[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neon bolnav :(  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
ada202002
Unripe member

Joined: 14/12/2009 16:50:52
Messages: 1
IP:
Offline

Am un acvariu de 100l, totul a fost bine si frumos pana acum, de 2-3 zile neoni au "probleme" nu mai stau in grup, s-au separat si pe corp, inclusiv arir\pi si inotatoare , puncte mici albe, ce sa fac? din 6 au probleme 4 pestisori.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Incearca sa identifici boala pestilor tai aici> Dai click pe poza si vezi si tratamentul. Cu toate ca eu cred ca este vorba de Ichthyophthirius, mai la indemana, gris sau boala punctelor albe.
Ca metoda principala de tratament, iti recomand crestrea treptata a temperaturii (cam 1-1.5 grade pe zi) pana la o temperatura de 29-30 de grade. Mentii temperatura minim 7 zile. In aceasta perioada, pestii ar trebui sa scape de parazit.
Ar fi bine sa ne dai mai multe detalii despre acvariul tau, experienta ta acvaristica, desigur, la rubrica "despre noi"
Numai bine

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca observi ca un peste e bolnav, se separa imediat de restul pt a se evita riscul contamirarii celorlati. Si oare cam citi pesti ai in acvariul acela maaareee? Ca asta n-o spusesi. Si nici ce "marca" sunt.
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

pot sa pun si eu o intrebare tot la neon bolnav se incadreaza. ca sa nu mai deschit un nou topic.

Deci din cei 10 neoni adusi de la bucuresti 2 au murit din punga, si inca 2 in bazin(pe rand).
acum au mai ramas cei 6 care mananca inaota , pare totul in regula DAR, prezinta o mica umfaltura abdominala in parte din fata. ca si cum ar fi inghiti o margica minuscula. nu pare a fi dropsy(in cazul acesta fiind mai exagereate umflaturile).
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cred ca au mancat ca spartii. Sau granulele sunt prea mari si dupa 3-4 inghitituri, gata, s-au umflat

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

lor nu le dau granule, le dau fulgi maruntiti.
e posibil sa fie si asta o problema.... o sa scot resturile care mai sunt , ca doar ce i-am hranit din nou, in mod normal le dau 2 , 3 fulgi de 2 , 3 ori pe zi.
ii tin sub observatie maine si tin la curent daca asa a fost.

[Email] [WWW] [Yahoo!]
orly
Member
[Avatar]

Joined: 08/12/2009 22:57:26
Messages: 126
Location: Bucuresti - Ozana - Balta Alba
IP:
Offline

Mancare la pestisori se da de maxim 2 ori pe zi , atat cat sa o manance in maxim 2-3 minute .
In cat timp papa pestisorii tai mancarea ?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2010 23:46:24


Rabdare si tutun 0722.731.565
[Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

in 2 - 3 minute desigur
[Email] [WWW] [Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

ada202002 wrote:Am un acvariu de 100l, totul a fost bine si frumos pana acum, de 2-3 zile neoni au "probleme" nu mai stau in grup, s-au separat si pe corp, inclusiv arir\pi si inotatoare , puncte mici albe, ce sa fac? din 6 au probleme 4 pestisori.


Dupa tratamentul termic recomandat de Alber trebuie sa verifici ce a provocat "grisul" la pestisorii tai,factori de stress sau pesti adusi de curand in acvariu!
Chiar as licita la o temperatura de 31C,caci pe la 28 "grisul" se conserva,intre 30 si 32C pe o perioada de 3-4 zile se distruge!Eu am probat tratamentul
[Email]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

nu e bine ca in timpul tratamentului sa pui o dozo de biotopol de exemplu, sa mai reduca din stres si sa proteseze mucoasa?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai oameni buni. Lasati-o pe ada202002 ca nu pare interesata de ce zicem noi pe aici. A postat acu' o luna si ceva, apoi pauza.
Probabil bucuria vindecarii pestilor a impiedicat-o a scrie un raspuns. Sa stim si noi cum sta treaba. Ca doar am scris acolo cateva randuri, ne-am spart capetele nu alta.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bettabetta
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:00:42
Messages: 15
IP:
Offline

ai ori au ichthyophthirius (uitate cu lupa si daca vezi niste viermi albi asta are) poate avea ooodinium.punele sera cyprinopur si sau sera oodinopur.sper ca team ajutat!!

BeTtA bEtTa
[Yahoo!]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

bettabetta wrote:ai ori au ichthyophthirius (uitate cu lupa si daca vezi niste viermi albi asta are) poate avea ooodinium.punele sera cyprinopur si sau sera oodinopur.sper ca team ajutat!!

Acest topic este OFF din 2010.......

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com