[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat despre populare acvariu ~60 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
husky17
Member
[Avatar]

Joined: 03/04/2009 23:52:31
Messages: 129
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare,
spuneti-mi va rog cu ce sa populez acest acvariu?

image

image

dimensiuni: 57 x 35 x 35, maine face o sapt de cand am pus apa in el.

Daca mi-ar fi pus mie cineva intrebarea asta, as fi spus: niste rasboras, niste neoni etc. As vrea totusi niste pesti ceva mai mari, o perecbe sau, ma rog o familie insa nu-mi vine in minte nimic din ce as putea sa si gasesc prin partile astea de tara.

O seara buna !

In orice om exista o parte buna (proverb canibal)
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Daca vrei pesti un pic mai mari, si sa fie pereche, sau familie, poti incerca niste Mikrogeophagus ramirezi.
Dar eu as merge pe niste nasuri rosii (Hemigrammus bleheri) tinand de cum o sa arate acvariul ala.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
husky17
Member
[Avatar]

Joined: 03/04/2009 23:52:31
Messages: 129
Location: Iasi
IP:
Offline

alber wrote:Daca vrei pesti un pic mai mari, si sa fie pereche, sau familie, poti incerca niste Mikrogeophagus ramirezi.
Dar eu as merge pe niste nasuri rosii (Hemigrammus bleheri) tinand de cum o sa arate acvariul ala.


multumesc pentru raspuns, intr-adevar nasuri rosii sunt o varianta foarte buna mai ales ca stiu si de unde i-as putea procura.

dar o pereche de ramirezi mi-ar place si mai mult insa nu stiu unde as putea gasi o pereche Gold, cum este acesta

image

In orice om exista o parte buna (proverb canibal)
[Email] [Yahoo!]
belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

incerca cu niste microrazbora http://acvaristica.wordpress.com/2009/01/24/legenda-pesti-ii/ problema ar fi ca se gaseste mai greu

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2009 13:43:10

[WWW]
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

alber wrote:Dar eu as merge pe niste nasuri rosii (Hemigrammus bleheri) tinand de cum o sa arate acvariul ala.

Rummy nose sunt pesti activi, le place sa patruleze, in general de-a lungul sticlei frontale a acvariului; se recomanda ca lungimea minima a bazinului pentru ei sa fie 1 m.

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu as baga 8 neoni clasici si o pereche de Apistogramma boreli, sau orice alta specie de Apisto.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
MihaiA09
Member
[Avatar]

Joined: 10/08/2009 12:06:49
Messages: 169
Location: Deva Jud. Hunedoara
IP:
Offline

Daca vrei pesti mici si usor de intretinut cumpara guppy, xipho, platy, molly...

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~
[Email] [Yahoo!]
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

husky17 wrote:Salutare,
spuneti-mi va rog cu ce sa populez acest acvariu?

image

image

dimensiuni: 57 x 35 x 35, maine face o sapt de cand am pus apa in el.

Daca mi-ar fi pus mie cineva intrebarea asta, as fi spus: niste rasboras, niste neoni etc. As vrea totusi niste pesti ceva mai mari, o perecbe sau, ma rog o familie insa nu-mi vine in minte nimic din ce as putea sa si gasesc prin partile astea de tara.

O seara buna !


smocurile alea de plante din stanga cum se numesc?
belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

Pogostemon helferi

- Familia: Lamiaceae
- Habitat: Asia de sud-est
- Inaltime: 2-10 cm
- Latime: 5-10 cm
- Luminozitatea: medie-foarte mare
- Temperatura apei: 20-30o C
- Duritatea apei: 1-30 dGH

- Ph-ul apei: 6-7.5
- Observatii: Planta a fost descoperita in Tailanda apropare de granita cu Burma. Planta frumoasa de talie mica cu frunze crete si de un verde crud. Planta creste repede daca are lumina buna si substrat fertilizat, insa prezinta o dificultate crescuta. Trebuie mentionat faptul ca pesti ierbivori o mananca cu placere (deci aveti grija ce pesti aveti in acvariu).
[WWW]
Matteo
Junior member

Joined: 18/05/2009 11:36:34
Messages: 47
Location: ROMANIA Deva
IP:
Offline

Poti pune 2 scalari varietati mai deosebite si o "turma" de neoni, si 2 coridorasi panda ca sunt micuti.La mancatori de alge ia ceva mini-creveti ca e cam mic locul.
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

kyoshoy wrote:Rummy nose sunt pesti activi, le place sa patruleze, in general de-a lungul sticlei frontale a acvariului;

Mda, cam ai dreptate, cam mic bazinul. Alte Characidae mici atunci

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
husky17
Member
[Avatar]

Joined: 03/04/2009 23:52:31
Messages: 129
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

belzebut wrote:incerca cu niste microrazbora

Mai exista un amanunt pe care am uitat sa-l precizez, acest acvariu nu e la mine acasa ci la firma.
Daca ar fi la mine acasa, microrasborele probabil ca ar fi fost o varianta foarte buna, insa la firma, cu siguranta reactia ar fi: "ce-i cu mormolocii aia?"
Din acest motiv m-am gandit ca o pereche de ramirezi ar fi mai potrivita, sunt niste pesti impresionanti.

MihaiA09 wrote:guppy, xipho, platy, molly...

