[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
!!! H E L P - caldura mare mor pestii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

fratilor ajutatima ca i-am fiert.
am 20 de litri cu capac facut de mine si neon daylight de 10 W
-orice as face temperatura este de 33 GRADE

- cativa s0au imbolnavit.au aripioarele zdrentuite si un xipho(acum este mort) avea o chestie ca o mazga albicioasa pe piele.

am facut tratamente cu sare si albastru de metil,separat in acvariu de catantina, si in ala de 20 am pus bactopur ca sigur este boala si acolo.
in ala mare am pus tratamentul ieri si manie schimb o parte din apa.

cred ca temperatura ridicata a favorizat aparitia bolii,zic si eu asa....nu stiu prea bine.am incercat sa reduc temperatura cu cuburi de gheata,dar si alea se topest instantaneu.

m-am gandit sa ridic capacul 1 centimetru ca sa nutreaca caldura in sticla acvariului si sa mai respire apa.....ventilator......???nu stiu cata treaba face ala....

astept sfaturi grabnic
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

giostana wrote: am facut tratamente cu sare si albastru de metil,separat in acvariu de catantina, si in ala de 20 am pus bactopur ca sigur este boala si acolo. in ala mare am pus tratamentul ieri si manie schimb o parte din apa.


la ce bun ai pus "chimicale" cind la tine problema e de temperatura?????

scaderea temperaturii o poti face cu o sticla de 0.5l cu apa, congelata... si pusa in acvariu(asa cum este, cu sticla cu tot). e o solutie temporara, si nu prea indicata, deoarece avind volumul mic al acvariului, temperatura poate scadea brusc (inertie termica mica) ai totusi avantajul ca fiind in sticla de plastic, frigul se "emana" treptat, datorita conductivitatii termice scazute a plasticului.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si totusi , si la mine in acvariu temperatura este tot de 33 de grade si pestii mei nu au nimic.Oricum trebuiau tratati daca zici ca unul deja a murit dar ma gandesc sa fie altceva de vina nu neaparat caldura.Poate ai acvariul supraaglomerat , tinand cont ca are doar 20 de litri.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

da si tu ceva detalii, cam cati pesti ai in 20 l, plante, filtru ...

acu ce sa zic, eu tot 33 am si in bazinul mare si in cel mic si in puiernita si toti se simt bine, mai ales puii de betta. vad ca stai in Sebastian. nu cumva ai luat pesti noi? ... din piata de la Prosper de la ala cu pesti?
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

mie la 33 de grade mi-au murit vreo 6 guppy + 3 creveti

image
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Probabil ca m-am inselat , chiar nu rezista unii pesti la asemenea temperaturi.Abia rezistam noi :o

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Stiu ca aparent nu are legatura cu scderea temperaturii in acvariu, dar cresteti aerarea cat puteti de mult. O2 scade serios cu cresterea temperaturii si poate fi un alt factor de risc pentru pesti. Pe de alta parte la O2 scazut si icarcare mare organica a acvariului si temperaturi mari creste si sansa de aparitie a cianobacteriilor (alge albastre-verzi) , oarecum toxice si ele.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

razvan wrote:scaderea temperaturii o poti face cu o sticla de 0.5l cu apa, congelata... si pusa in acvariu(asa cum este, cu sticla cu tot). e o solutie temporara, si nu prea indicata, deoarece avind volumul mic al acvariului, temperatura poate scadea brusc (inertie termica mica) ai totusi avantajul ca fiind in sticla de plastic, frigul se "emana" treptat, datorita conductivitatii termice scazute a plasticului.

atentie insa la scaderea brusca a temperaturii in acvariu (valabil la bazinele mici), unii pesti pot avea de suferit.
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

A caldura , mi-a omorat un neon

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

erau :
2 xifo(unul mort-unul in acvariu de carantina cu aripioarele zdrentuite rau)
1 moly
2 sanitari
3 neoni
4 gupi (+4 pui de gupi i-am pus de o sapt )
1 pomaceea
100 000 de melci mici si negrii
plande destule;valisneria spiralis si simpla,3 tije de elodea sau bacopa(le incurc)
10 watzi,acoperit cu sticla si capac(nu era spatiu intre sticla capac si acvariu)
resun 200 l/h care maga si aer (cel mai mic)modificat;i-am bagat in fund un tub cilindric de la un shampon si un burete ca la filtrele externe
nici o alga

am observat ca neonul incalzeste destul de bine sticla de sub capac si caldura se transmitea in sticla acvariului.acum am bagat niste polistiren dedesupt si sunt cam 2 cm intre acvariu si capac.
acum sa vedeti de unde cred ca au aparut problememele...

fatase o gupoaica si pe aia mici i-am bagat intr-un acvariu unde fusase un moly cu aripiare zdrentuite.i-am tinut o groaza acolo si nu au avut nimic.(s-o fi imunizat)
de o sapt de cand am observat ca cei 2 xifo sunt cam apatici.i-am luat pe aia mici ca sa fac la cei 2 xifo blonavi.
unul din cei 2 xifo a murit,celalalt a scapat.si ce e ciudat ca a scapat ala care era apatic mai demult.

