[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Prezentare...cam cu intarziere  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Buna ziua / seara la toata lumea. Tiberiu , 42 de ani , Ploiesti.
Deocamdata vietatile mele au in folosinta ca hardware un MP Aquapro 100 de 180 de litri, cu filtrarea interna Eheim Aquaball 2012 parca si un extern JBL e700, iluminare din kit 2x30W daylight + 4x8W T5 bricolaj (http://picasaweb.google.com/tiberiu.atudorei/ModifcareCapacEheimMP#) si instalatie CO2 Ferplast Classic nitel modificata pentru reteta uzuala gelatina+zahar+drojdie (http://picasaweb.google.com/tiberiu.atudorei/VasDeExpansiunePentruBombaCO2#).
Am si o broscuta de Florida care sta intr-un Juwel Rekord 600, cu instalatie de iluminat Terra pentru UV si filtru Fluval 105.
Plante: cabomba, heteranthera, eechinodorus, anubias si pistia stratoides (foarte apreciata la gust si de testoasa).
Acvariu comunitar Amazon+Asia: scalari, molly, xypho, platy, neoni, zebre, cory, ancistrusi, betta, macropodus, colisa si cativa pomacea.
Sau ma rog, asta era in acvariu acum 4 saptamini cand am plecat din tara..si asta sper sa gasesc in noiembrie cand ma intorc (deocamdata testele 5-in-1 facute de fiica-mea nu arata nimic ingrijorator dupa 4 saptamini fara schimb de apa, victime cica nu sunt, se pare ca plantele care s-au dezvoltat foarte mult si filtrarea adecvata tin lucrurile sub control).
Planuri de viitor: mi-am cumparat de aici (Luxemburg/Belgia) 2 filtre externe Sunsun HW-303B, 1400 l/h si cu UV-C de 9W incorporat si la intoarcerea in tara sper sa mai setez unul sau chiar doua acvarii - vreau sa 'migrez' acvariul comunitar catre 2-3 acvarii biotop: unul Asia, altul Amazon si poate al treilea cu africani (Malawi).

Sa auzim de bine, apa cristal si lumina taman cat trebuie!
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

salut bine ai venit

Veni, Vidi, Vici
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, bine ai venit printre noi, niste poze cu vietuitoarele asteptam sa ne delectam si noi unpic

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cam asa arata acvariul pe data de 09/09/09 (scuzati calitatea, e facuta cu un iPhone pentru ca mi se descarcasera acumulatorii la Pentax):

Intre timp s-au mai adaugat ceva pesti si plante (Pistia stratoides), nivelul apei a fost coborat cu cativa centimetri si am bricolat ceva neoane in plus la capac pentru a ilumina uniform plantele flotante (care au invadat intre timp acvariul, se pare ca au iesit din 'tarcul' pe care il facusem) si a da o sansa si heterantherei de la parter (stiu, nu e planta de 'fatada' dar un pot de hemianthus "cuba" pur si simplu mi s-a topit, probabil putina lumina si fertilizanti 'acaparati' de alte plante mai 'infipte').
Proiect de viitor: transformarea 'din mers' a acestui setup in 2 (separat Amazon si Asia) care sa tinda mai spre biotop.
Dar despre problemele 'tehnice' ale unei asemenea migrari in alta sectiune a forumului.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/10/2009 10:29:31

LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Bine ai venit!! Nu ai spus nimic daca ai substrat fertil sau daca fertilizezi.
[Email] [Yahoo!]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Da, intr-adevar am uitat sa precizez substratul: deocamdata TetraPlant Complete Substrate - pentru acvariul asta am folosit o galetusa mica si una mare (sunt recomandate pentru acvarii pina la 60 l si pina la 100-120l deci impreuna ar fi cam OK).
De fapt acvariul asta de 180 nu este primul acvariu cu pesti, in prima etapa am avut broaste testoase de Florida (3 bucati, de la vreo 6 cm la 20+ cm, cele doua mai mari primite de la cumantul meu) si un acvariu Juwel Rekord 600 in care am avut primul acvariu cu pesti (cam asa arata in perioada de setup, fara plante:

