[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: djmic
Forum Index » Profile for djmic » Messages posted by djmic
Message
robygym wrote:ce aveti oameni buni de pe vara le vindeti pe toate ..???

Am auzit multi ca au probleme cu umezeala ...
cumpar pompa valuri pt.nano 70l
ceatza wrote:Eu ti am zis cand ai fost in uk, cumparati un AI tu nu batman batman!


plua mea .. nema time
Cump?r lamp? pentru un cub 40x40x40
https://www.youtube.com/watch?v=JoN7M3t1Mzc&feature=youtu.be
aurecj wrote:Daca nu cumva ti-ai pus pestii in ulei, nu prea poti zice ca ar fi pt acvaristica...

Ala pare a fi refractometru pentru ceva uleiuri/emulsii: https://www.alibaba.com/product-detail/trade-assurance-Emulsion-Oil-refractometer_60360193977.html

Refractometrul pentru acvrii trebuie sa aiba o scala pentru salinitate care arata cam asa (am luat un link la intamplare gasit pe Google, ca sunt multe): http://www.northcoastpets.com/Salinity-Refractometer-p/refract.htm

Da ai dreptate,e pt. Acid din baterie,antigel etc ...

Salut ! am imprumutat un refractometru de la cineva,insa nu sunt sigur daca e pt.acvaristica aveti ceva idei?

image
um02122 wrote:Exista doua specii de coralina. Tu le ai pe amandoua, pare-se.


ma speriasem ... oricum am redus lumina la cat era ... de la 16 la 22
djmic wrote:Salutare colegi,m am aruncat ca bou in cap la programul de iluminare cu vre o 2h brusc,acum cateva zile am vazut niste "urme" e inceput de cyano?
ps.am si un biofilm ...
image
image
image


edit. pare a fi coralina praspata
Salutare colegi,m am aruncat ca bou in cap la programul de iluminare cu vre o 2h brusc,acum cateva zile am vazut niste "urme" e inceput de cyano?
ps.am si un biofilm ...
image
image
image
koala wrote:Asterinele nu mananca din coralii vii... se aduna la mortaciune, deci cauza pentru care s-au topit zoasii aia e alta.

Deci le las sa si faca treaba )
Dupa ce mananca ce e mort se opresc ?
Ms koala !
iar vad o steluta peste ei .. habar nu am ce are ...
CristiC wrote:
ocean wrote:Mai degraba stelutele iti mananca tesutul mort de pe coral, cat timp acesta e sanatos nu au nimic cu el, in momentul in care sufera de ceva si incepe sa piarda tesut-se necrozeaza, atunci se urca pe el

+1
Nu va apucati sa omorati tot ce nu e coral sau peste in acvariile voastre. Sunt o gramada de alte mici creaturi benefice,care isi fac treaba lor.


Multumesc ! nu le voi omora,probabil era tesut mort acolo ..
AdrianMar wrote:Avand in vedere temperaturile extreme,ar merge cateva detalii despre temperatura din bazin,zic eu.


Aveam 25 de grade atunci ...
Salut ! am si eu o problema,mi a chelit coralul,am zarit peste el de cateva zile stelute asterine credeti ca ele pot fi problema?
va multumesc !

33.jpgimage

222.jpgimage
Cump?r teste:kh + no3.
Cump?r refractometru
Am un bazin de app 70l,am un singur clovn in el si as vrea sa mai adaug un peste doi,imi spuneti va rog ce pesti ar fi ok ? multumesc!!
djmic wrote:
elven wrote:as da mai incet lumina deoarece vad ca ai inceput sa faci ceva alge....oricum la ce ai in acvariu la momentul actual nu ai nevoie de multa lumina....pune pe spectru albastru si da-o la 30% ceva de genul...



nu merge mai incet ...

am mai avansat putin
image
image
image
image
image
image
elven wrote:as da mai incet lumina deoarece vad ca ai inceput sa faci ceva alge....oricum la ce ai in acvariu la momentul actual nu ai nevoie de multa lumina....pune pe spectru albastru si da-o la 30% ceva de genul...



nu merge mai incet ...
Update,asa am inceput ...

image
image
image
image
image
image
image
image
image
 
Forum Index » Profile for djmic » Messages posted by djmic
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com