poate o sa ziceti ca acvariul este suprapopulat.dar in combinatia de mai sus este de cateva luni.acum am bagat gupisorii si am scos xifo

fiindca a crescut temperatura am mai adaugat apa racita in prealabil in frigi.nu lasam sticla in acvariu,turnam direct.am observat eu ca vin spre jetul de apa rece si am incercat sa-i feresc ....dar eu tot se bagau.
am bagat si cheata....

deci......cred ca am vacut prea multe schimbari prea repede......dar....cei 2 xifo erau bolnavi inainte.....dela socutile termice...???
[Email]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

vad ca stai in Sebastian. nu cumva ai luat pesti noi? ... din piata de la Prosper de la ala cu pesti?


pestii i-am luat in aprilie din Obor.stiu magazinul ala de la prosper si ma doare sufletul cand vad cum ii tine ala,nu prea il interezeaza.

mi-am facut acvariu singur si nu stiam la dim 45x15x35 cat de groasa sa fie sticla.sm fost la il intreb pe ala si cum a vazut ca e rost de bani m-am luat la aburit....ca imi face el e gata in zile baga sticla de 3 si ca imi ia 250 mii

eu am dar 150 de mii pe sticla de 6 (cred ca e cam groasa da...deh erau chiar la inceput), aveam pe acasa niste silicon, si am satisfactia ca l-am facut cu mana mea.
intentionez sa-mi fac acum unul de ~ 100 dar dar nu prea am un dulapior unde sa-l pun si tre sa mai fac rost de reava bani,ca pe langa sticla mai tre si alte lucrusoare(plante substrat chimicale) si se aduna.
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

giostana wrote: erau :
2 xifo(unul mort-unul in acvariu de carantina cu aripioarele zdrentuite rau)
1 moly
2 sanitari
3 neoni
4 gupi (+4 pui de gupi i-am pus de o sapt )
1 pomaceea
100 000 de melci mici si negrii...
poate o sa ziceti ca acvariul este suprapopulat.dar in combinatia de mai sus este de cateva luni.acum am bagat gupisorii si am scos xifo


Pentru 20l - mult prea multi. Efectele le vezi abia acum, dar asta nu insemana ca pina in momentul de fata le-a fost bine.

giostana wrote:fiindca a crescut temperatura am mai adaugat apa racita in prealabil in frigi.nu lasam sticla in acvariu,turnam direct.am observat eu ca vin spre jetul de apa rece si am incercat sa-i feresc ....dar eu tot se bagau.
am bagat si cheata....

deci......cred ca am vacut prea multe schimbari prea repede......dar....cei 2 xifo erau bolnavi inainte.....dela socutile termice...???

Dupa ce ca erau slabiti, i-ai mai stresat si variatii de temperatura. La astfel de socuri, sa nu te mire daca se vor imputina in ritm alert.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am mai pierdut un neon astazi , l-am gasit plutind la suprafta apei.Ce tampenie

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

off!!!!!!!!!!!!
[Email]
Endo_ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2004 01:14:46
Messages: 81
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine sunt 32-33 grade Celsius si pestii zic "Ok e super !" Sunt discusi si le place prajeala.
By the way, daca vreau sa le mai scada putin, opresc filtrele interne pentru ca motoarele alea se incalzesc si ghici unde se racesc ? In apa ?
In compensatie bag aer cu pompa, care se incalzeste dar e afara si rezolv si cu aerarea puternica.
In cazuri grave, le mai arunc cate un cub de gheata in bazin.
Mai pui un pai si o umbreluta si gata coktailu'.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ma indoiesc ca oprirea motoarelor duce la o scadere insemnata ,de fapt ma indoiesc ca duce la vreo scadere.In plus daca le tii prea mult timp oprite iti deciclezi acvariul asa ca nu e o idee buna.
Cred ca neonele sunt o sursa mult mai mare de cladura.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

acu au inceput sa moara pestii.....am dat de draq.tre sa-mi fac acvariu mare ca....
[Email]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

(unde e butonul de edit)

am mai observat ceva.melcii aia mici si negrii parca acum cu caldura asta nu se mai inmultesc.

si inca ceva, am cateva valisnerii spiralis,luate din obor care au facut doi puiutzi,dar planta mama nu mairezista.i s-au ars frunzele si se lupta sa se ridice.copii au crescut lungi,au facut la randul lor puiutzi,si parca lafel incep sa se parleasca.
am si valisnerii normale si alea se inmultesc si nu au treaba.
am crezut ca melcii au vreo vina,dar acum nu stiuce sa mai cred....
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

offffffff... de ce oare trebuie sa se intimple cataclisme, ca sa ajungi sa gindesti asa? ;)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

giostana wrote:
si inca ceva, am cateva valisnerii spiralis,luate din obor care au facut doi puiutzi,dar planta mama nu mairezista.i s-au ars frunzele si se lupta sa se ridice.copii au crescut lungi,au facut la randul lor puiutzi,si parca lafel incep sa se parleasca...

De ce oare pentru 20l ai ales tocmai Vallisneria? :o Asta creste, nu gluma...Ceva mai mititel n-ai gasit? O fi ea o planta care se dezvolta repede, dar ii mai trebuie si oarece conditii.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com