[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 2timpi
Forum Index » Profile for 2timpi » Messages posted by 2timpi
Message
Peacemaker dinala de plantat clowni in anemone poti sa-ti face din niste peturi de apa minerala taiate si sus si jos apoi lipite intre ele cu supergluE,eventual si niste scoci.
Ca si adeziv pentru granit,poti folosi poxipol.Ca sa tina si mai bine totusi ar trebui date cateva gauri cu grija in puncte cheie si introdus niste bolturi din inox sau titan(suruburi de motor de motocicleta din titan) dar nu insurubate ,ci inglodate in poxipol.Vad ca placile de granit au si cevagravura iar pentru asta iti recomand dremel engraver pentru sticla.Dar e mult de munca si tre sa fi ambitios sa gravezi granit cu dremelul.
Domnul doctor ,autor al acestui topic ,presupun ca are un serviciu foarte stresant ,de unde si starea s-a usor acida cateodata pe forum.Nu pot sa nu-i remarc entuziasmul legendar si as putea spune chiar nebunesc, in sensul bun al cuvantului, dedicat acestui hobby.Eu cred ca acest hobby pentru colegul nostru este o relaxare necesara si deaceea sper sa continue cu postarile si proiectele sale.Nu mai pomenesc de faptul ca in anglia e innorat si ploua in fiecare zi sau de faptul ca cutitarii londonezi te injunghie daca nu raspunzi corect la intrebarea ,,cu ce echipa de fotbal tii?,,.Nebunia cu acvariul ,aceasta intoarcere la copilaria unde probabil nu am avut prea mute jucarii ,trebuie sa continue,altfel poate fi inlocuita de altceva,posibil chiar un viciu periculos .
Pompa de recirculare.E o pompa ,,de apa calda,, la 12 volti ,made in china .A mea nu are conectori de bronz si nici bucsi de bronz in interior.Mare atentie la apa sarata si la bronz.Mai am inca o pompa dinasta de apa calda la 24 de volti cae are bucsi d e bronz in interior si pe care no o sa o folosesc deoarece cuprul si zincul din aliajul de bronz sunt foarte toxice pentru multe vietuitoarele marine,mai ales nevertebrate ,bacterii. image Pompa pentru completarea apei evaporate.Este o pompa cu diafragma la 12 volti,de mare presiune.Are un debit mic de cativa litri pe minut la 12 volti dar eu o voi folosi undeva intre 3 si 5 volti iar debitul va fi si mai mic.Poate impinge apa la 70-80 de metri inaltime deaceea pot sa o tin in baie sau in alta camera,la acvariu tragand doar un furtunas de polipropilena in genul celor folosite pentru instalatiile de osmoza. Ar mai fi de spus si ca e foarte silentioasa cand functioneaza intre 3 si 5 volti. image Senzor optic cu releu care actioneaza pompa de completare a apei evaporate.Made in china.Merge pus doar unul singur ca trebuie sa stea in apa tot timpul iar celalalt senor de siguranta care se monteaza mai sus se pune senzor tip float. image
Vietuitoarele din acvariu v-or fi bioluminiscente ,deaceea in acvariu o sa fie intuneric.Prezint si cateva ctenofore pe care o sa le tin in acvariu alaturi de cativa pesti(tot bioluminiscenti).Dintre ctenoforele de mai jos doar pleurobrachia nu este bioluminiscenta,celelalte 2 sunt.Bioluminescenta e vizibila doar cand se ating una de alta sau de marginile acvariului dar ctenele lor,acele benzi cu cili care isi schimba culoarea reflectand lumina ,sunt vizibile tot timpul in caz ca au deasupra un led foarte slab ca sa le scoata in evidenta.Beroe ovata se hraneste aproape exclusiv cu alte ctenofore pe cand celelalte 2 se hranesc cu plancton.Am ales ctenoforele in locul meduzelor deoarece ctenoforele nu inteapa eventualii pesti locatari precum meduzele.Pesti vor fi photoplebaron palpebratus .Acesti pesti,desi sunt foarte scumpi ,merita banii deoarece traiesc foarte mult in captivitate,dar ca sa le fie bine au nevoie de apa mai rece,cam maximum 22 de grade si intuneric. image image image image
