[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Un discus trebuie, sau nu, sa aiba mici gaurele pe cap ;s-au este vorba despre celebra boala ? :o
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cred k e vorba de boala gaurilor in cap.Am inteles ca apare datorita lipesi anumitor vitamine.Discusii au nevoie de o hrana variata si bogata in vitamine.Pe cel care are gauri nu cred k il mai poti salva.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ciprian wrote:Un discus trebuie, sau nu, sa aiba mici gaurele pe cap
In nici un caz nu trebuie sa aiba gauri in cap. Nu cred sa aiba apucaturi de automutilare ca unii puscariasi care-si bat singuri cuie in cap .

Vorbind serios: daca nu e vorba de nari inseamna ca pestele are probleme. Daca un peste are probleme, inseamna ca toti au probleme. Se pare ca gaurile apar intr-adevar din cauza lipsurilor din organism. Lipsuri cauzate fie de o alimentatie incorecta fie de paraziti interni fie de amindoua la un loc.


johnny6600 wrote:Pe cel care are gauri nu cred k il mai poti salva.
Daca nu e in ultima faza se poate. Din primii mei discusi mai am doi. Sint niste bruni cit farfuria. Au din tinerete niste gauri in cap ca niste cratere. Dupa un tratament la 36-37 C cu Metronidazol s-au vindecat. In sensul ca au inceput din nou sa manince iar gaurile au incetat sa creasca in dimensiuni. Cicatricele ramin pe viata, da' nu prea le poti astupa cu chit .


Baga omule toate detaliile despre acvariul cu pricina :soare: !

Poze: smilie ... Poze cu plante
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

scuze n-am dat toate detaliile:
acvariu juwel 96 l,filtru intern cu trei medii de filtrare,temperatura 30 c,schimburi apa saptaminale,20%
hrana tetra ciclid si sera premium,adaos dafnii,3 blue diamond unul wild brown,10 neoni,doi tetra imparat,melci malaezieni,trei echinodorus,doua alternatera,una acicularis,una cabomba.Au avut parte de tratament profilactic cu mebentazol si rombentazol Acum sunt veseli si maninca toata ziua.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian wrote:Acum sunt veseli si maninca toata ziua.


Ma cam indoiesc...

Iti recomand sa folosesti in mod regulat sera mineral salt si sera fishtamin.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alina_g wrote:Ma cam indoiesc...
Si io.
Acvariu' de 96 litri e puscarie pentru discusi. Se pare ca intr-adevar si-au batut singuri cuie in cap .

Poze: smilie ... Poze cu plante
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate omu' a confundat narile cu HITH.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Citeste aici daca vrei sa faci o mancare care lasa gura apa la discus :
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=712
Si inca ceva , cumpara un acvariu mai mare daca vrei ca pestii tai sa se simta bine si sa nu mai ai probleme cu ei.Cu banii dati pe acvariul tau Juwel cred ca faceai unul de 500 litri in care puteau sa zburde linistiti discusii tai.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

inca sunt mici(8-9 cm) si o sa ramana doar o pereche,sper...
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

ciprian wrote:inca sunt mici(8-9 cm) si o sa ramana doar o pereche,sper...


Esti tare. Adica vrei sa-ti moara restul, nu?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

un mic off topic pe care nu pot sa nu-l spun ....

DACA AU APARUT PROBLEME CU DISCUSI LA "COLTUL INCEPATORULUI" EU MA LAS DE ACVARISTICA!!!!!!!!!!!!!!!!! smilie smilie

ORI E O INCONSTIENTA CRASA, ORI MEGALOMANIA IN ROMANIA ESTE PE CELE MAI INALTE CULMI, ORI VINZATORII NU MAI AU NICI UN FEL DE SCRUPULE.



imi cer scuze daca se simte cineva jignit, dar sa pleci ca incepator direct cu discusi, mi se pare total impropriu.

SCUZE INCA O DATA.
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

poate am gresit coltul... sunt inceator in forum : :sic:
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

am patru acvaii cu :xifo,moly,guppy,play,zebre,beta,nigrofasciatum,ancistrus,kuli. cel cu discusi si neoni e al cinci-lea
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si daca ai , ce te lauzi? Glumeam , confuzia a fost provocata de faptul ca ai postat aici cand puteai posta la sectiunea Boli si tratamente sau Cihlide.Daca vrei sa tii doar o pereche cred ca e ok numai ca daca incep sa-ti depuna si te umplu de pui o sa ai un acvariu neincapator.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mi-a mai venit inima la loc, am vazut o gramada pe forum, si-ti dau cuvintul meu ca nimic nu mi se pare imposibil.
sa inteleg ca imi dai dreptate cind spun ca discusii si incepatorii sunt 2 specii total incompatibile ?
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

eu zic ca mai cunosc cite ceva si nu mi-e usor deloc cu ei.
tre'sa fii cu ochii pe ei ca pe butelia galbena :o
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com