[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mikhi
Forum Index » Profile for mikhi » Messages posted by mikhi
Message
Salut, si felicitari pentru proiect!
Sunt curios unde ai facut cadrul din metal din ce fel de teava ai folosit? Un prieten imi ofera un tank de dimensiuni asemanatoare care i-a ramas de la recuzita unui film (dimensiune aprox. 2000x550x550). La capacitatea asta, se mai poate pune ceva role pe sub el?
Salut,
Am avut o problema cu plantele (neglijenta incepatorului nedocumentat) care am stopat-o cu ajutorul comunitatii de aici, insa plantele aratau urat...

De 1 saptamana posed o banda cu led-uri RGB luata de pe Amazon, pe care am luat-o strict pentru design, si are care are urm specificatii:

Dimension: 100cm x 10mm
High quality super bright LED lights >500mcd with extreme long lift expectancy >50000hours
Light Quantity: 30 bulbs
Light Color: RGB multi-colors
Water Proof by Silica Gel Hose which fits perfect for outdoor environment.
Operating temperature between -30C to +70C
Wavelength (nm) 660

Pret cu tot cu transport 55 lei

Banda o tin aprinsa pe timp de noapte [11pm-12am] - 7am cu lumina rosie, si am observat ca au aparut 4 frunzulite noi la anubias nana, si inca 2 la un anubias cu frunze alungite. Posibil ca aceasta dezvoltare sa se datoreze si luminii rosii?

ps: nu am un sistem cu co2, iar programul de lumina din timpul zilei este 7:30-18:00. Si scuze daca sunt un pic pe langa subiect.

Desi sunt o gramada de posturi pe forum, am cautat pe net o modalitate de a crea bomba de co2. Am gasit un filmulet in care prezinta procesul de generare de CO2 (vezi link http://www.youtube.com/watch?v=mqMqIdJMRM4), si foloseste o un dispozitiv care leaga cele 2 sticle cu ajutorul carora creaza reactia... Am facut rapid un research, si l-am gasit pe ebay:

http://www.ebay.com/itm/271345516654?var=570230966266

Ce parere aveti de acest dispozitiv? Il are cineva? Credeti ca este ok sa-l comand? Costa in jur de 35-36 de dolari si transportul este free
eu am un anubias nana, cred ca inca un anubias caci nu stiu ce e, si de 2 zile am adaugat java moss, si riccia fluitans. Celui de-al doilea anubias (daca asta e) vad ca a inceput sa-i mearga bine. Au aparut 2 frunzulite noi.
Pentru iluminat am la fel 2 nenoane de 15w, insa nu si un program de iluminat corespunzator. Trebuie sa-mi iau o priza programabila.
Va multumesc domnilor pentru explicatii si sugestii!
Acum am inteles ce reprezinta "bomba"

Varianta unei "bombe" facuta in casa mi se pare haioasa si probabil eficienta atata timp cat este folosita, sigur mult mai ieftina, dar cred ca pe moment, pana voi achizitiona un sistem cu butelie,reductir si ce mai trebuie, voi lua niste pastile (din comoditate).

Am vazut ca sunt in intre 25-40 de lei si tin pana la 40 de zile, functie de numarul acestora.

Ccngo171179, cum folosesti pastilele, le arunci pur si simplu in apa, sau le pui intr-un recipient si folosesti un difuzor?

scorpionul wrote:las-o naibii de ratiune ca plantele nu traiesc gandind. Ele au nevoie de papica. Daca ti se pare mare suma, macar fa o bomba de co2 si rezolva problema. Toata distractia nu stiu daca te costa 50 ron. Gandeste-te ca, daca nu faci ceva o sa ti se topesca in continuare frunzele plantelor


Scuze, dar nu sunt familiarizat cu termenii...prin bomba co2 te referi la ceva in genul produsului jbl flora bio, sau la un sistem home made?
Ai dreptate! Nu stiu sa fac bomba...asa ca o sa caut o varianta mai ieftina de preferat componente noi.
scorpionul wrote:buteliile de 500g nu sunt recomandate ca nu ti le umple nici naiba si se duc si repede. Daca vrei sa faci ceva ia una macar de 2kg. Un sistem sh co2 il poti lua intre 500-1000lei( sume aproximative). Trebuie urmarit forumul de vanzari si sa astepti ocazia potrivita tie( in functie de buget si nerabdare). Cu riccia trebuie sa fii foarte atent. O bagi foarte usor in acvariu, dar cand o sa inceapa sa se imprastie pe acolo e jale mare


