[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: vicud
Forum Index » Profile for vicud » Messages posted by vicud
Message
Am un acvariu de 220l plin, de care vreau sa scap, asa ca marfa e ieftina. Valoarea minima a achizitiei e de 50 de lei, ca sa nu fie prea multe vizite (din lipsa de timp).
Zona Unirii, puteti veni oricand, cu un telefon in prealabil.
Multumesc,

Victor 0722252220.
zona Unirii.
0722252220 Victor

Multumesc.
image
image
Bucuresti, zona Unirii.
0722252220
Vand java moss si ancistrusi 4-6cm in zona Hornbach Berceni.
Tufa de moss are cam 30cm diametru si e pacat sa o rup in bucati, asa ca o dau toata la 50ron, iar ancistrusii la 5 ron bucata, sau 3 ron la 10 bucati.
Doritorii ma vor anunta din timp la telefon 0722252220, ca sa pot prinde pestii. Nu ma deplasez si nu trimit in tara.
Poze trimit pe WhatsApp ca acum de pe telefon nu am fost in stare sa atasez.

Multumesc, Victor.
E o cantitate destul de mare pe care il donez unei singure persone, din lipsa de timp. La alegere puteti dona din el mai departe.
Relatii pe PM.
Aleg sa nu raspund la toata lumea.

Multumesc.
Cantitate mare de moss, cam 15 anaeus si cam tot atatia ancistrusi. Ideal ar fi ca cineva sa ma scape de toate ca mai apoi sa le reimparta.
0722252220. Doar mesaje.
Multumesc.
Mersi si eu Nex ca ai preluat problema.
Ne auzim la urmatorul seceris!

Toate bune.
Salut.
Donez java moss.
Multa.
Numai unei singure persoane serioase.

victor 0722252220
Pret 2 ron bucata, predare sector 4.
Ii vand pentru ca s-au inmultit excesiv.
Urgent. Astept pm.
Salut, de obicei nu raspund la mesaje. Am lasat un numat de telefon si cineva m-a sunat si a luat-o. Acum daca din cei care ati scris aici sau mi-ati dat mesaj mai e cineva care vrea si se poate deplasa in Berceni, o sa mai scot, ca nu e bob numarat.

Multumesc, se poate inchide.
0722252220
Donate. Mersi. Se poate inchide.
Criptocorine brown si java moss. Sunt in lighean de ieri.
Relatii despre locul de intalnire la 0722252220, pentru ca le car dupa mine prin oras.
Mersi.
Salut,

vreau sa scap de niste Cryptocoryne wendtii brown si de niste Java moss, conform pozei alaturate. Moss-ul are latime peste 30cm, iar acvariul are 45cm inaltime (asta pentru aproximare). Se vand doar la gramada. Pret 100 ron.

Cum nu am prea mult timp liber, predarea se face in Berceni, zona Hornbach seara, dupa 6.

image

Detalii pe privat.
Multumesc.
Salut. As vrea eu meonii si cory. Insa nu gratis, adica macar te ajut la mutare sau ceva. Mersi.
Mersi. Ma simt bine cand ma uit la el. Bine, nu in perioada asta ca am un parazit ceva care imi face pestii sa gafaie. Insa in general ma linisteste. Am in plan ca intre cel 2 buturugi, despre care multi ar spune ca sunt prea simetrice, sa asez una peste alta pietre imbracate in moss (colegul corrydoras are un moss superfain si ce si mai tare e ca din cand in cand mai vinde din el). O sa fac un soi de deal pe care o sa-l tund periodic. Consider ca mare merit nu am avut in amenajarea asta. Plantele le-am luat gata crescute, radacinile de pe nevertebrate, moss- ul de la corrydoras, nisipul de la Hornbach si aparatul foto e al telefonului.
Numai bine.
Salut, am inceput un topic la sectiunea boli, la care speram sa nu ajung, unde am atasat si o poza. Scuze.
Cred ca tine de probabilitate daca un peste e mai stresat la un magazin decat la altul. Nu cred ca cei de la Coralis au o alta sursa decat Asia sau ca toti pestii lor sunt mai putin stresati decat cei de la Hornbach. Mi-ar trebui un acvariu carantina, insa nu am unde sa-l pun in schema asta. Cand cumpar pesti ma uit cate o ora la toate acvariile pentru ca imi place si pentru ca poate observ ceva dubios. Personal vreau ca pestii sa se inmulteasca la mine, ca un semn ca am conditii bune in acvariu. Oricum discutia asta e offtopic.
Daca ai fi in locul meu ai mai astepta inainte de tratamentul medicamentos si care ar fi motivul? Temperatura normala in acvariul meu e de 27 de grade pentru ca nu am nimic care sa o reduca. Evaporarea e singura care ma ajuta in cazul asta, pentru ca acvariul nu are capac. Sper ca am fost destul de clar in descriere.

