[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: quaz
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Message
Salutare !
Eu folosesc cu succes in sump roca vulcanica neagra 10-16mm luata la un pret super ( acum un an era 5 lei / litru + TVA ) de la succulentgarden. Chiar isi face treaba. Am vreo 15 litri roca in sump, la bazin de 500 litri.
ugarit5 wrote:Din poze pare ca sta la fundul apei,deci nu este larva de tantar. De asemenea nu arata nici ca o pupa de tantar

Da, stau la fundul apei si daca ii deranjezi se strang imediat ghem...
Pana una alta, am fiert pasla aia, am oparit ligheanul si am pus iar pasla in lighean cu apa de la chiveta. Sa vedem daca se mai dezvolta ceva...
Salutare !
In bazinul de 500 litri in care sunt gazduiti cei doi oscarii red primiti de la colegul Eversad , am o problema. Bazinul este echipat cu sump in care am spartura de roca vulcanica.
La intrarea in sump am doua straturi de bureti si o pasla, pentru filtrare.
Surpriza a fost cand am scos pasla sa o spal si am lasat-o cateva zile in apa intr-un ligheam : o multime de viermisori negri, in pasla !!!
Or fi larve de tantari care s-au dezvoltat in cateva zile in apa aceea ???
Atasez cateva fotografii mai jos.
Am de gand sa fierb pasla si apoi sa o pun la loc in sump. Apoi , dupa o saptamana o voi scoate si o voi lasa cateva zile in apa, in lighean, dar acoperit, sa nu depuna oua vreun tantar. Sa vad daca mai apar.
Astept pareri, multumesc !

image
image
image
image
image
Sa cureti periodic cele doua lamele de cupru si sa clatesti bine cartusul cu "carbune" ( este un carbune "tratat", daca pui carbune normal o sa ti-o razna acvariul ).
In teorie, tehnologia Hydro-Pure descompune amoniacul din apa prin producerea de ioni hydroxyl. Un cartus special aflat intre doi electrozi ar trebui sa duca la acest efect. Dar in practica, nu prea se intampla…
alinutz80 wrote:Salutari tuturor!

De mai multa vreme studiez filtrele interne de la Ocean Free, HYDRA.
Am citit pe site-ul producatorului si am mai discutat cu colegi care detin, putini colegi acvaristi care folosesc....dar cu cine am discutat a zis ca e ok. Cu toate ca e scump pentru un filtru intern.

De aceea as dori niste pareri subiective si la obiect despre aceste filtre de la colegi care le folosesc deja.
Merita ? Adica se simte vreo diferenta fata de filtrele traditionale sau ajuta cu ceva in plus?

Fac ce spune producatorul in descriere? https://www.yihufish.com/products-2/filter/of-hydra-powered-by-hydro-pure-technology/
http://www.qianhufish.com/retail/aquarium-accessories



Salutare !
Eu zic ca e o pierdere de timp cu dracia asta daca vrei sa reduci NO3. Am testat, perioada lunga. In afara de claritatea apei, nimic notabil...


Vand eu, la acelasi pret. Acelasi model.
Discutii pe personal.

Sunt vreo 3 kile acum in total !!!
( multumesc ptr punerea corecta a link-ului )
Nu are legatura cu topics-ul, dar am vrut sa ii arat colegului perechea de oscari pe care mi-a donat-o ...
https://youtu.be/Q5Hl0tH-Ozo
( Nu stiu cum sa introduc link-ul din Youtube ... )
EverSad wrote:Tigerii aia 3, sunt cei de la mine.
Aveau si ei cativa de anul trecut dar sunt toti cu gurile strambe.


Eram sigur ca sunt ai tai, mai ales ca imi povestisei cum i-ai dus ....
Pentru EverSad :
Ce se vede aici ???

Salutare !
Eu am folosit cu succes Tropic Marin® BIO-ACTIF REACTOR 5000 cu NP-BACTO-TRICKS la bazinul pe care il stii, pus in serie cu o lampa UV de 36W. Poate merge si la apa dulce, sincer nu stiu...
Daca te coafeaza, eu nu il mai folosesc si va face parte dintr-un lot de echipamente pe care il voi scoate la vanzare. Mai am inca si peleti originali. Vorbim la telefon daca te intereseaza.
EverSad wrote:@quaz: daca nu bagati' video cu pestii: vin' sa ii recuzez.
De mentionat: daca bag butoiu' in Jimny, mi se rupe de balans'...

Bag, bag.... si video
Sa-si mai revina si ei dupa transport si sa prind o sedinta foto noaptea, ca luceste sticla la lumina....
180 lei.
Up !
EverSad wrote:OffTopic: NO3 este intre' 3 si 5. (cu ~90 apa schimbata acum, 4,5 zile/ <Marti la ora 11AM, am golit bazinul)

Presupun ca este vina' filtrarii biologice...

>


Si din cauza ca sunt doar trei balene ... !!!
Eu sunt curios daca sunt pereche sau nu ! Am citit ce a scris Koala in alte posturi, practic nu pot face diferenta. Doar unul parca e cu 1-2 cm mai mare si mai masiv...
Dan P wrote:Faini tare, in special la acu "fruncea" mare.

Ala e un monstru !
Inteleg ca au venit de la tine ...
Multumesc colegului pentru donatia generoasa !
Perechea de RED a ajuns la mine, o sa pun o filmare in curand.
Am ramas socat de dimensiunea lor, ce se vede in filmarile puse de Eversad e nimic ....
Up !
 
Forum Index » Profile for quaz » Messages posted by quaz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com