Ar fi o varianta sa iau doar masculi dintr-una (doua) din speciile mentionate si probabil ca majoritatea celor care ar privi acvariu ar fi multumiti. Dar eu cu siguranta nu m-as simti implinit ...

ultkas wrote:smocurile alea de plante din stanga cum se numesc?

a raspuns belzebut de o mie de ori mai complet decat as fi putut eu raspunde ...

Matteo wrote:Poti pune 2 scalari varietati mai deosebite si o "turma" de neoni, si 2 coridorasi panda ca sunt micuti.La mancatori de alge ia ceva mini-creveti ca e cam mic locul.

mi-a placut gluma ... a fost o gluma, nu?

minnardy wrote:Eu as baga 8 neoni clasici si o pereche de Apistogramma boreli, sau orice alta specie de Apisto.

Nu am avut niciodata cicilide, poate asta e unul dintre motivele pentru care m-a incantat asa tare ideea cu Ramirezi. Acum am cautat pe Goagal si Apistogramma boreli, intr-adevar coloritul lor predominant albastru ar da foarte bine cu verdele crud al plantelor insa ... unde sa-i gasesc?
Neoni clasici, din punct de vedere cromatic s-ar potrivi la fel de bine, insa acvariul e la limita si pentru o pereche de Apisto sau Ramirezi ...

Sunt deschis spre alte idei, insa Apiso / Ramirezi ramane deocamdata cea mai apropiata de mine.

O zi buna sa aveti !

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2009 16:19:24


In orice om exista o parte buna (proverb canibal)
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

"Matteo" wrote:Poti pune 2 scalari varietati mai deosebite si o "turma" de neoni, si 2 coridorasi panda

Toti in 60 de litri? Da' de ce?

Dupa cum arata acvariul nu prea cred ca husky17 e incepator, deci ma indoiesc ca o sa faca asa, din mai multe motive. Mi-e lene sa le reiau. In principal:
-acvariu plantat + pesti mari -> munca multa si inutila, intretinere greoaie: nu bun
-Acvariu plantat + suprapopulare -> nutrienti greu de controlat in apa si o mare incarcare biologica. Iarasi nu bun.
Mai sunt si altele...

Toate cele bune.
MihaiA09
Member
[Avatar]

Joined: 10/08/2009 12:06:49
Messages: 169
Location: Deva Jud. Hunedoara
IP:
Offline

Dar am si eu o intrebare: (cred ca asta va fi off-topic...scuzati) Scalari+pesti energici=bataie mare? Pentru ca am vazut un articol in care scria ca Scalarii sunt pesti mai inceti si ii eneveaza pestisorii mai agitati.

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~
[Email] [Yahoo!]
glasforex
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 22:08:01
Messages: 124
Location: Oradea
IP:
Offline

intradevar scalari sunt niste pesti maiestosi. lenti cu miscari fine, frumoase. pot fi si agresivi si teritoriali. daca nu sunt crescute perechile de mici impreuna orice alt peste de acceasi specie va fi batut si vazut ca un intrus. Crescuti de mici chiar si in acvarii moderate ca marime bataile nu sunt chiar asa de violente.
Nu le plac pestii agitati si cei care le fura hrana. de exemplu caraseii... de asemena nici pestii prea curiosi nu merg cu scalarii.. cum ar fi ciclhlidele africane.

Eu as opta pentru niste xipho rosii. 6bucati.
Sau daca mergi pe ideea unui nano si vrei sa umbli la plante niste neoni. carduri de 20 de bucati.
MihaiA09
Member
[Avatar]

Joined: 10/08/2009 12:06:49
Messages: 169
Location: Deva Jud. Hunedoara
IP:
Offline

Asta e cu scalarii. Dar merge cu guppy, xipho, platy etc.? Ii combinatie destul de buna?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~
[Email] [Yahoo!]
husky17
Member
[Avatar]

Joined: 03/04/2009 23:52:31
Messages: 129
Location: Iasi
IP:
Offline

MihaiA09 wrote:Dar merge cu guppy, xipho, platy etc.

ar merge si vivipari, dar eu vad doua variante: ori guppy ori xipho cu molly. Platy ... poate singuri, intr-o a III-a varianta.
Din nou, cromatic se pot obtine rezultate foarte bune dar ca majoritatea, genul asta de pesti au fost primii si prin acvariile mele de-asta inclin sa nu merg pe aceasta varianta.

glasforex wrote:Sau daca mergi pe ideea unui nano si vrei sa umbli la plante niste neoni. carduri de 20 de bucati.

Scuza-ma dar nu prea am inteles ce ai vrut sa spui. Ideea unui nano ... cam asta a fost ideea, de-asta e inaltimea asa mica, vreau doar plante scunde si medii.
Si apoi ... ce au neonii cu plantele care sunt deja? de ce tre' sa umblu la plante?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2009 19:09:16


In orice om exista o parte buna (proverb canibal)
[Email] [Yahoo!]
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

Xifo cam sar, acvariul e deschis...
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@husky17 ai cumva CO2? ca arata misto plantele
MihaiA09
Member
[Avatar]

Joined: 10/08/2009 12:06:49
Messages: 169
Location: Deva Jud. Hunedoara
IP:
Offline

Xifo cam sar, acvariul e deschis...
Ciudat nu prea am auzit povestea asta. E adevarat cand aveam maternitate cu xipho in ea, dansa a sarit din el si a intrat masculul

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com