[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu nano  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

Primul meu nano plantat.

L-am luat de la un prieten care cre?tea cara?i in el... din fericire ni?te pui de cara?i, c?rora le-a cump?rat un acvariu mai decent, iar motivul pentru care l-am luat este c? nu m? mai puteam st?panii pana il termin pe cel mare( 100L x 50 h x 55 l), [trebuia s? fac ceva. ]

Este Hailea ?i filtrul ?i acvariul ?i arat? a?a:
image
Filtrul are burete ?i un compartiment pentru c?rbuni, c?rbuni pe care i-am scos dar am mai l?sat doar 2,3 buc??ele mici s? nu imi anuleze de tot fertilizarea.

Deci am a?a:

Lumina: bec economic 30w daylight
CO2: dintr-o bomb? intr-un sting?tor.
Substrat : aquabasis JBL si pietri? de quart.
Fertilizare : Ferropol 24, câte 3-4 picaturi pe zi dintr-o sering? cu ac.(zi cu ac pentru c? picaturile ies mai mici). Fertilizeamm doar cu asta, pentru c? pe intruc?iunile de la ferropol recomand? s? fie impreun? cu aquabasis(altceva nu specifica) iar pe aquabasis împreun? cu ferropol.
De o saptamana fertilizez si cu Ferropol saptamanal in doze zilnice.
Flora: Zosterifolia, 2 tufe mici de blyxa japonica si micranthemum umbrosum ,trebuia s? fie ?i ni?te Cuba pe care am cump?rat-o de la un pet shop iar in timp s-a dovedit a fi tot micranthemum umbrosum.
Fauna: Creveti red sherry, un anettone hlena, niste melci maro(inc? ) si muuuuuuuulte Hidre, de care am inceput sa scapt(problema era datorata faptului ca nu aspiram substratul in locul in care hranesc crevetii)

Ideea era s? creasc? de dupa piatra din col? - spate dreapta o tuf? de micrantemnum dar nu prea cre?te din cauz? c? nu ajunge cum trebuie lumina.....
- in col? stânga fa?? trebuie s? creasca tufele de blyxa în spate zosterifolia ?i în rest trebuia s? fie Gazonul.....

Asta este ceea ce s-a imtamplat pana acum:
image

image

image

image

image

image

image

Ast?zi,pun 2 pui de Limnophila Aromatica s? fac schimbul treptat cu Zosterifolia, care a crescut ?i creste super repede ?i incepe s? strice aspectul cu rad?cinile care îi ies de peste tot.


Intreb?rile/problemele mele sunt:Ce pot eu sa pun il locul lui micranthemum umbrosum s? creasc? cu mai pu?in? lumin??Ma gandesc la moss ca sa fie bine si pentru creveti avand in vedere ca as vrea niste microrasbore

Si azi merg sa cumpar niste easy carbo, sa incept cu el de maine.

Cam asta este momentan.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adu wrote:...


Tare frumusel!!! Asa acvarii sa tot vezi!

Java moss merge, dar se prinde mai bine de buturugi. Mai poti pune si niste Echinodorus tenellus in partea din fata a bazinului, niste Cladopgora pe care fie o lasi sub forma e bile, fie incerci sa o atasezi de pietre sau o buturuga ceva. Parca ar da bine si o buturuga, ma ginesc eu...ceva micut.

Asta e doar o idee. Oricum, meriti felicitari!

edit by mosu : se lungea mult in jos de la pozele repetate

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2010 22:25:42

adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

multumesc pentru apreciere.

in legatura cu buturuga si moss-ul, intocmai si eu sunt de aceiasi parere - ca lipsesc. Asa ca azi am venit de la curte si m-am intors cu niste vita de vie. o fierb si o las in apa pana iese taminul dupa care .... le pun in acvariu - cel mai probabil dau un reset
alta idee era sa fac un copacel cu moss pe mijloc.
iar acum ma duc la un prieten sa iau niste cuba... cu alge pe ea(cladophora zicea) si niste moss de asemeni cu niste alga, eh vad eu daca se poate salva ceva si cum le indepartez, ca daca nu ii iau fertilizantu inapoi
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Vita-de vie se curata de pamant, de coaja si de crengutele mai subtiri. Se pregateste un vas mare in care se pune apa care sa acopere radacina in intregime si se pune sare grunjoasa. Se pune vasul pe foc iar cind apa clocoteste, se mai adauga sare pina cind solutia devine saturata. Se fierbe cit mai mult posibil. Daca radacina este foarte mare, se mai intoarce din cind in cind. Este totusi bine ca radacina sa fie complet in apa in timpul fierberii. Apa care se evapora se va completa.
In timpul fierberii radacina se sterilizeaza, pierde aproape in totalitate substantele tanante si prin pierderea aerului din tesuturi va deveni mai grea decit apa.
Dupa fierbere, se muta (de preferat in cada) unde va sta in apa rece, de data asta complect scufundata, 10-15 zile, dupa care se poate folosi ca decor in acvariu."


