[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: um02122
Forum Index » Profile for um02122 » Messages posted by um02122
Message
Eu spun sa nu arunci banii pe LPS pana nu te decizi sa faci totul cum trebuie (acvariu mare, echipament serios, un regim de mentenanta de care sa te tii).
Acvariu cu piatra uscata ciclat mai spre aniversarea de un an, poate chiar la cea de doi, dar asteptarea merita.
De ce reguleaza unchiul Pave tetraedrul?
Si care e legatura cu Ariel?

Blue14 wrote:Cum mai merge bazinul?


Cel din living room se matureaza inca, insa la frag tank lucrurile par sa mearga cu mult mai bine. Probabil ca a ajutat si refugium-ul generos.

[quote=Ariath]
In afara de cheltuiala cu cele de mai sus....momentan nu exista pentru mine conditii pentru un bazin mai mare si nu este nici momentul potrivit (din motive personale pe care consider ca nu este cazul sa le prezint aici).
[/quote]

Asta e singurul motiv valid.
Daca decizi sa faci pasul in viitor, da un mesaj si te ajut cu echipamente, am podul plin de ele si nu multe cred ca nu vor mai apuca sa simta gustul de apa sarata.

Asta era in 2015, am mai strans de atunci cate ceva (inclusiv cataroaie de aragonit).

Anul acesta a fost un an prost.
In primavara, din cauza lockdown in UK am ratat ocazia sa recoltam mormoloci si parea ca anul asta nu mai scoatem broscoi.
Insa s-a gasit un vecin sa ne ajute cu toti mormolocii din iazul lui, inainte sa isi transfere pestii din casa in iaz pentru perioada de vara.
Am avut sute de mormoloci si Noemi, fata mea, a reusit sa scoata multiple generatii de broaste, pe care le-a eliberat local (in gradina).
Ea a devenit obsedata cu broastele si tritonii, stie cam tot ce se poate sti despre batracieni.

La inceputul lunii noiembrie, a gasit un mormoloc ratacit in acvariu. Nu reusesc sa inteleg de ce nu s-a dezvoltat mai repede, teoria mea e ca am avut si oua de broasca de care nu am stiut.

L-a luat in casa si l-a hranit si acum avem un mic terariu cu o broscuta care manaca musculite de otet si pare foarte energica si gata de viata. Din pacate, a decis sa iasa iarna, cand toate broastele hiberneaza, asa ca suntem procopsiti cu ea pana la primavara, cand ii putem da drumul.

[quote=Ariath]
Multumesc frumos.
Initial plecasem pe un proiect mare insa din diverse considerente nu a mai fost posibil. Deoarece, pe langa costurile deloc neglijabile implicate de un bazin de peste 100 litri, mai sunt si altele in ecuatie, ma voi juca cu acest micut pana se aliniaza din nou planetele :).
[/quote]

Imi pare rau, dar va trebui sa enumerezi motivele ca sa inteleg.
Mie imi pare ca te costa la fel sa tii unul mic sau unul mare.

La mine, motivele impotriva unui acvariu mare au fost:
- stau cu chirie
- nu ma lasa nevasta
adivb wrote:Daca astepti de o viata intreaga un pachet de pe aliexpress

image

PS: nu stiam la ce alta categorie sa-l incadrez, dar pacat sa nu ramana in anale


A mai ajuns pachetul ala?
Ma uitam la ce s-a mai intamplat pe jurnalul acvariului tau.
Uneori, chiar e fain sa lasi 2-3 fragi sa iti umple tot acvariul.
La inceput pare imposibil, apoi nu stii cum sa mai scapi de ei.

Eu la cel de 130L pe care ma caznesc sa-l schimb de un an de zile, am inceput prin a taia toti coralii direct de pe piatra, apoi i-am maruntit in frags de 15-20 cm pe care i-am mutat in cel de 250L de carantina. Acum a mai ramas doar Toadstoolul, care se tot umfla. Tot aman, dar pana la urma il tai si pe el in bucatele si il mut in acvariul de carantina.

Legat de goby, aia sunt pesti care ard repede, nu traiesc mult. Insa clownul poate trai mai mult decat un caine sau o pisica.
Cu un acvariu mai mare si calitate decenta a apei, poti duce o pereche la 25-30 de ani.

Iti recomand calduros sa treci la urmatorul pas, upgrade la un acvariu mai decent. 100-300L.
Felicitari pentru marin.
Cel mai mare pericol la acest acvariu e sa scapi niste Aiptasia in el.
Mare grija la adaugarea de noi corali (dip, carantina daca e posibil).
Aiptasia poate creste si din bucati minuscule de tesut lasat pe piatra, asa te trezesti cu ditamai floricica pe un frag de zoa care parea curat.
Tare ma bucur ca ai revenit.
Am crezut ca am pierdut timpul in trecut cu tine, pare ca nu, ai ramas marinar.
Spor la lucru, A. tomentosus sunt solutia, eu am trei pitici in acvariul mare si au exterminat rapid Aiptasia pe oriunde au gasit-o.
Am luat exemplare mici ca sa ajunga mai usor printre pietre.
hai ca ai recuperat bine

gandeste-te la un sistem gen ups care sa tina macar pompa de retur in functiune pentru 24 de ore, nu cred ca ai nevoie de mai mult ca sa tii acest acvariu fericit in caza de pana de curent
Azi am vazut gobyul, pare-se ca a stat o perioada la hibernat.

Observasem de vreo doua zile ca un frag pe care il tin pe nisip a re-inceput sa ajunga orizontal la gura vizuinii, obicei al acestei perechi goby-crevete.
De vreo doua zile, am si o veste buna cu acest acvariu: o armata de (probabil sute) de melci colonista.

Am adaugat vreo 3-4 specimene la inceput de tot, pe cand acvariul era steril, ma bucur ca au reusit sa se gaseasca.
Teste n-am facut, dar acum ca mi-a mai trecut, trebuie sa spun ca ma asteptam sa moara. Il hraneam la mana, pentru ca pestele, desi manca bine, avea o problema cu vazul. Globii oculari erau mai mari decat e normal, probabil din cauza unei cornee prea groasa, ceea ce ducea la o eroare in estimarea tintei de un cm mai jos. Ca atare, nu reusea sa manance decat direct din cub.
O sa incerc sa fac un set de teste pe lumina naturala.
L-am gasit mort azi dimineata.
RIP
In acest acvariu, aiptasia din sump a reusit sa ajunga in display.
Rezultatul: cred ca am pierdut gobyul, posibil si crevetele (tunelele sunt colonizate cu anemone).
Se pare ca tomentosul meu care mi-a tinut displayul steril a inceput sa le ignore.
E posibil ca si clownii sa aiba o vina, intrucat nu-l lasa pe mancatorul de aiptasii sa se atinga de piatra din jurul Sarcophytonului. Care are acum dimensiuni gigant. Deci multa piatra unde nu mai exista control.

Azi dimineata, moorish idolul meu plutea in deriva pe nisip si respira rapid, deja imi planificam pregatirile de inmormantare.

La pranz, manca frozen lobster eggs cu pofta.

Tot ce-am facut a fost sa adaug o lingura de PolypLab Medic (care e o forma de peroxid solid).

De ce am banuit ca e hipoxic: ieri cand am verificat recipientele de dozare, NoPoX nu mai era nici pe furtunas, asa ca am adaugat. Posibil ca la aditia dupa o perioada fara, sa fi avut bloom bacterian si hipoxia rezultanta.
 
Forum Index » Profile for um02122 » Messages posted by um02122
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com