[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
PO4 si altele  XML
Forum Index » Apa
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

In urma cu cateva zile, m-a apucat doru' de facut teste. Buuun, am facut niste aranjamente cu colegu' tropikana si m-am pus pe masurat.
Ce mi-a iesit:
Kh-5
Gh-11, onorabile amandoua zic eu,
Ph-6.5-6.8-in regula si asta
NO3 pe undeva pe la 25
Fe 0.8-1
E, astea as zice eu ca sunt in regula
Ce m-a frapat si a nascut si titlul acestui topic, a fost testul de PO4. Nu am reusit sa-l fac, de fapt nu am reusit sa-l citesc. O valoare foarte mare a iesit, o culoare care depaseste orice nuanta a testerului.

Intrebarea mea ar fi urmatoarea: pot "indoi" apa din acvariu cu ceva apa distilata iar rezultatul (poate in acest fel imi va da o culoare mai...umana) sa-l in multesc cu 2; in acest fel afland valoarea reala?

A, am uitat. Am facut un test si apei de la robinet si mi-a dat o valoare de 0.2 ppm. E in regula, sau o fi testerul busit?

This message was edited 2 times. Last update was at 27/11/2009 00:11:59


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

daca vorbesti de po4 de la jbl, nu mai tin minte, dar daca e 5mll de apa, atunci mai baga 5 mll din acvariu peste apa cu reactiv si incearca sa citesti, daca tot nu, mai baga 5 mll de apa din acvariu.
Apropo misto rezultate dupa atata timp dar ph ?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2009 23:56:19

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Testul "merge" cu 10 ml, deci daca dublez "doza" nu-i bai. Bun
Ce vrei sa spui cu Ph?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ce ph ai , trebuie sa-mi bag ochelarii ? cred ca da

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2009 00:04:13

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ori sunt prea obosit, ori cu capu'. Ce nu-ti convine la Ph? E prea mic? Prin zona asta il tin de cand ma stiu, altul n-am Daca ti se pare prea mare, mai mic nu il fac, deoarece as ramane doar cu plantele

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nuuuuuuuuu........ eu nu vedeam daca ai pus si ph-ul si ceream un rezultat la ph, in fine am vazut ca este , de asta ziceam de ochelari

ce-ai facut cu po4 ?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io zic sa amesteci o parte apa din acvariu si o parte apa distilata. Poate reusesti sa citesti culoarea. Daca da, inmultesti valoarea citita cu doi.

Daca tot depaseste orice nuanta de pe scala de culori a testului ....... amesteci trei sferturi apa distilata cu un sfert apa din acvariu . Inmultesti valoarea citita cu 4 .
Sper ca n-am fost jignitor de explicit .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Radu, gata, mi-ai luat o piatra de pe inima. Cat pe ce sa mor de ras
Faraoane, e bine sa fi jignitor de explicit; unii dintre noi nu avem intotdeauna inclinatii matematice, din contra (personal, mintea mea mai mult de inmultire nu poate )
Ca sa revin, am mai facut aseara un test, avand in vedere ca l-am facut dupa ce am schimbat cam 30% din apa. Vreo 40 de litri. Si acesta, la fel, a iesit "necitibil". Ma voi opri la un peco sa iau un kil de apa distilata, sa vad si eu cam cat PO4 am prin acvariu.
Am uitat. In primul post al acestui topic, am scris:
alber wrote:Am facut un test si apei de la robinet si mi-a dat o valoare de 0.2 ppm. E in regula, sau o fi testerul busit?

Ce ziceti de asta?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2009 13:37:02


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E plauzibil sa fie 0,2 la robinet.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Porcu wrote:E plauzibil sa fie 0,2 la robinet.

