[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Magazine cu pesti in Hong Kong  XML
Forum Index » General info
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salutare!

Am fost in vara asta intr-o excurise ceva mai la distanta ca sa zic asa. Si v-am adus o parte din poze. Cred ca pentru orice acvarist china "is the place to be". Nici nu stiu cu ce sa incep sa va povestesc despre iazuri/ acvarii/ magazine de pesti de acolo, asa ca o sa o iau usor, si pe parcursul postului o sa mai completez.

Pana una alta bucurativa de pozele astea. (or sa vina pe rand ca nu pot pun poze asa mari, si e pacat de ele sa le micsorez, plus ca sunt la serviciu si nu am voie sa instalez programe de nici un fel)

In prima poza e vorba de unul din zecile de magazine cu pesti, pentru a va face o idee cat costa in lei, impartiti pretul la 2! (deci 100 HK$ ~ 50 lei, la fel si pentru 100Y ~ 50 lei)
[Thumb - IMGP1575.JPG]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Acesta este unul din zecile de iazuri cu pesti pe care le-am vazut. In aproape toate gradinile se gaseste cel putin unul dar in general o gramada de iazuri cu pesti. In cazul acestuia, iazul e mai degraba de dimensiunea unui mic lac. Toata gradina a fost creata pe o fosta campie la comanda administratorului provinciei (are cateva sute de ani). Pestii sunt majoritatea carasi si koi. In multe iazuri ei traiesc la gramada cu broaste testoase (cu tample rosii) de toate dimensiunile.

Asta m-a surprins, ca traiesc pasnic, oricum multe din combinatiile, sau constructia acvariilor intalnite in China, iti cam tulbura cunostintele de acvaristica.
[Thumb - IMGP1222.JPG]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Notiunea de piata nu prea seamana cu e la noi. Respectiv nu au tarabe cu pesti ca la noi in targ, ci pe o strada intreaga si pe stanga si pe dreapta sunt numai magazine de pesti / acvaristica. Acesta e altul din ele. Au foarte multe specii de pesti, si de apa dulce si de apa sarata. Oricare dintre aceste magazine (de familie cred), are mult mai specii decat orice magazin mare de la noi pe care sa il fi vazut.
[Thumb - IMGP1572.JPG]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Foarte tare, iar gradina respectiva e dementiala.
Multumim ca ne impartasesti aceste amintiri, chiar e frumos sa mai vedem si noi ce mai e prin lume. Mai citisem pe undeva un topic tot cu petshopurile din china dar cu plante ....si eram ... droolling

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

F#@k! in ultima poza, aia cu magazinu', mi se pare mie sau in stanga, deasupra plantelor, unde scrie pe toate "88" sau "48" sunt niste discusi in pungi?

Si daca nu se cumpara ce fac? Ii tin in punga toata ziua si seara ii baga inapoi in acvarii? Zilnic? Si cati scapa la regimu' asta? Dintre discusi nu dintre chinezi...
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Daca tot ai amintit de plante adaug si o poza din alt registru (nespecific acestui forum). O sa mai urmeze si alte poze cu pesti.
[Thumb - IMGP1529.JPG]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am uitat sa mentionez ca plante de acvariu, oricum ms de poza

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Poza cu plante de acvariu sa fie atunci

Referitor la discusi in punga, doar cateva magazine ii aveau gata de vanzare (in puga, pusi in usa). Personal cred ca toate pungile alea se vindeau in aceeasi zi. Rulajul parea sa fie foarte mare, bazinele nu aveau imaginea aia statuta de la noi, sau cu pesti bolnavi/morti pe fund, cum vezi la noi in hornbach de ex. Pareau toti foarte proaspeti.

Oricum cel mai interesant era pretul, ati vazut in prima poza, cat de putin costa pestii marini la ei.
[Thumb - IMGP1570.JPG]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

uite fissidensuuuu care astept sa creasca si la mineee Pai preturile cred ca usor usor vor ajunge si la noi aprox la fel . Am vazut ceva anunturi si de clowni si de discusi cam la aceleasi preturi. Oricum intradevar sunt muuult mai ieftin . Oare o aavea substrat ada in bazinu ala ....si uite cat de suprapopulat eee .....faraoane unde esti sa ii banezi?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:....si uite cat de suprapopulat eee .....faraoane unde esti sa ii banezi?

Pun pariu ca nu-i hranesc .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Daca bazinul ala vi s-a parut supra populat, sa vedeti iazul asta. In afara de ce le arunca vizitatorii, cred ca pestii sunt cam pe cont prorpiu. Nu am vazut decat persoane care curatau suprafata iazurilor de frunze, dar de dat de mancare nu. (poate le dadeau seara)
[Thumb - IMGP1219.JPG]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

superb.... dar la poza cu discusii , descrisa de val am ramas si eu cu beliti :-o
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Inainte sa plec am citit tot felul de articole de genul Do's and don'ts in China, si printre altele era: DO expect to see animals treated very different from where you come from.
[Thumb - DSCN0716.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com