[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bigg71
Forum Index » Profile for bigg71 » Messages posted by bigg71
Message
Multumesc pt raspunsuri.
Am acum 40 de locatari, diverse specii si natii, cate 6 din fiecare toti mbune,. I-am luat pe toti o data, mici asa ca trebuie sa mai astept sa vad care e ratia mascul-femela. In functie de asta planuiesc sa ii sortez cand or creste.
Va multumesc! Promit sa revin cu poze dupa ce se termina ciclarea si il populez
Va salut!
Am si eu nevoie de cateva sfaturi.
Dupa ce am donat scalarii si plantele, am decis sa trec pe africane. Experienta am ceva, dar nu cu africani.
Am un bazin de 200 litri, cu un filtru JBL CristalProfi e1502 cu medii mecanice si bio. M-am documentat cat am putut, dar m-am pierdut in varietatea de specii
Pentru moment bazinul e la ciclat.

1. Cati locatari e cel mai indicat sa gazduiesc tinanad cont de volumul bazinului si de filtru?
2. Tind sa il populez cu mbune, mai mult datorita faptului ca si masculii si femelele sunt mai "aratosi" si pentru ca inteleg ca la fiecare mascul e nevoie de 2-3 femele. Nu tin neaparat sa ii reproduc. Ce mbune imi recomandati?
3. Pot sa amestec mbune cu peacocks? Daca da, cu care si e musai sa pastrez si la peacocks proportia de 1:3?
4. Ma gandeam sa aduc mai intai 2 ancistrusi maturi. E ok?
5. Ce alte sfaturi imi puteti da, avand in vedere ca e primul meu bazin de africane?

asa arata bazinul acum 2 zile:
https://drive.google.com/open?id=1uyhFKq_Q4bYXLtlVvvfYMiG-XgPkrLTl


Multumesc
S-au dat toti, multumesc
Salut, m-ar interesa si pe mine un background pt un bazin de 100x50. Setup-ul e de ciclide africane.
Se poate?
Ne putem auzi la un telefon?
Au implinit 1 an in ianuarie. Vreau sa trec pe ciclide africane.
Donez si 4 cory panda + toate plantele din bazin.
Sectorul 4, Brancoveanu
Am si poze, le pot trimite pe whatsapp
0722 277 685

cateva poze aici: https://drive.google.com/drive/folders/1tpMboIfoUYI6hF9wgTrjyST5mTSSTTag?usp=sharing
Salut, mai e valabil?
S-au dat, multumesc
Va salut!

Schimb setupul, asa ca ma vad nevoid sa schimb locatarii acvarilui.
Donez:
Hyphessobrycon socolofi (7 bucati, 3-4 cm)
Botia (7 bucati, peste 7-8 cm lungime)
Labeo Bicolor (2 bucati, 7-8 cm)
Harlequin Rasbora (1 bucata)
Mai am un filtru mic, intern, folosit doar 1 luna, ceva cioate.
Lociuiesc in Bucuresti, sector 4

Va multumesc, astept mesaj privat.
Am priceput, mutumesc
Si atunci, avand in vedere ca nu am loc decat de 3 neoane, sa scot Power-Glo-ul si sa las cele 3 Osramuri? 840, 865 si 950?
Am o intrebare. M-am pricopsit cu un Power-Glo de 24w (t5). Are 18000k. Langa el mai sunt 2 Osramuri (865 si 840) tot de 24w. Stiu ca lumina albastra nu ajuta f mult plantele, in schimb favorzieaza algele. Intrebarea e, impreuna cu Osramurile, efectul celor 18000k se diminueaza? Cu ochiul liber lumina nu are albastru aproape deloc, poate doar ceva irizatii albastru-indigo pe argintiul pestilor.
Pe scurt, in combinatia asta, ma umplu de alge?
Multumesc.
Multumesc (inclusiv koala pt link)
Da, era aer, cand inca era in perioada de ciclare. Acum nu mai bag, am uitat sa scot piatra
Multumesc.
A stat cam 2 saptamani la ciclat, dupa care mi s-a facut mila de bietele inotatoare care se deprimasera da tot prin borcane si i-am trecut pe rand in bazin.
Plantele au crescut binisor, mai ales de cand am schimbat iluminarea de la 2x18W la 3x24.
Fertilizare fac zilnic cu Easy C si Ferropol 24, si o data pe sapt cu ProFito.

Si un video:


Pozele sunt un soi de "time-lapse" facute cam la 2-3 zile distanta. Am mai multe dar nu ma lasa sa uploadez peste 5.


by koala: Am reparat linkul de youtube... fain acvariu, sa-ti traiasca!
Revin si zic ca am renuntat la saramuri de cioate. Vezi aici rezultatul : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/28135.page#p234362
Revin cu poze noi.
Satul de apa ingalbenita de tanini si impins de nerabdare, am refacut intreg setupul.
Asa arata acum:
Cred ca am deja o lista cu ce ierburi si hardscape o sa folosesc. Mai studiez, fac niste chitze... Dupa ce le adun, poate incep un jurnal
Bolbitis sounds good N-am mai crescut-o pana acum.
Merci de sugestie. E greu sa gasesc plante fara sa le stiu numele. As putea face browsing prin liste... dar mi-ar lua cateva zile pline.
Chiar te rog! Momentan sunt in procesul de fierbere in saramura. A iesit deja o apa dens colorata f aproape de cafea. Le mai fierb cateva ore, le mai las in cada i apa rece si apoi oi vedea. Initial ma asteptam sa imi coloreze apa si mi-am asumat asta, dar uite ca m-am razgandit intre timp; ma enerveaza de mor
Te tin si eu la curent cu rezultatele.
 
Forum Index » Profile for bigg71 » Messages posted by bigg71
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com