Imi prezint si eu acvariul cu apa sarata.Numele de Iarna nucleara i la pus o cunostinta de-a mea dupa ce i-am explicat cum o sa arate acvariu,fara piatra vie in display,fara lumina si rece ,acvariul urmand a fi racit de un aparat de aer conditionat modificat ,care v- avea evaporatorul facut dintr-o teava de titan GR2.Acvariul v-a fi izolat termic cu polistiren extrudat iar in fata va avea geam dublu tip termopan .Circulatia e asigurata de o singura pompa pentru apa calda care merge la 12 volti si e made in china(nu contine bucsi de bronz).Curentii de apa v-or fi circulari cam ca intr-o masina de spalat ,ceea ce imi v-a permite sa pot tine animale pelagice in acest acvariu gen meduze,acestea fiind mentinute tot timpul in suspensie si necazand pe fundul acvariului.Filtrarea v-a fi asigurata de piatra vie care v-a fi in compartimentul de pe marginea acvariului si de catre un algae scrubber de 30 de wati ,in care v-oi incerca sa cresc alga ulva lactuca deoarece e mai rezistenta la frig.Voi face si schimuri de apa macar de 2 ori pe an,tragand apa printr-un furtun aflat in locul cel mai de jos al compartimentului de pe margini.Fiind un acvariu cu apa rece ,nu v-a avea evaporare puternica, dar totusi,acvariul v-a fi dotat si cu un sistem de completare a apei evaporate (ATO) folosind 1 senzor optic si unul float iar o pompa cu diafragma la 3-5 volti instalata in baie ,va impinge apa de osmoza pe un furtun catre acvariu.Hranirea v-a fi automata cu cuburi de hrana congelata si un reactor de artemia salina automat . image image image Aspectul de vopsea patata a disparut dupa cateva luni.Fierul cu lant de mobra sudat este suportul acvariului.Mai am de construit standul care o sa fie zidit in perete si o sa scot si ceva parchet din camera ,ca sa sparg betonul din podea si sa incastrez piciorul standului.Acvariul fiind foarte ingust si inalt ,trebuie ancorat bine.De asemenea o sa folosesc si dibluri metlice care v-or avea niste tampoane de cauciuc intre cui si suportul acvariului.
Aici am venit cu ideea de plasa dinasta cu rama gaurita gen paleta de tenis si fir de nailon folosit la pescuit.Presupun ca a fost greu de crosetat atata nailon dar a iesit bine . http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/30702.page
Un caine lup cu gene salbatice in el v-a trai mult mai mult decat un caine de orice alta rasa.Eu am avut lup salbatic pur ca animal de casa si a trait foarte mult (nu stiu sa zic exact cat dar peste 16 ani).Acuma ma gandeam sa-mi iau un caine lup cehoslovac ,facut din incrucisarea lupului carpatin cu ciobanesc german .Acest caine lup cehoslovac ajunge la maturitate dupa 3 ani ,nu dupa un an si 2 luni precum cainii domestici si are speranta de viata de minim 16 ani.In natura e logic ca un lup sa moara dupa 12 ani dar genele sale ,in captivitate ii permit sa traiasca mult mai mult ca un caine domestic.E valabil pentru probabil toate animalele domesticite,vaca,porcul ,cainele si albina traiesc mai putin decat animalul original cu gene salbatice.Sunt si exceptii de caine ciobanesc german care a trait 17 ani dar si exceptiile astea probabil au avut ceva din genele salbatice.Exemplul cu albina care traieste doar 40 de zile fata de una salbatica care traieste 80-100 se poate regasi in multe cazuri si la alte specii de animale domesticite.Eu toti stupii ii am construiti si acum mai construiesc si altii sa ma extind, pentru albine dinastea mici si care traiesc cel putin dublu .Albinele mele desi sunt mici,la fel ca alea salbatice si au instincte igienice foarte bune,nu sunt agresive din cale afara.
