[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tmarchelov
Forum Index » Profile for tmarchelov » Messages posted by tmarchelov
Message
Vand melci asasin, 4 lei bucata. detin in jur de 30 de bucati.Anuntul este pentru Tulcea sau Constanta.Contact 0746575153
[url]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/10409082_848327658585065_3592798096567549330_n.jpg?oh=b04b6bfc24a89b053cf23a728acd0763&oe=562608B1
[/url]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/549362_848327678585063_7510623228492149138_n.jpg?oh=eea89fe57ce19160962d604d83327973&oe=5630E2D6
Are careva din constanta sau tulcea creveti red chery la vanzare? M-ar interesa 15 buc. Ofer maxim 1 leu pe bucata.
Multumesc anticipat
Abia astept urmatoarele postari ale kirucd.
Nu pot spune decat ca ma abonez la thread si astept urmarile.bravos pentru initiativa si scarificiu( $$$).te-as ajuta si eu cu banuti dar luna asta ma mut inapoi in Tl si o sa ma rupa la portofel.
Seara buna
Imi pastrezi si mie 3-4 fire ? Vin maine si le iau
Faci rost de un circular de mana si tai oleaca din lateralele la blat, apoi te duci pe la tamplarii si iei niste folie de cant pe care o lipesti cu fierul de calcat si ai rezolvat treaba. ;)
Elodea Densa ;)
Poate a fost vina mea ...trebuia sa ma interesez mai bine la ce persoana dau saracii pestisori.
asta e ...acum mi-am luat-o...scuzati limbajul ...dar m-am simtit indignat
Serios :-(
De ce mo fi mancat in cur sa tii donez daca nu ai grija de ei si ii folosesti ca moneda de schimb? De ce nu te-ai interesat mai intai de specie si de cerintele acestora.nici macar numele nu l-ai scris cum trebuie. Se numesc Hoplo , prescurtare de la Hoplosternum thoracatum si nu "holpon" cum ai scris.
Consider ca nu esti demn de aceasta comunitate.
Tu realizezi la ce stres supui pestii aia daca ii fatai din acvariu in acvariu.
Oricum foarte frumos si elegant din partea ta sa faci asta .
Carasus auratus
Carasii sunt cunoscuti ca cea mai variata specie de pesti ornamentali. Arata ca niste creaturi fabuloase din alta lume, care te ademenesc prin culorile lor splendide si prin dansul si voiosia lor. In functie de rasa ei sunt in general mai usor de intretinut decat alti pesti ornamentali, desi se stie despre ei ca sunt cam "porcusori" si ca trebuie curatat destul de des un acvariu cu carasi. In special in regiunile cu clima temperata, pestii de apa rece sunt animale de companie adecvate. Carasii aurii nu sunt pesti de haita, spre deosebire de multe alte specii de pesti ornamentali, totusi nu trebuiesc tinuti singuri deoarece sunt pesti foarte sociabili si ar suferi si capata boli, sau ar putea chiar sa moara.
Rase precum pestele paradis, carasii aurii normali cu coada cometa, sarasa, shubunkin sau bibanul soare sunt carasii recomandabili in cazul unui acvarist incepator(temperatura camerei fiind ideala pentru acestia 18-24 de grade), in vreme ce diferitele varietati de moor (telescopic) sau pesti voalati sunt mult mai greu de intretinut si necesita o atentie speciala, temperaturi ale apei de 25-26 de grade fiind ideale pentru aceste tipuri pretentioase de carasi. Dintre carasi se departajeaza la capitolul nevoi speciale carasii perlati care pot fi recunoscuti dupa solzii curbati, de acolo si numele. Desi costisitor, este imperativ ca maxim odata la 2 saptamani sa aplicam teste de gh(duritate totala) kh(duritatea carbonatilor), ph(valoarea ph-ului) nh4(amoniu), nh3(amoniac), no2(nitriti) si no3(nitrati) si aceste valori trebuiesc corectate daca este necesar.
