[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
dupa o pauza lunga lunga  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline

salut !

am tot citit pe forum in ultimele 2 luni aproape tot.

am fost foarte pasionat in urma cu 15ani de acvaristica
acum cateva luniam descoperit acest forum si mi s-a aprins iarasi scanteia

mam hotarat sa imi cumpar un acvariu cu un volum de 400-500 litri.
dar am o prima problema
greutatea acvariului+apa+substrat+corpul de mobila+filtre si alte instalatii, aparate ajung la un total marisor.
si nu stiu cum va fi influentat parchetul melaminat si polistirenul extrudat de 4 sau 5 cm dintre placa si parchet / o greutate mare pe o suprafata mica.






„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut eu am un volum 500 l si nu am nici o problema cu parchetul laminat,doar ca trebui sa ai grija la masa pe care o sa o folosesti...trebui facuta pe comanda sau confectionata de tine .....bafta

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2009 21:39:59


Poze Africani


Viata a inceput in apa!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bine-ai revenit in bransa .......
zamfir wrote:greutatea acvariului+apa+substrat+corpul de mobila+filtre si alte instalatii, aparate ajung la un total marisor.
si nu stiu cum va fi influentat parchetul melaminat si polistirenul extrudat de 4 sau 5 cm dintre placa si parchet / o greutate mare pe o suprafata mica.

Parchetu' n-are nici o problema cu greutatea respectiva. Ma cam tem polistirenu' extrudat o sa se subtieze la o presiune asa mare timp indelungat. Incerca sa vorbesti cu un inginer sau incearca sa afli niste informatii tehnice despre polistiren (la ce presiune rezista), producatoru' ar trebui sa-ti poate furniza astfel de informatii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zamfir wrote:...nu stiu cum va fi influentat parchetul melaminat si polistirenul extrudat de 4 sau 5 cm dintre placa si parchet ...

Daca suprafata este plana, in loc de polistiren poti pune o bucata de mocheta mai groasa. Isi va face treaba cu brio. Asa am eu la cel de 550.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io am inteles pa polistirenu' extrudat de 4-5 cm e deja sub parchet . Lamureste-ne .

Poze: smilie ... Poze cu plante
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Si eu am inteles ca polistirenul e tot sub parchet,dar nu se comprima aproape deloc,eu am chiar intre acvariu si masa dar sa fie de exterior adica extrudat....

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline

polistirenul este sub parchet

acum necociez cu sotia daca ma lasa sa decupez parchetul si polistirenul, sa ajung pe placa de beton (slabe sanse)

acvariul vreau sa il cumpar cu tot cu masa suport, filtru/filtre, etc, poate imi recomandati un producator...

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2009 13:10:58


„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

zamfir wrote:acum necociez cu sotia daca ma lasa sa decupez parchetul si polistirenul, sa ajung pe placa de beton (slabe sanse)

Trimite-o la cumparaturi ....... si pina se intoarce iei un flex si-ai terminat ....... pui masa-n gaura si n-o sa afle .......

Acvariu de 400 litri de firma cred ca numa' Juwel gasesti ....... e bun daca n-ai pretentii sa cresti plante-n el, lumina din dotare e prea putina pentru asa ceva.

Incearca sa gasesti pe cineva care sa-ti lipeasca un acvariu ....... il faci cum vrei si cu ce dotari vrei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu e nevoie sa decupezi parchetul.
pune intre acvariu si suportul acestuia polistiren sau izopren (eu spre exemplu am izopren ca mi s-a parut mai bun).
si ai grija sa fie foarte rezistent suportul pentru acvariu.
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline

Nu merg negocierile cu sotia aproape deloc. zice ca: o sa miroase, ca nu o sa il ingrijesti si o sa ramana pe seama mea, alea, alea... Asa ca ma renuntat sa il montez in sufrageri.
Dar nu ma las si o sa il fac la demisol fara acordul ei.
Acvaristica ce o faceam eu acum 15 ani nu seamana deloc cu ce am citit si tot citit pe aci, si nu am sa ma arunc la un acvariu mare si pesti pretentiosi, resetandu-mi punctul de vedere asupra cresterii pestilor de acvariu.
Asi vrea sa tin vivipari, intrun acvariu in jur de 100l, a carui forma (dimensiuni) nu stiu sigur care ar fi cea mai potrivita, numarul pestilor/volumul de apa, ce filtru se recomanda la volumul de apa mentionat, ect...

„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

zamfir wrote:Nu merg negocierile cu sotia aproape deloc. zice ca: o sa miroase, ca nu o sa il ingrijesti si o sa ramana pe seama mea, alea, alea... Asa ca ma renuntat sa il montez in sufrageri.
..............
Asi vrea sa tin vivipari, intrun acvariu in jur de 100l, a carui forma (dimensiuni) nu stiu sigur care ar fi cea mai potrivita, numarul pestilor/volumul de apa, ce filtru se recomanda la volumul de apa mentionat, ect...

Eu zic Zamfire sa nu te lasi !!! Nu taia parchetu' ca tine polistirenu ala...oricum, cumpara acvariu, fa masa, pune-l in sufragerie, umple-l si analizeaza...ca-i pacat sa renunti la 400 ptr unu de 100 cu vivipari.
Si daca-ti iei Juwel care
e bun daca n-ai pretentii sa cresti plante-n el
discutam pe pm cam cu ce l-ai putea popula, fara plante.
Mult succes!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Se prevad racolari in lumea africanilor
Ar merge acariul de 400l pe parchet daca picoarele mobilierului ar calca pe un cadru de lemn de esenta tare ,astfel va vi presiune pe suprafata mare,polistirenul ala albastru e tare...cred ca e ok
[Email]
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline

Domnilor,
Va multumesc pentru incurajari dar cu tristete va informez ca la mine in familie, in urma pacatelor savarsite de cocos, gaina a ajuns la putere.
Mai am un pic si dorm cu cainele in magazia de lemne

Locul viitorului meu acvariu este la demisol, loc care este inca iesit de sub influenta gainii.
Acvariu de vivipari este un inceput, sa vad si eu ce si cum ..... si nu ma grabesc nicaieri.
Sunt sigur ca o sa urmeze si un acvariu de africani, dar intro zi ....

