[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
new topic (100x60x45 ...vreo 200L brut)  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

De o saptamana de cand vreau sa imi fac acvariul ma chinui sa gasesc un nume bun ...Part 2 nu pot ...ca l-a folosit radu , asa ca merg pe mana si pe ajutorul vostru sa il "botezam "

Voi incerca sa fac un post mic pentru ca de obicei lumea se plictiseste sa citeasca mult , desi nu sunt sigur ca o sa imi iasa .

Bazin geam 10 100x60x45 ... multe pietre mult nisip

Substrat
: ADA powersand si ADA Aqua soil (multumesc Val, Mosu, Sandu, GG, ca m-au corupt sa il iau ))

In coloana de apa voi merge pe ferropol + ferropol 24 + E.I cel mai probabil

Filtrare : Tetratec ex700 desi CRED ca voi trece pe un 1200 , inca nu sunt sigur, depinde de randamentul ce il va da filtru in urmatoarele zile

Lumina : Lampa hang-on(deocamdata e "stand-on" astazi urmeaza sa dau gauri in tavan sa o prind ) din komatex facuta de mine cu 4x39w osram 865, pe viitor am in plan ceva de la AquaMedic, cum mi-a sugerat maestrul faraon . si 3x 30w (2x Fluora + 1x Aquarelle).

Plante : Didiplis Diandra, H.C cuba, Eriocaulon sp.(zic eu) , Blyxa japonica, Eleocharis Parvula, Christmass Moss

In bazin mai am un moss tree, facut de mine, si daca iese cum trebuie am pregatit un "tutorial" cum se face... si in rest ..niste pietre de mi-au rupt spatele ... si ...nu stiu ce sa mai zic in plus ...va las cu cateva poze de la inceput la sfarsit ...

Hardscape si inceputul ... In partea din spate sa mai inalt nivelul am pus substratul negru care il aveam in bazinul mic. Sub pietrele mari am pus o bucata de komatex la una si la cealalta o folie de la jbl de care am si sub acvariu. La cele mici nu mi-a fost frica Nisipul alb/galben este separat de pietre fata de ADA in ideea ca daca ma satur de scape-ul asta, pot sa il "aspir" si raman doar cu cel bun .
image

Am adaugat Powersand:
image

Si primul strat de AquaSoil
image

Apoi ultimul strat si aranjamentele finale + dat drumu la apa foarte usor + plantat cuba
image image image

Bineinteles dezastrul din camera dupa ce am terminat:
image image

Iar varianta finala, in aceasta dimineata...arata cam asa:

image

Apa este inca tulbure, astept sa isi revina...mai am de montat prizele programabile, de mutat ceva prelungitoare in suport, si de prins lampa in tavan, in principiu chestii minore. Lemnele care le vedeti plutind sunt cele care le-am mai avut in bazinul cel mic, sunt puse sa se scufunde si sa le folosesc prin setup.
Am in gand sa micsorez unpic suprafata nisipului alb si sa mai pun ceva Aquasoil pt ca mi-a mai ramas un sac de 9L si sa plantez acolo, sau va fi o combinatie de moss + ceva pietricele mici multe ....eh am eu in cap niste nebunii, vom vedea pe viitor

La fel cum v-am obisnuit , sunt deschis la orice parere, sfat , critica pentru ca ajuta

Cam asta ar fi noul meu setup ....si-am incalecat p`o sa si v-am spus povestea meeeeea


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Ma bucur sa vad ca exista oamenii care nu se uita in buzunar cand e vorba de pasiune ,nu o sa iti para rau,imi place aranjament insa un sfat:
Baga plante cu crestere rapida la greu(elodea,cabomba,ceratopteris..)cat mai multe,ai foarte putine plante pentru inceput si o sa apara alge urate in primele saptamanii,ADA e foarte bun insa trebuie sa stabilizezi acvariul pentru inceput.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

RSV wrote:Ma bucur sa vad ca exista oamenii care nu se uita in buzunar cand e vorba de pasiune ,nu o sa iti para rau,imi place aranjament insa un sfat:
Baga plante cu crestere rapida la greu(elodea,cabomba,ceratopteris..)cat mai multe,ai foarte putine plante pentru inceput si o sa apara alge urate in primele saptamanii,ADA e foarte bun insa trebuie sa stabilizezi acvariul pentru inceput.