Nu pot sa zic decat ca sunt onorat ca s-a gasit cineva,mai ales cineva de seama ,de pe forum sa-mi utilizeze inventia .
Silviu Man wrote:
In oras ai avantajul ca nu sunt cai si carute pentru ca intradevar albinele in romania omoara cam multi cai in fiecare an dar si aici e vina posesorilor de cai prosti care nu taie coada calului.Albinuta se duce sa inspecteze calul ,calul ii da cu coada ca de matura si dupaia e atacat de stup si moare.


Inca un lucru, apropo de legendele rurale si urbane pe care le-ai criticat. Aceasta de mai sus este un exemplu. Sunt putin ingrozit de ideea ca trebuie sa taiem cozile cailor ca sa nu mai stirneasca albile. Animalele sunt atacate de albine dac si numai daca albinele sunt deranjate in vreun fel : ori caii se misca prin calea culegatoarelor sau strajerelor, ori daca deranjeaza stupul, daca albinele sunt in perioada de roire, etc. Coada calului are mai cu seama rolul de a proteja animalul impotriva insectelor! La cursul de cabaline chiar ni se spunea ca nu este recomandata impletirea cozii calului, daramite taierea ei !!! Singurele situatii in care coada calului se tunde (nu se taie nicidecum) sunt atunci cind este incilcita sau din motive estetice.
Coada calului este cea care deranjeaza albinele nu faptul ca,calul merge printre flori.Albinele nu ataca vaci dar omoara foarte multi cai in fiecare an mai ales din vina sau chiar intentia proprietarilor de cai care nu au grija de ei.Vaca nu are coada gen matura precum calul si nu e atacata de albine.Chiar era recomandat pe timpuri ,citisem undeva,ca transportul stupilor sa fie facut numai cu car cu boi si in nici un caz sa nu se foloseasca cai.Coada e problema si nu e un mit rural deloc desi recunosc ca tierea cozii de cal e o recomandare inventata de mine iar eu nefiind cunoscator de cai nu mi-am dat seama ca poate sa afecteze grav stilul de viata al calului. http://www.vremeanoua.ro/trei-cai-ucisi-de-albine-la-posta-elan
Tot respectul pentru ca ati lucrat la statiunea apicola dar urmeaza o scurta demonstratie despre cum albinele mele din apartament ar fi mult mai fericite decat albinele din cel mai bine ingrijit stup din statiunea de cercetare.Albinele crescute comercial dupa parerea mea sunt foarte mult modificate de om in sensul ca omul(un cercetator nebun de acum 100 de ani) le-a fortat crestrea iar albinele din ziua de azi crescute comercial sunt dublu in dimensiune.Omul le pune foita cu imprimeu de faguri mai mari decat vor albinele ceea ce forteaza larva sa creasca in dimensiuni rezultand o albina mult mai mare care traieste 40 de zile.Eu voi lasa albinele din stupul terariu sa construiasca fagurele cum vor ele iar albinele mele vor construi faguri mult mai mici,albinele vor fi mult mai mici si vor trai dublu cat traiesc albinele ,,ajutate,, de om cu foita faguri.Nu am nici un dubiu ca voi intalni piedici dar in filmul de mai sus din al doilea link sunt albine est europene care nu ierneaza ci culeg non stop iarna-vara in australia.Deci albinele nu sunt afectate de lipsa iernii.Uneori si la noi in tara ,daca in mijlocul iernii e mai cald vre-o saptamana,regina incepe sa faca oua si albinele se apuca iarna sa creasca puiet in loc sa stea in ghem.Cand vine iar frigul albinele nu ii mai dau voie reginei sa faca oua pentru ca isi dau seama ca este inca iarna.La mine presupun ca fiind cald in stup regina v-a incerca sa faca oua dar albinele iesind pe furtun si vazand ca e iarna nu o vor lasa sa faca prea multe oua si stupul v-a avea o iernare totusi dar fara ca albinele sa faca ghem.O idee de retinut este ca omul a scurtat viata animalelor domesticite,vaca traieste 3-4 ani in loc de 15 ani,porcul la fel,albinele traiesc doar 40 de zile in loc de 80-100 de zile(ma refer aici in timpul culesului).Mie imi plac formele alea neregulate cum construiesc ele fagurii si daca fac acest terariu ,lasandu-le pe ele sa construiasca fagurii cum vor le voi dubla viata si instinctele salbatice le vor reveni-aici nu voi tolera instinctul de violenta ci doar instinctul VSH si igienic.Pe timpul lu Ceausescu si chiar si in prezent erau multi si sunt multi oameni care cresc albine in balcon.Acesta este un lucru bun,de laudat si de incurajat,deoarece albinele aduc un mare beneficiu tuturor oamenilor(chiar si vegetarienii mananca de pe urma albinelor) ,polenizand plantele.
