[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Chimia apei  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rookie!!
Tin la viata pestilor si nu vreau sa ii torturez.

Am setat un acvariu de cca 150L (130L apa efectiv) cu un filtru Fluval 3 Plus, si care e la ciclat de 5 zile.

-3 neoane TLD 830 (3x18W - stiu ca sunt insuficiente dar nu am gasit de 36W - 90cm - pur si simplu nu sunt in bucuresti)
- plante, destul de multicele, dar nu stiu sa va spun speciile acum si ar dura prea mult sa stau sa le caut pe net si sa le enumar. Data viitoare am sa stiu sigur.

- fara pesti momentan


Probleme:

1. Apa extrem de dura
- Dupa ce a stat 3 sapt la decantat am introdus apa in bazin, iar in primele 3 zile de functionare s-a depus calcar,violent, pe toti peretii bazinului. In fiecare zii ii curat si sper sa fie mai putin - dar cred ca aberez - el oricum o sa fie prezent.

2. Ph-ul apei este incredibil de mare - ph=9.

3. Apa are un aspect tulbure - albicios.


Intrebari:

1. exista vreo modalitate de a verifica duritatea apei? cum? cu ce solutii sau "aparatura"? Se poate controla, modifica duritatea apei? cum? solutii?

Va rog nu cu lectii de chimie pt ca e plin forum de astea. Daca ma puteti ajuta cu raspunsuri simple si la obiect.


2. Cum se poate modifica ph-ul apei (asta stiu sigur ca se poate , dar cum)? solutii?
exista vreo modalitate "MAI EXACTA" de verificare a ph-ului decat solutiile acelea de pe piata...(pui cateva picaturi in apa dupa care urmaresti corespondenta cu bara de culori - Asta am folosit eu)?

3."Sarea in apa" - am citit pareri pro si contra despre " a pune cateva linguri de sare" in bazin. Sunt aberatii sau chiar se practica? Daca daca, ce fel de sare ( stiu ca nu iodata) , si in ce cantitati si cand anume trebuie pusa?

4. "Bactozim" - pastile pe care le-am introdus in acvariu cand am inceput ciclarea apei. Ei zic ca in cateva zile isi arata efectul - claritatea apei. EU NU L-AM SESIZAT. Sunt bune de ceva?
Exista alte solutii, metode pt a avea o apa cristalina?

5. Pt plante sunt necesare solutii de crestere? Afecteaza solutiile respective chimia apei? Provoaca aparitia algelor?

Cam astea ar fii intrebarile la care as dorii niste raspunsuri exacte inainte sa pun pestii in acvariu. Mersi anticipat.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AtoM wrote:1. exista vreo modalitate de a verifica duritatea apei? cum? cu ce solutii sau "aparatura"?
Testere se gasesc in PetShopuri mai rasarite. La pH-u' ala presupun ca apa ara o duritate uriasa.

AtoM wrote:exista vreo modalitate "MAI EXACTA" de verificare a ph-ului decat solutiile acelea de pe piata...(pui cateva picaturi in apa dupa care urmaresti corespondenta cu bara de culori - Asta am folosit eu)?
pH-metre electronice.



La intrebarile tale gasesti raspunsuri pe forum daca ai rabdare sa rasfoiesti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

AtoM wrote:Rookie!!

Probleme:

- dar -

Va rog nu cu lectii de chimie pentru ca e plin forum de astea. Daca ma puteti ajuta cu raspunsuri simple si la obiect.

Cam grea incercarea pentru simpli muritori... Hai sa zicem ca ai un catel mic , care , atunci cand ridici mana , se retrage cativa pasi. Daca il legi ca pe un muschi tiganesc , imobilizandu-l total, si ridici iar mana spre el, nu se va mai retrage. In afara de faptul ca va fi , nu a devenit brusc nici mai curajos, nici nu a orbit ...
Poate vreo :zana: buna ar putea sa lase chimia sau lectiile de chimie deoparte in incercarea de a da raspuns exact . Faptul ca esti hotarat, e un punct pozitiv pentru tine , dar nu e indicat sa ignori cauzele care genereaza efectele . Ceea ce ai tu acolo e un sistem de factori, specific si individual. Cred ca doua acvarii perfect identice ( si ma refer la toti factorii care intra in discutie ) e foarte putin probabil sa gasesti. De aceea , multi iti vor da sfaturi, ca si mine de altfel, pe criteriul : similitudini posibile.
Apa dura : -modalitati (fara prea multa chimie) de reducere a duritatii , cat mai scurt si cat mai practic ( adica asta ar fi fara paranteze ) :
1. Adaos de apa de ploaie ( ca tot a plouat si parca nu mai vrea sa se opreasca ploaia... De obicei, are si un pH mai scazut decat cel din acvariul tau, iar odata cu duritatea, ajungi si la un pH mai bun)
2. Adaos de apa distilata ( efect identic, chiar mai bun decat apa de ploaie, dar daca trebuie sa o cumperi... :o , e mai scump)
3. Fierberea apei urmata de decantarea ei ( aici ar fi urmat vreo doua lectii de chimie , carbonati, bicarbonati, descompuneri termice, solubilitatea sarurilor, si zau ca ar mai fi ...)
Cat priveste plantele, las pe altii sa se pronunte, pentru ca eu n-as putea decat sa emit niste pareri bazate pe empirism , destul de subtirel si ala .
Ca adaos, orice substanta introdusa in apa, si care se dizolva in ea, modifica " chimia apei".
Pe mine, daca vrei , poti sa ma ignori, dar asculta ce ti-a spus MA , cum tot mai ai timp destul pana la ziua H , da-i printre topicuri si :citeste: . Cinci minute de citit te pot scuti de mai mult de cinci ore de munca grea si nedorita.
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