Ok, multam fain
Am rafecut testul de PO4, folosind 2.5 ml. apa din acvariu si 7.5 ml. apaq distilata. De data aceasta, rezultatul este ceva mai clar, in sensul ca poate fi totusi aproximat. Daca pe hartia de comparatie ar mai fost o nuanta putin mai inchisa, care sa indice 2 ppm, totul ar fi fost ok.
In concluzie, presupun ca PO4 la mine, este in jurul valorii de 8 ppm.
Ce risc la o asemenea concentratie de PO4? Sau este ok si nu risc nimic

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Atata timp cat ai si ceilalti nutrienti ok, nu risti nimic. Povestea cu nutrientii care trebuie sa fie in diverse ratii e si ea depasita.
Dar, marturisesc ca, folosind EI, nu am ajuns niciodata la valoarea asta de fosfati si pot sa te proclam (99% sigur) campion la categoria asta. Pacat ca nu era nici un concurs in acest sens . Adica un acvariu in regula cu o cantitate imensa de fosfati.

Totusi e momentul sa te intrebi:
1 - Testul indica bine? Eu cred ca nu. Poate ar trebui sa imprumuti un alt test de la cineva si sa refaci masuratoarea. Cu etalonatu' testelor nu va mai bat la cap, am zis de prea multe ori... Dar repetarea cu un alt test, alti reactivi etc e foarte realizabila, chiar daca nu e 100% relevanta.
2- Daca a doua masuratoare iti iese la fel, sau comparabila, intreaba-te cum ai ajuns la valoarea asta. Nu cred ca ai adaugat atata fosfat cat sa se poata acumula in aceasta cantitate. Apa de la robinet joaca si ea un rol, cu siguranta, dar de la 0,2 la 8 e cale lunga. Cel mai probabil ai o sursa de fosfati in acvariu (substrat neaspirat, mancare prea multa, ceva animale moarte si uitate pe acolo, pesti, melci, creveti, plante in descompunere etc.)

Ideea ar fi, daca nu ai scapat borcanu' cu fosfat in acvariu, sa incerci sa iti dai seama cum ai ajuns la valoarea asta. Stiu ca ma repet, dar eu raman sceptic cu privire la corectitudinea testului.

Toate cele bune.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Val wrote:Testul indica bine? Eu cred ca nu. Poate ar trebui sa imprumuti un alt test de la cineva si sa refaci masuratoarea. Cu etalonatu' testelor nu va mai bat la cap, am zis de prea multe ori... Dar repetarea cu un alt test, alti reactivi etc e foarte realizabila, chiar daca nu e 100% relevanta.

Lucrul acesta m-am gandit si eu sa il fac. Ori mai fac test in alte acvarii verificate cu alt material, ori imprumut eu un test si mai repet la mine. Treaba cu etalonarea nu stiu s-o fac (sau daca pot sa o fac), cu toate ca imi suna cunoscut.

Val wrote:Daca a doua masuratoare iti iese la fel, sau comparabila, intreaba-te cum ai ajuns la valoarea asta. Nu cred ca ai adaugat atata fosfat cat sa se poata acumula in aceasta cantitate. Apa de la robinet joaca si ea un rol, cu siguranta, dar de la 0,2 la 8 e cale lunga. Cel mai probabil ai o sursa de fosfati in acvariu (substrat neaspirat, mancare prea multa, ceva animale moarte si uitate pe acolo, pesti, melci, creveti, plante in descompunere etc.)

Hai sa merg din aproape in aproape.
Din dorinta de a asigura plantelor tot "confortul", am crescut treptat cantitatea de EI adaugata in acvariu, ajungand in momentul de fata la 10 ml/zi. Plantele sunt ok, fara urma de alga (exceptand GSA) iar pestii zburda fara probleme. Nu tu mortalitati, nu tu alte necazuri. Ma gandesc la faptul ca daca plantele nu ar papa tot EI-ul, sau ar papa prea putin fata de cat le dau eu, ar trebui sa am niste varfuri de concentratie si la NO3. Dar asta este pe undeva pe la 25 ppm. Adica vreau sa spun daca am un varf la o substanta ar trebui sa am si la cealalta. Corect?
Apa de la robinet, am testat-o si mi-a iesit o concentratie de PO4 de 0.2 ppm. Deci vine si de acolo ceva, chiar daca nu mult.
Substart neaspirat - din cauza plantelor prea multe, substratul este neaspirat cam de anul trecut de pe vremea asta. Poate am dat usor cu degetul pe la suprafata, ridicand ceva gunoaie din pietris.
Mancare multa nu cred ca dau. Pestii sunt hraniti o data la 2 sau 3 zile. Hrana congelata o data la 2 saptamani
Pesti morti nu sunt si nici creveti. Poate melci, dar de astia nu-mi pot da seama, intrucat numarul lor este constant. Nu pot spune ca la un monent dat am foarte multi, ca apoi sa dispara, tragand lesne concluzia ca ar putrezi pe undeva.
Plante in descompunere nu sunt, Scot din acvariu tot ce nu este prins de tulpina. Zilnic.
Singura concluzie ar fi substratul. Parerea mea
Iar din primavara schimbul de apa inseamna 80 l pe saptamana la un acvariu de vreo 120 net.
Ce ziceti, sa opresc fertilizarea pentru 4-5 zile si sa bag niste schimburi masice de apa? Sau sa las lucrurile asa cum sunt?
Desigur, maine incerc sa refac testele cu alte solutii

