[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ElSpa
Forum Index » Profile for ElSpa » Messages posted by ElSpa
Message
Intr-un acvariu fara plante pentru a combate algele ce apar pe geam e recomandata infuzia cu co2 ? Daca da, cand ? Pe lumina, pe intuneric ?

Multumesc
2 scalari + 6 gurami marisori.
Zona brancoveanu
Cat mai mari !
Doar din Bucuresti.

Multumesc !
Multumesc de raspuns, la coralis vazusem si eu, dar acum nu mai au
Am un acvariu de 3m lungime.
De unde pot lua o pereche voalati la dimensiunea asta ?
Ceva la 10-12 cm ?
poate am luat ceva melci de la petshop si si-au facut de cap, prea sunt pe toate lemnele...totusi nu ii vad...o sa ma uit cu atentie intr-o noapte.

multumesc pentru informatii, ma ingrijorasem san u fie vreo boala.
mai am o singura neritina de ceva timp
Salut,

Am observat de curand punctele acestea alba, ca niste oua, doar pe lemnele din acvariu.
Ce sunt ?
Inca e de dat
E cam alergat de ceilalti 2 scalari din acvariu, deci e mai bine sa plece. Zona brancoveanu.
Am pus 30 neoni pana la urma si o sa pun 2 scalari cand ii gasesc pereche deja formata sa vad cum se comporta.

in alta ordine de idei, pentru ca acvariul este destul de greu de curatat pe geamuri din cauza configuratiei inguste si este si neplantat, ma gandeam sa iau un filtru extern cu lampa UV incorporata si sa il bag uneori cateva ore pe noapte sa previn formarea de alge pe geamuri. E o idee practica ?
Acvariul are generator de CO2....neavand plante ca sa previn algele ar trebui sa il inchid, nu ?

Vreau sa ii introduc intr-un acvariu cu neoni, deci prefer sa nu fie foarte mari.

As dori o variatie mai deosebita.
In Bucuresti.
0722340642
Faye wrote:Vazusem eu unii pe la gara de nord, cu comportament atipic. Nu aratau bine, erau negriciosi cu burta si vindeau femei.


Deci asa sunt bancurile de acvaristi )
Gabi C wrote:Ciclide pitice sudamericane. Sint foarte frumosi si sint pesti cu "viata sociala".


Cam ce as putea sa pun ?
Ce specii si cate perechi ?
Multumesc !
ce alte variante de populare am ?
as dori niste pesti cu un comportament atipic, care sa faca ceva, nu doar sa arate bine
Am bagat acum cateva zile 4 ancistrusi, 4 cory si 4 neritine si problema cu mucii este pe 90% rezolvata.

In 200l cati neoni pot baga sa stea relaxati ?
kzr66 wrote:Daca , conform celor zise de KOALA , pui si sanitari , ti-as dona eu ( marime 5 cm ) daca ai pe cineva , care trece prin Cluj ...


srmana mult, dar chiar nu stiu pe nimeni pe acolo . multumesc inca o data
o sa il testez, merci de sfat.
din ce vad la mine sunt si pietricele maro prin el...
Radu_B wrote:neonilor chiar le place apa cu tanin si se vad si mai frumosi (unii chiar folosesc solutii speciale pentru a o colora) pentru ca e mediul lor natural.

Sfatul meu e sa scoti o pietricica si s-o bagi in otet sau sa dai cu detartrant pe ea. Daca sfaraie e rau si trebuie schimbat.


LE. Melcii pomacea nu vor pune botu pe "mucii" ai. Cel putin nu ai mei.
Pentru ciclare ar trebui sa adaugi si mancare de pesti. Ai citit despre ciclul azotului?



ce anume trebuie schimbat ?
am pus si niste mancare...o sa mai pun si saptamana asta cand bag melcii
 
Forum Index » Profile for ElSpa » Messages posted by ElSpa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com