[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: TMC
Forum Index » Profile for TMC » Messages posted by TMC
Message
1M (~18-20cm) Nimbochromis venustus - 50 lei
1M (~13-15cm) Pseudotropheus socolofi - 30 le
1M (~10cm) Haplochromis sp. ch 44 - 20 lei
1F (~10cm) Hemichromis lifalili - 10 lei

Familii:
1M (~17cm)+1F (~12cm) Pseudotropheus acei black itungi - 80 lei (au scos pui de 2 ori)
1M (~12cm)+1,2F (~10cm) Msobo Magunga - 60lei
1M (~12cm)+1,2F (~10cm) Labidochromis caeruleus "Electric Yellow" - 40 lei

Usor negociabil. Varsta pestilor este de 2 ani, ii am de pui.

Intreg pachetul 200 ron + puii din acvariu - itungi, msobo sau caeruleus (in functie de cati supravietuiesc)
Zona Metrou Brancoveanu.
Am bagat melci de substrat in acvariul de 240l in perioada in care am ciclat acvariul, si credeam ca nu ma vor deranja, ba chiar vor fi de folos ciclidelor. Acum deranjeaza la filtrare unde gasesc foarte multi, dar mai ales ca aspect prin cochiliile goale ce se grupeaza intr-un colt al acvariului. Nu sunt multi, dar eu vreau sa scap definitiv de ei.

CUM SCAP DE MELCII DE SUBSTRAT ??

Am bagat asasin snail dar au fost haliti repede de ciclide (ii iau de "antene" si ii trag din cochilie f. usor). Plus ca asasini ramasi nu mananca decat puii de substrat, de maturi nu prea se iau. Am redus mancarea pestilor, in felul acesta sa ii las si pe ei fara papa bun. Nici o mare schimbare. Capcana de melci este pistol cu apa rece... nu face nimic. Sesiuni de cules melci de m-am plictisit. Vreau sa scap definitiv de ei, sa nu mai am niciunul.
Ce sa mai incerc?? Am ramas fara idei si cer ajutorul vostru.
Multumesc frumos!

Rog un admin sa mute postarea unde trebuie, daca nu am postat unde trebuia. Multumesc
Pesti cu varste diferite dar nu mai mult de 10 luni, sanatosi si vioi, cautam casa noua!

Sa ne prezentam. Suntem o echipa formata din:

Cyrtocara moori (Blue Dolphin) 10cm - 3buc.
Labidochromis Caeruleus 8-10 cm - 3buc.
Pseudotropheus demasoni 5-7 cm - 5buc.
Metriaclima sp. “Msobo” magunga 7-9 cm - 3buc.

Pret: 100 RON.

Plecam toti la acest pret.

Ne intalnim in Zona Metrou Brancoveanu, Sector 4
Foto pe wzpp sau mail.
0743008556


Referitor la plante - am incercat sa pastrez cateva de la vechiul acvariu plantat pentru a da o pata de verde, de vegetatie, de natural. Majoritatea bazinelor africane pe care le-am vazut mi se par "neterminate", fara vegetatie, fara natura, parca sunt ca locuitul intre blocurile gri unde soarele nu ajunge niciodata. Plus ca este greu sa trec de la "gradinarit" la africani fara o parere de rau, fara o urma de nostalgie. Inca nu sunt convins daca voi ramane la africani. Poate sunt prea mici pesti si nu isi arata inca acea personalitate de care am tot citit. Asteptam sa creasca, sa vedem coloritul, sa vedem caracterul "bibanilor", sa vedem primele female gusate (asta astept cel mai mult) si cum isi ingrijesc puii si apoi vom lua o decizie daca ii pastram sau revenim la plantate. De ce vorbesc la plural? pt ca mai nou de acvariu este foarte interesata si atenta si a mea fica de 6 ani. Ei ii plac mai mult acesti pesti pentru ca ii ofera un oarce feedback, si anume se tin dupa ea cand se plimba pe langa acvariu, se strang toti cand sunt hraniti, etc., lucruri care nu se intamplau la ceilalti pesti. Unor pesti le-a dat nume, pe alti imi cere sa ii dau afara (pentru ca nu sunt cuminti si ii alearga pe preferatii ei sau pe cei mai mici). Nu credeam in 1000 de ani ca pestii pot responsabiliza un copil. Si totusi.

Cat despre calitatea apei putem vorbi mult si multe. "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" zice o vorba.
Oare sa contina atat de mult siliciu si ce alte elemente nutritive hranesc aceste alge?? In alte tari se intampla la fel?? Norocul nostru ca acesti pesti sunt foarte rezistenti si se adapteaza usor.