AtoM wrote:
5. pentru plante sunt necesare solutii de crestere? Afecteaza solutiile respective chimia apei? Provoaca aparitia algelor?


pentru plante, a mai faina solutie de crestere, este apa "curgatoare" (schimbarea la picatura), lumina cu spectru preponderent favorabil cresterii plantelor, si ultimul in lista dar primul ca importanta, bioxidul de carbon (chiar si ala cirpacit din sticla de plastic cu zahar si drojdie, pentru inceput)
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:

pentru plante, a mai faina solutie de crestere, este apa "curgatoare" (schimbarea la picatura), lumina cu spectru preponderent favorabil cresterii plantelor, si ultimul in lista dar primul ca importanta, bioxidul de carbon (chiar si ala cirpacit din sticla de plastic cu zahar si drojdie, pentru inceput)


...cu "schimbarea la picatura" m-ai bagat mai rau in ceata...daca mai era cazul...poti sa fii mai explicit? ..
..lumina...am zis...am niste TLD 830..si sunt achizitionate in urma sfaturilor primite tot de la unii dintre voi.
..cu bioxidul de carbon ...e cam problematic...stiu , am citit sute de reply-uri despre plante si toti zic ca daca vrei un acvariu plantat trebuie neaparat o instalatie CO2. ..Dupa cum am spus..momentan ajunge cu investitiile...vreau doar sa stiu daca platele se pot dezvolta, sau daca au de suferit fara instal de CO2.

..de exemplu in dimineata asta am observat ca deja resimt "neplacerea" de a "supravietui" in "otrava" din bazinul meu...unele dintre ele si-au pierdut niste frunze care s-au ingalbenit, alte au frunzele negre sau in curs de .. de parca ar fii arse...
..alte simptome..majoritatea au frunzele "piscate, perforate" si clar nu erau asa cand le-am luat...iar unele au marginile frunzelor galbene si in curs de uscare....

CE AR TREBUII SA FAC URGENT?...CHIAR IMI PARE RAU PT ELE...ABIA LE-AM GASIT
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa nu te descurajezi.
Apa poate fi albicioasa din cauza ca acvariul nu este inca ciclat. Solutiile minune care grabesc ciclarea nu sunt intotdeauna chiar atit de bune precum se zice. Pentru o apa crstalina si curata schimburile sunt absolut necesare si indispensabile + un filtru performant.
E posibil ca plantele sa fi suferit vreun soc de pH, mai ales ca zici ca la tine in zona acesta este destul de mare. Important e sa alegi plante mai putin pretentioase pentru inceput, care se adapteaza mai usor conditiilor unui acvariu nou.
Rabdare si curaj!

P.S. Incearca sa aflii ce plante ai, ca sa poti fi ajutat.
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Testere se gasesc in PetShopuri mai rasarite. La pH-u' ala presupun ca apa ara o duritate uriasa.


In care PetShopuri rasarite? Pt ca eu am fost la Animax Turda si ei mi-au dat testul PH cu solutia lichida.
..Intr-adevar in bazin nu cred ca mai e apa acum.....mai degraba "otrava"...si chiar as vrea sa schimb situatia..pt ca au inceput sa moara si plantele.


horea wrote:
1. Adaos de apa de ploaie ( ca tot a plouat si parca nu mai vrea sa se opreasca ploaia... De obicei, are si un pH mai scazut decat cel din acvariul tau, iar odata cu duritatea, ajungi si la un pH mai bun)
2. Adaos de apa distilata ( efect identic, chiar mai bun decat apa de ploaie, dar daca trebuie sa o cumperi... , e mai scump)
3. Fierberea apei urmata de decantarea ei ( aici ar fi urmat vreo doua lectii de chimie , carbonati, bicarbonati, descompuneri termice, solubilitatea sarurilor, si zau ca ar mai fi ...)


