[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
se freaca africanii de pietre  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
cms
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/02/2009 01:28:58
Messages: 98
Location: ct
IP:
Offline

se scarpina africanii de pietre. stiu ca nu e de bine dar ce trebuie sa fac asa pas cu pas. multumesc

http://profile.imageshack.us/user/all2nasty/
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cms wrote:se scarpina africanii de pietre. stiu ca nu e de bine dar ce trebuie sa fac asa pas cu pas. multumesc


Alte semne? Puncte mici si albe?
cms
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/02/2009 01:28:58
Messages: 98
Location: ct
IP:
Offline

Nu au nimic. Doar se freaca de ieri am vazut. Nu au gris pe ei

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2009 14:44:25


http://profile.imageshack.us/user/all2nasty/
[Yahoo!]
cms
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/02/2009 01:28:58
Messages: 98
Location: ct
IP:
Offline

Sa le pun niste apa cu sare? Si sa cresc temperarura? Fac bine?

http://profile.imageshack.us/user/all2nasty/
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

NU. Tratezi o boala doar cand stii sigur ca exista si dupa ce o identifici . Se pot scarpina din n alte motive . E ciclat complet acvariul ?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2009 15:52:26


Until you find someone worth dying for, you never really live.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cms wrote:Sa le pun niste apa cu sare? Si sa cresc temperarura? Fac bine?


Mai bine asculti sfaturile celor care cresc africani pt ca ei stiu mai bine cum se comporta acesti pesti. De unde stii, de ex, ca nu se pregatesc sa depuna?
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Probabil ai schimbat prea mult din apa, ai pus prea rece de aia se freaca de pietre. Daca in 2-3 zile nu revin la normal, inseamna ca e ceva mai grav, o boala gen GRIS.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Zac
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2009 19:02:57
Messages: 76
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand a avut eu sau frecat si la mn dar lea trecut. I mananca si pe ei pielea

Pleco
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zac wrote:Cand a avut eu sau frecat si la mn dar lea trecut. I mananca si pe ei pielea


Nu te sfatuiesc sa mai dai asa sfaturi pt ca s-ar putea sa ai niste vieti pe constiinta. Daca nu stii cum poti sa-l ajuti, mai bine nu zici nimic.
Zac
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2009 19:02:57
Messages: 76
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine colegu.
Io zic sa pui pestele ala intrun acvariu mic cu albestru demetil, sau sai faci niste bai cu verde demalachit sau e o solutie de la Tropical verde pt mucegai si scarpinaturi. poti sa incerci ca o sa dea roade . Incercat pe propria experienta.

Pleco
cms
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/02/2009 01:28:58
Messages: 98
Location: ct
IP:
Offline

Acvariul e ciclat.da la ultimul schimb am inlocuit 90 de litri din 300.o sa astept poate trece

http://profile.imageshack.us/user/all2nasty/
[Yahoo!]
Zac
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2009 19:02:57
Messages: 76
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam mult maxim cam 60. La ce distanta de timp faci schimbarile de apa ?

Pleco
cms
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/02/2009 01:28:58
Messages: 98
Location: ct
IP:
Offline

La 7 zile. Cam asa. Dar de obicei svhimb 40-50 litri. Acu imi parea apa cam galbuie si am luat mai multa.

http://profile.imageshack.us/user/all2nasty/
[Yahoo!]
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Creste-le putin kh-ul si se vor linistii
[Email] [WWW]
cms
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/02/2009 01:28:58
Messages: 98
Location: ct
IP:
Offline

Le-am bagat niste fistamin de la sera in mancare. O sa le cresc kh-ul oricum nu i-am mai vazut sa se scaepine in ultima ora le-am dat si eu niste spirulina pentru oameni din niste capsule. Au mancat-o

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2009 17:38:41


http://profile.imageshack.us/user/all2nasty/
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Vad ca esti din Constanta. Din cate retin eu, din scrierile altor constanteni, voi aveti noroc de apa cu duritate suficient de mare pentru africani. Eu iti indic sa masori mai intai kh si gh inainte de a adauga saruri...risti sa treci de a un pH de 8 si o duritate in jur de 10-15, potrivite ptr ciclidele de Malawi, la valori superioare de ph = 9 si kh / gh in jur de20, potrivite mai ales ciclidelor de Tanganyika...nu ca malawienii nu le-ar suporta, dar nu s-ar simti confortabil. Masoara, de asemenea NO 2, dar mai ales NO3...valorile crescute ale acestor parametri pot induce scarpinatul de substrat.
Nu are nici o legatura scarpinatul cu reprodusul...daca ar fi vorba de tremurat,da...scarpinatul insa nu are legatura...scarpinatul poate fi chiar o manifestare normala, daca nu e prea des , prea intens sau la prea multi pesti, concomitent...personal cred ca la tine a aparut datorita schimbului prea mare de apa...la africani se indica schimburi mai mici cantitativ, de 10-15%, dar mai dese...de 2 ori pe saptamana...asta pentru a se mentine cat mai constante valorile parametrilor apei.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
cms
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/02/2009 01:28:58
Messages: 98
Location: ct
IP:
Offline

Multumesc o sa masor. Acu off topic am 2 delfini albastri care s-au apucat de treaba danseaza de zor iar femela are ceva gusa. Dragoste mare la mine in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2009 18:42:14


http://profile.imageshack.us/user/all2nasty/
[Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Eu de cand am acvariu cu africani am observat ca si ai mei mai iau o piatra la scaripinat dar nu ff des si acest lucru l-am vazut si in alte acvarii, pot sa zic ca asta e din comportamentul lor sau mai bine zis se scarpina cand sunt stresati.
Acest scarpinat l-am vazut mai ales la masculi, la familile la care am 2M si in special la masculul subdominat (e stresat baiatul )
Daca nu e gris cred ca scarpinatul apare din cauza stresului.

Am mai vazut o data niste africani care se frecau de nisip cu scopul de a ridica resturile de mancare

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
glasforex
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 22:08:01
Messages: 124
Location: Oradea
IP:
Offline

cichlidele africane se freaca de pietre cand calitatea apei nu este optima. duritatea apei trebuie sa fie mai mare.
fa un test de duritate si daca apa nu este suficient de dura (semn - pestii se freaca de pietre si nisip) pune niste carbonat de calciu (praf de creta). se gaseste in unele farmacii. O punga de 100g costa 3 ron in Oradea.
Eu pun la un acvariu de 130L o lingurita mica (fara varf). In functie de marimea acvariului tau dozezi proportional. Introduc din nou carbonat de calciu cand pestii iar se freaca. De obicei dupa 3-4 schimburi (30% apa)... sau faci teste de duritate din nou.

Iti recomand sa citesti totul despre: bicarbonat de sodiu si carbonat de calciu legat de duritatea apei. Si bicarbonatul de sodiu creste duritatea imediata dar scade si aciditatea lucru pe care poate nu ti-l doresti.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com