Va multumesc de raspunsuri. Le voi lasa acolo. Pesti nu sunt deranjati cat de putin de prezenta lor. Chiar daca sunt necesare bazinului, mie unul tot nu imi plac. Sper sa nu ajunga sa dea si mirosuri urate.

Cred ca alegerea mea de a pune pietre albe (adevarat ca sunt calcaroase) nu ma avantajeaza. Doream sa dau un usor aspect de acvariu marin. Acum inteleg de ce in majoritatea cazurilor vazute pe net sunt pietre inchise la culoare, chiar negre. Poate voi schimba si eu pietrele cu unele de rau inchise la culoare. Avem treaba. Asta cred ca este si partea frumoasa la acvaristica , cel putin pt mine, daca nu si la altii, ca avem mereu ceva "treaba" in permanenta, ne mentinem conectati si atenti la bazinele noastre.
Trebuie sa spun ca sunt foarte incepator in ale ciclidelor africane dar studiez si zic eu ca invat repede. Eu nu incerc distrugerea algelor verzi pe care am vazut ca le "ciugulesc" la greu. Sunt precum oile la pascut. Interesant comportament. Eu intreb de cele negre (inchise la culoare) pt ca nu am gasit nici un post/articol in care sa ma faca sa inteleg ca trebuiesc eliminate sau nu. Si in plus vad ca acopera intreg acvariul relativ repede, inclusiv pe cele verzi. Daca sunt utile, sau cel putin nu deranjeaza biotopului, cu atat mai bine. Mai putina munca, desi parca arata inestetic. Nu am avut ocazia sa vad care sunt fazele prin care trece un bazin cu africani si de aceea intreb aici, in speranta de a nu "experimenta" pe viata pestilor. Deci le las "in viata"?
Multumesc.
Merci de raspuns. Am avut (si inmultit) ancistrusi si isi faceau treaba excelent cat erau mici, apoi se "leneveau". Dar nu stiam ca se hranesc si cu aceste alge inchise la culoare.
La un moment dat am dat vina pe lumina 2×T5 Aqua Marine Glo 39W, pe care ma gandeam sa le schimb. Se vede superb cu aceste neoane. Accentueaza culorile si acvariul devine mai viu.
Multumesc inca o data dar astept si alte raspunsuri pt ca nu prea vreau sa mai aduc alti pesti in bazinul deja suprapopulat. Iau in considerare ideea ta de ai folosi sa ma scape de alge, si apoi ii dau. Sper ca exista si alte metode.
O zi buna!
Buna ziua. Am diatome in acvariu de ceva timp si nu reusesc sa scap de ele.
Pe scurt o mica descriere a acvariului:
- acvariu 240 litri;
- filtru JBL e901 in care am 3 sertare cu ceramica + sertarul de sus cu bureti;
- filtru intern pt filtrare mecanica si o miscare mai buna a apei;
- 25-30 kg nisip alb granulatie mica;
- 5 kg spartura de coral;
- pietre calcaroase luate din zona Poiana Brasov;
- pesti pui:
- 10 caeruleus;
- 10 demsoni;
- 5 acei itungi;
- 5 cyrtocara morii;
- 2 lifalili;
- 3 msobo magunga (sau cel putin asa ar trebuii sa fie - inca sunt galbeni -5cm).

Algele ce se depun pe pietre sunt frumoase si iubite de pesti pana devin negre. Banuiesc ca sunt DIATOME. Din ce am citit in posturile de pe acest forum diatomele au nevoie de silicati. De unde atatia silicati? De mai bine de mai bine de 3-4 luni ma lupt cu ele. Scot pietrele la fiecare o luna si le spal cu presiune (altfel nu reusesc si nici nu am rabdare).
Am schimbat programul de iluminare - de la 08 la 12, apoi pauza, si iar lumina de la 16 la 21. Am redus si hrana pestilor de la 3 mese la 2. Tot se innegresc pietrele. Este normal asta??
Schimburi de apa si curatare geamuri la saptamana sau ~10 zile aproximativ 20-30%.
Sa ma obisnuiesc cu acest aspect, urat pt mine, pe pietre ?
Este procesul de maturare al acvariului??
Este nevoie sa le elimin?? Le las in pace ?
Nu sunt adeptul substantelor dar sa folosesc la eliminarea lor asta?
http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/3204/jbl-silikatex

Ceva foto

Hemichromis lifalili, 3 buc., toti la 5 Ron.
Dimensiuni diferite: ~7cm, 5cm si 4cm.
Juvenili, ii am de 2luni si i-am luat cand aveau 1,5-2 cm.
Sunt colorati (rosu asemanator cu al celor din filmul atasat) si cred ca se formeaza o pereche. Sunt pasnici, nu creaza probleme dar eu nu mai am rabdare cu ei (vroiam sa vad cum depun si cresc puii).

http://www.youtube.com/watch?v=E3JcYfCauZo

Cristi
0743008556
Creveti RCS 10 buc. =10 ron
Melci de substrat 25 buc. =10 ron
Asasini 10 buc. =10 ron.


