[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi abyss  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Ideea acestui proiect s-a nascut odata cu vizita facuta acasa la Lofty, la vederea acvariului sau cu Cichlide Malawi (membe deep, caeruleus si elongatus). Planurile de executie ale acvariului si ale restului de „acareturi” au inceput la sfarsitul lunii aprilie, cand mi-am propus ca proiectul sa fie gata pana spre sfarsitul anului. Lucrul efectiv a inceput la jumatatea lunii iulie cand am schimbat si data de finalizare, si anume 27 octombrie, am vrut ca acesta sa fie cadoul de ziua mea la aniversarea a 28 de ani. Dezvoltarea acestui proiect pas cu pas este detaliata in topicul: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/8272.page

PREZENTARE GENERALA:

Acvariul:
- dimensiuni: 150x60x57cm (LxlXh)
- geam de 12mm, intarituri duble pe lugime si simple pe latime, fund dublu din sticla de 10mm, canturi slefuite, silicon Dow Corning negru
- standul facut din bara patrata metalica 40x40mm cu grosimea de 2mm, imbracat in pal ce imita stejarul
- capacul facut din dibond (material tip sandwich, plastic dur imbracat atat pe o parte cat si pe cealalta in aluminiu, grosime totala 3mm), profile din aluminiu tip „L” si „U”, coltare in forma de „L”, suruburi, saibe si piulite pentru prinderi, autocolant negru; cu ajutorul profilelor „U” este prinsa lampa, pozitia ei fiind fixa pe lungime si culisanta pe latime, deasemenea lampa poate fi scoasa oricand din capac

Amenajare interior acvariu:
- decor home made facut din polistiren expandat, cimentuit in 3-4 straturi si colorat, care acopera partea din spate a acvariului cam 90% (mai putin partea de sus a decorului) si o laterala in proportie de 75%
- pietre de munte adunate de pe Transfagarasan ~ 100-150kg
- nisip alb din Hornbach ~ 30kg
- buturugi x 2buc

Accesorii:
- lampa Juwel multilux 120cm
- iluminare: 2x38w, 1047mm Daylight (cand voi achizitiona neoanele va fi aleasa combinatia intre Agua Glo, Marine Glo si Daylight)
- filtrare: 2 x JBL CristalProfi e1500 (2x1500l/h)

Pesti:
- Membe Deep x 10buc
- Labidochromis Caeruleus x 10buc
- Pseudotropheus Elongatus x 10buc

Intretinere:
- momentan ma rezum la hranirea pestilor si astept ca algele sa acopere decorul si pietrele.

image

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 2 times. Last update was at 06/11/2009 00:16:08


Vremurile frumoase au trecut ...
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Un acvariu de nota 10+ Imi place foarte mult!!! ti-am urmarit cu interes topicul de la inceput si deabea asteptam momentul asta! Am acelasi volum de apa si aceleasi specii ca si tine, la fel am bagat si eu cate 10 din fiecare numai ca acum sunt vreo 70 Fundalul, in contrast cu nisipul e bestial, cand se va acoperi cu alge va arata si mai si. Filtrarea este foarte buna, pestii sunt frumosi!
Felicitari Maniax! se vede ca ai muncit la el, sa-l stapanesti sanatos, pestii sa fie sanatosi si fericiti, sa te bucuri de ei.
Si nu in ultimul rand ... La Multi Ani!

Don't force it ... Get a larger hammer.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mi-ar place mai multi bolovani , sa faci o gramada, intr-o parte, pina aproape de suprafata apei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

merci mihai ...

porcu am vrut si eu ca in partea centrala sa ridic bolovanii cat mai sus dar nu am reusit sa asez pietrele astfel incat sa ofere atat stabilitate cat si multe pesteri ... timpul nu este pierdut si fii sigur ca in timp voi mai adauga bolovani si voi schimba asezarea lor ... momentan astept sa-mi vina neoanele si sa creasca pestii ...

Vremurile frumoase au trecut ...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

maniacs wrote:si anume 27 octombrie, am vrut ca acesta sa fie cadoul de ziua mea la aniversarea a 28 de ani

Si acuma zici?
Trebuia sa anunti mai din timp, udai si acvariul cu acea ocaze Serios, acum, La Multi Ani si mai incanta-ne cu acvarii d'astea.
De pietre nu stiu ce sa spun, dar decorul ala facut de tine e demential. Nu-mi pot lua ochii de la el. Si parca vad si o figura umana undeva in centru stanga. Frumos rapidistule , imi place mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2009 21:08:48


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Acvariul dupa 2 luni "de pesti" ... singura modificare este inlocuirea uni neon daylight cu aqua-glo, cel din urma ii pune f bine in evidenta pe membe deep ... in ianuarie voi achizitiona si marine-glo ...

Pestii au crescut in trepte: elongatus mult la inceput, apoi caeruleus si de cateva saptamani incoace membe deep, momentan caeruleus sunt cei mai bine dezvoltati ... pierderi nu cred ca au fost, n-am reusit sa-i numar dar cred ca sunt toti cei 30 ... femele gestante garla, la inceput erau cateva elongatus, apoi caeruleus si acum vad si la membe deep ... daca a facut vreuna pui in acvariu nu stiu, eu n-am reusit sa vad nici un micut iar de scoaterea femelelor pentru depuneri nu poate fi vorba, n-am nici o sansa sa le prind fara sa scot din pietre ...