„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Zamfire, in acvaristica lucrurile stau cam asa:
1. Una din regulile decalogului acvaristic spune: "inseala-ti" sotia, iubita, amanta, prietena. Cu ce / cine? Cu banii (aia negri), cu bazinele (cel putin 100 l mai multi decat cei declarati - niciodata nu vor masura ele L, l sau h), cu pesti mai de calitate (un 0 la coada nu se simte - cat a costat tropheusu asta? 3 lei...in realitate 30), cu un filtru mai de calitate, un UV mai performant.
2. O alta regula spune: stabileste-ti "traseul", adica identifica-ti pasiunea si exprima-te in directia respectiva. Iti plac africanii? Perfect!!! Nu te apuca de vivipari. Iti vei disipa eforturile: emotive, materiale, informationale si nu vei face performanta in nici o directie.
3. Nu vrea doamna ta un acvariu splendid in casa, pentru care "sa taie" bilete vizitatorilor? Ok. In regula. Demisolul este cea mai buna optiune...si te va vedea din ce in ce mai rar prin casa, ca-ti vei petrece ore-n sir in demisol. Mai mult, tot ca o regula a decalogului...uneori e bine sa feresti de ochii sotiilor hobby-urile tale. Asa ca, tot raul inspre bine.

Si-n final, parerea mea...nu te arunca la vivipari...te vor umple de pui, nu vei avea ce face cu ei, te vor enerva, mai apar si boli ca-s sensibili, acvariile pentru ei nu-s deosebite...toate astea actioneaza ca o picatura chinezeasca si-ti vor macina pasiunea.
Sfatul meu: mai asteapta...o luna, doua, chiar trei. Mai pune deoparte 50 de lei, 100...fa-ti un buget adevarat si sari direct la africani. Iar bazinul ala, daca numa-n demisol are loc de consoarta, e foarte bine...nu-l faci de 500 ci direct de 800 . Iar frustarile de moment ti se vor intoarce ca un adevarat bumerang, intr-o avalansa de simturi si emotii, stand in fata bazinului tau...acolo, la demisol, cu catelul, privindu-ti pestii!
Noi suntem oricum, alaturi de tine.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline


„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline

mam hotarat

azi am fost si mam interesat de suport

la 1600/60/80 din teava patrata ma costa 290RON dimensiune invormativa.

tre sa imi gasesc pe cineva care sa imi lipeasca acvariu, prima data sa ma hotarasc la dimensiuni.

intrebare: Latimea acvariului cat influenteaza la grosimea sticlei ?

adica e tot una 1700 lungime / 55 inaltime / 50 latime cu 1700 lungime / 55 inaltime / 70 latime ?

„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

E mult mai importanta inaltimea si lungimea decat latimea, creste mult mai repede grosimea sticlei odata cu cresterea inaltimii si a lungimii bazinului.
Asteapta si alte pareri.
"adica e tot una 1700 lungime / 55 inaltime / 50 latime cu 1700 lungime / 55 inaltime / 70 latime ? "
La aceste dimensiuni ce grosime a sticlei ai gasit?
Vei avea acolo intre 470 si 650 de litrii, cred ca sub 12mm nu te gandesti.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/01/2010 13:29:35

[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

La 170 x 70 (l) x 50 (h) iti trebuie sticla de 12 care o gasesti laTechnicglas in Cj. Ca pret, informativ, la 170 x 60 x 60 ma costa pe mine 13 milioane, cu canturile slefuite la marea arta, cu fund dublu, 12 + 10 si toate intariturile, longitudinale si transversale. Adica toata sticla necesara.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
zamfir
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 19:13:08
Messages: 47
Location: gherla-cluj
IP:
Offline

Bun ! sticla se gaseste dar eu nu am lipit niciodata un acvariu si nici nu cunosc pe nimeni care sa se priceapa. Dar o sa gasesc.
Zicea o cunostinta ca in com. Juc este cineva care poate sa iti faca ce acvariu vrei, deci o sa il caut sa vedem ce si cum.
Azi am comandat masa 170 x 70 (l) x 80 (h) pentru un acvariu de 170 x 70 (l) x 50(55) (h) este bine sau ar trebui ca masa sa fie un pic mai lunga si mai lata decat acvariu ?
Astept sugestii......


„Societatea este astfel: Cel sarac munceste / Cel bogat îl exploateaza / Militarul îi apara pe amândoi / Contribuabilul plateste pentru toti trei / Vagabondul se odihneste pentru toti patru / Betivul bea pentru toti cinci / Bancherul îi excrocheaza pe toti sase / Avocatul îi însala pe toti sapte / Doctorul îi omoara pe toti opt / Popa îi îngroapa pe toti noua / Politicianul traieste de pe urma tuturor celor zece.”
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Daca nu esti foarte inalt poate mai reduci din "h"-ul mesei, 80+50(55)+capacul=> vei umbla greu prin acvariu.
Asta daca mai poti modifica dimensiunile, daca nu, roaga-l pe meserias sa-ti faca si un scaunel
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com