Acvariu JUWEL ~60 litri, impecabil, fara defecte, doreste proprietar nou.
http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.68dcf938e9304d1caa20927cd83b4860.juwel-acvariu-complet-echipat-rekord-600-60x30x35cm-63l.aspx

-Filtru JBL Cristalprofi i60
http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.223220a7160f43a797b28e0ed421b34b.jbl-cristal-profi-i60-greenline-filtru-intern-pentru-acvarii-de-pana-la-80-l.aspx

-Incalzitor JUWEL 50W
-Capac original cu neon ce accentueaza culorile pestilor si favorizeaza cresterea plantelor JBL Solar Natur 9000k 15W + neon de rezerva 15W Power Glo
-Substrat (pt cresterea plantelor) JBL Aqua Basis Plus + pachet de 5kg nedesfacut - JBL Aqua Basis Plus
http://www.emag.ro/fertilizator-pentru-plante-jbl-aquabasis-plus-5-l-4014162202109/pd/D2TVJBBBM/

-Piertis 1-3 cm cumparat din Hornbach
-Nuca cocos cu Anubius nana prinsa de ea
Vezi foto.
-Buturuga cu anubius nana prinsa de ea
Vezi foto

-Plante:
-Anubius nana var. bateri
-Echinodorus
-Aciotis acuminifolia
-Cryptocoryne
-Valisneria
-Cabomba
-etc.
http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/plante-de-acvariu


Creveti RCS (Red Cherry Shrimp) peste 30buc. cumparati din 2 locuri diferite (evitarea cosangvinizarii).
http://www.theshrimpfarm.com/articles/Caring-for-Red-Cherry-Shrimp.php

Melci Assassin Snail - peste 30 buc.
http://www.nevertebrate.ro/Anentome-Helena-melcul-asasin

Melci de substrat - peste 100 buc.
http://www.nevertebrate.ro/Melanoides-tuberculata

Pesti: -1 familie Corydoras trilineatus ce au depus de mai multe ori.
http://www.aquariumshop.ro/article/corydoras-trilineatus.html


Extra:
-Fatatoare JBL
-Maternitate
-Carbune filtru ~300-500 grame
-Acvariu crestere puiet de 15 litri
-Pompe aer 2buc. RESUN
-Filtru bule aer
-etc.

Tratarea apei:
-Aglo Stop
-Algizit
-Furanol 2 - peste 10 pastile
-etc.
Ceva furtune hrana si ce se mai gaseste...

PRET: 400 RON
(costul initial a fost de peste 1400ron)


Optional
-Stand Cumparat din IKEA - comoda KULLEN - 70 Ron
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/50163754/
Doresc sa cumpar Mbamba Bay.
De prefetat nu mai mari de 5 cm.
Multumesc de raspunsuri ... voi deschide o noua discutie, unde voi urca si ceva poze.
TMC wrote:Am remodelat peisajul in acvariu adaugand inca 5kg spartura de coral peste nisipul alb din Hornbach, si inlocuit pietrele initiale cu pietre calcaroase aduse de la Brasov, totul pentru ciclide africane.
Dupa ceva documentare doresc sa incep cu ceva pesti pasnici. M-am oprit pt inceput la 4 specii, si anume:
-Labidochromis Mbamba Bay; 5-7 buc.
-Acei Msuli; 7-10 buc.
-Cyrtocara Moorii; 3-5 buc.
-Labidochromis Caeruleus. 10 buc.
Anticipez undeva la maxim 30 buc. de dimensiuni mici (pui), pe care le vom selecta dupa ce vor creste, sa ramana acel numar de 1m-3f pentru fiecare familie.
Intreb pe cei care au acesti pesti daca sunt compatibili?! Sunt pasnici sau am inteles complet gresit?? Ii pot tine in al meu bazin de 240 litri?
Atasej imagine cu baziunul pentru africani.

Multumesc
Cristi




Imaginea este ceva mai veche. Scuze de calitatea redusa. Urmatoarele vor fi mult mai reusite. Vor urma si cele cu "locuitorii" din bazin.

Intreb ADMIN daca restul intrebarilor si altor relatari le continui aici sau mutam in alt topic ??

