[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O mica problema  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut! Am un acvariu de 30 de litri pe care il am de 3 luni.In el am plante naturale toate, o piatra de aer cu o pompa de aer resun 9600 si un filtru aquael, si un substrat de nisip bine spalat de cam 3 cm. Pestisorii am 12 astfel: 4 xifo, 7 guppy, 1 sanitar alb. De cateva zile pe corpul unei femele de xifo, mai precis deasupra capului au aparut doua mici pete albe, rotunde, nu foarte albe. Ce se poate face. Este o boala sau nu? si daca da cu ce se poate trata?
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate fi Columnaris si asta e de rau...
[Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Aseara nu tin minte sa mai fi vorbit cu voi, dar in fine ce medicatie imi recomandati.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca e columnaris atunci trebuie sa-l tratezi cu sera bactopur direct.Sunt niste pastile care se dizolva in apa din acvariu (o pastila la 50 litri) care ar putea ajuta pestele tau.Le gasesti la pet shop sau la vinzatorii de pesti care se respecta.Dizolvi jumatate de pastila in acvariul tau iar dupa 3 zile schimbi 30% din apa.
Ar fi bine sa-ti treci si locatia ca sa poti fi ajutat mai repede, in anumite cazuri chiar e nevoie.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am vazut si al doilea topic.Din moment ce esti incepator nu cred ca iti poti da seama , eu zic sa iei medicamentul recomandat mai sus deoarece e un antibiotic bun la foarte multe boli si ai sanse mari sa se vindece.
Totusi daca petele sunt rotunde si mici asemeni bobului de gris e posibil sa fie gris.Daca ii mai apar pete prin alte parti tot micute si rotunde care nu se extind si daca se freaca de frunze sau substrat atunci are gris(grisul in denumirea lui populara este o boala care apare cand pestii sunt strestati de un factor cum ar fi aglomeratia de exemplu).

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Referitor la pestele meu, el practic nu e patat, ci putin sa zic asa decolorat, insa o sa iau medicamentul daca o sa il gasesc, iar daca nu il gasesc cum cred ca sunt sanse ce altceva as putea sa iau ?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu stiu exact ce ai putea sa iei io ti-am spus doar de bactopur direct pentru ca este singurul pe care l-am folosit in tratarea mai multor boli.Daca vrei mai multe informatii citeste articoloele facute stiky din aceasta sectiune , te vor ajuta.
Din descrierea ta e clar ca nu are gris asa ca e posibil sa fie columnaris.Dar nu sunt un expert mai asteapta si alte sfaturi.Concluzia era oricum ca ai prea multi pesti pentru 30 de litri.Ar trebui sa ramai cu maxim jumatate din cati ai acum ca sa fie si ei fericiti si lipsiti de boli.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com