[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Le trebuie timp sa se obisnuiasca
Se pun intr-un vas sticla sau emailat cu foarte putina apa(mai mult umed) cat ele sa nu se deshidrateze, o zi doua tot elimina pamant, le clatesti din cand in cand(ca se imput daca nu). De preferat ceva cu capac ce inchide bine altfel evadeaza
Azi am remarcat placut surprins ca incep sa le apara prelungirile filamentoase la inotatoarele ventrale, in mod special la exemplarul dominant domnul "Nr. Unu"care e mult mai dezvoltat ca ceilalti(si care e mai vizibil la min. 2.02 si 3.23), ele sunt vizibile si la urmatorii ca si marime: Nr. 2, 3, 4; nu si la nr 5, 6 care sunt cei mai mici, dar care de exemplu la hrana nu cedeaza in fata celor mari https://youtu.be/ZW0VY8aqn0U?si=a9a3_WSr4mf8GvxM
Frumosi, nerabdator sa-i vad in noua casuta
Destul de bine, exceptie pietrisul!Mai oameni buni pestii nostrii de acvariu nu sunt mrene sa traiasca in repezisuri ca doar acolo ramane pietris pe jos curentul puternic spaland nisipul si malul, asta ar fi un motiv altul e ca nici nu arata asa bine ca nisipul nu reflecta la fel de frumos lumina iarr cel mai important e ca spatiul mare dintre granule se incarca cu resturi si niciodata nu il poti curata suficient, de unde= in timp probleme
P.S. NISIP SE CHIAMA SUBSTRATUL CU GRANULATIA SUB 2,5 MM
Fain tare backround-ul
Fain ca ai reusit sa-i tii in viata pana acum
Cu mentiunile ce le-am facut pe mes
Pe mine nu ma macina , daca aveti rabdare sa urmariti(de la min. 1.46 mai ales) este si vedere mai generala unde se pot vedea mai bine plantele si nu este substrat fertil(doar nisip de filtru de piscina granulatie 0.8mm), nu fertilizare de nici un fel, nu CO2, daca e lumina buna.. https://youtu.be/ZTe8uZxS5Qw?si=S4pqS9TlKECLUqlf
Numai ok nu arata acvariul acela! Filtrele SE LASA TOT TIMPUL IN FUNCTIUNE(gaseste o solutie sa nu mai sune asa tare, il ridici sau reglezi cumva volumul de aer!Pune o piatra fina de aer la furtunul ce intra in el) Aplica ce ti-a spus Alin!!! Filtrul cascada de ce nu il mai folosesti?
Da am vazut filmuletul(urmaresc Sntarem), dar asta merge doar la salbatici(genetica, hrana, volumul imens de apa): la domestici cu asa temperatura ii pui in cap! Victor spunea ca are in bazine o medie de temperatura de 27.5. Nu sunt sigur ca si la F-uri ar merge pe perioada prea lunga sub 27,5 chiar 28, degeaba ne straduim noi ceea le putem oferi e departe de ce au acasa
Sunt de la un tip Marian Tudor, un biolog din Constanta, am sa-ti trimit un mesaj cu numarul lui sa vorbiti, nu stiu daca mai are acum, a avut puiet acum vre-o 2 ani
Bine de stiut, la tratamente sunt cam varza, nu prea am avut nevoie, acum 9 ani am avut ceva la discusi -asa au venit de la vanzator cu flagelate iar la altumi cand au fost mari bloat: la unul a reusit, la cel mai mare si frumos nu , de obicei cand e ceva suspect mai folosesc apa oxigenata dar se dovedeste de obicei a fi alarma falsa(sau nu?!)
marcusyon wrote:Am avut si eu cativa Geophagus dar nu au arata asa. Felicitari

Multumesc, acuma depinde si de soi: astia sunt sveni si sunt renumiti ca si adulti sunt o splendoare, dar sunt inca destule feluri care arata bine, in topul meu ar mai fi altifrons doar ca se fac cam mari-pot ajunge la 30 de cm si fiind pesti de grup.., winemilleri, satanoperca daemon-mari si astia, lista poate continua depinde de gusturi, dar ai de unde alege
Faina imagine
Hm, severum cu plantele acelea nu as crede
dan.pavelescu wrote:Haideti sa cadem de acord ca este orice mai putin CO2
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com