[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: merlin
Forum Index » Profile for merlin » Messages posted by merlin
Message
Nu vreau sa va deziluzionez, dar valvele aquamedic sunt defapt valve sirai ( italia) - nu-s rele dar nici prea bune dar ieftine, costa la dealeri pentru pneumatica ca. 18,00 EUR.
Au un consum destul de mare, daca mai tin bine minte de ca. 6 W.
Zgomotul vine dela frecventa retelei de 50Hz.
vand valva magnetica noua 230 V, 2 W, germania, 120,00 RON
vand ph-Controller digital nou, made in germania, cu garantie.
Pret 380 RON, sonda noua 115 RON, negociabil
Daca mai ai probleme, hai la mine la birou (Cluj), am o gramada de pH-Metre si sonde noi..da-mi pm
Pentru cei care stiu despre ce-i vorba, merita in orice caz.
Solutie etalon pH 4,53

1. 13,6g acetat de sodiu
2. 7,7 acetat de amoniu
3. 10 ml acid acetic 98%
4. 1 l apa destilata

Se dizolva acetatul de sodiu si acetatul de amoniu in ca. 500 ml apa distilata dupa care se adauga acidul acetic. Se completeaza cu restul apei distilate.
Aceasta solutie este baza care se poate pastra foarte mult timp.
Pentru etalonare amestecam 25 ml din solutia de baza cu 75 ml apa distilata.
Si acest amestec se poate pastra un timp mai indelungat si este foarte stabila. Chiar daca adaugam inca 100 ml apa distilata, pH-ul se schimba doar cu ca. 0,04!
Avem nevoie de:
50g bicarbonat de sodiu
1 l apa distilata

Se dizolva 50 g bicarbonat de sodiu in ceva apa distilata. Dupa ce sa dizolvat
tot bicarbonatul, se adauga restul apei. Se aereaza cu o pompa de aer ca. 1/2 ora. Dupa 24 de ore se poate utiliza.

A se pastra la intuneric si inchisa etans ( dop de cauciuc - nu de pluta).
Se poate folosi cateva saptamini.
Solutii etalon de la pH 3 pana la pH 8
>Reteta dupa McIlvain<

sol1: se dizolva 21 g (21,008) C6H8O7 * H2O (acid citric monohidrat) intr-un litru de apa distilata
sol2: se dizolva 35,62 g Na2HP04 * 2H2O ( fosfat de disodiu dihidrat) intr-un litru de apa distilata
Aceste solutii se pastreaza in sticle inchise la culoare. Daca se lucreaza exact si se respecta cat de cat igiena,
aceste solutii se pot pastra cateva luni.

pentru a obtine o solutie cu un pH ( la 18 ° C) dorit, amestecam aceste doua solutii conform tabelului cat mai exact posibil.


pH sol1 sol2 (in ml)
3 79,5 20,5
4 61,5 38,5
5 48,5 51,5
6 36,9 63,1
7 17,7 82,3
8 2,75 97,25

Pentru masurare se folosesc cilindrii gradati sau seringi,
daca se lucreaza exact, se poate obtine o precizie mai buna de 0,1 pH.
>> pH-Eichlösung << este corect!
George_VI
Solutile etalon au un pH definit.
Se folosesc la calibrarea pH-metrelor. Toate pH-metrele electronice trebuiesc calibrate inaintea fiecarei masurari - mai ales daca vrei sa obtii masurari exacte! Farmaciile care-ti fac preparate dupa reteta, au aceste solutii etalon.
Pentru acvaristica, deobicei iti trebuie una cu un pH de 4,01 si una de 7,01.
Sau cauta pe internet, sunt o gramada de retete pentru solutii etalon
Daca stii germana : pH-iichlösung sau pH-kalibrierlösung.
George_VI
Mergi la o farmacie si ia-ti solutii etalon. Atunci vezi daca e de treaba!
Otet la 5,2 - e cam mare
#arnoldx
T5 are nevoie de alte socluri si alt balast!
Am in Cluj 12 balasturi pentru T5, Quicktronic QT-FH 1x 28/230-240 DIM.
Este reglabil, pentru tuburi de 28W.
Acesti gandaci au denumirea Gromphadorrhina portentosa
Traiesc in madagascar. Sunt foarte usor de tinuti - nu musca, nu miros, nu transmit boli. Se tin tin ca animale de companie sau ca hrana pentru tarantule, serpi, soparle....
Cautati pe net si veti gasi in ocident foarte multe situri destinate acestor vietati.
Daca doreste careva gandaci, sa vina la Cluj...
image
image
image
aici o poza cu tipul balastului:

image

in piata obor, la zona electrice si sanitare, am gasit balasturi electronice, chinezarii bine-nteles, dar merg, de 40W, dar nu 2x18W.
Nu cred ca se gaseste asa ceva, pentru ca principial nu se poate sa legi 2 tuburi fluorescente la un balast electronic.


Ba se pot monta 2 tuburi!
De exemplu quicktronik QTP 2x18/230-240


image
Sorry, mi-a scapat ca folosesti Plantaminul si Florena. Dar chiar daca ai multe plante, ai nevoie de co2. Acvariul care l-ai postat nu prea-i supraaglomerat cu plante.
dalles,
o mai spun inca o data: e treaba ta ce faci si cum faci.
Eu lucrez din 88 in domeniu, si am vazut multe...atunci, cand am inceput...ok..nu prea se gaseau piese. Dar acuma nu prea mai sunt scuze pentru improvizatii - patru socluri pt. tuburi si doua pt startere cu IP65 nu sunt mai scumpe decat acelea pe care le ai. Si nici nu mai ai nevoie de ventilator!

Dece crezi ca instalatia electrica intr-o pivnita este obligatoriu s-o faci antiumezeala?
Intradevar nu cunosc instalatia ta, dar ceea ce vad in poza e deajuns.
 
Forum Index » Profile for merlin » Messages posted by merlin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com