CatalinBarbu wrote:Am reusit o poza mai luminoasa cu ledurile albe la 110%...

Un acvariu superb si ingrijit ,care se vede ca deja e mai imbatranit si stabil.Cine a venit cu ideea pentru plasa ?
Silviu Man wrote:Dragul meu, am un singur sfat sa-ti dau : mai citeste si mai documenteaza-te in legatura cu comportamentul albinelor. In cele trei texte de mai sus, ai amestecat cam 60% adevar cu 40% fals sau legende rurale/urbane. De ex. poti sa-mi explici cum vor reusi albinele sa faca zborul de curatare printr-un tub? ... sau cum se vor alinia, in unghi fata de razele solare, in dansul lor, cind nu ai cadere de raze solare la intrarea in stup; ele vor sti directia dar parcurgerea unui tub le va crea mari probleme!? ... sau cum vor fi in stare sa faca "ghemul" de hranire, pe timpil iernii, fara sa ai diferenta de temperatura? ... si cum vor reusi sa ventileze stupul, cind stupul este el insusi intr-o alta incinta? s.a.m.d. Singura varianta in care proiectul tau poate reusi, cu ceva noroc, este ca stupul sa fie plasat undeva, in balcon sau intr-un decupaj al unui geam, ... nu stiu cum, dar undeva unde roiul sa fie expus direct mediului exterior. Altfel ... pacat de cele insecte care, de altfel, chiar sunt bine organizate si cu un instinct colonial si mai ales gregar comparabil cu cel al lacustelor sau furnicilor.
Albinele o sa-si faca zborul de curatare in mod normal.Iesirea tip furtun se foloseste de mult timp iar daca vizioneai filmul cu dansul albinelor din primul link postat de mine,vedeai ca acolo e un acvariu dinasta in mijlocul unei camere cu un furtun lung pe care ies albinele afara.Am cateva necunoscute pe care o sa le aflu doar cand o sa construiesc acest terariu, din propria experienta da nu imi fac griji ca albinele nu sunt in stare sa iasa prin furtun.De altfel si in natura pot fi gasiti stupi unde albinele umbla distante lungi prin crapaturi de pietre in munti ca sa ajunga la stup.O sa poata iesi sa-si faca zborul de curatenie usor ,problema zborului de curatire pe care nu ai depistat-o iti spun eu care e:in casa fiind cald albinele or sa fie active si cu metabolismul ridicat.Asta inseamna ca iarna regina o sa faca oua iar albinele or sa manance -aici e si raspunsul la intrebarea ta cu ghemul de iernare pe care nu o sa-l faca pentru ca nu o sa fie frig in stup.Deci daca albinele mananca si regina face puiet o sa fie intradevar o problema la zborul de curatare ca e posibil ca albinuta sa inghete cand o sa iasa afara in frig sa dea afara dejectiile.Ma gandesc ca poate or invata sa-si faca nevoile repede si sa intre inapoi in stup la caldura repede.Stupul v-a fi facut cu teava pusa cat mai jos astfel ca dioxidul de carbon rezultat din respiratia albinelor(e mai greu ca aerul) sa se scurga pe teava ,iar teava v-a mai fi si perforata imediat la iesire dupa care pot sa duc teava in sus probabil cativa metri.Ventilatia -nu o sa fie probleme cu ventilatia deoarece stupul nu o sa fie inchis perfect etans in interior si chiar o sa fie mai bine ca intr-un stup normal pentru ca vara nu o sa fie mai cald de 40 de grade cum se intampla la stupii din camp iar iarna nu o sa se formeze condens deoarece nu o sa fie peretii stupului reci.Explica-mi si mie care consideri tu ca sunt legende urbane din ce am spus pana acum ca nu-mi dau seama .
