[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pe urmele primaverii  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Cum nu am stare niciodata iar mainile si imaginatia trebuie sa aiba ocupatie,m-am apucat de ceva vreme de un nou proiect.
Un nano-acvariu. Sau poate pico ar fi mai bine incadrat.
Dimensiunile nu le-am ales eu. Am vrut sa fac unul mai mare, am gresit dimensiunile la doua laturi
si am ajuns sa fac unul de 200x210x175mm si altul de 360x300x260mm.
L-am lipit pe cel mic pentru a exersa aceasta operatie (o noutate pentru mine).
Si uite ce a iesit:

image

Sticla folosita nu e una obisnuita ci una cu transparenta ridicata(Diamant de la S.G.) slefuita cant-margine-cant pe toate laturile.
Ca sa vedeti diferenta dintre o sticla float de 4 mm si cea de transparenta ridicata uite doua poze.

Poza pe cant avand in spate lumina zilei:
image

Poza prin sticla pe un obiect alb din polistiren:
image
Se vede cum la sticla diamant dispare acea tenta verzuie. Deformeaza mai putin culorile.

Pentru filtrare am ales un hang-on de la Hailea iar pentru iluminat lampa Nano Dennerle de 11W
cu tub Amazon Day.

image

La capitolul fertilizare m-am gandit prima data la Aquasoil Amazonia. Dar cum comanda facuta pe un site
romanesc nu a venit nici dupa 2 luni, m-am reorientat spre Tropica Aquacare (primit de la un prieten caruia ii multumesc pe aceasta cale)
si deasupra Red-Bee-Sand de la Shirakura.

image

image

Nu stiu cat de buna o fi combinatia.
Cert e ca Tropica are referinte foarte bune pe forumurile straine iar RedBeeSand este un sol care scade duritatea si Ph-ul si ma ajuta pentru ca
la Iasi apa e dura si cu PH peste 7,3.

Urmeaza sa ma hotarasc si la o compozitie. Nu sunt sigur ce vreau sa fac.
O varianta ar fi sa folosesc aceste trei bucati de lemn, redimensionate pentru un montain-scape.

image
Astept cu placere sugestii de la voi.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2009 13:03:55


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

cibserg wrote:.... iar RedBeeSand este un sol care scade duritatea si Ph-ul si ma ajuta pentru ca
la Iasi apa e dura si cu PH peste 7,3....


Vino la constanta unde avem duritate 15-20

cibserg wrote:Urmeaza sa ma hotarasc si la o compozitie. Nu sunt sigur ce vreau sa fac.
O varianta ar fi sa folosesc aceste trei bucati de lemn, redimensionate pentru un montain-scape.

Astept cu placere sugestii de la voi.


Eu zic ca va arata bine, desi nu sunt foarte sigur de lemnele acelea cum vor da in viitor ca si "mountain" ...nu gasesti ceva pietre?

La ce plante te-ai hotarat? si in functie de asta, poti stii cam ce setup vrei sa faci
Oricum bazinul arata FOARTE bine lipit, si imim place si lampa ...nu ai idee cat am cautat in cosntanta ceva de genul si nu am gasit atunci cand mi-am facut nano-ul. Numai ca eu aveam nevoie de vreo 20-25w

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2009 20:09:59


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Sa continuam:

In seara asta am adaugat solurile.
Am inceput cu Tropica Aquacare - aproximativ 0,5 - 1cm grosime.

image

Si am continuat cu Red Bee Sand - 2 - 4 cm.
Imi place foarte mult contrastul dintre cele doua. I-am facut si o poza.
image

Si rezultatul:
image

Am renuntat la ideea de montain-scape. Pietre nu am de unde sa iau.
In lista de plante sunt cateva posibilitati: Anubias nana gold, Pogostemon Helferi, Eleocharis parvula, H.Callitrichoides , H. Micrantemoides, M. Umbrosum. Poate chiar un pui de Cryptocoryne Wendtii mi oya.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acvariu Eleocharis:
Foreground : Parvula
Midground : Acicularis
Background : VIvipara

Mica problema ar fii E.Parvula, fiind tare greu de gasit.
Sunt tare curios cum se va comporta Red Bee Sand cu plante, alaturi de un substrat fertil.
Mi-am facut si eu un setup doar cu Red Bee Sand si pot sa iti spun ca apa va fii lacrima dupa 1 ora.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2009 23:44:05

[Yahoo!] [ICQ]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Imi place cum arata bucatile de lemn. Ca plante as merge pe ceva combinatie cu blyxa pe spate si ceva eleocharis!
Foarte interesanta sticla folosita. Gasim asa ceva si prin bucuresti? Si cam la ce pret daca stie careva.scz de offtopic


fost cesrobis
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:
Mica problema ar fii E.Parvula, fiind tare greu de gasit.


