[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vieermi dubiosi!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

De ceva vreme am observat ca am niste locatari noi in bazin....nu stiu ce sa zic sa ma bucur sau sa imi fac griji...

Am facut cateva poze aici, aici si aici.

Imi puteti spune va rog daca este cazul sa imi fac griji din cauza lor

Multumesc

Acvariu 126
[Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

alexnbv wrote:De ceva vreme am observat ca am niste locatari noi in bazin....nu stiu ce sa zic sa ma bucur sau sa imi fac griji...

Am facut cateva poze aici, aici si aici.

Imi puteti spune va rog daca este cazul sa imi fac griji din cauza lor

Multumesc

Din poza a 2-a si a 3-a se vede clar ca sunt planarii.
Cauta pe forum ca s-a discutat destul.

Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline



Avetii idee ce tratament pot aplica impotriva lor?

Acvariu 126
[Yahoo!]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline

In momentul de fata nu am pesti in acvariu...deci nu pot face victime.

Oare antibioticul are efect?

Acvariu 126
[Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Dispar dupa ce se setaza bazinul.
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline


andreic wrote:Dispar dupa ce se setaza bazinul.


Bazinul este setat de 10 luni.....dintr-o greseala am pierdut pestii(soc de PH), iar acvariul nu este deciclat.

Acvariu 126
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am planarii in bazin, ele apar de obicei datorita excesului de mancare, cel putin la mine asa au aparut ...de scapat de ele, nu stiu sa iti spun, la mine au ajuns la un nivel de indiferenta adica nu ma mai deranjeaza

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Si eu am si nu ma deranjeaza deloc.Sunt doar in bazinul crevetilor.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Fiecare ati zis cate o bucatica de adevar...

Nu apar de la mancare prea multa. De fapt nu "apar". Teoria generatiei spontanee a fot combatuta cu succes cam demult, deja. Se introduc in acvariu intr-un fel sau altul. Mancare vie, plante sau tehnica infestate etc. O cantitate excesiva de mancare data animalelor din acvariu le face sa prolifereze. Daca au ce manca traiesc mult si bine, cresc si se inmultesc devenind deranjante. Nu dispar nici in cel mai ciclat si setat bazin, daca mediul le e propice.

Ca sa o scurtez, nu dispar, punct. Nu stiu sa existe ceva care sa le omoare pe ele dar sa lase in viata pestii si alte vietati dorite. Sunt foarte rezistente.
Pot fi insa, tinute sub control, intr-adevar, imputinand hrana, imbunatatind metoda de hranire (astfel incat sa nu ramana hrana neconsumata de la o masa la alta), pastrand o curatenie luna in acvariu, aspirand temeinic substratul etc.

Bun, sigur ca daca te apuci sa arunci in acvariu un borcan de furadan, hipoclorit, fenol, sau mai stiu eu ce otrava, bineinteles ca planaridele vor muri. Dar la fel si tot ce mai traieste pe acolo si nu cred ca asta e scopul.

Daca s-au inmultit deja foarte mult, functioneaza foarte bine (testat) metoda aia de acum 1000 de ani cu saculetul cu carne si cu paharul/cana. Daca e cazul si nu stii deja, pot detalia. Aceasta metoda le imputineaza spectaculos, dar atat. Nu vor veni toti viermii pe saculet nici daca faci dresaj cu ei.

Singura metoda de combatere este reset-ul bazinului, cu schimbarea substratului si dezinfectarea cu simt de raspundere a tehnicii si a bazinului in sine. Tot ce nu a fost dezinfectat, pentru ca nu a putut fi, nu se mai refoloseste (de exemplu vechile plante).

Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2009 09:49:43

alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Val wrote:Daca s-au inmultit deja foarte mult, functioneaza foarte bine (testat) metoda aia de acum 1000 de ani cu saculetul cu carne si cu paharul/cana. Daca e cazul si nu stii deja, pot detalia. Aceasta metoda le imputineaza spectaculos, dar atat. Nu vor veni toti viermii pe saculet nici daca faci dresaj cu ei.

Metoda asta naturista este descrisa pe forum de acum "1000" de ani, dar, e greu frate ... sa te documentezi.
In rest tot ce zice Val este perfect adevarat.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/10/2009 11:18:15


Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
alexnbv
Membru de baza

Joined: 07/01/2009 14:14:42
Messages: 378
Location: Bucharest - Titan
IP:
Offline


Multumesc mult pentru sfaturi, am sa urmaresc evolutia lor, si daca devin deranjante am sa resetez bazinul(sper sa nu fie cazul)

alef0 wrote:
Metoda asta naturista este descrisa pe forum de acum "1000" de ani, dar, e greu frate ... sa te documentezi.


Nu este greu, tocmai din acest motiv am scris pe forum....

Acvariu 126
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com