Daca m-as lasa de entuziasm as lua sistemul de co2, ratiunea imi zice sa mai astept sa prind experienta. Pentru moment suma de 500-1000 mi se pare mare.
silviu.rdk wrote:OBS: nu sunt convins ca ai lumina potrivita pt a te gandi la co2, pt moment. Ce model de tub ai?


Tubul standard mi s-a ars, impreuna cu droserul care era bagat intr-o rasina. Si dupa multe achizitii proaste, pana la urma am modificat capacul existent si am pus 2 neoane T8 JBl Solar Tropic (15W bucata).
am vazut pe foum o instalatie cu reductor, difuzor si o butelie mica, era in jur de 200 de lei. Multumesc pentru sfaturi!
ce fel de instalatie de co2 ar trebui sa folosesc pentru un acvariul actual de 54L, si cam la ce suma se ridica investitia in asa ceva? Nu cred ca am rabdare si nici nu am priceperea sa compun eu una, asa ca va trebui sa o iau. Imi poti recomanda ceva?
silviu.rdk wrote:Ia ca si plasa pt riccia "pamatuf"din acela de baie. il mulezi f usor si peste piatra si peste buturuga.
Riccia nu conteaza cata pui, ea se va prinde in conditii ok, totul e sa pui uniform dar te prinzi tu repede dupa prima incercare.


Multumesc de sfat Silviu. Deja am montat plantele...am folosit plasa de la un Pomelo. Radacina este in forma de "h". am incercat sa o pun cat mai sus. Distribuitorul de la care am luat mi-a recomandat sa o pun cat mai sus, deoarece are nevoie de lumina.

Cam in cat timp sa ma astept sa creasca? in 1-2 sapt ar trebui sa se dezvoltate? Nu am co2. Folosesc 2 neoane t8 JBl Solar Tropic.
Dupa 2 schimburi a cate 5-6 l de apa in 2 zile consecutive, testul arata in felul urmator:

Cl2 - 0
pH - 7.6
KH - 10d
GH - >14d
NO2 - 0
NO3 - 50 - valoare a scazut fata de ultimul test. Probabil ca era de asteptat

Rezultate test cu otet alimentar pietre + substrat: nu au sfarait si nici n-au bule sau spuma.

Alte modificari aduse in acvariu azi: am scos piatra din stanga cu gaura si cei 2 melci pt orice eventualitate. Piatra curcubeu a ramas pe loc, am mai adaugat niste lemn (o nuca de cocos pe care am prins un moss Spiky si o radacina pe care am ancorat ceva firicele de Riccia Fluitans, care sper sa se prinda).

Am observat acum ca Anubiasul a "procreat" 2 frunzulite noi, iar frunzele vechi ale acestuia nu se mai "topesc" - tot raul spre bine.
Azi mi-au venit plantele de care va povesteam
1 x Taxiphyllum sp. Spiky
1 x Riccia Fluitans 1-2-GROW

Ce tip de plasa ar trebui sa iau, si in ce cantitate ar trebui distribuita planta sub plasa?

Tot azi revin cu feedback la testul de duritate pentru pietre si substrat.
Avansatul wrote:In primul rand testeaza daca nu sunt calcaroase deoarece mie apa mi se pare ca are o tenta albicioasa, scoatele din acvariu lasale sa se usuce si toarna oleaca de otet peste ele ( piatra si niste pietricele din substrat ) cand torni otetul daca se vad spume cum se fac si se aude cum sfarai ( du aproape de ureche ) inseamna ca sunt calcaroase

EDIT: Anubiasu este o planta rezistenta din cate stiu eu, dar nu stiu cat dureaza sa ajunga la forma initiala


Testez dupa metoda descrisa pietrele si substratul si revin cu ce am constatat. Posibil ca nuanta albicioasa a apei sa se datoreze luminii si substantei easy life, dar tot ce e posibil sa fie si de la pietre+substrat. Ms de pont!
O gradama de sfaturi bine. Adun informatii de valoare si nu va pot decat multumi!

