[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ValiM
Forum Index » Profile for ValiM » Messages posted by ValiM
Message
Intrebare, ce substrat sa folosesc pentru restart. Ma gandesc ca poate prind ceva promotii, lichidari de stoc etc. pana ma apuc de treaba.
Ma gandeam la Deponitmix 9in1 simplu sau cu inca ceva peste el (Scaper's Soil), sau JBL Proscape cu ceva fertilizant.
Astept pareri.

Asa cum banuiam, "pitica" mai vrea creveti .
Am ramas fara Zebra voalata despre care spuneam ca nu se simte bine. Din pacate se pare ca si a doua se indreapta in aceeasi directie, sta lipita cu burta de nisip iar cand inoata o face haotic. Nu inteleg ce se intampla, ceilalti pesti sunt vioi, mananca.
Valorile cu testul 6in1
NO3 aprox. 10
NO2 intre 0 si 0.5
GH 7 clar
KH intre 6 si 10
PH 7.2
CL 0
Temp. 25 grade

Test NO2 cu reactivi 0.4

Ultimul schimb de apa a fost efectuat acum 4 zile, deci valorile sper sa fie bine.
Nu-mi dau seama daca au suferit pe parcursul acestei ciclari si acum au renuntat sau ....???

Plantele sunt pe drumul bun, observ din ce in ce mai putine frunze pigmentate, Anubias-ul am vazut ca are destul de multe radacini noi, singurul necaz este ca totusi puii de la Egeria densa sunt destul de firavi (trunchiul si frunzele destul de subtirele).
Ma gandesc ca totusi lipsa CO2-ului poate duce la asta, nu?
In legatura cu acest aspect ma gandesc sa mai fac o mica investitie, ce-mi sugerati sa incep cu un set Denerle 120 sau mai bine astept putin si iau un set Aquili nano (sau o alta varianta de sistem mai profi). Ma gandesc la acest aspect deoarece cand voi face restartul bazinului poate voi planta si cu ceva plante medium. Bineinteles ca pe langa CO2 o sa trebuiasca sa bricolez putin capacul pentru o lumina mai buna.

Va multumesc anticipat pentru orice sfaturi si critici constructive.
Astazi am achizitionat 1L Substrat pro, din pacate din cauza buretelui fin din ultimul cos inainte de rotor (a fost taiat in doua de mine) nu a intrat decat 750 ml de material. Totusi am ajuns in felul asta la 3L de material filtrant biologic, sper sa fie suficient pentru bazinul meu. Ca sa nu plec cu mana "goala" din magazin am achizitionat si un test JBL NO2 asa ca sa fac o comparatie cu cele 6in1 de la aceeasi firma.
Inainte sa merg spre casa sa achit a sarit si un crevete galben in cosul de cumparaturi, abia astept sa-l vada "pitica" sunt curios ce reactie o sa aiba.

P.S Cred ca o sa pierd o femela Zebra voalata, se pare ca nu mai iese nici la mancare si are deja burta mult umflata cu pete rosii.
adrian09 wrote:in perioada ciclarii apar multe.. algele de tip firicel.. sunt pesti care le mananca.. pe astea albe... nu stiu ce sa zic...poti pune cateva poze ..

Am 2 Ancistrusi, din pacate sunt preocupati de geamuri si de pietrele din bazin, mai putin de plante si de curatenia lor. Algele albe sau ceea ce credeam eu ca sunt alge au disparut la ultima curatenie.

