[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
este buna?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Planta Salvinia Natans este buna in acvariul meu de 15 l cu un betta si un melc?

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Spuneam in alt topic ca betta este cam moale si are un pic de burtica si intrebam daca sa-i fac un tratament cu tripaflavin? de mancat mananca f putin fata de cum manca el normal. o fi din cauza ca e singur in acvariu? femela inca nu i-am luat ca nu am de unde iar la petshop au spus ca aduc intr-o luna. pana atunci va trebui sa stea singur...asta in caz ca nu moare.
va rog mult sa-mi spuneti daca e bolnav sau pur si simplu e melancolic ca a ramas singur. multumesc anticipat

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

N-am avut planta asta dar din poze am vazut ca e de suprafata.Probabil ca merge in lipsa de altceva.Dar daca vrei sa arate misto iti trebuie plante care se pun in pietris fin.
Cat despre betta din observatiile mele ei sunt destui de moi de obicei nu sunt niste pesti care sa se plimbe non stop prin acvariu.Burtica poate e de la prea multa mancare.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Da planta asta e de suprafata. Plante de pus in nisip fin nu am cum sa-mi iau pt ca nu am nisip fin. daca mai pun si nisip din cei 15 l ai mei (reali nu cred ca sunt chiar 15l) cred ca nu mai ramane mare lucru. multumesc oricum pt sfat.

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pai asta ar trebui sa-ti dea de gandit la acvariu mai mare

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

A da uitasem , mai sunt plante de suprafata : ceratopteris thalictroides care creste destul de repede ,ricia, cam atatea stiu eu

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

riccia e de suprafata? eu stiam ca sta pe fundulacvariului, nu?

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

coralia_ wrote:riccia e de suprafata? eu stiam ca sta pe fundulacvariului, nu?

Riccia este planta de suprafata. Poate sta si pe fundul acvariului, dar daca nu are lumina suficienta nu se dezvolta. Poate o confunzi cu java moss.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com