Daca deja stiai asta, sa nu te superi pe mine! :-)

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2009 15:02:01

adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

stiam , mai putin partea cu sarea. Multumesc!
si chiar si asa daca stiam, rau nu poate sa fie ca ai zis, e mai usor si pentru altii de gasit , fiind in mai multe locuri
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

am mai tuns zosterifolia si am pus niste cuba finally
si incredibil pentru prima data la 2 luni am gasit alge am si eu BBA. am rupt cele 2 frunze de la blyxa si au mai ramas 2 ,3 fire pe o alta frunza, le las acolo sa vad si eu efectul lui easy carbo.
dupa 4 ore de la schimbul de apa astea sunt rezultatele de la testul 5 in 1 de la aquavital(de astea dispun momentan)
No3 - 50 ppm
No2 - Ok)
Gh - 21 ppm
Kh - nu am inteles ce si cum e, ca dupa rezultat am kh 436 ppm)
Ph - 8.4
iar ph la testul permanent de la jbl 6.9 si Kh intre 4 si 6 deci un 5 )

intrebare: Pot sa incep de maine cu Easy carbo si sa pastrez dozajul normal de co2 de la bomba? si easy carbo afecteaza red cherry ? si mi-a mai zis mie un Ciprian ca nici cu mossul nu se impaca prea bine

This message was edited 2 times. Last update was at 26/12/2009 22:46:04

[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

adu wrote:Kh - nu am inteles ce si cum e, ca dupa rezultat am kh 436 ppm

Poate Kh 4. Si nu ppm, ci dGh. Adica grade nemtesti Si la Gh la fel.
Ce cuba ai pus in locul H. zosterifolia?
Poti incepe aditia de Easycarbo, concomitent cu CO2-ul. Daca le ai pe amandoua, nu-i problema, ca nu se exclud. In privinta Moss-ului nu stiu ce sa zic. LA mine nu are nici o treaba. Dar am io impresia ca acel Ciprian a dat mai mult decat doza dubla, si a dat direct pe Moss. Gresesc? Crevetii mei traiesc bine mersi cu Easycarbo la nas.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2009 22:56:41


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

d stiu de dGh - dar are convevertor aici in 3 sitetem de masura in , in dGh = 20. - greseala mea.

))) nu am pus cuba in locul zosterifoliei), doar am tuns`o ca era prea inalta si imi tine umbra.
daca crevetii tai traiesc bine, inseamna ca si ai mei ar trebuii , altfel iau si eu dinaia de la tine
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

Gata si pozele
Repet eu asteptam sa ia o forma.... da de data asta m-am calcat pe cuvant)

Va arat pozle cu Microrasbora Galaxy . Prima poza este cea care credeam eu ca este femela. Sorry pentru primele doua poze , ca sunt cu iso mare. dar lumina din acvariu nu ma ajuta prea mult, iar ca sa ii prind pe dracii astia , am nevoie de un timp de expunere destul de mare

image

Cea dea 2 - un mascul:
image

Ce-a de-a treia este tot un mascul :
image

Si o poza de ansamblu:
image


Stiu ca nu au ce cauta firele de limnophila acolo, dar ele ar trebui sa ia locul heteranterei Z. cand or fi macar 6 fire. si le-am pus acolo ca e lumina buna.ca si asa cresc de parca stau)

image

This message was edited 3 times. Last update was at 21/01/2010 19:52:38

[Email] [WWW] [Yahoo!]
FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

Mobila plus instinctor.
Am o cioata de mangrova si o putem rupe in cateva bucati . Si ii punem niste java pe ea. Eventual 2 bucatele.
Ca am vazut ca vrei neaparat.

Ce mesaj colorat am scris )

Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

da mosule (cariun)
ai primit scrisoarea mea deci.... tarziu , data viitoare dam mail. moscraciun@polulnord.ren :-)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

Bah.
Mai am niste fire de plante si cred ca ar merge bine in acvariu tau nano.
Am doua fire de yuca si trei fire de dracena.
Daca vrei iti dau.

Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

pai imi dai moss buturuga yuca , dracena ) unde sa le mai pun?) ai venit tu repede ai arunat un ochi , gata ai idei)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

am pus azi niste tetra easy balance... pentru ca am facut un test(5 in 1) si nitritii au 2 valori ok si ok taiat) si tind sa zic ca nu era chiar ok.
deasta am si pus tetra. e bun e rau?
daca am pus cumva o ide mai mult are ceva?(adica in loc de 5 ml sa fie 7
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

gata... am adus niste moss pentru locatari sper sa screasca si sa se inmulteasca
[Email] [WWW] [Yahoo!]
FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

Bravo.
De abia asteptam sa vedem poze cu mosul. Sunt curios cum l-ai pus ca ziceai ca nu gasesti lemne mici.


Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

L-am mutat aici, la "Detalii despre noi' nu se potriveste.

Poze: smilie ... Poze cu plante
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

Multumesc,
o iau ca pe un compliment
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

daca limnophila (care este inca mica) este verde, sa meresc fertilizarea cu macro?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Din cate stiu eu, concentratia mare de no3 da un look verde plantelor. Chiar si plantele pe care le vezi de un rosu aprins prin diverse bazine, in conditii de NO3 ridicat se inverzesc. Din ce am citit pe net (eu abia acum incep sa experimentez lucrul asta) o concentratia mare de PO4 (concentratie ce excede un pic nevoile bazinului tau) si una mica de NO3 (dar care concentratie de NO3 nu trebuie sa fie mai mica decat necesarul bazinului tau) ar trebui sa inroseasca limnophila. Atentie insa concentratia PO4 > concentratia No3 se traduce in alge. Ca sa concluzionez, trebuie sa experimentezi concentratiile astea asta in conditiile bazinului tau pana obtii rezultatul dorit.

setup 1 | setup 2
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com