This message was edited 2 times. Last update was at 27/11/2009 23:00:53


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

fara urma de alga (exceptand GSA)fara urma de alga (exceptand GSA)

GSA (Green SPOT Algae) la 8ppm de PO4??? Daca nu cumva le confunzi cu GDA, cum se mai intampla, atunci cel mai probabil testul e gresit. Cam la peste 1-2 ppm PO4, GSA dispar in cateva saptamani.

ajungand in momentul de fata la 10 ml/zi

10ml pe zi, adica 70ml pe saptamana? Sau 10ml pe zi, de trei ori pe saptamana, deci 30ml/saptamana in total?

Ma gandesc la faptul ca daca plantele nu ar papa tot EI-ul, sau ar papa prea putin fata de cat le dau eu, ar trebui sa am niste varfuri de concentratie si la NO3. Dar asta este pe undeva pe la 25 ppm. Adica vreau sa spun daca am un varf la o substanta ar trebui sa am si la cealalta. Corect?

Mmmm, nu neaparat. Plantele pot consuma mai mult dintr-un nutrient decat din celalalt, proportional vorbind, desigur. Dar chiar si asa, la o valoare target de 25ppm NO3 ai putea sa nu ai 2,5ppm PO4 (asa cum ar fi proportional) ci 3-4ppm. Asta presupunand ca NO3-ul e cel mai consumat si PO4-ul cel mai putin consumat. Nu cred ca ai cum sa ajungi la 25:8, chiar si asa. Saaaaau, e incorect testul de NO3...

As ramane in mod normal la cele doua posibilitati: o sursa de PO4, de exemplu substratul, sau testul incorect.
Dar, avand in vedere toata descrierea ta de mai sus, cu schimb de apa saptamanal de peste 60% (ceea ce inseamna un reset serios in ceea ce priveste nutrientii), impreuna cu ceva GSA in acvariu, eu pariez pe un test eronat.
Chiar, daca faci testul imediat dupa schimbul de apa, indica aceeasi valoare?

Daca te hotarasti sa il refaci, fa-o cu un test de la o alta firma, ca sa fii sigur ca nu folosesti reactivi din acelasi lot.
Apropos, de exactitatea testelor, ai vazut postarea lui nano de aici? Ia uite ce diferente la NO3, de exemplu... Sa tot folosesti teste de acvaristica.


Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2009 00:00:52

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Val wrote:GSA (Green SPOT Algae) la 8ppm de PO4??? Daca nu cumva le confunzi cu GDA, cum se mai intampla, atunci cel mai probabil testul e gresit. Cam la peste 1-2 ppm PO4, GSA dispar in cateva saptamani.

Nu stiu cand voi ajunge sa le deosebesc. Dar, avand in vedere ca se fixeaza pe lucrurile fixe din acvariu, pe plantele cu crestere lenta si este foarte greu de "raschetat" (imposibil de pe plante), am zis ca este GSA. IAr cand se "invecheste" devine de un verde foarte inchis, aproape negru.
Val wrote:10ml pe zi, adica 70ml pe saptamana? Sau 10ml pe zi, de trei ori pe saptamana, deci 30ml/saptamana in total?