Pentru ca intretinerea acvariului cu broaste devenise o corvoada (echilibrul e mult mai fragil, nu ai plante, cantitatea de dejectii e mult prea mare de la trei broaste si practic esti nevoit sa faci schimburi masive de apa saptaminal si nu ai practic posibilitatea sa ciclezi filtrul extern/acvariu - sau cel putin eu n-am reusit in o luna si ceva) m-am decis sa fac pasul corect si sa donez cele 2 exemplare mai mari (mature) la gradina zoologica din Ploiesti (Bucov) unde acum sunt 'beneficiarele' unui pond cu dimensiuni mai apropiate de necesitatile lor ..sper sa treaca cu bine peste iarna, in noiembrie cand ma intorc in tara o sa le fac o vizita.
Revenind la acvari cu pesti: primul acavariu de 60 L (fara capac, doar un canopy in care am schimbat tuburile cu UV cu ceva daylight) a fost 'migrat' catre acvariul de 180 cam din mers: am separat substratul de pietris (cat s-a putut), am completat cu o galeata mai mare de substrat, substratul care nu s-a putut separa de pietris a devenit un strat intermediar, iar deasupra de la 5 kg de pietris natur (roscat) am trecut la 15 kg. Am salvat o parte din apa din acvariul mic si am pus-o in cel mare, pestii au locuit o vreme intr-un acvariu mic steril, am plantat acvariul de 180, am spalat bine radacinile (si le-am tinut apoi in soare o saptamina), am dezinfectat mediile filtrante din JBL e700, am pus JBL filter Start si Tetra Bactozyn atat cat am avut (si in medii si in apa) si l-am pus sa functioneze in paralel cu filtrul Fluval 105 si dupa 1 zi am mutat pestii in noul acvariu. Cam repede (nu aveam alta solutie si nu mai puteam sa tin mult pestii in acvariul mic) si am avut si ceva pierderi (in timp o pereche de betta, cred ca din cauza stresului). Asta e, mi-a parut rau, dar pentru celilalti noul acvariu e mult mai confortabil.
Ma gandesc ca trebuie in curand sa trec din nou prin etapele astea, dar acum nu ma mai grabeste nimeni, voi amenaja noul acvariu (sper noile acvarii de fapt, sa vad cum stau cu spatiul, asta va fi de fapt problema) cu rabdare, filtrele noi vor fi la ciclat in paralel cate o saptamina in vechiul acvariu (sper sa nu fie probleme, trebuie sa fiu atent la curentii de apa, un Aquaball mare plus un JBL e700 plus un filtru de 1400 l/h e totusi cam mult), timp avem berechet. Prin decembrie sper sa va prezint acvariul /acvariile v2.
As fi vrut sa tin si ceva discusi dar: 1. apa in Ploiesti e un pic cam dura si 2. deja am doua perechi de scalari pui, nu cred ca imi pot permite sa tin un acvariu cu discusi si unul ci scalari (ar insemna 4 acvarii in total, discus/scalar/asia/malawi), asa ca o sa incerc sa transform acvariul actual in ceva mai 'discus-friendly'.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Salutare si bun venit. Hai sa vedem ce iese din ce ai tu acolo. De lumina te ocupi, CO2-timid, dar merge (oare nu-i cam putin doar o bomba la 180 de L?) sa vedem cu substratu si fertilizarea ce faci. Hai ca mai facem rost de un "plantat"

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
Sper sa dezbatem si facem ceva bun impreuna cu CO2-ul ca si eu trebuie fac o instalatie pentru un 200-250 l (proiectul care vine). pentru ca unde`s 2 (sau un forum intrag ) puterea creste
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com