa din acvariu...in niciun caz cu apa de la chiuveta, pentru ca il vei decicla.

Trebuie sa faci curat cel putin o data pe saptamana, cu sifonare substrat pt a elimina mizeria acumulata pe fundul acvariului, iar cantitatea de apa scoasa trebuie de sa fie de cel putin 25-30% ( in functie si de incarcatura biologica pe care o ai in acavariu).

Apropo, care este faza cu namolul?

La ce te referi cand zici namol? Sper sa nu fie ceea ce te-a intrebat paradoxx.

Si cel mai important... incearca sa faci niste teste de apa, asa cum ti-a fost sugerat mai sus. Trebuie sa iti faci o idee privind valorile apei. In functie de ceea ce iti vor indica testele, vei stii ce vei avea de facut mai departe.
Bine ai venit zgatiuta!

Pentru moment pestii sunt suficienti, nu trebuie sa mai dai din ei. Eventual daca poti sa dai acel neon ramas singur. Ei sunt pesti de card. Se simt bine in numar mare, cel putin 10. Eu unul am 6, ii am de cand am inceput acvariul, moment la care nu prea stiam de capul meu. Acum mi-e mila sa-i dau...sunt ai mei.
Totusi, problema va aparea cand acei hoplosternum thoracatum se vor face mari. Ei cresc cam peste 15 cm, in functie si de conditiile in care sunt tinuti.
Ca idee incearca sa adaugi plante, pentru inceput din cele usoare ca anubias, orice forma de microsorum, orice forma de moss
Am si eu unul...mostenit de data asta. Era mic cand l-am primit cu tot cu acvariu. Acum are 11 cm. Conditii in privinta spatiului sunt mai drastice ca la tine, eu avand un acvariu de doar 45 l brut, volumul util de apa fiind pe undeva la 35-37 litri. Dar sotia este innebunita dupa el...mai ales dupa burtica lui cu pete albe...asa ca momentan va trebui sa suporte conditiile actuale.

Daca vrei sa-i pastezi, incearca sa le faci o ascunzatoare ( o cioata sub care sa se bage, o coaja de nuca de cocos ), le place sa stea ascunsi. Pe cat de mari sunt, pe atat de sfiosi.

La plante nu ma bag. Nu mai sunt adeptul plantelor de substrat. Prefer plantele easy, cu rizom, pe care sa le prind de lemne, pietre, ca anubias, microsorum, moss cu care poti sa imbraci o cioata. Colegii mai experimentati iti pot da sfaturi la plantele easy de substrat.

Piatra incearca sa o cureti cu o periuta de dinti, e posibil sa se fi format o alga, avand in vedere ca ai exagerat cu mancarea la pesti, acvariul este chiar slab plantat, iar algele au profitat.

Filtru aquael - ce capacitate are?
Lumina...ce lumina ai, wati, neoane, programul de iluminare.?
Schimburi de apa..cum le faci? Cum speli mediile filtrante?
Ar trebui sa ne spui si lucrurile astea ca sa putem sa te ajutam.
Update situatie cory:

Cei 3 pe care i-am pus in acvariul comunitar de 45 l brut, vad ca s-au acomodat. In prima zi erau tare ciudati, aveau ce aveau cu coltul unde se afla in-ul de la filtrul extern. Stateau numai sub el si colac peste pupaza hoplo statea si el peste ei. Se pare ca a dus lipsa companionilor decedati acum 2 saptamani. Initial m-am gandit ca stau acolo ingramaditi de frica lui hoplo, dar daca ar fi fost asa, ma gandesc ca ar fi fugit in cu totul alta parte. Acum vad ca sunt ok, au inceput sa exploreze acvariul mai cu tupeu, ca sa zic asa.

Ceilalti 2 cory pe care i-am pus in acvariul puilor de guppy, imi par cam agitati, tot inoata de-a lungul geamului. Acolo nu am substrat. Sa fie oare asta cauza. In bazinul de 25 l brut se afla doar puii de guppy, o cioata de mangrova cu anubias si o piatra cu microsorum pteropus. Pui de guppy sunt cam 40, asa la o privire, posibil mai multi. Filtrarea este asigurata de un Eheim pick up 2006, pt acvarii de pana in 45 de litri si un filtru burete, capacitate maxim 50 l.