OK...apa de ploaie..nu am acum chiar daca in tara sunt superinundatii.
Apa distilata as putea sa o iau in calcul....dar ce cantitate..sau ce procentaj. Am 130 L de lichid in bazin.
Sau pur si simplu scot din apa din bazin si completez cu cea distilata dupa care fac testul de PH pana ajunge la valori acceptabile?

Cu FIERBEREA am o mare dilema. Asa um ziceti voi tot timpul "pune ochiul si citeste" am vazut pe forum ca NU PREA E INDICAT sa fierbi apa...ca fierberea ar distruge microclimatul. ACUM care e VARIANTA cea buna? SE FIERBE APA inainte de a o pune in bazin SAU NU?

Oricum mersi pt sfaturi .....iar in continuare o sa imi spun si eu o parere OFF TOPIC despre o anumita practica de pe FORUMUL acesta:


MARELE ALB wrote:La intrebarile tale gasesti raspunsuri pe forum daca ai rabdare sa rasfoiesti.


horea wrote:Pe mine, daca vrei , poti sa ma ignori, dar asculta ce ti-a spus MA , cum tot mai ai timp destul pana la ziua H , da-i printre topicuri si . Cinci minute de citit te pot scuti de mai mult de cinci ore de munca grea si nedorita.


horea...CAUTA TU IN SEARCH pe forum :"apa dura", "duritatea apei", "dedurizare" si alte "keywords- uri" si spune-mi si mie cate posturi gasesti si daca cele 5 minute iti ajung sa obtii un raspuns...ca sa nu mai zic de search pe net.

...de obicei nu ignor nici un sfat de la voi ...dar se intampla ca uneori sa nu pot pune in aplicare anumite sfaturi din considerente de timp sau diverse alte motive.

Dupa cum am spus - am facut acvariul ca pe un HOBBY nu ca pe o pasiune, un mod de viata, sau o afacere cum se intampla cu unii de pe aici (nu ca ar fii ceva rau in asta), si nu imi pot dedica tot timpul meu liber in a-mi supraveghea acvariul si a face teste si ajustari in evolutia lui. Stiu ca acum o sa imi sariti in cap si o sa ziceti " lasa-te si lasa-ne frate daca nu ai chef de acvaristica" si tocmai asta vreau eu sa subliniez aici.

Am vazut pe forumul acesta o atitudine destul de tensionata din partea MAI MARILOR sau a VETERANILOR forumului fata de incepatori care intr-un fel sau altul cauta rezolvari pe cat posibil rapide la problemele aparute, iar daca omul insista sa primeasca niste raspunsuri concrete atunci postul lui este blocat sau cine stie ce alte "amenzi" i se mai aplica.

De exemplu de cand am gasit forumul l-am tot rasfoit si am vazut diverse topicuri legate de problemele incepatorilor si de cum se seteaza un acvariu bineinteles. In majoritatea topicurilor exista cateva persoane care incearca sa puncteze niste raspunsuri simple si concrete asa cum majoritatea incepatorilor cer. ( Am remarcat indeosebi pe Razvan - CARAPICIUL SEF, Dolly si MARELE ALB - desi, ultimul la postul asta nu prea m-a "luminat")

In rest toata lumea te trimite sa CITESTI.

Ideea de a sta si a rasfoii forumul si netul mi-a venit si mie si am tot citit.

Dar din cate stiu eu un FORUM pt asta e creat: K niste oameni cu experienta si care au niste raspunsuri la varii probleme sa le impartaseasca si amaratilor care abia se initiaza in activitatea respectiva.

Aici treaba sta altfel. Pui 5 intrebari dupa care vine cineva care iti da un raspuns concret la una dintre ele si dupa aceea vin alti 10 si te pun sa citesti cine, ce, pe unde - despre celelalte 4.

Acum probabil ca ADMIN imi va zice ca e problema de spatiu si de aceea se prefera a nu se repeta anumite raspunsuri. Crede-ma ca la cate reply-uri am vazut - cu "du-te si cites-te ma si tu ca noi nu stam sa ne rupem degetele pt tine", cel putin jumatate daca dateau raspunsuri exacte era o realizare. Dar, asa...."amaratul" intreaba si iar intreaba..si tot asa pana ce in mod inevitabil postul este blocat sau inchis.

Oricum ideea finala e ca : NU NE MAI TRIMITETI FRATILOR SA CITIM ATAT. DACA PUTETI DA UN RASPUNS SIMPLU SI TOTAL DEZINTERESAT, FACETI-O, DACA NU , LASATI-I PE ALTII CARE POT. IDEEA CU CITITUL SI RASFOITUL NU TINE "5 MINUTE" CUM ZICEA CINEVA.
Dupa cum spuneam mai sus - sunt oameni care fac "acvaristica" , ca si hobby nu ca un mod viata....si nu isi pot petrece tot timpul pe net sau prin carti. Daca pot obtine un raspuns de la voi - BINE , daca nu - asta e, timp irosit.

