[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Imi mor guppy, ajutati-ma va rog.  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Cele mai mari exemplare de guppy femele si un mascul mi-au murit deja desi le fac tratament. Simptomele sunt: li se zdrentuieste si se albeste pielea si in final fac si cataracta la ochi. Le-am crescut temperatura apei la 28 grade, aparatul de aer merge incontinuu, i-am tratat cu verde de malachit 3 zile iar acum cu tripaflavin. Ce ar trebui sa mai fac? La acvariu de 40L cata apa pot improspata odata acum la boala? Va rog ajutati-ma cu un sfat. Multumesc. CRYS
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da mai multe detalii despre acvariu tau daca vrei sa fii ajutat cum trebuie.De cand il ai , cati pesti ai acolo, ce specii .Filtru , aerare , cata apa schimbi si la cat timp? e plantat , neplantat?Cand ai vazut primele simptome ale bolii?
Toate detaliile sunt foarte importante pentru diagnosticarea bolii.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crys wrote: Cele mai mari exemplare de guppy femele si un mascul mi-au murit deja desi le fac tratament. Simptomele sunt: li se zdrentuieste si se albeste pielea si in final fac si cataracta la ochi. Le-am crescut temperatura apei la 28 grade, aparatul de aer merge incontinuu, i-am tratat cu verde de malachit 3 zile iar acum cu tripaflavin.

De unde ai dedus tu ca tratamentul cu verde de malachit este cel mai potrivit? :o Din cite stiu eu, acesta este destul de toxic si iti poate intoxica pestii cit ai clipi, daca gresesti dozajul. Mare atentie la medicamentele astea, ca nu-i de joaca. Poti sa le faci mai mult rau decit bine.
Incearca sa iti dai seama ce anume a declansat boala, ca pina nu este clar acest lucru, nu poti face nimic. Chiar daca se vor vindeca, exista pericolul ca povestea sa se mai repete.
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Ce tratament pot sa folosesc?
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Am acvariul doar de 4 luni. Momentan in 40 litrii mai sunt 5 masculi si 2 femele guppy, 4 femele si 2 masculi platy, un mini filtru interior, incalzitor Aquael cu termostat (l-am pus acum pe 30 grade), plante relativ putine pt. ca se maronesc si mor (nu stiu de ce) iar apa o schimb cam la 10-14 zile cam 1/3 din acvariu. Tratamentul mi-a fost recomandat de acvaristul de la Pet shop (TG. MURES) dar pina acum a fost ineficient= pestii mei mor in continuare. Le-am facut 3 zile de tratament urmat de improspatarea partiala a apei. Va rog spuneti-mi un tratament concret. Am apelat la voi pt. aveti vechime in domeniu si poate va-ti confruntat cu aceasta boala. THANKS :-P
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de la mizerie si stres cred ca ia luat. foarte multi pesti in 40l, si apa trebuie schimbata la ce ai tu la vo 3-4 zile zic eu (pt ca e multa mizerie).
Apa pe care o schimbi e statuta???
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kid wrote:de la mizerie si stres cred ca ia luat. foarte multi pesti in 40l,
Asta e si parerea mea. Pina nu rezolvi problema cu suprapopularea, vei avea mereu probleme cu bolile. Oricite medicamente ai folosi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Da, folosesc apa statuta. 13 pesti destul de mici sunt multi in 40L? Eu cred ca nu. Apa nu parea murdara niciodata cand o schimbam. Merci pt. pareri dar tratamentul tot nu l-am primit. Sa folosesc sare, albastru de metil, sa dezinfectez acvariul, ce masura urgenta sa aplic? Ce sa fac sa nu-mi moara in continuare pestii? Please.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crys wrote:13 pesti destul de mici sunt multi in 40L? Eu cred ca nu.