70 ml pe saptamana. Fertilizez in fiecare dimineata, inainte sa sar in izmene, cate 10 ml. Deci, 70 / saptamana. Scuza-mi repetitia, dar te-am vazut usor uimit?
Val wrote: Saaaaau, e incorect testul de NO3...


Nu cred. de fapt nu indraznesc sa cred. "Prietenii stiu de ce"
Val wrote:Chiar, daca faci testul imediat dupa schimbul de apa, indica aceeasi valoare?

Nu, valoarea este alta. De fapt nuanta de culoare este alta, dar tot foarte departe de nuanta superioara a testului. Deci imposibil de stabilit oncentratia.
Posibil si testul sa fie gresit (varianta ce mi-ar conveni ). Dar atunci in seamna ca la robinet ar trebui sa fie 0? Atunci ce "vede" testul in apa, ca mie mi-a dat 0.2 ppm

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

. Deci, 70 / saptamana.


E cam mult 70ml pe saptamana. la resetul pe care il faci nu cred ca vrei avea necazuri, dar e pur si simplu risipa. Barr dadea aici uptake-urile maxime pentru un acvariu high light, high CO2. Ar veni 4,2ppm pe saptamana PO4 si vreo 28ppm pe saptamana NO3. Daca tinem cont de aditia pe care o faci tu (saptamanal 70ppm NO3, 7ppm PO4, schimb de apa de 66%) si bagam datele astea in tabelul de aici rezulta un target de 8,4ppm PO4 si cam 91ppm NO3. Repet, asta presupunand uptake-urile maxime pentru un acvariu iluminat puternic, cu o mare masa verde si o aditie puternica de CO2.
Concluzie
1. Cel putin unul dintre teste e defect. Ori ala de NO3 care iti indica 25ppm, ori ala de PO4 care iti indica 8ppm. Conform ultimelor calcule, e mai probabil sa fie eronat ala de NO3.
2. Pui o cantitate prea mare de macro (presupunand ca inca folosesti solutia de la mine, ca eu asa am facut calculele de mai sus). Desi asta e ideea metodei tu pui mult prea mult si la reset arunci o mare parte, cel mai probabil.

Acum tre' sa fug, asa ca am scris cam in graba. Sper ca am fost suficient de lizibil, ca nu am dat vreun link aiurea si ca nu am facut vreun calcul terci. Sorry daca e asa, nu am timp sa recitesc
Toate cele bune

This message was edited 4 times. Last update was at 28/11/2009 23:07:30

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mi-am bagat nasul in articolul lui Barr. Nu am vazut, sau poate nu am inteles eu, la ce volun al acvariului da el acel uptake. Pentru ca probabil are o mare importanta. Una e un bazin de 100 l si alta unul de 200. Corect?
In rest, calculele facute de tine sunt ok (asta pentru ca ai spus ca esti pe fuga, altfel nu indrazneam ); am vazut ca ai luat de acolo uptake-ul maxim, probabil nerealist la bazinul meu.
M-ai convins de un lucru. Fertilizez prea mult (solutia este de la tine). Voi incepe sa reduc treptat cantitatea de fertilizant pana voi ajunge undeva la jumate. Sa vedem unde ajung, deoarece am crescut fertilizarea dintr-un motiv simplu. Cu ceva timp in urma (saptamani bune) pe vreo doi pui de Pogostemon, exact in mijloc, in locul de unde ies frunzele noi, am vazut putina cianobacterie. Cred ca am identificat-o corect, culoare albastruie, si se lua foarte usor, avand o consistenta grasime in apa (cred ca ma intelegeti). Nu mi-am putut folosi simtul olfactiv, deoarece suprafata afectata a fost foarte mica (cam cat gamalia unui bat de chibrit). Am scos ambii pui din acvariu, si i-am spalat sub un jet subtire de apa, direct la robinet. "Tratamentul" acesta a fost aplicat o perioada mai lunga de timp, spaland acei pui de vreo 4-5 ori; de fiecare data cand aparea nemernica. COncomitent am marit si fertilizarea, deoarece am citit ca nitratii mici le favorizeaza. In final am scapat de jigodie, nu a mai aparut nicaieri in acvariu sau pe plante.
In alta ordine de idei, aseara am mai facut un test, folosind 1 ml apa din acvariu si 9 ml apa distilata. Rezultatul a fost cam 1-1.2 ppm, ceea ce inseamna cam 10-12 ppm in apa din acvariu
Sunt intr-o dilema totala, dar parca inclin sa te cred, Val, cand imi acuzi testul de infidelitate.
Numai bine