Nu am plante de genul dar cred ca pot face rost, am niste nucusi, dar in bazinul respectiv am ceva boala si e la tratament acvariul ...cum pot sa "sterilizez" plantele respective? ...mai am din setupul precedent ceva micrantemum micranthemoides, niste rotala marcandra si ceva acicularis .... care ma gandeam sa pun in coltul din stanga sus pt o perioada. oricum ceva plante mai caut

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Din ce ai spus, am inteles ca ai folosit si substrat din acvariul vechi, adica altceva decat ADA. La fel si cel alb... De ce nu ai mers numai pe substratul ADA? Mai ales ca ai spus ca ti-a ramas o punga de 9 litri. Ma gandesc ca daca amesteci mai multe tipuri, te abati de la reteta lor. Plus ca bucata alba mie personal nu-mi place (plus ca inteleg ca nici asta nu e ADA)

Vad ca vrei sa fertilizezi cu schema JBL - de ce? De ce nu ADA 100%? Iarasi, e vorba de amestecarea mai multor scheme de fertilizare.

De unde ai facut rost de pietrele alea? Vreau si eu...

In ceea ce priveste plantele cu care sa incepi, eu am vazut acvarii ADA incepute direct cu speciile de plante finale. Asta e cu atat mai normal cu cat producatorul specifica foarte clar ca substratul ar trebui deranjat pe cat mai putin posibil! Bineinteles, cu grija la fertilizare la inceput, cu aditie de CO2, lumina mai putina... si totul va fi bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2009 12:35:51


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Cand m-am referit la substratul vechi ma refeream la pietris, care l-am spalat bine de florapol, la fel cel alb, este doar pietris, in care nu voi planta nimic. Ce mi-a ramas este o punga de negru, si nu ma asteptam sa imi ramana, am crezut ca este prea putin.

Merg pe jbl pentru ca mi s-au impartasit ceva secrete, poate pe viitor voi lua tot ada, inca nu stiu, vedem.

Pietrele surprinzator sunt luate de pe malul marii si nu, nu sunt calcaroase, , le-am testat si rastestat , si nu este primul setup in care folosesc de genul asta.

Cu algele la fel stiu si eu ca se poate incepe si asa, dar mai bine previn decat sa combat, mai ales ca am ceva urat prin cuba si care se poate extinde.


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
marian4232
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/07/2008 13:10:40
Messages: 394
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,


Pana acum toate bune, vad.
60 este latimea acvariului si 45 inaltimea?
Volumul total da 270L si daca nu ma insel aceasta este valoarea bruta.

Am observat ca nu ai pus intarituri deloc si sticla e de 10 mm.
Poate ai o experienta mai vasta in lipitul acvariilor, dar mie mi-ar fi putin frica.
E adevarat ca lungimea e doar 100 cm si ca o mare parte este acoperita de substrat si acele pietre care nu pun presiune pe lipituri dar daca pe viitor vei lasa un strat de 5-6 cm de substrat va incapea mai multa apa in el si presiunea va fi mai mare.
Poate sunt eu paranoic .

Sunt curios ce spun si alti colegi in legatura cu lipiturile?