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 25/12/2009 10:51:33


Vremurile frumoase au trecut ...
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Felicitari! imi palce mult ceea ce ai realizat! Bravo!

mi ai luat o cu mult inainte sunt un pic invidios al meu mai are mult pana va vedea apa..din pacate.. ieri, de Ajun , asa ca si un cadou de ziua mea (de Craciun) am avut tamplarul in casa..mi a mesterit mobilierul ..asa ca am mai inaintat un pic...am canistra eheim 2180 , dar inca nu e platita integral..fara medii filtrante ..si mai sunt o groza de chestii de pus la punct...asa ca ..rabdare

Sarbatori fericite ! pesti sanatosi si ...sa creasca alga cat mai repede

This message was edited 1 time. Last update was at 25/12/2009 19:43:42


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Frumos cadou ne-ai facut, maniacule , iti multumim. Cu toate ca daca mai arati mult acvariul asta, s-ar putea sa-ti faci ceva dusmani .
Craciun Fericit si numai bine

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

eu va multumesc, sarbatori fericite si voua, numai bine si multi ani fericiti ...


Vremurile frumoase au trecut ...
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Rog un admin sa mute topicul la "Chiclidae", aici sa-si desfasoare activitatea cei ce tin acvarii plantate.

Un update cu aspectul acvariului la inceputul lunii februarie, la aproape 4 luni de la start:



Femela caeruleus cu gusa:

image

Mascul membee deep:

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2010 11:26:13


Vremurile frumoase au trecut ...
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Au crescut frumos, bravo. Frumos si acvariul, daca ai scoate bulele alea ar fi si mai frumos , parerea mea.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Update la aproximativ 6 luni de la start:


Intre timp au disparut buturugile iar de cateva zile am adaugat o tufa de Bolbitis heudelotii, momentan e suspendata undeva la jumatatea distantei dintre fund si suprafata, va ramane in pozitia actuala cateva zile iar apoi daca rezista cu brio si nu o revendica fratiorul o voi planta undeva mai jos (este fixata pe un mopan nu foarte mare).

De aproximativ 2 saptamani acvariul are parte de lumina artificiala doar cateva ore seara, in rest lumina naturala (destul de putina deoarece se afla in partea opusa geamului). Algele maro au inceput sa dispara atat de pe decor cat si de pe pietre de cand am intrerupt iluminarea, cele verzi inca nu vor sa apara (decat foarte vag pe 1-2 pietre). Planuiesc sa mai fac o modificare de decor in urmatoarele luni, as vrea sa introduc niste trestie, mai bine spus radacinile cu cateva "fire de trestie", sa vina caldura si vad ce gasesc pe la balta ...

image


image


image


image


image


image


image


This message was edited 2 times. Last update was at 11/05/2010 01:42:47


Vremurile frumoase au trecut ...
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acvariul arata foarte bine. Ti-as sugera sa gasesti o alta aranjare a pietrelor. Arata prea geometric. punele un pic mai aleator, insa pastreaza numarul mare de ascunzatori. Parerea mea.....
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Maniacs wrote: Algele maro au inceput sa dispara atat de pe decor cat si de pe pietre de cand am intrerupt iluminarea, cele verzi inca nu vor sa apara (decat foarte vag pe 1-2 pietre).




Daca vrei alge verzi pune tuburi JBL Solar Marin Day. Pietroaiele mele s-au inverzit complet in 2 saptamani cu aceste tuburi.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Pot spune ca am schimbat din nou "interfata" acvariului ... Saptamana viitoare o sa schimb neonul Daylight cu un JBL Solar Marin Blue (sper sa fie ceea ce astept) ... In noua asezare am incercat sa fac o gramada de pietre si o plaja ... Aveti si cateva poze:


image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2010 18:55:14


Vremurile frumoase au trecut ...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Maniacule, mie imi place. Felicitari.
Dar unde ai dosit pestii in ultima poza?
Siii, acvariul de vis a vis nu ni-l arati?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Multam!

S-au ascuns copii, ca-s foarte speriosi ... Celelalte nu prea-s de prezentat vis-a-vis de el sunt 3 bucati ) , nano-ul l-am "tirat" in bucatarie ... daca le consider "meritoase" o sa le prezint

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2010 00:31:11


Vremurile frumoase au trecut ...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu vreau sa par carcotas pentru ca bazinul este foarte misto si pentru ca se vede pasiunea cu care il "ingrijesti"... insa pietrele alea nu sunt (in opinia mea) aranjate in mod natural si, in mod cert, "nu arata" ca un fund de lac ...


Pestii in schimb, arata bestial de bine! Bravo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

koala orice sfat chiar de e critic sau laudativ e binevenit ... cu pietrele e cam aiurea ca e destul de greu ca aranjamentul sa fie si stabil sa arate si natural, crede-ma ca am stat vreo cateva ore cu fratimiu si ne-am chinuit sa gasim un aranjament cat mai ok insa fratimiu a renuntat si a ramas sa le asez eu, la capitolul imaginatie recunosc, ca stau foarte prost ... ce a iesit e tot ce am putut eu ) ... inca am in minte treaba cu radacinile de trestie, trebuie sa ajung la balta sa vad ce gasesc, probabil dupa aceea va urma o noua asezare ... Feriga vad ca si-a facut datoria, in ea s-au adunat ceva puiuti care incet, incet au inceput sa creasca, sper sa supravietuiasca din ei si sa ajunga la maturitate ...

iar de pesti ce sa zic, e samanta buna (lofty stie ;) ) ...

Vremurile frumoase au trecut ...
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Foarte tare acvariul tau,dar parca arata mai bine cu aranjamentul pe care il aveai in primele poze
Nu o lua in nume de rau,puteai pune pietrele ceva mai aproape de background si astfel aveai loc
si de acea plaja in partea din fata a acvariului
In rest....ape limpezi,pesti sanatosi si....hai cu trestia aia ca sunt tare curios cum va arata pusa in acvariu

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com