Zilele astea am sa mai cumpar 1 L de Substrat Pro, am sa scot buretele fin si il tai cat pentru a acoperi portiunea din sertar ce are acces catre rotor (un cerc de aprox. 6 cm), restul il umplu cu mediul Bio. Sper sa ajung in felul asta la 3L+ de mediu filtrant bio.
Intre timp incerc sa-mi dau seama unde sa pozitionez spray bar-ul sau lily pipe-ul sa am un flux ok in bazin fara sa am prea multe particule de mizerie care sa pluteasca de colo colo.
Poate ma puteti sfatui in legatura cu acest aspect.
Abia astept sa se cicleze cum trebuie filtrul sa fac un scape-ing decent., chiar daca stiu ca asta inseamna o deciclare partiala.
Intre timp se pare ca situatia din bazin incepe sa se stabilizeze, valorile masurate cu teste 6in1 (deocamdata) fiind constante. NO3- intre 10 si 25, NO2 intre 0 si 0.5, pestisorii fiind vioi mai putin o femela de zebra voalata care se tot ascunde dupa pietre sau plante cu toate ca iese de acolo sa manance si sa mai inoate.
Maine dimineata pun poze, am sa fac cateva inainte de curatenia saptamanala.
Ce nu am intrebat pana acum este daca orarul pentru lumina este ok: 08:00-11:00 13:30:20:00?
La toate schimburile facute am pus termometrul in apa si am facut astfel incat sa am diferente de maxim +- 2 grade.
Mai nou se pare ca scap de algele de tip firicel verde preponderent lipite de frunzele plantelor si apar unele de tip picatura minuscula alba cu aderenta pe geam.
Abia astept sa se termine perioada de ciclare a acvariului!!!!
adrian09 wrote:cu instruentele da dar cu substratul... doar aspira-l...nu il deranja si nici plantele nu le scoate...poti sa tai partile imbatranite si le indepartezi cu minciocul...

Din pacate la Egeria Densa partile imbatranite, maro, sunt partile de jos.
cand spelo bureti si sau ornamente cum ar fi pietrele,nu le spala sub jetul de apa... le clataesti in apa care ai scoso din bazin..

Asa fac de obicei, pastrez o galeata de apa in care le clatesc.

Sper ca apa o ti la declorinat 24 h.. ca sa se elimine clorul din ea

Da o las aproximativ 24 ore.
Ce temperatura ai in bazin?

25 - 26 de grade, termometrul este setat pe 25.
Multumesc!
Ai dreptate in legatura cu ciclarea, asa cum explicam in primele posturi am avut motive aproape intemeiate sa o fac din mers, totusi, incerc sa trec peste aceasta perioada cu schimburi de apa la 2-3 zile. Din pacate astazi a aparut prima victima, un Neon a abandonat lupta. Sambata urmeaza sa fac un schimb de 50% si o curatenie generala cu scos plante, spalat si indepartat partile care sunt imbatranite, curatat geamuri, aspirat substrat foarte foarte bine, curatat instrumentele de la interior (termometru, incalzitor).
Intrebarea este daca fac bine sau fac un schimb normal de 30% plus aspirat substrat asteptand astfel sa se formeze coloniile in filtru?
Asa am sa fac, multumesc!
Mediul Bio a mers in filtrul nou (nu ajut astfel filtru nou sa se starteze mai repede), cel vechi avea 6 zile de cand functioneaza, eu sper sa nu fi facut o mare prostie, poate doar am dat inapoi cateva zile.
Acum am observat ca nu am mentionat acest aspect, cei 250 ml de Substrat pro au provenienta: 200 ml in vechiul filtru 50 ml au stat in sac (ciorap de matase) in acvariu asteptand sa ajunga un filtru extern.
Scuze, cer ajutor dar nu dau toate detaliile.
Initial asa ma gandeam si eu, atat ca trebuie sa iau un saculet pentru medii care sa fie destul de fin, nu vreau sa treca pe acolo ceva care sa intre in rotor. doar in caserola aia am pastrat filtrul, sau subtiez padul respectiv si incerc sa mai pun si acolo 500 ml de Substrat pro. Cat despre filtrarea mecanica sunt sigur ca Micromecul, Siporaxul si Substrat pro se pot descurca si cu asa ceva (cred ).

