[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Varianta la neoni  XML
Forum Index » General info
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari!

In prezent, detin 18 neoni dupa ultimul recensamant si 4 SAE. Am avut creveti si mi i-au "terminat" neonii.
Imi puteti sugera alti pesti cel mult cat neonii (ca dimensiune) cu care crevetii ar putea convietui in liniste si pace?
Intreb pentru ca vreau neaparat creveti, dar nu vreau numai creveti.

In plus, as vrea unii care "stau" mai grupati decat neonii. Ca neonii mei rar ii vad inotand in banc. Spuneam sa fie cel mult ca neonii la dimensiuni pentru ca... vreau eu sa fie mici. Dar pana la urma nu conteaza daca-s putin mai mari...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Incearca Rummy nose tetra - Hemigrammus bleheri - http://www.twoofakind.info/images/fish/freshwater/AG3516.jpg ...

Eu mi-am luat de curand vreo 6buc si chiar stau in banc (nici nu se compara cu neonii) ... prin acvariu aveam si eu cativa red cherry, n-am vazut sa se dea la ei ...

Vremurile frumoase au trecut ...
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, rumy nose sunt o varianta - ii stiam. Multumesc Maniacs
Astept si alte pareri.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ca sa stea in card ai putea baga ceva pesti mari: discusi sau scalari. dar sa stii ca 18 neoni nu or sa stea in card niciodata. trebuie mai multi!!! de ex eu am vreo 80 de bucati.

ps:am avut mai demult un acvariu cu vreo 30 de neoni si zeci de creveti. toata smecheria e sa ai mult java ca sa protejeze crevetii pana ajung la o marime la care neonii nu mai au ce face.

Acvariul meu
[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu numai numarul conteaza, conteaza si existenta unor pesti mari, potentiali pradatori pentru neoni. In cazul asta, intr-adevar ar sta mai grupati.

Adica asa cum ai zis tu, niste scalari sau discusi i-ar face sa se comporte altfel. Dar pesti mai mari nu vreau sa bag, nu ma axez pe pesti si nici mai multi neoni nu as vrea. Acvariul este de 200l brut si este perfect asa, cu pana in 20 de neoni (sau alti pesti de aproximativ aceeasi talie).

Pe de alta parte, am citit in diferite locuri, neonii sunt mai putin "adunati" fata de alti pesti. Acuma, in legatura cu asta ma puteti contrazice, nu ma supar.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intr-adevar, Rummy Nose Tetra stau mult mai grupati decit neonii ....... despre relatia lor cu crevetii nu stiu nimic ca n-am incercat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atunci o sa incerc cu rummy. Eventual daca ii iau odata, si pestii si crevetii, poate nu apar conflicte.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu iti recomand Nanostomus beckfordi. Asta daca nu esti in cautare de pesti foarte colorati.
Ii poti vedea in cele doua poze de mai jos.
image

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am si Rummy Nose(9 buc) si neoni rosii(8 buc) cu Red Cherry, si crevetii nu numai ca o duc bine-merci, adica n-au nici o jena in prezenta lor, dar se si inmultesc suficient de tare. E drept ca puii nu-i vad cat sunt f mici, dar cum sunt mai marisori, scot capul cu tupeu din moss. Si pe langa pestii mai sus mentionati, mai am si Gymnocorymbus Ternezi(8 buc), si chiar 2 Apistogramma Steel Blue.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2009 09:50:09


Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu, eu am vazut 3 neoni care trageau salbatic de acelasi crevete... Ziceai ca erau piranha! Si crevetele nu era mic, era adult.

Oricum, tot simt nevoia unei schimbari. Cred ca o sa merg pe rummy nose, cu toate ca sunt mai mari ca neonii.
In cazul in care renunt la neoni, credeti ca 15 sunt ok intr-un acvariu de 200 brut (plantat)? Nu ma refer ca si sub / supra - populare, evident ca incap bine mersi. Ma refeream la "cum ar da".

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Cu cat mai multi, cu atat dau mai bine, mai ales daca acvariul are macar 1 m lungime.

http://www.youtube.com/watch?v=gWj71L7khPE
Un video cu o gasca mare de Rummy.

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, are 1m fix. Ce mi-ai aratat tu acolo e... altceva.
Foarte frumos.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ai putea avea si tu ce e acolo...nu inteleg de ce vrei sa fie asa putini ca numar.Astia nici macar nu fac multa mizerie cum fac viviparii de exemplu.Ia-ti macar 30-40 bucati si se vor vedea super,ca in filmulet.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

30 - 40... vorbim de un acvariu de 200 brut, adica 150 - 160 net. Rummy nose cresc pana pe la 5 cm din cate am vazut.
Nu fac calculul cu cm/litru/numarul de pesti... doar ca ar parea aglomerat cu asa multi.

In momentul de fata, am 18 neoni si mi se par mai mult decat suficienti. Deci mai mult de 20 nu o sa iau.
Acvariul ala... eu il estimez pe putin la 1.5 metri lungime.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ok , in cazul asta nu mai scriu cati pesti si de care am eu in 200l de apa net ... ca ma baneaza Faraonul definitiv si irevocabil Nu sunt multi 30 de nasucuri rosii in 160l apa.Parerea mea.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, as incerca si mai multi, dar astept inca o parere.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca sunt prea multi nu vei mai vedea 'card' ca vor fi masati toti 30 in 100 cm lunginme acvariu.
La un 10-15 cred ca efectul ar fi mai spectaculos. Eventual ii combini cu ceva ce stau in partea de sus a apei.. Carnegiella spre exemplu
[Email] [WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact la asta ma refeream si eu, daca sunt multi, da impresia de aglomerare (chiar daca nu este suprapopulare) si nu mai e vizibil efectul de "card".

Super idee cu Carnegiella! Multumesc frumos!

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca are gg la magazin dar sunt intr-un acvariu de prezentare.. Cu toate astea poate ii vinde, habar nu am.
[Email] [WWW]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

S-ar putea sa-i vinda dar ...cred ca are si in spate nu mai retin, dar parca am vazut. Oricum intreaba-l.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com