Ape limpezi si pesti sanatosi.
Am remodelat peisajul in acvariu adaugand inca 5kg spartura de coral peste nisipul alb din Hornbach, si inlocuit pietrele initiale cu pietre calcaroase aduse de la Brasov, totul pentru ciclide africane.
Dupa ceva documentare doresc sa incep cu ceva pesti pasnici. M-am oprit pt inceput la 4 specii, si anume:
-Labidochromis Mbamba Bay; 5-7 buc.
-Acei Msuli; 7-10 buc.
-Cyrtocara Moorii; 3-5 buc.
-Labidochromis Caeruleus. 10 buc.
Anticipez undeva la maxim 30 buc. de dimensiuni mici (pui), pe care le vom selecta dupa ce vor creste, sa ramana acel numar de 1m-3f pentru fiecare familie.
Intreb pe cei care au acesti pesti daca sunt compatibili?! Sunt pasnici sau am inteles complet gresit?? Ii pot tine in al meu bazin de 240 litri?
Atasej imagine cu baziunul pentru africani.

Multumesc
Cristi

Va multumesc de primire si de mesaje/sugestii. Incep sa inclin din ce in ce mai mult spre ciclide fiind ceva nou ce cred ca imi va capta interesul. Cat despre creveti si restul vietuitoarelor se vor intoarce in bazinul lor. Poate mai putin melcii care se inmultesc la greu si nu le vom simti prea mult lipsa.

Merci de parere "adiacvaristu60", nu ma asteptam la asemenea sume. Mult dom`le, mult, pentru marine. Poate voi incerca intr-un bazin mai mic, ceva de 60 litri, dar asta in alta editie.

La un filtru intern nu m-am gandit, mai ales ca nu prea am unde sa il ascund, dar bun pentru filtrare mecanica. Luam in considerare. Merci "Paradoxx".

Voi incepe dupa data de 10 August achizitia de pesti si restul de necesare. Pana atunci ciclam bine. (Plus ca plecam si in vacanta).
Sunt Cristi din Bucuresti, 37 ani, cu ceva experienta dar niciodata de ajuns, si nu stiu in ce directie sa o iau. Sa raman la "gradinarit" sau sa trec la ciclide africane Malawi despre care nu stiu nimic dar ma documentez (acest site ma ajuta mult in acest sens). Despre acvariile marine sunt putin speriat atat de costuri (nu am reusit sa realizez o suma aproximativa) cat mai ales de intretinere, dar daca imi puteti da ceva sugestii si informatii despre acestea nu elimin posibilitatea de a devein "marinar". Cred ca ar iesi un bazin marin superb .

Ehipamente:
-bazinul Eheim 1200x400x500;
-filtru extern JBL CristalProfi e1501 plin de micromec si siporax (nu stiu daca este de ajuns de unul singur pentru africani);
-restul de echipamente... minciog, incalzire, termometru etc...

In acest moment bazinul este pus la ciclat de ~4 saptamani pt ciclide (vedem daca ramanem sau nu pe africani), in sensul ca am bagat 20-25 kg nisip alb fin, ceva scoici sparte, pietre de rau si calcaroase asezate sa formeze ceva locuri de ascuns pentru viitori locatari. Am pus startere pentru filtru si Easystart direct in apa.
Tot ce am bagat poate fi scos f. usor iar parametri apei modificati fara greutate.
Daca raman pe africani voi mai lua coral spart si un wavemaker (in prima faza).
De curand am bagat 2 cory(intamplator pereche), cativa RCS (creveti) si o mana de melci de substrat cu 3-4 asasini dupa ei. Ca tot bagam putina mancare pentru bacterii si in plus sunt specii f. rezistente. Se pare ca le place noul apartament, in idea ca pesti s-au instalat frumos in "camerele" de jos iar crevetii sunt la etaj ca pe terasa. Temperatura nu am luat-o in seama si a ramas ceva mai jos lucru care a inurajat cory sa depuna - am bobite pe geam, pietre etc... deci le merge bine.
Ciclarea o voi considera incheiata dupa 5-6 saptamani. Am vazut in timp cat de importanta este ciclarea.

Am inmultit cu succes cam tot ce mi-a trecut prin mana, de la sanitari la beta si vivipari (la astia reususte oricine) pana la scalari si mai stiu eu ce....de unde majoritatea au ajuns donatii. Sa trec la ciclide?? Nu stiu cu ce sa populez. Oare imi dispare entuziasmul??

Astept sugestiile voastre si va multumesc pe aceasta cale celor care posteaza pe acest site experientele lor. MULTUMESC.

Cristi
 
Forum Index » Profile for TMC » Messages posted by TMC
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com