Cu ambele filtre nu merg, am si renuntal la cel intern, cei 200 ml de Substrat pro s-au combinat cu Siporaxul din E402.
Ok, achizitionat JBL e402 CristalProfi + 1L Sera Siporax Profesional.
Montat 1L Sera Siporax +250 ml Eheim Substrat Pro in sertarul de filtrare biologica
Indepartat buretele din sertarul de prefiltrare, inlocuit cu JBL Micromec din dotare (sper sa faca o prefiltrare decenta pe langa filtrarea biologica pentru care este recomndat)
Buretele din sertarul de filtrare fina a ramas la locul lui.
Am sa urmaresc zilele viitoare sa vad daca aceasta combinatie da roade, daca nu se limpezeste apa cum trebuie, repun filtrul de la prefiltrare si inlocuiesc buretele fin cu Micromec-ul.
Variante mai sunt, sa pun in cele doua sertare micromec si sa incerc sa subtiez filtrele, sa am o combinatie, ma rog mai vad eu.

P.S e701 nu mai era in magazin drept pentru care am luat acest e402 care am citit ca este net superior unui e401, egalul lui Eheim Experience 150.
Sa inteleg ca mai bine ma mai chinui cu schimburile de apa pana vine Eheim-ul. De aia am plecat din magazin repede, ca eram tentat sa-l iau, ma gandeam sa nu mai fac greseli de incepator si sa intreb inainte.
Am si eu o intrebare, credeti ca este mai bun un JBL CristalProfi E701 decat Ehem Experience 150, din cantitatea de material as spune ca da. Va intreb pentru ca am gasit sa achizitionez acest filtru cu acelasi pret pe care-l dau pe Eheim (in 3 sapt.), JBL il pot lua imediat.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Astept sau merg pe JBL?
Multumesc! Ma gandeam eu ca nu au treaba acele teste cu toata ca nu sunt ieftine deloc. Am sa merg sa achizitionez un set profesional de la JBL.
Intrebare, a facut cineva o comparatie a testelor 6in1 cu teste facute cu reactivi. Ori sunt eu nebun ori testez apa dintr-o baltoaca de la subsolul blocului.

NO3 100+
NO2 5-10

Astea sunt valorile de ieri si azi, cred ca am sa testez doar vizual de astazi inainte. Pesti sunt bine mersi, mananca, inoata, plantele au inceput sa creasca vazand cu ochii.
Nu stiu ce sa mai cred!
Masuratori dupa schimbul de apa:
NO3 - pana in 10
NO2 - pana in 0.5
GH - aprox 7
KH intre 6 - 10
PH - pana in 7.2
CL - 0

La aspirare se pare ca am activat ceva CO2 din substrat, plantele sunt intens perlate.

Sper sa stau linistit macar 2-3 zile de data asta!
Astazi am reusit sa ma panichez. Chiar daca ma gandeam sa astept 2-3 zile pentru urmatorul schimb de apa, dimineata am facut un test de apa, a iesit cam asa:
NO3 intre 10 - 25
NO2 intre 0.5 - 2
GH intre 3 - 4
KH intre 10-15
PH 7.6
CL 0

Am schimbat repede 30 L apa. Am scos toate plantele, spalate si replantat (deja erau pline de alge). Aditie 5 ml Feropol, aprox 3 ml Denitrol, 1 ml Carbo elixier Bio. Astept 1-2 ore sa vad ce parametri am.
Abia acum incep sa realizez importanta unui filtru bun cu medii bio. cand ma gandesc ca mai am de asteptat pana vine filtrul comandat, deja incep sa-mi fac griji pentru pestisori
Stiu, doar ca ma gandesc ca "Mosu" a plecat de la un acvariu Diversa 40 (300 lei) si am ajuns la.....
Ce-i drept deja ma gandesc la urmatorul proiect,undeva in vara-toamna, cred ca o sa bag maxim 50% mai mult decat in asta doar ca o sa fie cel putin de trei ori mai mare. Asta-i proiectul scoala pentru mine
Am cei 250 ml cumparati pentru Aquaball, iar filtru vine cu Mech si Substrat. O sa pun cei 250 ml de Substrat Pro si completez cu Substrat 1 sertar, celalalt cu Mech il lasa asa. Asta ca sa nu mai cheltui nimic. Deja cred ca am sarit de 300 euro pentru acvariul asta.
 
Forum Index » Profile for ValiM » Messages posted by ValiM
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com