[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: psihoactiv
Forum Index » Profile for psihoactiv » Messages posted by psihoactiv
Message
pai betta e un peste iubitor de caldura, sta in orezarii, apa e mica si calda
Exista si filtre de buget redus binenteles care sunt facute in china la fel ca restu, eu personal am de aproape 2 ani un filtru sun sun hw 302 de care sincer sunt foarte multumit, nou a costat cam 240 Ron acum am intrat si am vazut ca este undeva la 220 ron (s-a mai ieftinit)
L am cumparat odata cu un prieten care a vrut calitate si a cumparat un JBL e901 care la ora actuala are capacul crapat in mai multe locuri ( nu l-a lovit sau scapat, nimic de genu, pur si simplu s-a crapat in timp putin cate putin) asa i-a fost norocul... Se poate si cu mai putini bani deci.
Ceea ce trebuie vizat la un filtru este debitul, calitatea plasticului si capacitatea mediilor filtrante in rest cam toate filtrele modeste au cam acelasi rotor din ceramica care se poate schimba daca Doamne fereste...
Numai bine!




dar nu prea stiu ce plante sa pun, ca mi se pare mic rau si trebuie ceva plante pitice si nu ma pricep deloc la plante
lampa acostat 17 euro, multumesc si abia astept sa se cicleze sa il umplu de buruieni.
.
salut, daca nu ai scos planta din cosuletul ala iti recomand sa o faci si sa o plantezi in substrat, vata ai nu are ce cauta acolo iti murdareste apa si putrezeste in timp
.
Salutareee bine v-am regasit, o perioada lunga nu am mai activat pe forum din diverse motive... dar am revenit, m-am mutat in Germania de cateva zile, am lasat acvariul de 180 l in grija mamei (vedem ce iese) am redus din pesti, am lasat decat o pereche de blue acara si 2 cory, sa fie usor de intretinut.
Dupa numai 2 zile in tara straina, nu ma simteam implinit fara un animalut in camera, am dat fuga cu un prieten pana la un petshop si am luat decizia sa imi achizitionez un Betta, mereu mi-am dorit dar din cauza ca trebuie tinut individual nu mi-am permis financiar inca un acvariu (deja bagasem destui banii in cel mare)
Cu un buget minim am cumparat un acvariu 30x20x20 un filtru micut de 200l/h cu spraybar o lampa aquael de 6 w LED 6500k 8000k, substraat 2-3 mm si o planta ca ma ajute la ciclare, binenteles ca dupa 3 zile nu am mai avut rabdare si am luat un betta albastru vailtail (stiu ca nu trebuia, dar copilul din mine a preluat controlul ) am facut deja un schimb de apa cam de 30% pe viitor, dupa ciclare vreau sa am multe plante, nu stiu cat succes o sa am fiind primul acvariu atat de mic, o sa iau in considerare si o instalatie nano de co2 si o sa am nevoie de indicatii si pareri
Din graba si entuziasm nu am vazut cum se numeste planta si nici nu ma pricem foarte bine la plante, cine stie cum se numeste inculpata in cauza....
scuzati calitatea proasta a pozelor!
Vand acvariu eheim 180 L lungime 1 m 40x45filtru extern, filtru intern substrat plante etc..... pt mai multe detalii apelati 0766564948 pret 500 ron neg
Vand acvariu eheim aquapro 180, capac original cu 3 neoane de 30W buc, filtru extern sunsun Hw 302 plin cu materiale filtrante, filtru intern aquael fan 2 plus, decor ekol rock 3d, substrat, diverse mopane si o creanga, niste plante (stare deplorabila, a fost neglijat in ultimul timp din cauza serviciului) , test ph, mincioc, termometru, am si o maternitate, 2 cory, 3 blue acara, 1 ram, fertilizanti profito si kalium pest 70% din sticle. mai multe detalii la tel! 600 ron Neg ofer transport in Bucuresti
Multumesc de sfat, m-ar ajuta si alte sugestii de plante (nu neaparat rosii) care sa nu fie mai pretentioase decat ce pot sa le ofer eu, cum ziceam vreau sa schimb aproape toate plantele.
Va astept cu propuneri
Nu se vede ca e apa tulbure din cauza calitatii slabe a pozelor, sunt facute cu telefonul.... nu ma indur sa cumpar un aparat foto , ma rog... sunt multe bucatele mici de radacini in suspensie si bilele alea de la jbl tare pacatoase sunt.
pai am rascolit cateva bile de la jbl din substrat, plus ca am scos plantele cu tot cu radacina.... nu am vrut sa tai radacinile si la le las in nisip, poza e facuta la cateva ore dp operatiea de dezradacinare) asa mult mi-as dori o planta rosie (ar rezista?)
niste poze cu bazinul dupa tunsoare si rearanjare (defilam cu ce avem)apa tulbure si mentionez ca pestii i-am donat,,, am pastrat decat o pereche blue acara un ram si 2 cory
Salut, revin dupa o perioada de inactivitate cu principala mea problema.... PLANTELE.
In sfarsit am reusit sa prind experienta, sa fertilizez, sa suplimentez lumina si sa stabilizez bazinul, in sfarsit nu mai am alge, acum, vazand ca plantelor le merge bine vreau sa schimb cel putin 80% din plante( cele pe care le am in prezent sunt 2-3 cumparate, restul primite din donatii) nu am vrut sa investesc in plante pt ca stiam ca nu o sa am succes din prima... asa a si fost!
Acum as avea nevoie de voi in ceea ce priveste listarea unor plante care sa imi puna in valoare dimensiunea bazinului si care sa reziste la conditiile din bazinul meu.
Acvariu: 100x40x45 180l brut, net undeva pe la 150... Lumina 3 t8 de 30w 865 sapt asta o sa pun si un osram proflora.
Fertilizare: profito 2.5 ml/zi, kalium 2.5 ml/zi, easy carbo 5ml/zi si co2 din pet 2bps(cu un reactor diy(momentan))
Ph- 7 KH- 6 GH 10 NO2- 0 NO3- 10 maxim(inafara de ph testele dunt 6in 1 jbl)
Multi au "problema" asta.... mie prietena imi spune ca ma uit mai mult la acvariu decat la ea.....
Cumpar test co2 permanent
Pai.....da! Deci.... viviparii cresc icrele in burta.... icrele se sparg fie cu foarte putin timp inainte sa iasa sau de cele mai multe ori imeadiat dp ce iese se sparge icra in timpul caderii se intampla uneori sa scoata icra iar aceasta sa se sparga la 10-15 sec dp ce atinge fundul acvariului. Mi s.a intamplat si sa fie icrele premature si nici sa nu se sparga, sa moara mi de obicei ultimele.... am avut multi ani vivipari si i.am studiat f bine. Niciodata nu am vazut miscandu.se in burta la femela....... pt ca ele sunt icre... eclozarea se face pe moment atunci cand "fata". Scuzati grselile ortografice, tst de pe tel.
si daca zici ca se misca ceva in interiorul abdomenului nu e in regula, cel mai probabil paraziti interni, nu are cum sa fie gestanta pt ca icrele nu se misca in abdomen, nici la vivipari (nasc pui vii) nu se intampla asta
Salut, nu cred ca sunt neoni (cred ca sunt zebre) cel mai bine fa poze mai multe si detaliate cu tot, aparatura, acvariu, pesti..... sa putem trage o concluzie
 
Forum Index » Profile for psihoactiv » Messages posted by psihoactiv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com