[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: greatq
Forum Index » Profile for greatq » Messages posted by greatq
Message
Skimmer cu injector Beckett pentru acvariu marin, NOU, NEFOLOSIT.
Se vinde fara pompa.
Skimmerul este prevazut cu rotametru pentru controlul fin al aerului.
Inaltime: 75 cm
Dimensiune baza: 20cm x 28.5 cm
Se vinde impreuna cu pieptane acvariu (dimensiuni: 30cm x 5 cm, grosime 1 cm, culoare neagra) si furtune de silicon, necesare conectarii skimer-ului.
Pentru detalii pm sau mail
Skimmer cu injector Beckett pentru acvariu marin, NOU, NEFOLOSIT.
Se vinde fara pompa.
Skimmerul este prevazut cu rotametru pentru controlul fin al aerului.
Inaltime: 75 cm
Dimensiune baza: 20cm x 28.5 cm
Se vinde impreuna cu pieptane acvariu (dimensiuni: 30cm x 5 cm, grosime 1 cm, culoare neagra) si furtune de silicon, necesare conectarii skimer-ului.

pentru detalii suplimentare va rog sa ma contactati pe mail.

Asa cum i-am spus si lui Dragos, voi amana putin proiectul (ce ma doare e ca nu stiu inca pentru cat timp).........dar proiectul este inca pe lista. Momentan sunt cateva lucruri prioritare acvariului.
Pana atunci, citesc forumul, tot ce se scrie aici.....
I - nr.1
II - nr. 5
incearca aici
gerom-buzau tel 0745083491
trimiti mail cu necesarul foilor de geam la rvoicu@gerom-buzau.ro si ei iti vor trimite oferta de pret.
sper sa-ti fie de folos.
Multumesc Dragos pt skimmer.
felicitari pt proiect. arata fenomenal..... bravo.
incep sa se miste treburile.
azi am cumparat profilul pentru stand. in weekend ar trebui sa fie gata sudat.
mesterul forumului, Dragos (sper sa nu se supere pentru aceasta afirmatie), m-a pus pe lista viitorilor posesori pt un skimmer cu injector beckett.
la inceputul saptamanii viitoare as vrea sa dau comanda de sticla.
cam atat pana acum.
se misca lent lucrurile, din motive $, dar se misca.
o sa va tin la curent cu evolutia proiectului.
salut si bine ai venit.
salut.
bine ai venit.
daca ai muchiile cantuite, suprafata de contact a siliconului cu sticla e mai mare si deci o lipitura mai buna................gresesc???
Salut.
Multumesc de raspunsuri.
daca e sa maresc cotele acvariului maxim ar fi L=100, l=50, I=50/60. totusi, la 60cm inaltime, mi-e putin teama de presiunea coloanei de apa.
1. @kirucd - M-am pus pe recalculat si regandit proiectul, in urma sugestiilor date
- lumina: http://www.marinedepot.com/ATI_36_Inch_SunPower_T5HO_High_Output_Fixtures_36_Inch_T5_Fluorescent_Light_Fixtures-ATI-UZ3005-FILTFIT56U-vi.html mi se pare cam scump . de banii astia pun led.
imi surade mult ideea cu lampile suspendate.
- skimmer: acesta este ok? http://www.fish-street.com/coral_box_dc_curve_skimmer_d700
- pompe valuri: http://www.fish-street.com/10000l_wavemaker_and_time_controller_pakcage
- lampa UV: http://www.fish-street.com/jebo_36w_uv_steriziler
- pompa retur: http://www.fish-street.com/jebao_dc_water_return_pump?category_id=63

2. @ionutlatcan - ai dreptate cu standul. am scris gresit; va avea inaltimea de 100cm cu tot cu piriorusele reglabile. te voi suna saptamana viitoare, si daca nu e cu suparare iti voi face o vizita.
3. @ lucianvlad - latimea locului ales are 60cm. nu am cum sa ies mai mult de 50cm. am atasat o schita cu locul

A mai comandat cineva de pe acest situl din linkuri? daca da, cam cat dureaza pana iti ajung acasa? trebuie sa platesti si vama? (nefiind din uniune)
Astept pareri pro si contra.
Salut.
M-am decis sa incep de undeva acest nou proiect.
Totul pleaca de la 0.
Standul acvariului va fi din teava rectangulara de 3cm (L=100 cm, l=50cm, i=40cm); acesta va fi asezat pe 6 picioruse reglabile, urmand a fi “imbracat” in Pal de 18mm.