STIU CA AM SUPARAT , ENERVAT MULTE PERSOANE SI IMI ASUM TOT CE AM SPUS.
SCUZE DACA TONUL A FOST PREA ACID DAR STIU CA PE UN FORUM SUNT ACCEPTATE TOATE REMARCILE (CRITICI SAU LAUDE).
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Consulta site-ul www.tropica.com. Acolo gasesti informatii despre plante si poze cu acestea. Iti va fi mult mai usor sa le identifici. Iti trebuie insa rabdare. De data asta chiar trebuie sa citesti, daca vrei sa stii cam ce ai prin acvariu. :-)
Succes!
clio
Junior member

Joined: 13/07/2005 20:14:24
Messages: 16
IP:
Offline

eu ma chinui de 20 de ani sa dezleg tainele acvaristicei, care inseamna deopotriva chimie, biologie si restul stiintelor inrudite, si-mi pare ca esti putin cam nerabdator.
tocmai in a citi si invata intr-una consta marea frumusete a acestui hobby, care demult a trecut pragul catre stiinta.
RABDARE SI LECTURA
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

clio wrote:eu ma chinui de 20 de ani sa dezleg tainele acvaristicei, care inseamna deopotriva chimie, biologie si restul stiintelor inrudite, si-mi pare ca esti putin cam nerabdator.
tocmai in a citi si invata intr-una consta marea frumusete a acestui hobby, care demult a trecut pragul catre stiinta.
RABDARE SI LECTURA


bafta mare..si mult succes...eu chiar nu vreau sa ajung savant. Dupa cum am spus Acvariul (pt ca nu pot spune acvaristica - ar fii prea mult din partea mea) este unul dintre hobby-uri si ii pot dedica un timp rezonabil, dar cam atat. Mai am si alte activitati. Oricum mersi IAR pt sfatul "CITESTE SI INVATA" si cu ocazia asta vreau sa inchid subiectul ca deja e redundant. Eu am spus ce am avut de spus....si cam atat.


Dolly wrote:Consulta site-ul www.tropica.com. Acolo gasesti informatii despre plante si poze cu acestea. Iti va fi mult mai usor sa le identifici. Iti trebuie insa rabdare. De data asta chiar trebuie sa citesti, daca vrei sa stii cam ce ai prin acvariu. :-)
Succes!


Mersi pt link. Uite cam ce am eu in acvariu, si ce "sufera" la momentul asta:

2 x Alternanthera reineckii "roseafolia" (ciudat - una e OK, dar una are funzulitzele aplecate, si mai ales varful)

2 x Cryptocoryne Becketti ( ele sufera cel mai tare - frunzele se ingalbenesc si cad; iar cele ramase incep sa se perforeze)

2 x Echinodorus bleheri (marginile frunzelor sunt "uscate")

3 x Hygrophila corymbosa (frunze perforate, si margini cu aspect galben-uscat)

1 x Anubias Barteri (nu are nimic - - si culmea am inteles ca e destul de pretentioasa)

3 x Echinodorus Subalatus (frunze negre, f f f arse)

3 x Aponogeton boivenianus (frunze perforate cu un aspect albicios)

Sper ca am fost destul de detaliat. Mersi
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

hai sa incerc sa fac putintica lumina, asa, pe mintea si intelesul incepatorului ..

< ....si care e la ciclat de 5 zile. .....>
hmm sa se cicleze in 5 zile.. mira-mas ciclarea se face in aproximativ o luna ;)

< Apa extrem de dura
- Dupa ce a stat 3 sapt la decantat am introdus apa in bazin, iar in primele 3 zile de functionare s-a depus calcar,violent, pe toti peretii bazinului. In fiecare zii ii curat si sper sa fie mai putin - dar cred ca aberez - el oricum o sa fie prezent.
2. Ph-ul apei este incredibil de mare - ph=9.
3. Apa are un aspect tulbure - albicios. >

esti sigur ca e calcar, pot fi foarte bine saruri , sau "mizerie", prin decantare nu se elimina calcarul, iar aspectul albicios - laptos poate fi de la infuzori( care ar fi avut foarte bune conditii de dezvoltare in alea 3 saptamani de decantare )

< exista vreo modalitate de a verifica duritatea apei? cum? cu ce solutii sau "aparatura"? Se poate controla, modifica duritatea apei? cum? solutii?>

da! cu solutiile de care spunea MA. sunt efectiv (alesandra storcescu) SOLUT, si nu se toarna in acvariu, ci se ia apa din acvariu si se face determinarea intr-un pahar din plastic furnizat de "kit". a, daca vrei o masinarie electronica.. trebuie sa bagi adinc mana in buzunar, aprox 150 - 200 E sau $ dar pentru un incepator nu-i vad rostul ...

din postul asta (primul al tau) zic eu ca ti s-a raspuns destul de concret la celelalte intrebari, continuam..