Asa zici tu? Ia priveste aici:http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/9166.page

Interesanta ideea cu cele trei specii de Eleocharis. Dar parca as aplica intr-un acvariu macar de 25cm inaltime.

@cesrobis, gasesti sticla in Bucuresti. Chiar mai ieftina ca aici in Iasi. Daca o sa vrei iti dau datele de contact pe PM.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

felicitari Sergiu pentru Proiect, Sper totusi ca acvariul vechi nu l-ai desfiintat.
Am sa-ti citesc cu placere jurnalul acestui acvariu. Pun pariu ca va fi foarte interesant
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie imi placeau "lemnele" alea ... spor la treaba !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Radu, Terra fructuarius e in regula. Nu am facut decat sa imprumut cateva plante din el.
Ba chiar am avut o surpriza azi: tija la Barclaya. Cand va mai creste cativa centimetri o voi poza.
Pana atunci uite o poza cu proiectul in desfasurare:

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

cibserg wrote:Asa zici tu? Ia priveste aici:http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/9166.page

Ii cam mare pentru E.Parvula. Mie mi se pare a fii E.Acicularis.
Arata bine acvarelul!
In fata ai alge sau.....?
Planta aia mare nu da foarte bine acolo!

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2009 20:55:16

[Yahoo!] [ICQ]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Dogibeer, nu uita ca acvariul asta are 17,5cm inaltime. Eleocharisul are maxim 10 cm. Si nu creste mai inalt. Deci parerea mea e ca e Parvula. Acicularisul l-am vazut prin poze si la 60 - 70cm.
Cu Microsorium-ul s-ar putea sa ai dreptate.
Oricum nu e forma finala a compozitiei. E prima incercare.
Gazonul din fata l-am facut cu Cladophora.

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2009 20:43:29


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Gazonul din fata l-am facut cu Cladophora


Pe termen lung nu cred ca e o idee buna. Daca nu ai "lipit-o" cumva acolo o sa iti faca probleme. Are prostu' obicei sa se murdareasca repejor si va trebui aspirata. Va fi greu sa o aspiri fara sa se ridice. De asemenea cand va incepe sa se ingroasa, stratul de dedesupt o sa moara incet-incet. Nu degeaba cand e in forma de bila, cand incepe sa creasca, spatiul din interiorul bilei ramane gol.

Da' tre' sa recunosc ca merita incercat.

Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2009 11:19:23

cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca o sa faca figuri o inlocuiesc cu H.C. sau alta planta scunda.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai... nu poti sa o inlocuiesti direct cu HC?
E doar o parere personala: nu-mi place Cladophora drept gazon... Da' nu tine cont de ce zic io. Doar imi exprim parerea.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Mel C
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Am facut cateva schimbari.
Las pozele sa vorbeasca.

image

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

cum merge eriocaulon' Sergiu ?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

De mare efect prima poza din ultimul tau post. Imi place tare mult.
Dar am si io o curiozitate, inca de la primele poze ale setupului. Ce echipamente ai in acvariu? Nu-mi pot da seama ce este tubul din stanga spate. Si mai nou a mai aparut ceva. Cubul din dreapta fata.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu stiu ce s-a intamplat dar a disparut ultimul post.
Nici o problema, reiau.

Tubul din spate este sorbul de la filtrul hang-on (Hailea SL106).
Cubul este testul CO2 Sera din care se vede doar partea inferioara.Partea superioara, in care sta lichidul, e deasupra apei.
http://images.google.ro/images?q=sera%20co2%20test&oe=utf-8&rls=org.mozilla:ro:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=ro&tab=wi

Radu, firul de eriocaulon o duce bine. Mai bine decat ma asteptam. O parte din frunzele vechi s-au topit pentru ca initial l-am pus in celalalt acvariu, unde duritatea apei e mai mare. De cand l-am mutat aici e bine.

Uite si o poza fara echipamente.
image



^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Aham. Multam fain.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com