ocean wrote: Si mie imi plac, dar in cazul in care ai vecini aproape(si multi la bloc) ar mai trebui luat in considerare ca riscul de atac asupra lor e destul de mare avand in vedere ca folosirea de cosmetice cu miros intens sau alte chimicale le poate provoca agresivitatea putand duce la accidente mai mult sau mai putin grave, de aici reclamatii si scandal.
PS Eu stau la curte(1000m2) si nu tin din cauza copiilor din vecini(7) plus ca vecinul mai repara/vopseste la masini si din cauza mirosului deranjant cateodata trebuie sa inchidem usi si geamuri(rar dar totusi) ori in momente din astea ar putea fi atacati. Aveam un coleg ce tinea stupii la tara in spate in gradina si tot avea reclamatii de la vecini cand femeile mergeau sa sape sau sa culeaga ceva din gradina si aveau ceva urme de spray sau parfum sau fixativ erau atacate de albine
Nu aveti nici o grija din cauza mirosului de diluant sau a parfumului.Intradevar albinele sunt atrase de parfum care contine ulei de lemongrass(miroase a lamaie) dar nu vin ca sa intepe si nu vin in numar mare,doar o albina ,2.Eu umblu cu sticla de ulei esential de lemongrass printre stupi si am capcane puse in padure prin copaci cu ulei de lemongrass ca prind roiuri. Inainte sa detineti albine e important sa testati membrii familiei totusi sa nu fie cineva alergic.Iar pentru vizitatori posibil alergici e bine sa aveti o cutie de Claritine la indemana.Albinele sunt foarte blande da intotdeauna folositi fum.Lampa de fum se construiseste sau se cumpara prima.
Eu de cand am albine,nu de foarte multi ani totusi,nu am fost intepat de nici o albina cu toate ca lucrez la stupi fara masca si fara manusi.O singura data am fost haituit de am alergat la mama naibii de catre o singura albina care desi a fost extrem de agresiva ,nu m a intepat.Ele nu inteapa asa ca proastele pentru ca daca te inteapa,dupaia mor.In copilarie am fost intepat de viespi,barzauni ,scorpioni de plescoi si am devenit imun in sensul ca daca ma inteapa o albina nu simt nimic si nu ma umflu.Orasul are avantaje dar si dezavantaje.Daca o albina dea mea omoara un om de unde stie ala ca e albina mea?Si pana la urma nu cred ca e vre-o lege impotriva cresterii albinelor la oras.In oras ai avantajul ca nu sunt cai si carute pentru ca intradevar albinele in romania omoara cam multi cai in fiecare an dar si aici e vina posesorilor de cai prosti care nu taie coada calului.Albinuta se duce sa inspecteze calul ,calul ii da cu coada ca de matura si dupaia e atacat de stup si moare.Un singur stup de observatie in casa nu o sa faca probleme,iar daca ai nimerit niste albine mai agresive le schimbi matca cu alta matca care sa faca albine mai docile si intr-o luna ,2 ai deja albine cuminti.Eu cu albinele mele sunt cam ca nenea asta din film.Pun si filmul documentar facut in anii 80 . image https://www.youtube.com/watch?v=cPRW56M_tXo
Dansul albinelor explicat . https://www.youtube.com/watch?v=bFDGPgXtK-U