Puii de guppy -unii au mai bine de o luna, dar nu prea au crescut cum ma asteptam, iar o parte sunt din a 2 -a tura, au iesit cam de o saptamana, poate mai mult. Toti sunt micuti, deci nu vad daca ar putea sa-i streseze pe cei 2 cory.

Ma gandesc sa le pun niste pietris granulatie 1-2 mm, din hornbach, il am deja spalat, il pregatisem pt acvariul de 45 l, dar am renuntat si astfel l-am repus in punga.

Mi-e teama insa ca daca pun nisipul, va fi greu sa mai curat zilnic fundul acvariului de dejectiile puilor de guppy, care sunt mari cacaciosi. Curat zilnic dupa ei, schimb de apa intre 5 si 7 litri, cu un furtun pt pompa de aer....e mai subtire si imi permite sa deretec mai mult prin acvariu dupa rahatei.

Ce ziceti, ce ma sfatuiti, sa pun totusi nisipul, poate ii mai calmeaza pe cory sau sa mai astept?

Pt 60 de l, o lampa 4x24 este prea mult, mai ales ca vrei plante easy, care in general nu au nevoie de prea multa lumina.
Eu am lampa asta t5 2x24 w http://www.aquariumprest.ro/products.php?460&cPath=53

Eu folosesc doar un neon, ( le rotesc ca sa zic asa, le folosesc alternativ ) plantele mele fiind tot asa easy, respectiv: anubias nana petite, microsorum pteropus, java moss, cladophora aegagrophila, ultima nefiind chiar o planta, ci mai mult o bila de alge.
Legat de neone, nu am schimbat pana acum, dar cred ca gasesti tot la ei pe site sau in petshopuri, daca vrei lumina dedicata pt plante. La mine vad ca merge si pe spectrul pe care il al neoanele, cred ca 12.000 k.

PS. Acvariul meu are45 brut, deci mai mic ca al tau. Cand foloseam ambele neoane, plantele au avut de suferit, mai ales ca dozam si easy life easy carbo si profito. De cand am stins al doilea neon si aditia de easy carbo si profito, vad ca sunt mai bine...asta s-a intamplat anul trecut .
Pai cred ca de acolo i-am luat si eu. Este cel din hala, avea inca un magazin in fata, tot al lui, dar n-am retinut de vindea acolo. In fata acvariilor avea tot felul de produse de acvaristica si niste saci cu diverse , nu am bagat de seama ce. De altfel cred ca sunt doar 2 in acea hala, unul inspre magazinul obor iau unul inspre hala cu peste. Nu stiu daca sunt exact in explicatii.


Ma tot uit la ei acum, unul din cei 3 care vreau sa-i bag in acvariul de 45 l , este foarte agitat, inoata ca nebunul si respira foarte rapid. Cred ca nu-i convine apa. Tot le-am pus la 5 sau 10 minute cate putina apa din acvariul unde vreau sa-i pun.

Oricum ii monitorizez. Sunt cu ochii pe ei.
Salutare din nou!

Tocmai ce am cumparat 5 cory panda din Obor...puiuti.
3 vor merge in acvariul de 45 l, iar 2 in acvariul puilor de guppy 25 l.

Deja sunt la aclimatizare.
Intr-adevar cum a zis si Faye, i-am gasit la pretul de 5 lei bucata, fata de 17 lei cat dadeam eu la Hornbach.

Astfel incerc sa-mi refac populatia de cory, pe care tocmai ce am pierdut-o acum aprox 2 saptamani.

Locul din care i-am luat era singurul care avea corydoras panda si vreau sa spun ca avea cel putin 15 puiuti ( aprox. 2 -2.5 cm). Toti erau frumos colorati, petele negre erau...negre, nu erau decolorati, ...in concluzie pareau a fi mai mult decat ok...fara branhii rosiatice, fara respiratie accelerata, fara a da ture ca nebunii prin bazin....arata totul foarte in regula..erau asa de frumosi cum stateau ei asa in grupuri. Apa din acvariul in care erau tinuti era curata.