<...cu "schimbarea la picatura" m-ai bagat mai rau in ceata...daca mai era cazul...poti sa fii mai explicit? .. >

desigur, iata in ce consta:

se face un sistem prin care sa curga apa in acvariu cu un debit extrem de mic (la picatura ;) ) si in acelas timp se da si posibilitatea apei "in exces" sa fie eliminata, printr-un prea plin. aportul de apa proaspata fiind extrem de mic, nu mai este necesara lasarea apei la decantat si alte "alea" fiind relativ de ajuns doar o filtrare. vezi ce s-a discutat aici

spui ca ai apa foarte dura... si ce te deranjaza? pina una alta, zici ca n-ai nici un peste .. axeaza-te pe ciclide africane, iti vor fi recunoscatoare, e apa lor preferata, iar cu plantele , stai linistit, nu le plac, dar nu le plac in asa hal, ca le fac zdrente cum le prind in teritoriul lor. daca vrei titusi plante, daca o sa bagi bioxid ( mult hulitul, chiar si de mine) o sa-ti scada ..

trebuie sa intelegi un lucru.. (fapt experimentat pe pielea mea in decursul scurtei mele activitati acvaristice) pina nu te dai cu capul de pereti macar o data, nu inveti acvaristica, si ce-i mai nasol e ca o faci pe pielea saracilor pesti.
este bine cum ai inceput, acvariul se va limpezi in citeva zile, daca fluvalul functioneaza din plin , ss-ar putea ca albeata aia sa fie si din nisip, spalat mai putin temeinic ( cum si trebuie de fapt;) ) sunt situatii si situatii, eu pna una alta merg pe presupuneri si gindindu-ma la greselile pe care, nestiind si neavind forumul la indemana, le-am facut si eu ..

later edit.. a aparut postul tau in timp ce eu scriam 'asta'

ouch!!! dar ai ceva plante !!!!!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AtoM wrote:


1 x Anubias Barteri (nu are nimic - - si culmea am inteles ca e destul de pretentioasa)

Nu are nimic tocmai pentru ca nubiasul nu este deloc o planta pretentioasa. Creste destul de greu, e adevarat, dar nu are nevoie de prea multe in comparatie cu altele.

Acum sa stii ca nu toti membrii acestui forum sunt "savanti". Marea majoritate sunt doar pasionati. Si cu toate acestea gasesc timp sa se informeze si sa mai citeasca cite ceva... Ca asa inveti.
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca incepe sa imi placa topicul asta. Vad ca am deschis o rana mai veche cu CRITICILE MELE, si vad ca izul de ironie tot continua. Pai daca e asa sa ii dam inainte.

In primul rand chiar va multumesc sincer pt ca incercati sa ma "luminati", dar vad ca unii dintre noi sunt la ora de glume.


razvan wrote:hai sa incerc sa fac putintica lumina, asa, pe mintea si intelesul incepatorului ..

< ....si care e la ciclat de 5 zile. .....>
hmm sa se cicleze in 5 zile.. mira-mas ciclarea se face in aproximativ o luna ;)


..hai sa iti zic eu ce nu ai inteles tu....: "la ciclat" = procedeu in derulare, nu definitivat ( e chestie de semantica, stiu - asta e , unii "fraieri" din astia ca noi , mai citesc si altele si nu sar asa repejor la gatul neajutoratilor. Misto zambetul ala...da' cam rece acum ,nu?


razvan wrote:
< Apa extrem de dura
- Dupa ce a stat 3 sapt la decantat am introdus apa in bazin, iar in primele 3 zile de functionare s-a depus calcar,violent, pe toti peretii bazinului. In fiecare zii ii curat si sper sa fie mai putin - dar cred ca aberez - el oricum o sa fie prezent.
2. Ph-ul apei este incredibil de mare - ph=9.
3. Apa are un aspect tulbure - albicios. >

esti sigur ca e calcar, pot fi foarte bine saruri , sau "mizerie", prin decantare nu se elimina calcarul, iar aspectul albicios - laptos poate fi de la infuzori( care ar fi avut foarte bune conditii de dezvoltare in alea 3 saptamani de decantare )