Substratul da un pic de duritate. Nu l-am ascultat pe domnul de la Hornbach. Daca ar fi sa schimb substratul, presupun ca apa pe care o scot o voi pune inapoi in acvariu in proportie de peste 50%, corect?
Cum pot testa duritatea pietrei? Am la indemana testele de la jbl 6in1.

Odata redus ph-ul, Gh si Kh, planta isi va reveni? Am rupt frunzele pe care le-am prezentat in primul post. Sa vad daca mai apar ceva probleme acum.

In alta ordine de idei, am comandat 2 plantutze noi, atat pt acvariu cat si pentru mine:
1 x Taxiphyllum sp. Spiky
1 x Riccia Fluitans 1-2-GROW
pe care as vrea sa le pun pe o radacina de mangrova (am citit pe focum ca lemnul scade din duritatea ph-ului). Cum e mai bine sa le prind pe radacina? Cu plasa, cu fir de nailon?
Si ca pozitionare a acestora...cum ziceti sa le pun pe radacina, mai sus, mai la baza acesteia? Nu stiu cum se dezvolta plantele (vertical/orizontal).


Lucian wrote:Fa schimburi de apa zilnice pana scazi NO3 sub 30ppm


Multumesc pentru raspuns Lucian. Ce cantitate de apa ar trebui sa scot din acvariu? Acvariul este de 54L.
Dupa schimbul de apa, am facut un nou test. Acum valorile arata in felul urmator:

Cl2 - 0
pH - 7.6
KH - 10d
GH - >14d
NO2 - 0
NO3 - 100

Vreun plan de imbunatatire pe care l-as putea urma?
Salut,
sunt Mihai si anu acesta am primit in luna iulie cadou de la prieteni un acvariu 54L Diversa. Evident, microbul a inceput sa ma prinda, dar odata cu asta au inceput sa apara si problemele incepatorului. Mai exact, de Craciun am decis sa schimb substratul cu un pietris alb de granulatie 2.5 daca nu am insel. Evident ca m-am grabit, si am facut toate greselile pe care nu ar trebui sa le faca niciun incepator: am pus apa direct de la robinet + aditie de easylife, pietrisul cred ca da o mica duritate apei astfel mi-a murit si un neon la scurt timp, am curatat buretele direct la apa de la robinet si am pierdut bacteriile......deci v-ati prins, nu mai trebuie sa continuu cu greselile facute.

Am inceput sa ma impacientez cand mi-a murit un pestic (ca simptoma era apatic, i se umflase un ochi, se rotea in jurul sau) iar la Anubias nana am observat ca frunzele au inceput sa se topeasca. Am citit pe focum care ar fi cauzele si am inteles ca creat un dezechilibru.

Acum am zis sa mai schimb din apa (o fac 1 data la 2 saptamani aproximativ 15L din cei 54), si m-am gandit sa fac si un test de apa. Astfel am cumparat un JBL easy life 6in1, si iata care sunt valorile reiesite

Apa Acvariu inainte de schimb
CI2 - 0
pH - 8.0
KH - 15d
GH - >21d
NO2 - 0
NO3 - 100

test apa de schimb lasata 24h + aditie de easy life
CI2 - 0
pH - 8.0
KH - 20d
GH - >21d
NO2 - 0
NO3 - 50

Test Apa din acvariu dupa schimb....inca nu am facut testul.

Mi-ar prinde tare bine un sfat cum sa indrept valorile reiesite in test. Din necunostinta mea, vad ca NO3-ul este mare, iar valorile de Gh & KH sunt iar maricele. De asemenea cum se poate stopa "topirea" frunzelor?

Atasez si niste poze cu testul de apa, cum arata frunza "topita" si cu acvariul unui incepator.

Multumesc anticipat pentru ajutor si pentru rabdarea de a-mi raspunde,
Mihai
 
Forum Index » Profile for mikhi » Messages posted by mikhi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com