Numai bine.
Salut Humbert, amoniacul si nitritii sunt 0, deci acvariul e ciclat, nitratii sunt cam 20 si am pus asta pe seama faprului ca le dau mancare congelata pe care o consuma in mai putin de un minut si inca un peste a avut aceleasi simptome si a murit la fel ca cel negru. Si uitandu-ma atent la ei, observ ca cei care se scarpina o fac exclusiv cu partea dinspre cap, adica nu cu burta. Acum poate exagerez si eu, insa o fac pentru ca m-am gandit ca e mai bine sa o iei din pripa decat dupa ce se generalizeaza. Ce-i drept, pestii nu se scarpina rau, adica ii vad de 3-4 ori pe zi, insa cei doi care au murit au avut aceleasi simptome ca cele descrise in articolul ala: respirau accelerat, se izolasera, stateau aproape de inletul dinspre filtru, iar neonului negru care a murit primul ii aparuse o iritatie de culoare rosie, care spre final era un mucus albicios in spatele branhiilor. Deasemenea nu-si mai folosea o inotatoare, cea dinspre partea cu ulceratia. M-am gandit ca sunt prea multe coincidente.
Nu am administrat inca gyrondol, iar temperatura de 30 de grade pe care o tin de ieri de pe la 10 nu pare sa-i streseze, ramirezul dominant alearga cele 2 femele cu intentii evidente, corry sunt si ei destul de jucausi, neonii masculi isi ocupa zone din acvariu si provoaca pe oricine trece pe acolo, pestii se aduna la suprafata doar cand le dau mancare si nu e niciunul decolorat sau apatic. Plantele nu mai perleaza ca le-am taiat co2-ul si sunt mai moi din cauza temperaturii. E clar ca nu le merge la fel de bine. Uitandu-ma la pozele cu acvariul tau imi imaginez ca nu-ti place deloc ce li se intampla.

Asta e si motivul pentru care am postat. Sigur e cineva care a trecut si a reusit sa iasa dintr-o situatie asemanatoare.

Numai bine.
Salut, scurta descriere: acvariu 120x40x45, 200l, ciclat fishless acum o luna, amoniac nitriti 0, nitrati cam 20, plantat destul de bine, filtru diy cu 15l de siporax pentru filtrarea biologica si burete grosier pentru filtrare mecanica, lumina 10 ore pe zi cu pauza la pranz, ph controller setat intre 6.65 si 6.75, temperatura 27 grade.
Pesti luati din hornbach (12 corry, 7 otto, o pereche de german blue ramirez, 15 neoni negri, 15 neoni, un ancistrus), si de la coralis (o pereche ramirez electric blue, 2 corry sterbay si 1 corry aneus), 6 neritine si un pomaceea mare.
Din pacate nu am acvariu carantina si inafara de o aclimatizare temeinica, alte masuri de precautie la introducerea de noi pesti nu am luat.
Am observat ca pestii se freaca de substrat si nu era de la nitrati temperatura sau ph, ca am facut teste si valorile sunt ok. Peste 2-3 zile unuia dintre neonii negri i-a aparut o pata rosie, ca o iritatie, langa una dintre branhii. Avea respiratia accelerata si dupa un timp s-a mutat langa teava care aduce apa proaspata in acvariu. Am cautat pe net si am gasit un link pus de lofty catre un articol care descria exact situatia mea. Parazit de branhii. Bun, am cumparat gyrondol de la jbl si am marit temperatura in acvariu la 30 de grade. Dupa cum spunea si articolul, temperatura peste 24 de grade ajuta inmultirea si eclozarea parazitului, iar cea de 30 ar cam veni de hac tuturor parazitiilor care au eclozat.

Pestii sunt ok, nu dau semne de stres, plantele sunt anubias, microsorum si moss, rezistente deci, insa inainte de a face altceva vreau sa va intreb daca a mai treusit cineva sa trateze cu succes aceasta boala, cum anume a reusit (cu cat mai multe detalii cu atat mai bine), daca exista reactii adverse legate de deciclarea filtrului, etc.

Cu multumiri anticipate.
 
Forum Index » Profile for vicud » Messages posted by vicud
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com