Acum, singurul lucru care ma ingrijoreaza ar fi faptul ca vanzatorul spunea ca toti pesti pe care ii are, sunt hraniti in mod diversificat, inclusiv cu tubi. ( ingrijorarea vine de la faptul ca ii hranea si cu tubi) .

Stiu ca o sa-mi spuneti sa-i pun o perioada in carantina, dar m-am saturat de atatea carantine ( pe cat de pueril suna, pe atat de adavarat este ).

Acum intreb: cei care ati luat pesti din Obor, ati avut probleme cu ei?

Pestisorii sunt acum la aclimatizare, cred ca de vreo ora, in incercarea de a se obisnui cu ph -ul apei si de a le face tranzitia cat mai usor si sigur.


Sper sa fie intr-un ceas bun, chiar imi lipseau cory din acvariu, consider ca, in cazul meu, ei sunt sarea si piperul acvariului. Ii iubesc!
Uite am gasit un acvariu cu dimensiunile 60x40x40...un picut mai mare decat as vrea eu...
Acvariul arata bine la dimensiunile astea, ca nu mai zic de ceea ce se afla in el....
Apropo paradoxx...uite ce iti doresc eu tie...un aquascaping de genul celui din videoclip...


https://youtu.be/PgeaoTbHkV4


Cu scuzele de rigoare pentru paradoxx, sper sa ma ierte pentru intruziune, dar fiind vorba de acvariu de 81 de litri ( al lui ), nu al meu , mai fac o intrebare:

As vrea sa comand la aquadec - pe viitor - un acvariu cu urmatoarele dimensiuni:

60Lx35lx40H, grosime sticla 6mm

Acvariul la dimensiunile astea ar avea un volum brut de 84 l, volum net de 80.51 l si volum util 64.41 l.
Sticla fata, si cel doua laterale - ultra clear diamant, iar spatele si fundul - clear float.

Toata treaba m-ar costa 323 lei fara transport ( care este 50.2 lei ). Ma gandesc sa dau eu o fuga sa-l iau de la ei.

Intrebarea este: Sticla de 6 mm este oare suficienta pentru dimensiunile astea?

La 8 mm sticla, acvariul costa 409 lei fara transport ( cam multicel ).

Acvariul se apropie de ceea ce are paradoxx in momentul de fata, numai ca la el dimensiunile sunt 60x30x45, sticla 5mm, plus ca are intarituri pe laterale ( si eu nu vreau intarituri ). Cu toate astea cum a aratat si el in poze se produce o curbare a sticlei pe partea din fata si spate. Nu zic ca exista rsicul sa se sparga, dar prefer ceva mai sanatos ca sa zic asa.

Dimensiunile pe care le doresc eu sunt limitate de tehnica de care dispun in momentul de fata, iar alta suplimentara nu prea intrevad in viitorul apropiat.

Multumesc si sper sa nu fi deranjat!
Daca tot o dadurati in altele...intrebare ....A comandat cineva vreun acvariu de la Aquadec?
Gata! L-ati enervat pe paradoxx si v-a trantit ditamai pomelnicul.....fara poze bineinteles ....
Dar lasa, ca si cand s-o pune pe pozat...nu stiu cum o sa-l mai opriti.....


,
Sa stii ca la asta ma uitasem si eu si vroiam sa iti zic de ea. Dar m-am gandit ca poate pe viitor te loveste plantatul si ce te faci.

Oricum initial cand eram si eu in cautare de lampa, am oscilat si eu intre ultima lampa pe care ai aratat-o si cea Cu PL de 11W.

Acum imi pare rau ca nu am ales-o pe cea cu leduri. dar atunci nu stiam ca o sa trec asa de repede la cea cu 2T5x24 W.

Dap, e frumusica si cred ca pentru ce vrei tu este tocmai buna.

Dupa ce o cumperi ....POZEEEEEE!!!!
Cascam ochii pe forum si intamplator am dat peste lampa ta si ....a mea, of course.

Ia uite.... chiar la noi pe forum http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/200/26524.page

Deruleaza pagina..si o sa le vezi in toata splendoarea lor.
 
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com