[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nu stiu ce sa fac  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

Nu mai stiu ce sa fac .Am in acvariu un echinodorus, cateva fire de egeria densa si cateva fire de vallisneria. Pana acum toate bune dar nu stiu ce sa ma fac cu vallisneria ca nu creste deloc pe cand celelalte cresc continuu numai ea nu creste si nu imi dau seama de ce pt ca din cate am citit pe forum echinodorusul este mai pretentios decat vallisneria .Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi ?si mai am o intrebare pot sa pun o scoica in acvariu <am fost acum la mare si am gasit pe plaja niste scoici superbe >.Eu schimb apa din acvariu o data la 4 zile , acvariu are 90l si am doua neoane <philips tld 830 36w ,aquarelle 36w>.
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

S-ar putea sa fie din cauza temperaturii apei. Daca ai tempeatura prea mare, vallisneria nu creste.... ii place temperatura scazuta...

<<-->>
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pe langa faptul ca e de prost gust sa tii socici de apa sarata in acvariul cu apa dulce , acestea cresc duritatea apei si nu e bine pentru pesti decat poate daca ai cihlide.Asa ca nu e recomandat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sykes wrote:si mai am o intrebare pot sa pun o scoica in acvariu <am fost acum la mare si am gasit pe plaja niste scoici superbe...

Scoicile cresc duritatea apei si nu sunt recomandate. La fel ca si bolovanii calcarosi care se gasesc pe plaja. Nu au ce cauta in acvariu.
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar asta nu inseamna ca le afecteaza pe valisnerii. Cresc foarte bine si in bazine cu ciclide (daca sunt plantate astfel incit sa nu le dezradacineze pestii).

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

temperatura e 24 25 de grade eu zic ca este destul de buna iar in ceea ce priveste scoicile v-am intrebat ca am vazut chiar pe forum niste acvarii in care erau cateva scoici
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

E alegerea fiecaruia poti sa pui si un adidas scalcit cum zicea razvan intr-un post dar asta nu inseamna ca e si de bun gust.Nu toti mebrii forumului respecta ce se spune pe forum.Daca tu vrei un acvariu de apa dulce cu scoici de mare si crezi ca iti place atunci e alegerea ta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Am avut Vallisneria in acvariul meu si i-a mers foarte bine atata timp cat am avut pentru iluminat neoane de astea "normale" care se gasesc in fiecare magazin. Dupa ce am pus TLD 830 se inmultea foarte repede dar nu mai crestea in inaltime (un fel de iarba pitica).
Si inca ceva: o data rupte varfurile ele nu se mai inalta.
Detalii despre acvariu gasesti mai jos (pozele mele).

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Aceeasi chestie ma patit eu cu o planta de suprafata pe care am luat-o destul de mare dar la mine in acvariu a inceput sa se inmulteasca in nestire.Puii erau de 10 ori mai mici decat planta initiala si nu mai cresteau.Exista oare o explicatie?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com