Ei bine, da-mi voie sa te contrazic! Ia citeste Volumul acvariului si numarul de pesti. Si cu aglomeratia de acolo, nu e de mirare ca au inceput sa se duca unul cite unul intr-o lume mai buna. Mai da din ei, ca nu prea ai de ales. Si astfel poate ai sanse sa mai salvezi din ei.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Apa trebuie schimbata cel putin odata pe saptamana in proportie de 30% in nic un caz la 14 zile.De aceea te confrunti cu pierderi pentru ca apa devine toxica,Daca o sa faci schimburi dese de apa sunt sanse destul de mici sa-ti mai moara pestii.In cazul tau ar trebui sa faci schimburi dese de apa cam odata la 2 zile cu aspirarea substratului pentru diminuarea nitritilor din apa.De cand ai pus tripaflavin ti-au mai murit pestii?Cat despre plante probabil mor din lipsa de lumina.Plantele trebuie sa aiba lumina iar la acvariul tau ti-ar trebui un bec economic cu lumina calda de 20-32 watts pentru ca nu le ajunge lumina venita de afara.Deasemenea plantele au nevoie de un substrat din pietris cat bobu de orez , nu ai mentionat nimic despre substrat , daca ai sau nu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Da, pestii mei mor in continuare desi le-am facut tratament cu tripaflavin. Mai nou si platy incep sa se subtieze ceea ce ma duce cu gandul ca s-ar putea sa fie o boala interna. Probabil le-ar trebui un antibiotic dar nu stiu cum sa-l administrez. O sa ma informez de pe net. Iar lumina la plante am: 2 neoane de 30 W. Pe curind. Merci pt. sfaturi oameni buni. :-P [/img]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

crys wrote:Da, pestii mei mor in continuare desi le-am facut tratament cu tripaflavin. Mai nou si platy incep sa se subtieze ceea ce ma duce cu gandul ca s-ar putea sa fie o boala interna. Probabil le-ar trebui un antibiotic dar nu stiu cum sa-l administrez. O sa ma informez de pe net. Iar lumina la plante am: 2 neoane de 30 W. Pe curind. Merci pentru. sfaturi oameni buni. :-P [/img]

E greu sa-ti dai seama din ce spui tu de ce boala sufera pestii.Ca antibiotic pentru cei care au cozile zdrentioute e foarte bun Sera Bactopur Direct , o pastila la 50 litri de apa.Cei cu burta subtiata e posibil sa aiba paraziti intestinali.Pentru tratament citeste aici
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=677

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

AM REUSIT!!! Pestii mei sunt din nou sanatosi. I-am tratat cu SERA COSTAPUR si le-am schimbat la 2-3 zile partial apa. URA!!!
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca vrei sa nu-ti mai moara baga la cap ce ti s-a spus.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ce importanta are ce ai spus, important e ca nu mai mor pestii, deci, poate fi reluata activitatea de "repopulare".
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu totusi sper ca nu ne stricam tastatura de pomana

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
zmeus
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 13:13:54
Messages: 45
Location: Bucuresti-DR.Taberei
IP:
Offline

la cat ajutor ia-ti dat cred ca acuma a ajuns la numarul corect de pesti pt.un acvariu de 40L
mai bine ati face sa il ajutati cu un tratament
omu nu cred ca are nevoie de altceva
aim icon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zmeus wrote:la cat ajutor ia-ti dat cred ca acuma a ajuns la numarul corect de pesti pentru.un acvariu de 40L
mai bine ati face sa il ajutati cu un tratament
omu nu cred ca are nevoie de altceva


... aici, pe forum, nu ii apreciem pe aceia care posteaza de dragul de a acumula un numar cat mai mare de "posturi" ... replica ta vine la 4 [ patru ] zile de la ultima postare si e total off-topic, nu ai scris nimic folositor ... pe viitor am sa te rog sa te abtii, e un prim avertisment pe care ti-l dau ! ...

... nu zice nimeni ca nu e normal sa mai si gresim cateodata, din graba sau din neatentie ... insa, in momentul in care vrei sa te dai "jmeker" pppaaa forum, cel putin incearca sa scrii corect ... altfel, nu reusesti decat sa te faci de ras ...

PS : ... nu cumva esti tu acela care tinea Cichlasoma nigrofasciatum intr-un "recipient" de 30 litri ? ... si acest lucru i se parea absolut normal ? ... crezi ca esti in masura sa emiti judecati si opinii pertinente despre acvaristica ?


topic closed

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com