[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am si eu o problemutza  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Am un acvariu de 15l(stiu ca nu il considerati acvariu) si am in el 3 pesti: un betta mascul, un labeo bicolor si un xipho femela. de la un timp labeo alearga intr-una femela de xipho si mi-e sa nu o omoare. voi ce credeti? are ceva cu ea sau poate nu sunt compatibile speciile intre ele?
[Yahoo!]
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

In primul rand NU sunt compatibili cu "acvariul" !

Labeo se face la maturitate de 12-13 cm - deci aproape cat "acvariul" tau. Cea mai fericita solutie pentru situatia data este sa pastrezi doar masculul de betta - care poate supravietui in asa conditii. Este normal ca la asa ingesuiala cum e acolo sa apara probleme - si inca nu le-ai vazut pe alea mai nasoale !

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

tot ce e posibil .. un betta in 15 l n-r fi o mare tragedie, de obicei la volumul asta se fac puiernitele, dar labeo si xifo, chiar ca nu au ce cauta .
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Multumesc mult de tot. Chiar nu stiam asa ceva. Si ce as putea face cu labeo? Unde as putea sa-l duc? la petshop?
[Yahoo!]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

coralia_ wrote:de la un timp labeo alearga intr-una femela de xipho si mi-e sa nu o omoare. voi ce credeti?


O fi Pepe image deghizat . Da' pe unde o alearga in 15 l, ca nu prea-mi dau seama . Si da, poti sa-l duci la petshop, da' sa duci si femela de xipho cu el, ca altfel se intoarce dupa ea .
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Cei de la petshop, cand am cumparat labeo, mi-au spus ca e sanitar. asa este? daca da si il duc inapoi, ce alt sanitar compatibil cu betta, xipho si acvariul meu cel micut exista si pot sa-l cumpar?

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

coralia_ wrote:ce alt sanitar compatibil cu betta, xipho si acvariul meu cel micut exista si pot sa-l cumpar?


Doar manutza ta. Din pacate in borcanelul ala nu are cum sa mai incapa altceva pe langa acel betta.
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

eventual ia si tu o gagica pt masculul cel feroce de beta

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
PLOAIE84
Junior member

Joined: 15/07/2005 04:24:32
Messages: 46
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

Eu zic sa dai cei doi pesti si sati iei un melc...... :-)
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

coralia_ wrote:Am un acvariu de 15l(stiu ca nu il considerati acvariu) si am in el 3 pesti

Coralia draga, nu te lasa 'depresionata' de glumetii nostri Cauta sa intelegi partea pozitiva a mesajului lor . Daca stai sa te gandesti bine, totul tine de sistemul de referinta : lor nu li se pare deloc ca tu ai avea acvariu, pe cand tie , da . Probabil e primul, si reprezinta un test pentru tine : iti plac pestii , cu toate eforturile si munca pe care ti-o cer , sau nu , esti sau nu in stare sa duci la capat 'moftul asta de moment', cum il considera cate unii, sau poate si altele...Oricum, cine ti-a recomandat un acvariu de 30x25x20 cm, 'asa pentru inceput, ca-i mai usor' , sau nu a fost un cunoscator in ale acvariilor, sau nu a fost bine intentionat. La dimensiunile astea l-ai putea folosi cu succes ca 'sala de tratament' , pentru cateva zile, dar ca sa tii mai mult de doi guppy ( si nici cu astia n-o sa ai liniste, c-o sa se apuce sa se inmulteasca :o ... ) Pentru cativa pui, ar fi un adapost temporar, dar pentru pesti maturi ... e cam mititel. Bine, asta numai daca tii la confortul cat de cat al pestisorilor tai...Fiind un volum de apa mic, orice greseala, cat de mica, duce la o dereglare totala in acvariu, poate chiar moartea pestilor. Pentru ceea ce vrei tu, adica vreo trei-patru pesti frumosi, de dimensiuni medii sau mici, sanitari , ai nevoie prima data de un acvariu mai mare.
[Email]
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

PLOAIE84 wrote:Eu zic sa dai cei doi pesti si sati iei un melc...... :-)


Nu... melc in nici un caz.
Multumesc pt sfaturi.

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Horea wrote:Daca stai sa te gandesti bine, totul tine de sistemul de referinta : lor nu li se pare deloc ca tu ai avea acvariu, pe cand tie , da .
Problema e despre al cui sistem de referinta vorbim. Al :glumetilor: sau al lu' Labeo? De fapt lu' Labeo i se pare ca ala nu e acvariu. Daca parerea :glumetilor: nu prea conteaza, de parerea lu' Labeo trebuie tinut cont. Pentru ca el suporta consecintele :nutz: .

Acvariu poate si un "borcan" de 10 litri sau unu' de 3 litri. Important e ce pui in el.
Eu am un borcan de 10 litri cu Lilaeopsis, functioneaza de ani buni ....... fara pesti ....... din cind in cind mai pun cite unu' da' nu Labeo si pentru scurt timp .......

P.S. In textu' de mai sus se poate inlocui Labeo cu Xipho. Ramine valabil.

Poze: smilie ... Poze cu plante
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

k...scap de labeo si xipho si imi iau o femela betta. masculul e rosu...femela ar trebui sa aiba aceeasi culoare sau poate avea orice culoare? ce as putea sti mai multe despre ei? de unde?

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

coralia_ wrote:..scap de labeo si xipho


coralia_ wrote:imi iau o femela betta. masculul e rosu...femela ar trebui sa aiba aceeasi culoare sau poate avea orice culoare?
Ar fi frumos sa fie la fel. Atentie ca masculul poate deveni violent. Ar fi bine sa ai posibilitatea s-o separi la nevoie.

coralia_ wrote:ce as putea sti mai multe despre ei? de unde?
Citeste forumu' asta ........ si ala vechi la "Anabantidae" ....... :citeste:

Poze: smilie ... Poze cu plante
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

As mai avea o intrebare: cum se sterge cel mai bine geamul de la acvariu? am vazut la petshop 2 chestii: 1. un buretel cu magnet(interesant dar nu stiu daca e bun) si 2. o chestie cu maner ca cele cu care se spala geamurile la masini(in genul acelora). care e mai bun? sau ce altceva exista si curata bine geamul?

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

eu iti recomand magnetul. e sfint, chiar si pentru recipiente mult mai mari decit ce ai tu...

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sfint, sfint, dar sa nu-l scapi in nisip, ca daca prinzi un fir de nisip intre pisla si geam, zgiriie tot.

Eu am un burete de spalat vase si il folosesc cu partea aspra. Imi place mai mult sa bag mina in bazine decit pe dinafara.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Nu am nisip in acvariu...deci nu ar fi o problema.

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
coralia_
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/01/2005 01:41:19
Messages: 43
Location: ploiesti
IP:
Offline

Ar fi bine pe langa cei 2 betta sa-mi iau si un melc...ca din cate am citit e bunicel...dar daca puteti sa-mi spuneti denumirea lui in latina(dar doar daca e bun si necesar).Multumesc

"Sari repede din pat si alearga tot timpul dupa visele tale."
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in deplina concordanta cu deviza "nu da banii pe ce poti face" vin si eu cu solutia mea de cirpaceala, care mie mi-a dat rezultate foarte bune.
se ia una bucata "masina de ras de unica folosinta " BIC (scuzati reclama) pe considerentul ca are corpul (manerul) gol pe mijloc, si se poate foarte bine "monta" un bat, tija de plastic .. etc, pe post de maner prelungitor. se taie cu un cutter, "gratarul" departator dinaintea lamei. si gata ... razuitorul de geam este pregatit de lucru.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com