[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zirvudakis
Forum Index » Profile for zirvudakis » Messages posted by zirvudakis
Message
Salut, ai pm.
- Lampa Ai Prime 16 HD, neagra, suport rigid argintiu, 900 lei
impreuna cu difuzer 3D Reefing
- Stand Juwel Lido 200 200 lei
- Lumina refugiu Tunze Eco chic, f putin folosita 350 lei
- Refractometru Red Sea 150 lei
Au ramas
- Stand Juwel Lido 200 200 lei
- Lumina refugiu Tunze Eco chic, f putin folosita 350 lei
- Refractometru Red Sea 150 lei
- Lampa Ai Prime 16 HD, neagra, suport rigid argintiu, 1000 lei
impreuna cu difuzer 3D Reefing
Update
acvariu + stand 1400 lei
acvariu fara stand 1300
stand 200
Au ramas
- Lumina refugiu Tunze Eco chic, f putin folosita 350 lei
- Refractometru Red Sea 150 lei
- Lampa Ai Prime 16 HD, neagra, suport rigid argintiu, 1000 lei
impreuna cu difuzer 3D Reefing
Update pret acvariu + stand 1400 lei
Se adauga - Skimmer Tunze Doc 9001 250 lei
- Pompa dozare Jebao DP-4, nefolosita 350 lei
- Lumina refugiu Tunze Eco chic, f putin folosita 350 lei
- Refractometru Red Sea 150 lei
- Lampa Ai Prime 16 HD, neagra, suport rigid argintiu, 1000 lei
impreuna cu difuzer 3D Reefing
Bazinul are dimensiunile de 60x50x48 , iar standul 71x51x80
Detalii suplimentare la tel 0727036937.
Salutare, vand acvariu Innovative Marine Nuvo Fusion 40, are 1 an de functionare, este impecabil, fara zgarieturi, achizitionat de nou si stand Juwel Lido 200.
Acvariul are cosuri pentru media si plasa.Are si o rama cu plasa suplimentara, mai estetica decat cea originala. Pompa de recirculare originala a avut din start niste probleme si nu am folosit-o.
Pretul este de 1600 pentru ansamblu.
Se poate inchide , multumesc.
S-a dat piatra vie si crevetele, au mai ramas cele 3 pietre cu gsp.
Vand 3 pietre cu gsp, 2 bucati piatra vie (una are 1kg si are xenia pe ea, cealalta are 1.6 kg) si un crevete peppermint. Nu exista aiptasia. Orice articol 50 lei.
Doar Bucuresti, detalii la telefon 0727036937.
Din pacate sunt nevoit sa suspend deocamdata vanzarea, din cauza cantitatii de piatra si a ascunzisurilor nu a fost chip sa-i prind pentru un coleg de forum interesat.
Nu vreau sa-i stresez si mai mult decat am facut-o deja, asa ca deocamdata, pana gasesc o solutie, topicul se inchide. Multumesc pentru intelegere.
Deoarece urmeaza sa desfiintez acvariul, incep cu vanzarea pestilor:
-2 Amphiprion ocellaris 100 lei
-1 Kauderni cardinal 80 lei
-1 Nemateleotris magnifica (firefish) la 100 lei

Doar Bucuresti.
Tel 0727036937

Am ales pana la urma standul mai mare de la Juwel, care a si ajuns Voi adauga pentru siguranta un perete vertical pe mijloc. Multumesc tuturor ptr sfaturi si poate reusesc sa si tin un jurnal pe masura ce lucrurile evolueaza.
Se poate indeparta, e adevarat, dar ramane o usita de doar 6 cm latime care nu acopera deschizatura. https://www.youtube.com/watch?v=tj356ihcAbg&t=764s
Se vede pe youtube la minutul 11:40
Buna idee cu coltarele ,multumesc. Oricum as adauga si placa verticala la mijloc , chiar daca impart spatiul in doua. O parte ar fi ocupata de rezervorul de apa osmoza, cealalta de acareturi, prize, controlere, dozaj, etc. La Eheim dupa cum spuneam 1/3 din spatiul din stand este inaccesibil dintr-o proiectare f ciudata, am studiat pdf-ul de asamblare si am gasit si un video pe YT unde arata clar acest lucru.
Da, exact asta este si impresia mea , ca o sa faca burta. De asta ma gandeam la adaugarea unui perete suplimentar pe mijloc ptr rigidizare. La acvariul dulce de 80x40x40 din paranoia am facut standul cu pereti dubli si unul pe mijloc, so...daca siguranta este mai mare la modelul de la Eheim voi merge pe acela in detrimentul spatiului disponibil.
Salutare, va cer si eu sfatul intr-o chestiune mai degraba de ordin general ptr ca nu stiu ce decizie sa iau. Urmeaza sa-mi upgradez un nano sarat la un nano mai mare , respectiv un Innovative Marin 40G (brut vreo 140 l) . Acvariul il am, dar fara stand. Am deja la activ 3 standuri diy si mi s-a cam luat, as lua ceva gata facut. Am 2 variante pe care le-am gasit la Hornbach.
Prima este un stand pt Eheim Vivaline led150, https://www.hornbach.ro/shop/Dulap-de-baza-pentru-acvariu-EHEIM-Vivaline-Led-150-61x51x71-cm-antracit/6411395/produs.html, are exact dimensiunile acvariului Innovative, dar are o constructie ciudata, cu o placa frontala care blocheaza practic accesul la 1/3 din stand. Asta ptr ca exista si un perete vertical intermediar, deci ca rezistenta nu imi fac probleme, doar ca spatiul din stand nu e niciodata suficient.
A doua varianta catre care inclin mai mult este un Juwel SBX Lido 200, https://www.hornbach.ro/shop/Dulap-de-baza-pentru-acvariu-Juwel-SBX-Lido-200-71x51x80-cm-maro-inchis/6037450/produs.html , care este cu 10 cm mai lung si care teoretic duce o incarcatura mai mare, iar spatiul este mut mai generos. Intrebarea mea este cat de important este ca lateralele acvariului sa fie in prelungirea peretilor din pal, si nu in interiorul perimetrului unde in capul meu ar putea exista o flexare a placii pe care sta acvariul? Daca as adauga pe mijloc inca un perete vertical as dormi mai linistit ? Sau sa dublez eventual peretii laterali?
Astept pareri, multumesc !
Salut, am lasat si eu PM. Multumesc!
Subscriu. Initial si eu achizitionasem un acvariu de la Hornbach 80x35x40 cu sticla de 6. Dupa umplere la mijlocul acvariului facea burta de 4 mm (cate 2 mm fiecare geam). Asa ca l-am returnat si am facut pe comanda unul de 80x40x40 cu sticla de 8, dorm mai linistit
Am vazut pe youtube o varianta de lampa facuta din jgheab de plastic, exista si capace pentru capete. Se poate eventual lipi folie aluminiu pe interior ca reflector...
 
Forum Index » Profile for zirvudakis » Messages posted by zirvudakis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com