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu am vazut, sau poate nu am inteles eu, la ce volun al acvariului da el acel uptake

Pai uptake-ul e tot in ppm. Fiind vorba de o solutie apoasa asta e acelasi lucru cu mg/l. Miligrame pe litru. Deci nu conteaza marimea acvariului.

Din descriere ai identificat corect si GSA-ul si cianobacteria.
am vazut putina cianobacterie

Ai facut bine ca ai marit fertilizarea ca sa scapi de cianobacterii, da' chiar asa ciuda aveai pe ele? 70ppm NO3 pe saptamana? :-). Nici Rasputin daca ar fi fost cianobacterie nu ar trai la peste 90ppm NO3 cat e targetul tau.
Cum ziceam si mai sus, pana la urma, testul de PO4 ar putea sa nu fie prea departe de adevar, la dozarea ta si shimbul de apa pe care il faci. Dar asta inseamna ca e vraiste testul de NO3 daca iti indica doar 25ppm... Una din doua. Adica plantele pot consuma un nutrient mai mult decat altul, sporadic. Mai ales atunci cand, un timp, au fost private de un nutrient, il vor consuma mai "cu pofta" cand il vor avea la dipozitie. Dar la o fertilizare EI continua, nu prea cred.

Toate cele bune.

Later edit:... De ce imi era frica nu am scapat. Nu sunt 70ppm si nici targeturile nu sunt corecte. Am calculat totul pentru acvariu de 100litri. Am uitat, scuze. Ca doar n-am preparat eu solutia aia... Deci calculele sunt gresite ca valori, trebuie inmultit totul cu 100/120, adica aproximativ 0,83.
Pentru PO4 adaugai 5,83ppm pe saptamana, iar targetul minim este 6,7ppm.
Pentru NO3 adaugai 58,3ppm pe saptamana, iar targetul minim este 74ppm.
Fiind acvariul tau, sunt sigur ca stiai deja, dar ai fost prea finut ca sa ma tragi de urechi.
Whatever, tot e prea mult si tot ce am zis mai sus ramane adevarat. Mai putin valorile calculate pentru 100 de litri.

Sper ca n-am mai gresit nimic acum.

This message was edited 5 times. Last update was at 28/11/2009 23:48:52

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Val wrote:
Nu am vazut, sau poate nu am inteles eu, la ce volun al acvariului da el acel uptake

Pai uptake-ul e tot in ppm. Fiind vorba de o solutie apoasa asta e acelasi lucru cu mg/l. Miligrame pe litru. Deci nu conteaza marimea acvariului.

Mda, mi-am mai "luat-o" odata , dar las' ca omul cat traieste, tot invata
Val wrote:Ai facut bine ca ai marit fertilizarea ca sa scapi de cianobacterii, da' chiar asa ciuda aveai pe ele? 70ppm NO3 pe saptamana? . Nici Rasputin daca ar fi fost cianobacterie nu ar trai la peste 90ppm NO3 cat e targetul tau.

Nu ciuda, groaza. La cate alge am avut la inceput si la cat mi-am murat degetele pigulind la ele, nemaivorbind de stresul exercitat asupra umilei mele materii cenusii, nu am vrut sa o iau de la capat cu chinuiala. Asa ca i-am dat in nas, pana la loc comanda, dupa cum se vede
Hai ca mai vad care este treaba cu testele si voi posta in continuare pana la deplina lamurire a neconformitatilor
Numai bine

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am si eu sa spun ceva.
In articolul dat de tine, am gasit asta: PO4 at very high levels can influence alkalinity (KH) above 5ppm-10ppm.
De unde sa trag totusi concluzia ca PO4 meu e cat de cat ok, avand Kh 5? Sau sa intreb altceva: ce inseamna verry high levels in acceptia lui Barr?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2009 00:24:29


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com