..aici iti dau 100% dreptate chiar daca nu stiu sigur daca e asa. Unde nu stiu nu ma contrazic, cel putin pana nu "CITESC" mai mult.
Tocmai de aceea apelasem la PARERI certificate. Tu crezi ca cineva care stie toate chestiile astea cu siguranta, mai intra aici sa va "deranjeze"? Inca o data: Mai revizuie definitia unui FORUM (sincer si fara suparare).



razvan wrote:
< exista vreo modalitate de a verifica duritatea apei? cum? cu ce solutii sau "aparatura"? Se poate controla, modifica duritatea apei? cum? solutii?>

da! cu solutiile de care spunea MA. sunt efectiv (alesandra storcescu) SOLUT, si nu se toarna in acvariu, ci se ia apa din acvariu si se face determinarea intr-un pahar din plastic furnizat de "kit". a,

din postul asta (primul al tau) zic eu ca ti s-a raspuns destul de concret la celelalte intrebari, continuam..




..mistourile cu OBOSITOR sunt Copyrighted. Referitor la "solutii". "Please, please, please" citeste cu atentie ce scrie omu' cand intreaba ceva: Nu am sustinut niciodata ca as fi turnat "solutie lichida de test" direct in acvariu. Macar instructiunile de folosire am invatat sa le citesc (uimitor, stiu). Imi pare rau daca ai stat de vb numai cu persoane care nu pot face macar atat lucru inainte sa urle la voi.


razvan wrote:
<...cu "schimbarea la picatura" m-ai bagat mai rau in ceata...daca mai era cazul...poti sa fii mai explicit? .. >

desigur, iata in ce consta:

se face un sistem prin care sa curga apa in acvariu cu un debit extrem de mic (la picatura ;) ) si in acelas timp se da si posibilitatea apei "in exces" sa fie eliminata, printr-un prea plin. aportul de apa proaspata fiind extrem de mic, nu mai este necesara lasarea apei la decantat si alte "alea" fiind relativ de ajuns doar o filtrare. vezi ce s-a discutat aici



..aici mersi pt detalii. Intr-adevar cred ca e util , dar nu stiu cat e de estetic. Oricum , mersi..hotararea imi va apartine.


razvan wrote:
spui ca ai apa foarte dura... si ce te deranjaza? ..daca vrei o masinarie electronica.. trebuie sa bagi adinc mana in buzunar, aprox 150 - 200 E sau $ dar pentru un incepator nu-i vad rostul ...pina una alta, zici ca n-ai nici un peste .. axeaza-te pe ciclide africane, iti vor fi recunoscatoare, e apa lor preferata, iar cu plantele , stai linistit, nu le plac, dar nu le plac in asa hal, ca le fac zdrente cum le prind in teritoriul lor. daca vrei titusi plante, daca o sa bagi bioxid ( mult hulitul, chiar si de mine) o sa-ti scada ..



...am spus cred ca am apa dura..insa stiu aproape sigur (in functie de cat de precis e testul) ca ph-ul este incredibil de mare.
..la ciclide nu ma bag pt ca am spus ca vreau un acvariu plantat...prefer vegetatia in defavoarea deshertului. ...nu sunt sigur ca avem aceleasi optiuni..
..asadar raman la vivipari (cei mai indicati pt noi "saracii", "incepatorii")...asadar...din cate spuneti VOI pe aici ...duritatea apei este o problema.

razvan wrote:
..daca vrei o masinarie electronica.. trebuie sa bagi adinc mana in buzunar, aprox 150 - 200 E sau $ dar pentru un incepator nu-i vad rostul ...


..aici gresesti...daca e bun pt cineva care vrea sa aiba un acvariu "k la carte" si care se preocupa de climatul interior...atunci E BUN si pt incepatori...cat despre finante...ai fii uimit sa vezi cati bani sunt dispusi sa cheltuie unii incepatori pt hobby-ul lor.... (legat de chestia asta am mai vazut ca a-ti mai ucis pe cineva intr-un alt topic - parca "miruna". Ce-i drept fata era un pic "atipica" acvaristicii, nu prea avea preocupari constructive ci mai degraba legate de "look", iar aici sunt de acord cu criticile. Insa modul vostru e total ciudat. Sau poate asa e pe forumul asta.)



razvan wrote:
trebuie sa intelegi un lucru.. (fapt experimentat pe pielea mea in decursul scurtei mele activitati acvaristice) pina nu te dai cu capul de pereti macar o data, nu inveti acvaristica, si ce-i mai nasol e ca o faci pe pielea saracilor pesti.
este bine cum ai inceput, acvariul se va limpezi in citeva zile, daca fluvalul functioneaza din plin , ss-ar putea ca albeata aia sa fie si din nisip, spalat mai putin temeinic ( cum si trebuie de fapt;) ) sunt situatii si situatii, eu pna una alta merg pe presupuneri si gindindu-ma la greselile pe care, nestiind si neavind forumul la indemana, le-am facut si eu ..