Acvariu: din sticla de 10mm, va avea urmatoarele dimensiuni: L=100cm, l= 50cm, i=40cm. La aceste dimensiuni cred ca e necesar fund dublu, si in ultima instanta si intarituri longitudinale in partea de sus. Acvariu mi-l voi lipi singur cu silicon Dow corning 881 negru.

Sticla: nu am gasit sticla ultra-clear ci doar float (daca stiti de unde poat lua sticla ultra-clear la preturi rezonabile, astept sugestii).

Acvariu va fi unul de apa sarata si din cate am vazut pe forum si mi-ar placea foarte mult sa imi delectez privirea cu cativa corali si un “Nemo” si va fi open-top.
In interiorul standului voi construe sump-ul. Legatura dintre acvariu si sump va fi facuta printr-un BeanAnimal, in partea laterala a acvariului.
Sump-ul va fi compartimentat in functie de materialele filtrante, pompa si toate cele.....
Pentru iluminat prefer o lampa pe care sa o sprijin pe acvariu. Imi surade un panou de iluminare cu led, dar toate la timpul lor.
Decor: imi place foarte mult decorul facut de koala (felicitari koala). O sa incerc sa realizez unul din polistiren si CM 11/CM 25.

La interior: nisip (granulatie 2-4mm), piatra vie, cativa corali rezistenti (pt un incepator ), o pereche de clowni si o echipa de curatare (un crevete, un melc, ….)

Acestea fiind liniile generale ale proiectului, astept indrumari/sugestii/critici cu privire la tot: acvariu, sump, filtrare, lumina, elemente filtrante, teste de apa, etc.

….. cu alte cuvinte ma luati de crescut, dar invat repede si vreau sa fac ceva frumos…



Editat de stefanp: Ti-am mutat topicul la categoria acvariilor marine, ca sa te poata ajuta baietii din "breasla"
@radu
Tot ansamblu a costat putin peste 750ron (anul trecut); am prins oferta.
Scimburile de filtre se fac la un an. Producatorul recomanda inlocuirea filtrelor la 6luni-1an maxim (pentru un debit de 200 si ceva de litri pe zi), sau cand incepe sa se simta gust de clor.

Ultimul tub/cilindru prin care trece apa este de re-mineralizare.
Deci daca vreau sa folosesc apa filtrata, ar trebui sa sar peste reminaralizare, nu?

Eu mi-am instalat anul trecut la sfarsitul lui aprilie modelul asta de filtru (ansamblu de filtre)
http://altenergy.allshops.ro/produs/1874341/SISTEM+OSMOZA+5+ETAPE+RO-100+STORM.html
apa si-a schimbat radical gustul si claritatea.
Intrebare: se poate folosi aceasta apa filtrata pentru schimbul apei din acvariu?

prima data credeam ca asa sunt "luati in balon" toti cei noi.

koala, mersi pt tinut partea. haios raspuns
Salutare prieteni acvaristi.
Ma cheama Florian, sunt din Focsani, Vrancea si sunt pasionat de acvaristica de ceva timp.
In trecut am avut un acvariu de 60l (apa dulce), dezvoltat destul de frumusel, dupa parerea mea de incepator. Din pacate din cauza mutarii din orasul respectiv, datorita jobului a trebuit sa renunt la acvariu si toate cele necesare. . si acum imi pare rau de el, dar stiu ca au ajuns pe maini bune, le-am dat unui prieten, de asemenea pasionat, care il mai are si acum.
Revenind in Focsani si asezandu-ma la casa mea, am decis ca e timpul sa-mi reiau hobby-ul.
Am vreo 2-3 saptamani in care stau doar pe forumuri si citesc tot ce-mi pica in fata ochilor.
De data asta sunt tentat sa incerc a-mi face un acvariu marin.
Proiectele prezentate aici sunt deosebite......... si vreau si eu.
Am dat la pace cu sotia, asupra locului viitorului acvariu, nu inainte de a-i promite ca-i fac un loc pentru carti. Asadar i-am realizat o biblioteca frumoasa si acum am liber la proiectul meu .
Salutare tuturor.
Este al doilea topic deschis de "batranul" koala,pe care-l citesc; primul a fost nemo's house. de dimineata am citit toate comenturile si sunt pur si simplu uimit de cate a-ti putut realiza.
Felicitari.
cochetez cu ideea unui acvariu marin de 60l, daca o sa am nelamuriri stiu pe cine sa intreb.
tinand cont ca ai avut rezultate extraordinare la Nemo's house nu crea ca acum vei fi mai prejos.
Feliciati inca o data "echipei" si tie pt ca avut initiativa.
 
Forum Index » Profile for greatq » Messages posted by greatq
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com