De ceva timp imi fulgera prin minte sa mi construiesc un terariu(daca pot sa-l numesc asa) cu albine, in casa.Problema e ca stau la bloc si la parter si nu prea merge ca vor vedea vecinii teava pe unde ies albinele.Ma gandeam sa fac o smecherie totusi si sa fac un terariu stup dinasta in sufragerie ,iar teava pe care ies albinele afara sa o duc undeva intre blocuri sau intr-un loc greu accesibil vederii ,dar nici ideea asta nu sta in picioare din cauza ca o teava prea lunga ar insemna ca albinele sa mearga foarte mult pe jos in loc sa zboare si nu vreau sa le chinui asa ca inca mai caut solutii.Albinele sunt animalul de companie perfect dupa parerea mea deoarece nu trebuie sa le dai de mancare,nu le dai nici macar apa,poti pleca in concediu linistit ca ele isi vad de treaba lor si e posibil chiar sa iti pazeasca si casa .In afara de faptul ca nu trebuie sa le dai nimic ,nici macar apa sau mancare,sunt si foarte curate si iti dau ele tie faguri cu miere pe care poti sa ii mananci.(Trebuie totusi luat in considerare un tratement impotriva paduchilor de albine o data sau de 2 ori pe an).De asemenea albinele sunt singurul animal care foloseste un limbaj ce poate fi inteles de om si care corespunde cu logica umana,adica urmarind ,,dansul albinelor,, cand comunica intre ele ,omul isi poate da seama cat de departe si la dreapta sau la stanga (in mod normal albinele descriu o harta foarte complicata in dansul lor)le trimite o albina pe celelalte surori ale ei dupa flori.Desi sunt doar niste nevertebrate ,albinele au o logica si o inteligenta superioara tuturor nevertebratelor cu exceptia omului(practic e cel mai destept animal dupa om).
image image
Nicotina produce cheaguri in sange care pot sa cauzeze infarct,atac cerebral,embolism pulmonar,iar daca fumezi tigara electronica si consumi mai multa nicotina decat cand fumai tigari normale ,creste si riscul acestor evenimente.Eu cand fumam tigare electronica bagam nicotina cat contin 4 pachete pe zi si mai bine fumam tigari normale ca era mai putin periculos.Eu am scapat din capcana fumatului de ceva timp dupa ce am citit o carte si am vizionat si filmul facut dupa aceea-si carte.Acum privesc fumatorii cu mila in sensul ca as vrea sa-i ajut daca pot sa se lase citind cartea si explicandu-le cat de usor este dar nici nu o ajung ca martorii lu iehova sa bat din usa in usa zicandu-le oamenilor sa citeasca cartea.Desi sunt nefumator am in casa o scrumiera dintr-o conserva de peste pe care o scot cand sunt vizitat de catre fumatori si ii las sa fumeze cat vor la mine in casa pentru ca eu imi respect oaspetii si vreau sa se simta bine cand sunt in vizita .Eu nu pun vizitatorii sa se descalte la usa pentru ca asa am citit in codul bunelor maniere cand eram clasa a doua si ii las sa fumeze cat vor.Motivul pentru care m am lasat si beneficiul cel mai mare nu este sanatatea sau banii ci faptul ca devii liber si scapi de dependenta de a face un lucru obligat fiind de drog si nu de constiinta.Un doctor nefumator care nu stie cum e sa fii fumator si iti da sfaturi cum sa te lasi e inutil,insignifiant si egal cu zero.Campania de infricosare a populatiei cu imagini socante puse pe pachetele de tigari e la fel de inutila deoarece un copil stie ca nu o sa moara daca fumeaza o tigara,doua,trei si la a patra deja devine dependent pe viata,nu mai are liniste daca nu fumeaza.Problema dependentelor de droguri este 99 la suta mentala nu chimica deaceea doctorii si medicamentele nu sunt in stare sa faca prea multe.Cartea pe care o recomand iti vindeca temerile si 99 la suta din dependenta(adica te face sa vrei sa te lasi de fumat fara sa te sperie ) iar cu dependenta chimica te descurci usor de tot si e chiar placut sa te lasi de fumat.Cartea se numeste Metoda usoara a lui Allen Carr si se poate cumpara de la diverse librarii online.
 
Forum Index » Profile for 2timpi » Messages posted by 2timpi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com