[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lemon
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Message
In perioada asta, daca nu ai schimb mai mare de 30%, poti pune direct de la filtrul de apa rece, te vei satura repede de oale, ibrice si alte recipiente.
E ok o data, de doua ori... la un moment dat o sa amani sa mai faci, ca e peste mana.
Legat de guppy, nu e cazul sa iti faci griji.
Daca scapa, scapa, oricum nu prea ai ce sa le faci.

Leagat de sanitari, eu nu am avut Botia pana acum, dar stiu ca se fac maricei, adica peste 10 cm. Ai ales sau ai primit cei mai nesanitari dintre sanitari.
Sunt pesti de card, foarte activi.
Daca sunt doar 2, eventual unul il va epuiza pe celalalt.
Poate ai noroc ai se inteleg ca fratii.
Nu mai e beton, ca in tinerete, daca insist, se indoaie.

Lemnul, daca apas cu degetul sau unghia pe el, imi pare ca se poate razui.

In mod normal, tipul asta de lemn nu ar trebui sa putrezeasca, dar moartea stie. La mine e de un an, cine stie cat a stat si la colegul de la care l-am luat.

O sa o scot din bazin in viitorul apropiat di sa ii fac o curatare cu peria de sarma, mai ales pe zonele unde mi se pare afectat.

Daca vad ca e putrezit, facem rescape, dar numai de asta nu am timp.
Samy wrote: Consider ca doar cei ce nu pot nu vor intelege.


Nu, nu neaparat.
Mai sunt si cei care se incapataneaza sa nu fie ca ei.
Salutare!

Am adaugat niste plate emerse (Spatiphyllum si Dracaena) si, pentru ca nu imi placea cum mergeau, am mai pus un proiector de 20 w mai sus pentru ele.
Vad ca au inceput sa dea frunze si radacini noi.

image

Legat de lemnul asta mare, mi se pare ca se cam sfarama si face un praf permanent pe el. Din acvariu l-am luat, de la un coleg, si, dupa textura, nu ar fi trebui sa aiba problema asta.
Am pus o pompa de valuri special pentru asta. Am luat si vreo 3 pui de Ancistrus, am zis ca vor sta pe el si il vor curata, dar le-au facut rapid felul Lifalilii, in 2 zile erau toti morti.

image
image

Nu e nicio problema afara de faptul ca nu am apa la fel de limpede cum mi-as dori.

Ce parere aveti de lemn?
Probabil au omul lor special pentru asa ceva.
Cel mai greu pentru plante cred ca e sa reziste la temperatura.

Frumoase placinte.
Arata corespunzator, natural.
Stai bine, nu ai deloc alge pe pereti.

OFF-TOPIC
Al meu e plin de alga verde, crevetii o mananca bucurosi, in vaza aia de 5 litri nu hranesc, au murit adultii, acum am pui... dracu mai stie ce e pe acolo.
Am melci si pui de creveti. Completez apa pentru ca nu e inchis si pierd apa atat prin evaporare cat si prin faptul ca beau cele 2 pisici (au de ales din 3 bazine unul langa altul, unul cu 1 betta, asta cu creveti si unul gol, doar cu melci si 1 lemn si beau pe rand din fiecare).
Un bazin mare cu africani este in Cta la restaurantul Le Premier, langa plaja Modern. Cel mai acvariu cu africani pe care l-am vazut. Imi pare rau ca nu i-am facut cateva poze.
Arata super un bazin mare de tot cu africani.
Dupa 3 luni, in mod normal, nu mai de ce sa testezi de amoniac.
Arata psihedelic.
Wooow!
Ai pus fix Cryptocorina aia cea mai mare.... face frunze si de 1 metru .

Poate daca nu are unde, nu se va extinde asa de mult.
Cea mai mare provocare o vei avea cu evaporarea.

Cantitatea de apa e mica si poti pierde si 2 litri pe saptamana, adica 1 sfert!

Ceva asemanator am si eu, are 5 litri.

Fara schimb de apa, doar completare.

Mult succes cu proiectul.
Sa iti traiasca si sa te bucuri de ei.

Crevetii RCS-RDS si CRS nu mananca frunze sanatoase.
Populatia se autoregleaza functie de hrana disponibila.
Eu am avut perioade si de 1 luna in care nu am hranit.
Ce carcalac haios.
Te-ai plictisit de ei?

Iei guppy?
BBogdan wrote:Cam asa arata acvariul astazi.


Asta e CGI, nu are cum
Nu mai are garantie, are ceva ani de cand il am.
De prin aprilie il scot din bazin pana in noiembrie.
Am 24-25 grade in bazin acum.
Nu cred ca merge mai mult de 2h pe zi, in birou am 22 grade.
In mars sta doar cand fac schimbul de apa, ca pun apa direct de la retea, pe cat o potrivesc si eu, dar mai rece decat in bazin, ca umplu bazinul incet, cam 1 h imi ia sa completez cam 100 l. Scoat apa pana jn sorbul de pe IN, sa nu se dezamorseze.
Tinand cont ca schimburile sunt mai dese iarna, cam 1 pe luna, fata de vara cand il apuca si 3 luni.
 
Forum Index » Profile for Lemon » Messages posted by Lemon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com