[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Faye
Forum Index » Profile for Faye » Messages posted by Faye
Message
Am verificat capacul. Mai sunt inca 4 cuiburi de melci lipite de el. Nu ma lasa inima sa le arunc...
Samy wrote:E semn nu vrea sa plece de la tine
Poate te convinge sa il pastrezi


Ha ha, asa pare. Intrecere care e mai capos. Eu sau el?
Incredibil! Aproape golisem acvariul mare de vietati. Se pare ca scalarii si-au gasit casuta la un domn la care cu siguranta le va fi mai bine ca la mine. Ramasese doar masculul ancistrus. Azi dimineata m-am trezit cu vreo 40 de pui de pomacea. Cred ca abia au iesit din ou ca sunt toti in acelasi colt al acvariului. Au aproximativ 1 mm. Cat dureaza pana cresc suficient sa ii pot da? Cum dracu' n-am vaut ouale? Acvariul asta se tine de capul meu...
Mihai.Neaga wrote:Buna ziua ...

S-a vindecat amicul care lucreaza la vet de Covid?
Nu prea merge sa cresc amano in 375L
Inca valabil:
scalari maturi (8 bucati)
ancistrus mascul mare 15cm (1 bucata)
puiuti/juvenili ancistrus clasic si voalati (peste 10 bucati)
Dar stii ceva? Pe vremuri si eu eram la fel, toata ziua calare pe acvariu. Si cu toata grija mea, tot aveam pierderi. Acu' de vreo cativa ani de cand umblu la acvariu o data sau maxim de doua ori pe an, nu mi-au mai murit pestii. Ciudat.
alinutz80 wrote:Daca ne spui motivele poate te putem ajuta cumva.......macar cu cateva sfaturi.

Mi-e mila de pesti deja. Trag de mine sa le schimb apa o data pe an. M-am lenevit rau, nu mai am tragere de inima.
Greu de ascuns mastodontul ala de acvariu pe undeva prin casa. Si daca-l dau sunt sigura ca altul la fel de tapan nu mai gasesc. Inca sunt in dilema, nu stiu ce sa fac.
Marcy wrote:

Salut sunt eu interesat de scalari si de cativa ancistrusi , ms , astept un mesaj

Imi pare rau nu pot sa te ajut. In primul rand esti prea la inceput, toti pestii care ajung la tine in acvariu sunt sortiti sa moara.
In al doilea rand nu au ce cauta scalari intr-un acvariu de 30-40 de litri. Scalarii si carasii nu sunt compatibili. Te sfatuiesc sa te documentezi inainte sa introduci pesti noi in acvariu. E pacat de ei.
Inca valabil:
8 scalari maturi
1 mascul ancistrus negru masiv (mandru tatic)
1 femela ancistrus albino voalata
Cateva zeci de ancistrusi puiuti si juvenili clasici si voalati.
Predy_seby wrote:Salut. Sunt si eu interesat de 2 perechi de ancistrusi voalati. Mai e de actualitate?

Cei voalati sunt juvenili si pui. Nu se diferentiaza sexul la varsta asta. Nu pot sa garantez ca sunt pereche.
Au ramas scalari, ancistrusi si pomacea.
Mi s-a pus pata. Gata, am obosit.
Am decis sa desfiintez acvariul. Ca urmare am de donat intai vietatile:
8 scalari maturi
1 mascul ancistrus negru masiv
1 femela ancistrus albino voalata
5 neoni rosii
1 cory davidsansi
1 ghost knife 20 cm
un borcan de pomacea
o sumedenie de ancistrusi juvenili si pui, voalati si nevoalati, toti negri.
Predarea se face in Bucuresti, zona Pantelimon. Contact in PM.
1. Acvariul e neciclat in momentul asta. Doamna de la petshop trebuia sa foloseasca vatelina aia pe post de absorbant daca tot voia sa scape de ea.
2. Melcii au fost adusi in acvariu impreuna cu ceva plante, lemnul nu are nicio vina. Sunt utili, dar daca nu iti plac deloc, va trebui sa iti invingi sila si sa bagi .... exact! Alti melci!
Dar sunt draguti rau.
image
3. Cumpara anubias daca vrei plante care nu mor. Ti-am mai spus, nu asculti! Meriti trasa de urechi.
image

Problema mare e filtrarea. Degeaba ai upgradat filtrul daca nu ai un mediu filtrant ca lumea in el. Vatelina aia colecteaza mizeria din masa apei si atat. Amoniacul si nitritii raman in apa, nu ii consuma nimeni.
dan.pavelescu wrote:Hai noroc, boss.

Hai sa fie, boss, la toata lumea si la mine!

Severus wrote:
Multumesc mult pentru pestisori

Eh, na! Eu multumesc, casuta mai potrivita nici ca le gaseam! Au fost niste norocosi aia, ca au picat in plasa la momentul potrivit.
Au crescut, i-am dat pe aia din prima serie. Inca nu am inceput sa ii dau pe cei din a doua serie. Cresc muuuuult mai greu decat primii, probabil pentru ca nu schimb zilnic apa.
Daca guppy si molly ar fi pesti longevivi, la cat de prolifici sunt, ar domina lumea Mai ceva ca gandacii de bucatarie. Nu te stresa, fa-ti mana de acvarist, decese vor mai fi indiferent cat de experimentat sau grijuliu esti. Acu' 2 saptamani am mutat acvariul dintr-o parte in alta a camerei, proces in urma caruia au murit 9 neoni. Si crede-ma, stiu cu ce se mananca acvaristica si am avut si grija. Se intampla...
Nu exista carasi agresivi. Carasii nu musca. Petele de sange de pe pesti sunt semne clare de intoxicare/otravire cu amoniac.
dima wrote:
Aclimatizarea a mers bine, am facut-o in vreo 20-25m.

Cum ai facut aclimatizarea? 20 minute nu sunt suficiente.
 
Forum Index » Profile for Faye » Messages posted by Faye
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com