Succes.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Din proprie experienta iti pot spune ca substratul ADA (Amazonia soil II) iti va da maaaare bataie de cap in primele 2 luni...alge din greu, pH scazut, adaus dificil de CO2 daca ai pH controller. De aceea zicea RSV sa bagi acele plante...practic, la mine au disparut in 7 zile absolut toate algele dupa ce am introdus o mana buna de Egeria. Dupa aceea insa ADA iti va da satisfactie garantata! Chiar daca te vei rezuma doar la CO2 si ceva step 1,2 si 3. Chiar si gazonul de Cristmass moss creste extraordinar in substratul ADA.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

@ marian dap 60 latime 45 inaltime. acvariul l-am gandit pentru a nu il face cu intarituri si am intrebat in stanga si in dreapta inclusiv pe forum daca rezista cu geam de 10 la 1m lungime fara intarituri. Apoi lipiturile sunt facute de un tip care se ocupa cu realizare / intretinere acvarii pt firme / hoteluri / clienti etc si este si[er nome facut. Sper eu sa nu am surprize nu de alta ...dar ma vecinu de la 2

@minnardy am mai bagat niste rotala , nu de alta da ma gandeam ca ma baneaza porcu daca zic ca nu mai am , glumesc, cantitatea de plante este semi .... nu am nici multe nici putine, intradevar e bine sa fie mai multe....tre sa mai fac rost de ceva plante. Momentan imi este frica sa iau dinbazinele care le am in casa, si din persoanele care au plante de genul, au si cladophora in ele . PH controller nu am, merg pe un "drop checker" (test vizual) de la sera, care nu stiu sigur daca reactioneaza la diferentele de PH sau cantitatea de co2 momentan merg pe 1/2 bule pe sec

Ai incercat cumva fara step 1 /2 / 3 ? in principiu este tot fier si de asta merg pe ferropol si ferropol24.


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Am acvariu open-top ....va rog sa ma credeti ca nu am putut rezista tentatiei sa imi adaug 2 locatari Oare mi se aproba la vre-un contest
image image

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline


M-ai ucis. Cred ca esti un fel de terminator al sfarsitului de an 2009. Da, cred ca ai avea ceva sanse, dar ratele trebuie sa fie verzi. Si mai pune si niste lintita.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

cam sarac cu detaliile la capac.
Lasa si tu mai multe poze, detalii, cum de e curb acolo sus? cum ai procedat la inelele alea de prindere...... hai fi mai bogat in cuvinte
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

A plecat Barclaya .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:va rog sa ma credeti ca nu am putut rezista tentatiei sa imi adaug 2 locatari



Radu.U wrote:hai fi mai bogat in cuvinte

Daca vrei 1000 de poze, Ciprian ti le va face. Cu aia cu 1000 de cuvinte e mai greu. Omu nu e scriitor, e fotograf (chiar daca nu 100%)

In alta ordine de idei, am vazut acvariul in realitate. Arata criminal profunzimea aia de 60 sau cat naiba o fi. Imi venea sa-l strang de gat pe Ciprian si sa plec atat cu acvariu cat si cu aparatu' foto.

Foarte tare, Ciprian, poti face ce setup de plantat iti da prin cap in acvariul ala. Bravo.

Spor in continuare.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:
M-ai ucis. Cred ca esti un fel de terminator al sfarsitului de an 2009. Da, cred ca ai avea ceva sanse, dar ratele trebuie sa fie verzi. Si mai pune si niste lintita.

Pai daca le las acolo, or sa se faca de la gda , o sa arunc niste riccia, tre sa imi vina zilele astea
Radu.U wrote:cam sarac cu detaliile la capac.
Lasa si tu mai multe poze, detalii, cum de e curb acolo sus? cum ai procedat la inelele alea de prindere...... hai fi mai bogat in cuvinte


Buuuun. Hai sa o luam cu inceputul:

Cand eram mai mic ...prin liceu asa , aveam o boala , cam cum au toti pustii din ziua de azi cu bassul, asa ca imi faceam si mai si vindeam tuburi de bass. Ca si material foloseam niste tevi ce se baga pe sub pamant pentru gaz parca sau ceva de genul, iar de atunci aveam o bucata de tub de genul pe undeva pe balcon.
Am luat komatexul, l-am taiat la dimensiunile dorite, l-am indoit fortat in jurul tubului cu o curea cu gauri ca...L-am prins(komatexul)in jurul tubului la ultima gaura sa zicem, ca sa am o dimensiune exacta. L-am pus vertical pe komatexul ce urma sa fie o laterala si l-am lipit in forma semirotunda cu superglue + ceva de la bison tot ca superglue + silicon din plastic care se pune doar la cald cu niste pistoale speciale. L-am lasat sa se intareasca, apoi am intors tubul si am lipiti si cealalta laterala. Dupa ce s-au lipit aman2 capetele am desfacut cureaua, am taiat marginile lateralelor sa le dau forma de semirotund, dar surpriza .....komatexul nu statea nici batut drept in partea din mijloc, tocmai din cauza lungimii .
Asa au aparut lateralele, care vroiam sa le pun initial pe un sistem de balamale ca si parasolar , tinand cont de faptul ca lampa va fi peste nivelul ochiului in mom in care stau la birou. Dar am fost nevoit sa le lipesc. Dupa lipire, tot nu prea statea perfect drept, ca deh ...fizica asta .... Initial am cautat ceva cornier mai tare sa pun de jur imprejur si atunci cu siguranta ar fi stat drept ...dar nu am gasit nimic sa ma "satisfaca" . Asa ca m-am hotarat sa prind drosserele electronice de la t5-uri pe mijlocul lampii pt ca si asa au o lungime destul de mare. Si de atunci lampa mea sta dreapta.
Sistemu de prindere al neoanelor este facut pe alte placi de komatex, care vin doar pe lateralele carcasei sa ii spunem asa, in interior . Acele carlige de pe capac, intra exact pe centru, prin carcasa si prin suportul neoanelor, tinand in acelasi timp si carcasa, si suportul de neoane.
Daca nu ati inteles, o sa fac niste poze mai indetaliate cand voi da lampa jos, pentru ca am nevoie de alt sistem de cleme pt t5-uri pentru ca acelea care le am nu tin foarte bine.

Porcu wrote:A plecat Barclaya .......

Ce am auzit ca vine cu o clauza d-aia scrisa mic mic mic ...ce sa fac...tre sa ma supun acum ca daca nu....


Val, multumesc frumos ma bucur ca ti-am incantat privirea si ca te-am imbolnavit ....tu cand ai de gand treci pe unu la fel?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:
Porcu wrote:A plecat Barclaya .......
Ce am auzit ca vine cu o clauza d-aia scrisa mic mic mic ...ce sa fac...tre sa ma supun acum ca daca nu....


Exact ....... ai auzit bine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:
pc.ciprian wrote:
Porcu wrote:A plecat Barclaya .......
Ce am auzit ca vine cu o clauza d-aia scrisa mic mic mic ...ce sa fac...tre sa ma supun acum ca daca nu....


Exact ....... ai auzit bine .


Oricum ... , cand ziceai ca vii la mare?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am prins lampa in tavan aseara ....intrebare, cand am dat gaurile ...nu am putut prinde tot "prafu" si o parte a cazut in acvariu ....momentan duritatea pare a fi 13 ... sa imi fac probleme

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Sfat pentru cei care vor mai da gauri deasupra acvariului(acoperit sau nu):
cand dai gaura mai trebuie sa fie cineva langa tine cu un aspirator si gata treaba.
[Email] [Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Mare dreptate ai Val! Chiar arata super acvariul,azi l-am vazut, e visu` nebunului,ce mai!Iar simtul de artistic al lui Ciprian e de nota 10,relieful acvariului e deosebit,contrast,umbrele bolovanilor...ce mai :bravo Ciprian! Meriti sa umpli macar un sfert din acvariu cu Utricularia G.
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc baieti ma bucur ca va place .....

Usor usor o sa tai bilete la intrare

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com