[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: R4du
Forum Index » Profile for R4du » Messages posted by R4du
Message
Dupa cum spune si anuntul cumpar urgent skimmer. De preferat eheim micro skimmer.
Ma intereseaza doar cele active... Gen cel sus mentionat.

Astept oferte !!!
As baga ceva creveti dar nu am avut niciodata si din cate am citi sunt cam sensibili la apa si fluctuatii de co2. Cum eu nu am ph controller mi-e frica sa nu ii omor pe toti....
Lucian wrote:mie numaratul cu bule pe secunda nu imi spune nimic Daca imi spui ce pH are apa de retea si cat este cea din bazin si ce KH ai, poate ne lamurim...
Am facut precizarea cu lumina deoarece sfatul cel mai utilizat este sa se reduca lumina...
Curatenia include si schimburile de apa


fac Sifonat si schimb de apa cca 30-35% saptamanal. Curatat geamuri etc.
NU am teste de apa, am un test permanent co2 care arata ca as cam avea ph 6,5-7. kh nu stiu.
Legat de lumina...am inteles in prima ta postare ca alga traieste in lumina slaba iar eu spuneam ca am lumina multa. deci sa inteleg ca am multa lumina? sau sa reduc orele de iluminat??
fertilizez cu tropica premium fertilizer si tropica specialized fertilizer conform specificatiilor de pe recipiente, adica 5 pompari la 50l din fiecare.(am specificat asta pt ca nu sttiu daca are importanta sau nu).
Pai cu curatenia sa zice ca se poate si mai bine, dar cu lumina... Am 2x24t5geisman pt un acvariu de 63l...si ea este aparuta exact deasupra langa luciul apei, adica acolo este teoretic cea mai puternica lumina. Mi-e frica sa mai suplimentez ca sa nu ma umplu de alge.
Legat de co2 el merge la aprox 1bul/sec vreo 8 ore ziua si mai merge vreo 3 noaptea(am facut asa ca sa pastrez ph cat de cat constant).
Si eu zic la fel, nu pare a bba.
Nu stie nimeni ce alga este asta?
De ieri am observat in moss(pheonix moss) o alga. Este doar in locul unde se vede in poza. Nu am alte alge in acvariu, dar asta nu stiu cum si de ce s-a format.
Putin ajutor va rog.
microsorum pteropus windelov. Nu se baga in substrat, se pune pe pietre, lemne si alte alea.
skija wrote:Daca vrei skimmer cumpara Eheim skim 350 , nu pune skimer pe intake-ul de la filtru ca ii strici functionarea sa zic asa , nu mai trage apa pe jos asa cum trebuie , plus ca ptr skimer-ul care se monteaza pe fltru extern iti trebuie un filtru care sa aiba debit 1000 l/h real.

Eu am acvariu open top de 3 ani si nu mi-as mai pune capac niciodata . Intradevar se evapora apa cam 2 litri la 3-4 zile dar completez . Cel mai mare avantaj la open top este ptr mentenanta , schimb apa ...etc .

Dar pana la urma decizia ramane a ta .


Pai mi-ai zic cam tarziu....ca deja l-am comandat. pai si cine se strica, filtrul sau skimmerul?
pai o sa iau si lampa si vad atunci cum imi place.
dar ce fac cu skimerul??? chiar nu se poate folosi cu filtrul meu?? adica am tot vazut aceasta combinatie pe forumuri.
trasalica wrote:Un dezavantaj este evaporarea apei mai rapida, pot sa iti sara pestisorii, ies melcii..

cu apa stiu, dar sunt cu ochii pe el, pesti si melci nu am...am doar plante si pentru moment asa am de gand sa il las.
Ce parere aveti de Dennerele Turbo Skimmer? E bun?
Vreau sa renunt la capac si sa il fac open top. Urmeaza sa cumpar o lampa de 2x24 t5. Se merita sa renunt la capac in favoarea lampii? Avantaje sau dezavantaje?
Cormoranul wrote:1.cryptocoryne cred wendtii brown
2. Daca zici ca este de suprafata cauta poze cu pistia, salvinia sau limnobium. Din poze nu prea imi dau seama.
3. Pare ceratopteris


Multumesc pt raspuns... 1 e ok, 2 pare ca am salvinia mini, dar 3 nu pare a fi ceea ce ai zis... Nu imi dau seama.
ocean wrote:Dar ai avut pesti ?! Cat de curat e substratul acela, pentru ca e posibil sa fie un depozit de resturi- asta in cazul in care ai avut pesti si are o granulatie mare..

Nu, nu am avut pesti in acest setup, substratul e curat, acvariu are 6 saptamani de la startare, granulatie 2-4mm. Deci altceva!
Salut. Vad ca toti zic ca biofilmul apare de la mancare, de la filtrare slaba, suprapopulare de pesti, lipsa unui capac pt a proteja de grasimi.
Dar daca am un acvariu de 63l, filtrare jbl e900 cu 4l si ceva de siporax, am doar plante fara nici un peste, am si capacul original al acvariului, de la ce se mai face biofilm? Ca si eu ma lupt cu el?
Rezolvarea eu cred ca este un skimer.... Dar cauzele nu le stiu...
As vrea sa stiu si eu denumirile a 3 plante din acvariu:
1. Cea rosiatica de langa pogostemon helferi(prima poza)
2. Cea mica plantata printre pietrele din partea dreapta. Asta e planta de suprafata sau e bine ca am plantat-o?(ultima poza)
3. Cea din fata prefiltrului, in partea stanga, aia care seamana cu patrunjelul )) (a 2a poza).
Stima.
Cam asa arata setupul la saptaman 1.
P.s. cun ii spune la planta de langa pogostemon helferi, cea cu 4 frunze lunguiete?
Aseara am facut un schimb de apa de aprox 25-30%, am pus cate o apasare din fiecare si acum asteptam. In fiecare dimineata pun 1,5ml de easy carbo.
Pana acum decat lobelia se pare ca merge foarte bine. Pogostemonu face frunzulite noi dar se topesc cele batrane, monte carlo la fel se cam topesc cele batrane dar vad ca cele mici sunt verzi si frumoase, mosu pare sa mearga, la parvula nu prea imi dau seama ce face, e verde dar nici nu pare sa dea inainte.
Am inteles....si asta fac cu amandoua da?.
Am mers pe tropica si azi le-am primit. Am luat tropica premium si specialized.
Diseara fac un schimb de apa de vreo 30% si o sa pun dozele recomandate...
Dar acvariul meu nu este plantat asa intens, iar cel specialized scroe ca e pt acvarii intens plantate, oare sa pun doza recomandata de ei sau sa pun mai putin? Ma gandesc sa nu dau in alge, in plus si ei spun ca daca pui mult te umpli de alge. Ce sa fac?
aha....nu am pistol. Asa ma gandeam si eu, sa dau gaura cu ceva si la le inping, dar ma gandeam sa nu scape. Cand ajung acasa ma apuc de treaba. Multumesc pt sfat. Stima
 
Forum Index » Profile for R4du » Messages posted by R4du
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com