Dupa cum se stie un caras pentru a ajunge la maturitate are nevoie de 40-50 l, dar are nevoie in egala masura de hrana cat mai diversificata, de mult oxigen in apa dar si de plante multe(carasii fiind pesti erbivori).
Cele mai recomandate plante pentru carasi sunt anubias barteri( pitic si gigant), anubias congensis, bacopa monnieri, echinodorus bleheri, vesicularia dubyana,s.a.m.d, in general plante cu frunzele ceva mai groase, deoarece carasii le "ciupesc" ori de cate ori acestea le stau in cale. Aceste plante pe langa faptul ca produc oxigen si ofera o atmosfera aparte ajuta la descompunerea diferitilor poluanti si produc oxigen.
Datorita faptului ca aceasta specie de pesti este dintre cele mai pasnice existente, in ciuda dimensiunilor, personal recomand sa nu fie tinuti cu scalari, betta, rechini, sau mai stiu eu ce alte specii de pesti de vanatoare, sau care sunt cunoscuti pentru agresivitatea acestora. Speciile cu care sunt cel mai compatibili sunt: guppy, xhifo, neon, tetrazone, etc.
Desi cu totii cunoastem mitul conform caruia carasii trebuiesc tinuti in bol, fara sa va dezamagesc o sa contrazic respectivul mit. De catre acvaristi este foarte cunoscut faptul ca un caras tinut in bol, deoarece miscarile produse de acesta creeaza anumite vibratii, care vor fi respinse de peretii rotunjiti tot inspre el, iar pestele va suferi teribil din cauza stresului.
Nu specific sursa articolului ca sa nu fac reclama.o searaa buna
Sa vezi cat sulf o sa scoata pe fund )
In primul rand, sa ne dai detalii...ce,cat,cum,ce fel
Marime,filtrare,locuitori,plantat sau neplantat,etc
Cu cat mai multe detalii cu atat le va fi mai usor colegilor sa te ajute.
Cei doi Hoplosternum alaturi de 5 melci razleti vor ajunge maine seara in mainile lui edy23.
Multumesc pentru gazduire,se poate inchide.
Acum se doneaza gratuit oricarui doritor din bucuresti.
Multumesc pt. Mutare domnului Admin.
Nu vreau sa te descurajez dar acvariul pe care il ai tu acolo este minuscul pt. aceasta specie care intrun mediu propice poate ajunge la 18 cm...e o greseala pe care am facuto si eu la randul meu luand 2 hoplosternum intr-un bazin de 60 l brut si acum incerc sa ii dau cuiva pt. Ca nu mai au loc
@vioras08: ce specie sunt acei "sanitari"?
Plus ca deja ai destul de multi pesti pentru un bazin de 25 l brut
Da-ne mai multe detalii
Marime bazin,plantat sau neplantat, filtrare,iluminat...etc
nu se pune apa direct de la robinet ..exact din aceasta cauza....apa trebuie pusa intr-un recipent si aerata puternic timp de 12 -24 ore sau lasata la "stat" 3 zile pana iese clorul din ea
probabil ai deciclat acvariul( ai omorat bacteriile benefice) si a crescut amoniacul din apa deaceea au pestisorii tai iritatii rosii
Dau la schimb:
- 2 hoplo de 10 si 12 cm (pereche cred , nu stiu sa ii deosebesc) vioi si sanatosi tun
-melci de substrat,cu duiumul cine vrea(din aceea mici si maro, astia ii dau si pe gratis )

as dori in schimb 2 cory sau macar unul din genul acelora care nu cresc mai mari de 8 cm

ii dau pentru ca am acvariu mic si nu au loc sa se dezvolte asa cum ar trebui.

Valabil numai pentru Bucuresti.


P.S.
pozele is facute cu telefonul(nu detin aparat performant )
ii dau pentru ca am acvariu mic si nu au loc sa se dezvolte asa cum ar trebui
 
Forum Index » Profile for tmarchelov » Messages posted by tmarchelov
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com