...tocmai asta am incercat chiar dinainte de a-mi procura bazinul. Am intrat pe net, am citit pe forumul asta de am albit..am ascultat parerile, sfaturile voastre...si inca apelez la diverse opinii dupa cum vezi...tocmai in ideea de a nu distruge viata animalelor si de a avea un hobby placut nu un calvar...si totusi vad ca au aparut niste probleme care..sunt sigur ca ar avea o "oarecum" simpla rezolvare...daca ar fii persoane mai putin ironice si mai mult interesate in a ajuta.


razvan wrote:
ouch!!! dar ai ceva plante !!!!!


..nu stiu daca sunt CEVA, dar stiu ca am cautat pana le-am gasit...sau nu am cautat unde trebuie..nu stiu...ideea e ca nu as vrea sa le pierd...cel putin unele dintre ele...

Acum dupa toate ironiile astea ...urmeaza finalul...post inchis ..sau si mai frumos .. USER DELETED.
Asta e...bafta...si mai usor cu caterinca unde nu e nevoie.


...in rest...KEEP IN TOUCH
[Email] [Yahoo!]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote:

Acum sa stii ca nu toti membrii acestui forum sunt "savanti". Marea majoritate sunt doar pasionati. Si cu toate acestea gasesc timp sa se informeze si sa mai citeasca cite ceva... Ca asa inveti.


..nici nu am zis ca toti sunt "maniaci" ci numai ca unii dintre ei au un ciudat mod de a oferii cele mai ambigue raspunsuri ( nu stiu de ce - pur si simplu doar din placerea de a posta sau , ma gandesc eu, pur si simplu merg pe ideea ca " ce fraiere..eu imi pierd timpul sa citesc ...ca sa iti fac tie rezumatul"... oricum....nu mai conteaza...

..Din cate am vazut de la tine am obtinut cele mai clare raspunsuri pana acum.. Spune-mi te rog daca poti:

1. Pt regalrea PH:
- am citit ca turba fiarta si filtrata dupa care introdusa in filtrul acvariului ar putea creste aciditatea apei si astfel sa aduc valoarea PH cat mai aproape de val neutra. Este adevarat? Merita incercat? E o solutie testata?Merge?
Sau exista in magazin vreo "solutie" care adaugata in apa sa scada PH-ul? Chiar trebuie sa fac ceva pt ca platele o iau razna. Oricum pestii nu ii pun pana nu "reglez" apa.

2. Pt duritate - cineva mai sus mi-a zis de fierb apa? eu am citit pareri pro si contra? La acvariul meu de 130L de apa , daca fierb 50-60L de apa, se poate schimba duritatea intregului sistem? Este recomandat sa fierb apa?
Sau ce solutie "rapida" exista ( in afara de apa de ploaie - nu am de unde sa iau. Apa de izvor e buna?) Sau apa distilata ramane singura optiune?

Mersi.
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

stai linistit, nu-ti inchide nimeni postul, esti un un incepator extrem de civilizat si de receptiv, fata de altii, si-mi pare rau ca tonul l-ai perceput ca ironic si nu ca un ton de relativa gluma .. de discutie amicala si nu ca intree 2 oameni incruntati. ai dreptate ca uneori mai citesc si pe ffw, si-mi mai scapa unele detalii , dar din nou te rog .. nu te supara, si "noi" suntem oameni, si mai gresim
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ti-as sugera urmatorul lucru - lasa acvariul sa se cicleze singur, adica fara sa ajutorul substantelor. Lasa plantele sa mai creasca. Pune cite putina mincare la 2-3 zile, citiva melci, pomaceea sau din aceia mici si negri. Dupa ce trec cam 3 saptamini, pune vreo 2-3 corrydoras si/ sau 2-3 guppy - sunt pesti foarte rezistenti si care suporta si valori mai mari de pH. Schimba cam 30% din apa saptaminal. Si fa testul de PH in fiecare saptamina. Cred ca vei observa o oarecare modificare a pH. Si sa nu opresti nici o clipa filtrul.
Bafta!
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:stai linistit, nu-ti inchide nimeni postul, esti un un incepator extrem de civilizat si de receptiv, fata de altii, si-mi pare rau ca tonul l-ai perceput ca ironic si nu ca un ton de relativa gluma .. de discutie amicala si nu ca intree 2 oameni incruntati. ai dreptate ca uneori mai citesc si pe ffw, si-mi mai scapa unele detalii , dar din nou te rog .. nu te supara, si "noi" suntem oameni, si mai gresim


...nu ma pot supara pt niste chestii scrise aici...numai ca nu voiam sa fac nota discordanta ...in topic...

..mersi pt detalii..
[Email] [Yahoo!]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote:Si sa nu opresti nici o clipa filtrul.Bafta!



..Chestia cu filtrul am retinut-o de prima data cand am intrebat aici.

Au "urlat" toti la mine
Spuneam mai sus ca am luat niste pastile "Bactozim" si ca efectul lor nu prea se vedea in prima faza. Tin sa mentionez , pt cei interesati si care nu stiau, ca intr-adevar au efect. La momentul acesta apa a capatat un aspect "aproape" cristalin, efect mentionat ca fiind produs si de pastilele in cauza; deci, momentan din punctul meu de vedere a meritat investitia.

Dolly, am retinut sfatul tau in leg cu ciclarea apei, dar totusi fac o ultima incercare: - chiar vreau , daca se poate sa obtin si eu un raspuns la urmatoarele 2 chestiuni:

1. pentru regalrea PH:
- am citit ca turba fiarta si filtrata dupa care introdusa in filtrul acvariului ar putea creste aciditatea apei si astfel sa aduc valoarea PH cat mai aproape de val neutra. Este adevarat? Merita incercat? E o solutie testata?Merge?
Sau exista in magazin vreo "solutie" care adaugata in apa sa scada PH-ul? Chiar trebuie sa fac ceva pentru ca platele o iau razna. Oricum pestii nu ii pun pana nu "reglez" apa.

2. pentru duritate - cineva mai sus mi-a zis de fierb apa? eu am citit pareri pro si contra? La acvariul meu de 130L de apa , daca fierb 50-60L de apa, se poate schimba duritatea intregului sistem? Este recomandat sa fierb apa?
Sau ce solutie "rapida" exista ( in afara de apa de ploaie - nu am de unde sa iau. Apa de izvor e buna?) Sau apa distilata ramane singura optiune?

Mersi
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PH controller Aqua-Medic putem sa-ti aducem noi. Pretul este 250 euro + TVA. Poti sa-l folosesti pentru masuratori sau poti sa-l folosesti in combinatie cu un sistem CO2 (e mai rentabil asa).

De asemenea tot prin intermediul shop-ului online poti achizitiona teste produse de SERA, pentru pH, kH, gH, NH3/NH4, NO2/NO3 sau7 chiar un kit de teste pentru apa dulce (cred ca iesi mai ieftin), cat si solutiile necesare pregatirii apei pentru acvariu.

Uite ce zice gidul Sera:

GH (Duritate totala) (- pt scadere; + pt crestere) (valori ideale) - 6-16dGH
- adaugati sera morena sau filtrarea apei prin sera super peat
+ adaugati sera kH plus si/sau sera mineral salt

KH (Duritatea carbonatilor) - 5-10dKH
- sera pH minus
+ sera kH plus

pH - 6-7 / 7,5-8,5 (Malawi si Tanganyka)
- sera pH minus
- adaugati CO2
- filtrati prin super peat
+ sera pH plus
+ sera GH-KH plus

NH3/NH4 (Amoniu/Amoniac) - 0,0 mg/l (periculos de la 0,02 mg/l)
- schimbare partiala de apa
- sera nitrivec
- verificati filtrul
- reduceti nr de pesti din bazin
- hraniti mai putin
- adaugati mai multe plante

NO2 (nitriti) - 0,0 mg/l (periculos de la 0,3 mg/l)
- sera nitrivec
- schimbare partiala de apa

NO3 (Nitrati) - <20 mg/l
- Instalati un filtru denitrator
- sera nitrivec
- filtrati cu sera siporax
- schimburi partiale frecvente
- reduceti nr de pesti din bazin
- hraniti mai putin

Fe (Fier) - 0,5-1,0 mg/l
- schimbare partiala de apa
+ sera florena (fertilizant)
+ sera florenete A (fertiliant)

O2 (Oxigen) - 4 mg/l
+ sera oxipur
+ aerati apa

CO2 (Dioxid de carbon) 10-40 mg/l
- reduceti aportul de CO2
+ fertilizare cu un sistem CO2

Cu (Cupru) - 0,0 mg/l (periculos de la 0,3 mg/l)
- sera aquatan
conditionati apa de la robinet cu sera aquatan

PO4 (Fosfati) - maxim 1,0 mg/l
- schimbati partial apa
- adaugati plane cu crestere rapida
- sera phosvec
- reduceti nr de pesti din bazin
- hraniti mai putin

Cl (Clor) - <0,02 mg/l
- sera aquatan
- sera chlorivec
- aerati bine apa

Cam asta ar fi in linii mari. Dupa cum se vede nu e o mare filozofie.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g wrote:
Cam asta ar fi in linii mari. Dupa cum se vede nu e o mare filozofie.


..acelasi lucru il pot spune si eu....SE POATE SI ASA....simplu si concret..

.... MERSI ...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com